بازدید 8468
کیوسک بین الملل تابناک
شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی، طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا، پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده، دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا و احضار سفیر آمریکا توسط دولت تاجیکستان از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۶۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱ 15 September 2021

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

کیوسک بین الملل تابناک: شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی، طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا، پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده، دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا و احضار سفیر آمریکا توسط دولت تاجیکستان از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی (JCS) اعلام کرد که کره شمالی امروز چهارشنبه تنها دو روز پس از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید، دو موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت دریای شرقی شلیک کرده است.

به گزارش یونهاپ، گزارش ستاد مشترک ارتش کره جنوبی حاکی است این موشک ها راس ساعت ۱۲:۳۴ ظهر امروز از شهرستان مرکزی یانگدوک شلیک شد. این دو موشک حدود ۸۰۰ کیلومتر در ارتفاع ۶۰ کیلومتری پرواز کردند.

در بیانیه مشترک ارتش کره جنوبی آمده است: مقامات اطلاعاتی کره جنوبی و آمریکا در حال تجزیه و تحلیل جزئیات این پرتاب ها برای کسب اطلاعات بیشتر هستند.

بیانیه می افزاید: ارتش ما در همکاری نزدیک با ایالات متحده وضعیت آمادگی کامل خود را حفظ می کند.

این پرتاب ها دو روز پس از آن انجام شد که کره شمالی اعلام کرد با موفقیت یک نوع جدید از موشک کروز دوربرد را در آخر هفته آزمایش کرده است و آن را "یک سلاح استراتژیک با اهمیت بالا" برای نشان دادن توان هسته ای خود نامید.

کره شمالی از فعالیت های بالستیک منع شده است، در حالی که موشک های کروز تحت تحریم نیستند.

وزارت دفاع ژاپن هم در واکنش به این آزمایش جدید کره شمالی اعلام کرد که دو موشک خارج از منطقه اقتصادی انحصاری آن کشور (EEZ) سقوط کرده اند.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

یک مقام نظامی در سئول گفت که ارتش کره شمالی در حال برگزاری رزمایش تابستانی است.

ارتش آمریکا هم در واکنش به این دو پرتاب گفت که پرتاب ها نشان دهنده تاثیر بی ثبات کننده برنامه تسلیحات غیرقانونی کره شمالی است.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است: ما از پرتاب موشک مطلع هستیم و در حال رایزنی نزدیک با متحدان و شرکای خود هستیم. ما ارزیابی کرده ایم که این رویداد تهدیدی فوری برای پرسنل یا سرزمین آمریکا یا متحدان ما نیست.

آخرین آزمایش موشک بالستیک کره شمالی در ۲۵ مارس انجام شد، زمانی که دو موشک کوتاه برد را به سمت دریای شرقی شلیک کرد که تصور می شود نسخه ارتقا یافته موشک KN-۲۳ Iskander باشد.

بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی از فعالیت موشک های بالستیک منع شده است.

در ژاپن نیز نخست وزیر این کشور آزمایش های موشکی اخیر پیونگ یانگ را تهدیدی برای ثبات منطقه توصیف کرده و از شورای امنیت ملی کشورش خواسته است این مساله را بررسی کند.

طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا

قانونگذاران جمهوری‌خواه به دنبال تصویب طرحی علیه گروه طالبان در کنگره آمریکا هستند.

به گزارش تارنمای هیل، دو قانونگذار جمهوری خواه هر کدام پیش‌نویس لایحه ای را ارائه کرده اند و در ان از وزارت خارجه آمریکا خواسته اند گروه طالبان را سازمان تروریستی بنامد.

لیندسی گراهام و مایکل والتز سناتورهای جمهوریخواه همچنین تحت این لایحه اعلام کردند که وزارت خارجه آمریکا باید تمامی دارایی های دولت افغانستان در امریکا را مسدود کند و همچنین در راستای تضمین اینکه دیگر کشورها نیز گام های مشابه بردارند، حرکت کند.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

در این لایحه از وزارت خارجه آمریکا خواسته شده تا از نفوذ و اختیارات خود برای درخواست از موسسات و سازمانهای بین الملل در جلوگیری از دسترسی گروه طالبان به بودجه های مختلف استفاده کند.

لیندسی گراهام تصریح کرد که این طرح در صورت تصویب شرایط را برای کشورهای دیگر در ارائه کمک ها و به رسمیت شناختن گروه طالبان سخت تر می کند.

مایکل والتز نیز در تشریح لایحه خود علیه طالبان عنوان کرد که دولت جو بایدن با تلاش برای معرفی گروه طالبان به عنوان یک دولت انتقالی، مردم امریکا را فریب داده است.

آمریکا پس از ۲۰ سال اشغال نظامی افغانستان، در حالی این کشور را ترک کرد که مردم افغانستان را بسیار فقیرتر از گذشته با ۱۱ میلیون پناهنده و پنج هزار آواره افغان در داخل، به جا گذاشته و ناامنی و بی ثباتی فراوانی ناشی از سیاست های مداخله‌جویانه واشنگتن بر این کشور سایه افکنده است.

طالبان ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) روزی که کابل سقوط کرد، قدرت را در اختیار گرفت. این گروه در ابتدا وعده داد دولتی فراگیر تشکیل دهد و مخالفان سابق را مورد عفو عمومی قرار دهد، اما بسیاری از افغان ها از حاکمان جدید خود بیمناکند.

دنیا به دقت نظاره گر است که چطور افغانستان تحت حاکمیت طالبان ممکن است با اولین باری که این گروه در سال های ۱۹۹۰ قدرت را در دست گرفت، فرق داشته باشد.

پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده

دونالد ترامپ در صحبتی متناقض پیش بینی کرد که آمریکا در عرض سه سال پایان می‌یابد اما احتمال نامزدی‌اش را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 که سه سال دیگر است، مطرح کرد.

 دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این ادعاهای متناقض را در مصاحبه روز سه شنبه با شان اسپایسر، دبیر مطبوعاتی دولت سابقش و مجری نیوزماکس مطرح کرد. او همچون گذشته مجددا به غلط ادعا کرد که انتخابات ریاست جمهوری 2020 با تقلب همراه بوده است.

ترامپ گفت: "کشور ما در هشت ماه گذشته به طرزی که تا کنون کسی شاهدش نبوده، واقعا دچار انحطاط شده است" و بدون طرح سند و مدرکی پیش بینی کرد که کشورش در آینده نزدیک به پایان می‌رسد.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

ترامپ اظهار کرد: و شما در حالی که به سمت این انتخابات‌ها در سالهای 2022 و 2024 می‌روید دیگر قرار نیست کشوری برای ما باقی بماند. انتخابات با تقلب همراه بود و تا سه سال بعد دیگر قرار نیست کشوری برای ما باقی بماند، من این را به شما می‌گویم.

اسپایسر در ادامه تلاش کرد به این مصاحبه پایان دهد که احتمالا دلیلش این بوده که نیوزماکس با یک شکایت 1.6 میلیارد دلاری از سمت شرکت سیستم‌های رای گیری دومینیون به اتهام دروغگویی عمدی درباره تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری 2020 و بدنام کردن این شرکت تخصصی دستگاه‌های رای گیری مواجه است.

اسپایسر همچنین در این مصاحبه از ترامپ پرسید کی ممکن است قصدش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را به طور رسمی اعلام کند. ترامپ از دادن پاسخ مستقیم به این سوال خودداری کرده اما به اسپایسر قول داد که از این تصمیم خرسند خواهد شد و همینطور ادعا کرد که آمریکا حالا یک "مضحکه" است. او اظهار کرد: من فکر می‌کنم شما و خیلی از مردم دیگری که عاشق کشور ما هستند قرار است بسیار خرسند شوید.

برخی کاربران در توئیتر گفتند که ترامپ با این صحبتهایش خودزنی کرده است.

یک کاربر به نام اسکات دوورکین گفت: خنده دار است، ترامپ هشت ماه پیش در کاخ سفید بود بنا براین او تنها خودش را تخریب کرد.

به گزارش هافینگتون پست کاربر دیگری به نام خورخه گوایاردو نوشت: چطور شما کمپین اجرا کرده و از مردم می‌خواهید بیایند و رای بدهند در حالی که همزمان به آنها می‌گویید به عنوان رئیس جمهور نتوانستید از آرای آنها محافظت کنید و انتخابات را از شما دزدیده‌اند؟!

ترامپ همچنین در این مصاحبه با نیوزماکس به افشاگری اخیر یک کتاب نوشته شده توسط دو خبرنگار واشنگتن پست درباره مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا واکنش نشان داد. ترامپ پذیرفت که از چین به خاطر مسائلی همچون تجارت و همه گیری کروناویروس در زمان ریاست جمهوری‌اش خشمگین بوده اما گفت این ادعا که او حمله به چین را در نظر داشته "خنده دار" است و اینکه اصلا به چنین چیزی فکر کرده باشد را رد کرد. او درباره میلی گفت: من فکر می‌کنم او تنها تلاش دارد خودش را از مناقشه عملیات ناشایسته خروج از افغانستان بیرون بکشد.

ترامپ به باب وودوارد، خبرنگار واشنگتن پست و نویسنده کتاب افشاگر "خطر" درباره میلی حمله کرده و گفت که او و "دارو دسته‌اش" را "افرادی شدیدا بی شرف" می‌داند.

پنتاگون هنوز درباره مناقشه افشاگری این کتاب درباره مارک میلی اظهار نظر نکرده است.

دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

«احمد مسعود»، رهبر جبهه پنجشیر، به نشست اتحادیه اروپا در مورد افغانستان دعوت می‌شود.

پارلمان اروپا روز گذشته در قطعنامه‌ای در مورد افغانستان، ضمن انتقاد از خشونت‌های طالبان، از اتحادیه اروپا خواست که احمد مسعود را به یکی از نشست‌های خود دعوت کند.

در قطعنامه پارلمان اروپا آمده است که این نهاد کشتار مردم، شکنجه، ضرب و شتم و خشونت علیه زنان و روزنامه نگاران را محکوم می‌کند.

پارلمان اتحادیه اروپا همچنین از طالبان خواسته است که فورا به این خشونت‌‌ها پایان دهند.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

پس از سقوط کابل پایتخت افغانستان، احمد مسعود و تعدادی از فرماندهان پنجشیر برای دفاع از این ولایت در آنجا مستقر شدند و در برابر گروه طالبان به مقاومت پرداختند.

هر چند در نخست، تلاش‌هایی برای حل مسالمت آمیز موضوع پنجشیر صورت گرفت اما دیدارهای طالبان با مسئولین جبهه مقاومت ملی افغانستان بی‌نتیجه ماند و در نهایت طالبان طی چند روز ساختمان فرمانداری و فرماندهی امنیتی آن را تصرف کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی و معاون وزارت و اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز گفت که با تصرف پنجشیر جنگ در افغانستان پایان یافته است. اما جبهه مقاومت می‌گوید که مقاومت پایان نیافته بلکه تازه آغاز شده است.

احضار سفیر آمریکا توسط دولت تاجیکستان

وزارت خارجه تاجیکستان در اعتراض به سخنان جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، «جان مارک پومرشین» سفیر واشنگتن در دوشنبه را احضا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «آسیا پلاس» پیامِ اعتراضی تاجیکستان در رابطه با سخنرانی بایدن در ایستگاه آتش نشانی پنسیلوانیا در سالگرد عملیات تروریستی در آمریکا به سفیر این کشور داده شده است.

وزارت خارجه تاجیکستان دلیل احضار سفیر آمریکا را، سخنان جو بایدن خواند و اعلام کرد کرد که چنین اظهاراتی با روح دوستی و مشارکت مطابقت ندارد.

شلیک دو موشک بالستیک توسط کره شمالی/ طرح قانونگذاران جمهوری‌خواه علیه طالبان در کنگره آمریکا/ پیش بینی ترامپ درباره پایان آمریکا در سه سال آینده/ دعوت احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا

بایدن پس از بازدید از یک ایستگاه آتش نشانی در پنسیلوانیا و در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرده و اظهار کرد: اگر ما در تاجیکستان بودیم و می‌خواستیم با یک هواپیمای ترابری سی-۱۳۰ از این کشور خارج شویم، آنجا هم همان اتفاق می‌افتاد که در افغانستان شاهدش بودیم و مردم به چرخ‌های هواپیما آویزان می‌شدند.

وزیر امور خارجه تاجیکستان با فرستادن پیامی به سفارت آمریکا در این کشور خاطر نشان کرد که توسعه روابط سودمند میان دو کشور در سایه احترام متقابل است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
زلزله جنوب ایران یوسف نوری آلودگی هوا جمعه سیاه اعتراضات اصفهان اومیکرون
آخرین اخبار