بازدید 10248
۱
بسته ویدیویی «تابناک»

مراسم تسلیم ژاپن به بریتانیا / حمله هوایی به ناپل / کمپین چهار آفت، یا کمپین گنجشک در چین / لحظات سانحه هیندنبورگ

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها پیرامون رویدادهای سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۰۷۵۸۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۸ 12 September 2021

مراسم تسلیم ژاپن به بریتانیا

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها پیرامون رویدادهای سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 

مراسم تسلیم ژاپن به بریتانیا

 

ژاپن آخرین کشور از بین نیرو‌های محور بود که در جنگ جهانی دوم تسلیم شد. ژاپنی‌ها به راحتی قصد تسلیم شدن نداشتند و فرماندهان با باور‌های کاذب برتری نژادی و پرستش امپراتور به عنوان کسی که از نسل خدایان مردم ژاپن را تشویق به ادامه جنگ می‌کردند. حتی وقتی امپراتور تصمیم به تسلیم شدن گرفت، گروهی از ارتشیان ژاپنی برای جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم، دست به کودتایی نافرجام زدند تا با بازداشت خانگی امپراتور ،مانع از پخش پیام تسلیم او از رادیو شوند. پس از تسلیم رسمی ژاپن نیز عده‌ای از سربازان ژاپنی از تسلیم سرباز زده و برخی حتی تا دهه ۷۰ میلادی دست از جنگ برنداشته بودند. آنچه در این ویدیو خواهید دید، تسلیم نیرو‌های ژاپنی در جزیره سنگاپور است که چند روز پس از تسلیم شدن امپراتور رخ داد. بین آن‌ها نیز بسیاری از سربازان، قصد تسلیم نداشتند و عده بسیاری با شمشیر و یا نارنجک خودکشی را به تسلیم شدن ترجیح دادند.حمله هوایی به ناپل

تصاویری از حمله هوایی نیرو‌های متفقین به ناپل ایتالیا با استفاده از بمب‌افکن‌های لیبریتور بی-۲۴. از بین شهر‌های ایتالیا بیشترین هدف بمب‌باران متفقین شهر بندری ناپل بود. بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۴ حدود ۲۰ حمله هوایی روی ناپل انجام شد که بیشتر تاسیسات بندری، انتهای شرقی بندر ناپل و همچنین راه‌آهن را هدف قرار می‌داد. تخمین زده می‌شود تلفات غیرنظامی این حملات، چیزی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار کشته باشد.

 

کمپین چهار آفت، یا کمپین گنجشک در چین

یکی از نخستین اقداماتی که مائو در سیاست یک گام بزرگ به جلو انجام داد، کمپین چهار آفت یا کمپین بزرگ گنجشک بود. در این اقدام مائو تسه‌دونگ رهبر چین کمونیست به مردم دستور داد که چهار آفت را ریشه کن کنند؛ موش‌های صحرایی که بیماری را منتقل می‌کردند، مگس‌ها، پشه‌ها و گنجشک ها. ادعای او این بود که گنجشک‌ها با خوردن غلات باعث زیان می‌شوند. اما کشتن تعداد بالای گنجشک‌ها منجر به افزایش جمعیت ملخ‌ها شده و این به نوبه خود باعث آفت بیشتر محصولات کشاورزی شد؛ که گمان می‌رود تاثیر زیادی روی قحطی بزرگ چین داشت که منجر به مرگ ۲۰-۴۵ میلیون تن در چین شد.

 


لحظات سانحه هیندنبورگ

سانحه هیندنبورگ واقعه آتش سوزی کشتی هوایی ال‌زد ۱۲۹ هیندنبورگ است که در ششم ماه می سال ۱۹۳۷, ۱۳ مسافر، ۲۲ خدمه کشتی و یک تن از افرادی که روی زمین، سعی در نجات آسیب دیدگان داشت کشته شدند. این واقعه منجر به بازبینی جدی در ایمنی زپلین‌ها (کشتی‌های هوایی) و نهایتا خارج شدن آن‌ها از دور وسایل حمل و نقل هوایی شد.

 

 

گفت و گو با ارنست همینگوی پس از دریافت نوبل

ارنست همینگوی، نویسنده نامی آمریکایی و خالق آثاری چون زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند، وداع با اسلحه و پیرمرد و دریاست. این شخصیت برجسته ادبی زندگی بسیار پر ماجرایی داشته است. او در جریان جنگ جهانی اول به عنوان راننده آمبولانس صلیب سرخ و در جنگ داخلی اسپانیا و در جنگ جهانی دوم به عنوان خبرنگار حضور داشت. همینگوی به کوبا علاقه خاصی داشت، به حدی که در مصاحبه‌ای پس از آنکه برنده جایزه نوبل شد، خود را یک ساتو کوبایی بنامد؛ در گویش کوبایی ساتو یعنی دو رگه. البته این مساله مربوط به پیش از انقلاب کوباست، مدتی پس از پیروزی انقلاب کوبا همینگوی کوبا را ترک کرد و دیگر به آنجا بازنگشت؛ هرچند در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت، از اینکه کاسترو توانسته است دولت باتسیتا را سرنگون کند خوشنود است. این ویدیو مصاحبه‌ای است که در کوبا و پس از بردن جایزه نوبل با همینگوی انجام شده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
به امریکا تسلیم شد
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
وب گردی