بازدید 13020
۶
سفیر ایران در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز»
محسن بهاروند، سفیر ایران در بریتانیا، به دنبال ادعا‌های مطرح توسط وزیر خارجه بریتانیا علیه ایران، در مورد حمله به کشتی اسرائیل «مرسر استریت» در دریای عمان، در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» ضمن تکرار مواضع رسمی کشورمان در مورد عدم مداخله ایران در حمله به این کشتی، اظهار داشت: ادعا‌های مطرح از سوی مقامات‌های بریتانیایی در این باره «شتابزده و ناپخته» ارزیابی می‌شود.
کد خبر: ۱۰۶۷۸۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷ 03 August 2021

ایران دخالتی در حمله به کشتی اسرائیلی نداشته است/ وقتی کشتی ایرانی توسط زیر دریایی مورد اصابت قرار گرفت چرا کسی اسرائیل را محکوم نمی کند/ اتهامات انگلیس ناپخته و شتابزده است
بین الملل تابناک: محسن بهاروند، سفیر ایران در بریتانیا، به دنبال ادعا‌های مطرح توسط وزیر خارجه بریتانیا علیه ایران، در مورد حمله به کشتی اسرائیل «مرسر استریت» در دریای عمان، در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» ضمن تکرار مواضع رسمی کشورمان در مورد عدم مداخله ایران در حمله به این کشتی، اظهار داشت: ادعا‌های مطرح از سوی مقامات‌های بریتانیایی در این باره «شتابزده و ناپخته» ارزیابی می‌شود.

سفیر ایران که صبح امروز نیز به وزارت خارجه بریتانیا فراخوانده شد، به «اندرو انگلند» خبرنگار سیاست خارجی روزنامه فایننشال تایمز گفت: واکنش بریتانیا در این باره و متهم کردن ایران بدون داشتن مدارک و مستنداتی در این زمینه، شتابزده و ناپخته بود.

بهاروند در این باره اظهار داشت، در غرب آسیا تنش های زیادی وجود دارد؛ از یمن و افغانستان گرفته تا سوریه و لبنان. چرا بریتانیا باید در این منطقه پرتنش، با شتاب و بدون ارائه مدارک و مستندات ایران را متهم کند؟ در منطقه ما بازیگر تجاوزگری مانند رژیم اسرائیل وجود دارد که هر لحظه آماده است اقدامی علیه سایر کشورها انجام دهد؛ رژیمی که استاد تجاوز گری به دیگران و متهم کشورهای دیگر در این زمینه است.

محسن بهاروند افزود: مقام های رسمی در ایران و از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هر نوع دخالت ایران در این حادثه را تکذیب و هر نوع انتساب این حمله به ایران را محکوم کرده است. ایران کشوری است که ثبات در منطقه از جمله مهم ترین اولویت های سیاست خارجی اش است.در طول یک سال گذشته یازده کشتی ایران در دریاها و حتی در خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفته است؛ چرا کسی حمله به کشتی های ایرانی را محکوم نمی کند؟ چرا انگشت اتهام به سمت کسی نشانه نمی رود؟

وقتی کشتی ایرانی توسط زیردریایی مورد اصابت قرار می گیرد، وقتی رژیم اسرائیل به طرق مختلف مسئولیت حمله به کشتی های ایران و خرابکاری در تاسیسات هسته ای کشور ما را ـ که می توانست جان هزاران انسان را در معرض خطر قرار دهد ـ می پذیرد و حتی به آن افتخار می کند، چرا کسی این رژیم را محکوم نمی کند؟ کشته شدن تبعه بریتانیایی یا هر انسان دیگری باعث تاسف است؛ اما اقدام شتابزده مسئولان بریتانیایی در متهم کردن ایران را اشتباه می دانیم. سفیر ایران در بریتانیا افزود که جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش در منطقه نیست، چون تنش به نفع هیچکس نیست و ایجاد تنش های غیر ضروری در این منطقه حساس کسی را منتفع نخواهد کرد.

معاون سابق حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این که آیا این حادثه بر روابط ایران و انگلستان تاثیر منفی می گذارد، گفت: من در ذهن مسئولان بریتانیایی نیستم. اما جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش نیست و اساسا روابط دیپلماتیک را فرایند پیچیده ای می داند که یک اتفاق نمی تواند آن را تحت الشعاع قرار دهد.

بهاروند در پاسخ به این سوال فایننشال تایمز که ایران چه واکنشی را از سوی بریتانیا انتظار دارد، اظهار داشت: من در این باره پیش بینی نمی کنم؛ اما نکته ای که روشن است این که ایران دنبال تنش نیست، ولی همزمان در هر سطحی، آمادگی دفاع از منافع خودش در هر حوزه ای را داراست.

این دیپلمات ارشد ایرانی، در پاسخ به این که آیا این حادثه، بر برجام و مذاکرات وین تاثیر می گذارد، اظهار داشت که برجام فرایند و سازکارهای خود را دارد و ارتباطی بین این حادثه و برجام از نظر ما وجود ندارد. من نظر سایر طرف های موجود در مذاکرات برجام را نمی دانم.اما مذاکرات برجام در وین در شرایط حاضر در نقطه بدی قرار ندارد.
وی در ادامه در مورد مذاکرات انجام شده تا کنون در وین به این روزنامه گفت: مهم ترین مساله در مورد برجام این است که طرفی که از آن خارج شده، لازم است به تعهدات خود برگردد. علاوه بر این، یکی از مسائل اصلی در مورد مذاکرات وین این است که باید سازوکاری طراحی شود که هر کشوری نتواند هر زمان اراده کرد، بدون طی مکانیسم های موجود در برجام علیه آن دست به اقدام یکجانبه بزند و از این توافق خارج شود.

سفیر کشورمان در لندن ادامه داد: کاری که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا با برجام انجام داد، با کاری که صدام حسین در نقض معاهده 1975 الجزایر با ایران کرد، تفاوتی نداشت. در هر دو مورد، صدام و ترامپ، یکجانبه و بدون اینکه به مکانیسم های حقوقی حل اختلاف پیش بینی شده در توافقات تن در دهند، جنگی اقتصادی و نظامی را به ملت ایران تحمیل کردند. به همین خاطر است که اکنون سوال مردم ایران این است که اگر رئیس جمهور دیگر مانند ترامپ در آمریکا قدرت را در دست گرفت باید چه کار کرد؟

اگر سه سال دیگر دوباره ترامپ انتخاب شد، چه خواهد شد؟ علاوه بر این، ایران مطالبات دیگری هم داشته و انتظار دارد که تحریم‌های اعمالی لغو شود. طرف‌های دیگر برجام یعنی آمریکا و اروپا از طرح موضوعات دیگر مانند مسائل منطقه‌ای و موشکی خودداری کنند و علاوه بر این‌ها ایران بتواند لغو تحریم‌ها را به صورت عملیاتی راستی آزمایی کند. کشور‌های غربی باید بدانند، اگر مسائل منطقه‌ای را بخواهند وارد برجام کنند، بیشمار موضوعات در این حوزه وجود دارد که قابل حل نیستند و به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید.

وی همچنین افزود، باید توجه داشت که برجام فقط بخش کوچکی از موضوعات متنوع سیاست خارجی ایران است. ایران نمی‌خواهد برجام سایر موضوعات سیاست خارجی ایران را تحت الشعاع قرار دهد. به همین دلیل من تصور می‌کنم در کنار تلاش برای احیای متناسب برجام، تکیه بر توان و تولید داخلی از جمله اولویت‌های ایران به ویژه در دوران ریاست جمهوری، رئیس جمهور منتخب جناب آقای رئیسی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در مورد رویکرد دولت بایدن در مورد ایران، به فایننشال تایمز گفت که تغییر قابل توجهی در رویکرد دولت بایدن تا کنون احساس نشده است و دولت بایدن همچنان در حال ادامه تحریم‌های دوران ترامپ است. سفیر ایران با ذکر این نکته که متاسفانه دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده، افزود در سیاست خارجی آمریکا تحریم به عنوان یک راه حل ساده، جایگزین ابتکارات و خلاقیت‌های دیپلماتیک برای بن بست شکنی در موارد پیچیده شده است. دیپلماسی آمریکا جز دست زدن به اقدامات زورمدارانه و یکجانبه هنر دیگری ندارد و ابتر و ناتوان است.

بهاروند ادامه داد: آمریکایی‌ها باید منافع ملی و ایدئولوژیک ایران را در منطقه به رسمیت بشناسند و بدانند که ایران در منطقه موضوع مذاکرات نیست، بلکه ایران خودش یک طرف اصلی و جدی مذاکره در مورد مسائل منطقه است و تا زمانی که منافع ملی، امنیتی، اقتصادی. سیاسی و ایدئولوژیک ایران در منطقه به رسمیت شناخته نشود، نمی‌توان در این باره از گفت‌وگو‌های جدی سخن گفت.

سفیر ایران در بریتانیا در مورد سیاست‌های منطقه‌ای ایران نیز گفت که اولویت دیپلماسی ایران کار با همسایگانش است. اصولا ایران به دنبال تنش صفر در رابطه با همسایگانش است. شما نمی‌توانید تا کنون موردی را پیدا کنید که کشور‌های همسایه از ایران درخواست گفت‌وگو کرده باشند و ایران آن را رد کرده باشد. ایران برای گفت‌وگو با هیچ کشوری، به جز رژیم اسرائیل و آمریکا در حال حاضر، محدودیتی ندارد.

اصولا ایران به دنبال گفت‌وگوست تا درک متقابل برای فراهم شدن زمینه‌های امنیت و رفاه برای مردم منطقه فراهم شود. متاسفانه برخی کشور‌های در منطقه ما به دنبال خرید امنیت از خارج از منطقه هستند. در حالی که تجربه نشان داده است که امنیت وارداتی دوامی نخواهد داشت. علاوه بر این، اینکه برخی از کشور‌های منطقه، مذاکره با ایران را منوط به انجام دادن اقداماتی از سوی ایران می‌دانند که باعث می‌شود مذاکره‌ای شکل نگیرد. آنچه می‌توانم قاطعانه به شما بگویم این است که ایران هیچ تمایلی به ادامه تنش در منطقه ندارد و تنش‌های موجود در منطقه را تنش‌هایی غیر ضروری می‌داند. البته اگر کشور‌هایی با اصرار به دنبال تنش آفرینی در منطقه و یا با ایران باشند، ایران به خوبی قادر است در جهت تامین منافع ملی خود اقدامات لازم را در حوزه‌های مختلف انجام دهد.

سفیر ایران در لندن در مورد سایر موضوعات مطرح در روابط بین ایران و بریتانیا از جمله مبادله زندانیان، که از سوی روزنامه فایننشال تایمز مطرح شد اظهار داشت: بحث مبادله زندانیان به محض اینکه دولت بریتانیا چراغ سبز نشان دهد انجام خواهد شد. اما مسئولان انگلیسی باید بپذیرند که هر مساله‌ای را در مسیر خویش دنبال کنند. ما چندین سال است، برای آزادی یک ایرانی که بیست سال است در بریتانیا در زندان به سر می‌برد، در فرایند قضایی در انگلستان شرکت می‌کنیم و پذیرفته ایم که یک مساله قضایی را باید در جایگاه آن در سیستم قضایی دنبال کنیم؛ این در حالی است که این ایرانی دربند به مراقبت‌های روان درمانی نیاز دارد که تا کنون از او دریغ شده است. به همین ترتیب بریتانیا هم باید پیگیری مسائل قضایی و حقوقی را در مسیر تخصصی آن دنبال کند و سیاسی کردن چنین موضوعاتی کمکی به حل مسائل نخواهد کرد. ما در جمهوری اسلامی ایران موضوع زندانیان را بحثی بشر دوستانه می‌دانیم و به هیچ وجه از این مساله خوشحال نخواهیم بود که افرادی از هر ملیت یا هر نژادی در زندان باشند. برای همین موضع بشر دوستانه بود که دکتر ظریف وزیر خارجه ایران، اعلام کرد که ایران حتی با آمریکا به دنبال تبادل همه زندانیان طرفین با یکدیگر است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
اسرائیل در خصوص انفجار کشتی اش در عمان بنوعی خودزنی کرده است که با اینکار بتواند در مقابل دولت رئیسی و عدم توافق برجام یک اجماع جهانی درست کند چون سابقه اینکار را در هدف قرار دادن کشتی آمریکایی داشته است
و هر آدم عاقلی می فهمد که هیچ کشوری در هنگام تعویض دولت چنین کاری انجام نمی دهد و این کار احمقانه را خود اسرائیل انجام داده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
اسرائیل بخاطر موشک های حماس مثل یک مار زخم خورده برای ایران می ماند و حاضر است حتی با خودزنی هم که شده زهر خود را بر علیه ایران بکار ببرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
جناب آقای بهاروند چرا خودتان را به دره علی چپ می زنید. شعار اصلی مسئولین اصلی ایران نابودی اسرائیل است. پس بپذیرید هر گونه اقدامی بر علیه منافع اسرائیل توجه تمام جوامع بین المللی را متوجه ایران خواهد کرد حتی اگر خود اسرائیل اقدام به انهدام کرده باشد. هر شعاری تاوانی دارد. تاوان شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا هم همین است.
علی
|
United States
|
۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
اگر ایران دخالت نداشته چه کس دیگری توانایی فنی و نظامی این حمله را داشته؟ در زمان جنگ هم آقایان می فرمودند یک نفتکش هدف موشکهای سرگردان قرار گرفت. سی سال بعد گفتند کار ما بوده. حالا این حملات هم که کار مرغان ماهیخوار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
اگر واقعا امریکا با زیر دریایی اش بارها در خلیج فارس به کشتی های حمله کرده ؟

چرا تا بحال چیزی نگفتید ؟
و چرا شکایت به سازمان ملل نبردید ؟

قانون جنگل که نیست ، و قوانین بین المللی صمانت اجرایی دارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
داخل کشتی ایرانی چی بود که مورد اصابت موشک قرار گرفت؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه
آخرین اخبار