بازدید 6455
توصیه‌های آیت الله جوادی آملی به رئیس دستگاه قضا
آیت‌الله جوادی آملی با بیان این‌که "خیلی‌ها از وطن و مردم دم می‌زنند، اما وقتی به مسئولیت می‌رسند مردم را فراموش می‌کنند"، به بیان خاطره‌ای از حضور خود در جبهه‌های غرب و جنوب و از خودگذشتگی مردم در آن دوران اشاره کرد و گفت: مردمی که در راه خدا از جان خود گذشتند، در برابر دشمن ایستادند و همیشه در صحنه دفاع از نظام قرار دارند، شایسته خدمتند و باید قدر دانسته شوند.
کد خبر: ۱۰۶۶۸۱۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱ 29 July 2021

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی برای حل مسائل پیچیده و نوظهور نیازمند کار بیشتر در حوزه و حمایت علماست.

به گزارش «تابناک»؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، همزمان با عید سعید غدیر با آیت‌الله جوادی آملی از مراجع عظام دیدار کرد.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با تبیین مأموریت‌های دستگاه قضا در عرصه‌های مختلف، به بیان موانع و دشواری‌های انجام این مأموریت‌ها پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، یکی از این دشواری‌ها را پدیده‌های نوظهور در عرصه جامعه و قضا عنوان کرد و خواستار رهنمود‌های علما برای حل این مسائل شد.

رئیس دستگاه قضا، یکی از راهکار‌های مهم حل این مسأله را ورود جدی حوزه‌های علمیه به تربیت قضات از میان روحانیون دانست که می‌توانند با تسلط به مباحث تخصصی فقهی و حقوق اسلامی نظام قضایی را در حل چالش‌های موجود یاری دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با طلب دعای خیر علما و اهل معرفت، تأکید کرد که دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی، بیش از پیش تلاش خود را برای خدمت به اسلام و مردم به کار خواهد گرفت.

آیت‌الله جوادی آملی نیز در این دیدار، با تبریک انتخاب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به ریاست قوه قضاییه و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت خطیر، به بیان توصیه‌هایی برای تعالی و ارتقای نظام قضایی پرداخت.

این مرجع عالیقدر اصل تفکیک قوا را از اصول مترقی قانون اساسی دانست که مبتنی بر فطرت انسان و برای جلوگیری از استبداد طراحی شده است.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: مجلس وظیفه قانونگذاری دارد و دولت وظیفه اجرا و اگر قرار بود مجری قانون وضع کند یا قانونگذار خودش مجری قانون باشد، مشکلات فراوانی به وجود می‌آمد.

این مرجع عظام ادامه داد: دستگاه قضا باید در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد تا بر اجرای قوانین مصوب مجلس که طبق قانون اساسی باید منطبق با شرع باشد، نظارت کند که آن قوانین توسط مجریان به درستی اجرا شود.

این مرجع عالیقدر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیچیدگی‌های کارِ قضا، بر لزوم تقویت نظارت دستگاه قضا بر عملکرد کارکنان و مرتبطان با این مجموعه و همچنین روند دادرسی‌ها تأکید کرد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: گاهی وکلا با استفاده از مغالطه و تفسیر به مطلوب قانون و با سوءاستفاده از برخی خلأ‌هایِ قانونی حق را ناحق می‌کنند.

این مرجع عالیقدر، از این افراد با نام "غارتگران قانون" یاد کرد و به رئیس دستگاه قضا توصیه کرد مراقب چنین افرادی در نظام قضایی باشد و آن‌ها را شناسایی و با آنان برخورد کند.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به تعبیر حضرت علی (ع) از مردم به عنوان ستون دین اظهار داشت: اگر کسی با مردم بدرفتاری و از خدمت به آن‌ها شانه خالی کند، مانند کسی است که به نماز بی حرمتی کرده است.

این مرجع عالیقدر با اشاره به فرازی از نامه ۵۳ امیرالمؤمنین (ع) در نهج‌البلاغه که خطاب به مالک اشتر در مقام استاندار مصر نوشتند، تأکید کرد: حضرت علی (ع) در این نامه تکان‌دهنده می‌فرمایند "مواظب مردم باش و به نام آن‌ها جایگاه خود را تقویت مکن".

آیت‌الله جوادی آملی با بیان این‌که "خیلی‌ها از وطن و مردم دم می‌زنند، اما وقتی به مسئولیت می‌رسند، مردم را فراموش می‌کنند"، به بیان خاطره‌ای از حضور خود در جبهه‌های غرب و جنوب و از خودگذشتگی مردم در آن دوران اشاره کرده و گفت: مردمی که در راه خدا از جان خود گذشتند، در برابر دشمن ایستادند و همیشه در صحنه دفاع از نظام قرار دارند، شایسته خدمتند و باید قدر دانسته شوند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران سند همکاری 25 ساله ایران و چین ولی الله سیف احمد عراقچی