بازدید 20842
آخرین تحولات خاورمیانه
ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم‌های ایران، افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق، ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران، اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان و امضای اولین توافقنامه کشاورزی بین امارات و رژیم صهیونیستی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۶۳۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶ 14 July 2021

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم‌های ایران، افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق، ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران، اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان و امضای اولین توافقنامه کشاورزی بین امارات و رژیم صهیونیستی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن گزارش داد وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره اعلام کرده با هدف ایجاد دسترسی جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های بلوکه شده خود در ژاپن و کره جنوبی، بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را لغو کرده است.

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت، وزارت خارجه آمریکا، اواخر روز سه شنبه به کنگره اطلاع داده با هدف دسترسی ایران، بخشی از تحریم‌های تجاری را لغو کرده است.

بر اساس این گزارش، این معافیت که توسط آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امضا شده است، انتقال وجوه ایران در حساب‌های محدود به صادر کنندگان در ژاپن و جمهوری کره را مجاز می‌داند. این معافیت اجازه می‌دهد تا پول ایران که در نتیجه تحریم‌های آمریکا مسدود شده بود، بدون نقض قانون آزاد شود.

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که اجازه انتقال وجوه به ایران را نمی‌دهد و صرفا بازپرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای را که کالا‌ها و خدمات غیر تحریم شده قبل از تشدید تحریم‌های ایالات متحده توسط دولت قبلی صادر می‌کردند، ایجاد می‌کند.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است، بلینکن لغو تحریم‌ها را امضا کرد تا به ژاپن و کره نود روز دیگر فرصت دهد تا معاملات خود را با ایران کامل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است وزیر امور خارجه قبلاً این لغو تحریم‌ها را امضا کرده بود تا اجازه دهد، وجوه و دارایی‌هایی که در حساب‌های محدود ایرانی در ژاپن و کره نگهداری می‌شود برای بازپرداخت شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالا‌های غیر تحریم شده را به ایران صادر می‌کنند، استفاده شود.

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

خبرگزاری رسمی یونهاپ نیز روز شنبه نوشته بود، بر اساس خبر وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی، «هونگ نام کی» وزیر دارایی این کشور و «جانت یلن»، وزیر خزانه داری آمریکا، روز جمعه (به وقت محلی) در ونیز ایتالیا در حاشیه نشست گروه ۲۰ (G-۲۰) در مورد همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و مسائل جهانی از جمله نحوه آزادسازی دارایی‌های ایران در سئول گفت‌وگو کردند.

یونهاپ بدون اشاره بیشتر به این موضوع نوشت: کره جنوبی در تلاش است با حمایت ایالات متحده از یک کانال در سوئیس برای استفاده از بخشی از پول منجمد شده ایران در کره جنوبی برای فروش کالا‌های بهداشتی و درمانی شرکت‌های سوئیسی به ایران استفاده کند.

هم اکنون حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از محل فروش نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک های کره جنوبی بلوکه شده است.

افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق

یک مرکز نگهداری مبتلایان به کرونا در بیمارستان «امام حسین (ع)» شهر الناصریه واقع در استان «ذی‌قار» در جنوب عراق شامگاه دوشنبه دچار آتش‌سوزی شد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) بعدازظهر سه‌شنبه به نقل از مرکز بهداشت ذی قار گزارش داد، شمار افراد جان‌باخته در این حادثه به ۱۰۸ تن افزایش یافته است.

خبرگزاری عراق خبر داد، به سندی دست یافته است که از صدور حکم بازداشت متهمان این آتش‌سوزی حکایت دارد.

واع خبر داد که دادگاه استیناف الناصریه حکم بازداشت سیزده متهم این آتش‌سوزی را صادر کرده است.

نام «صدام الطویل»، مدیر بهداشت این استان در بین افرادی قرار دارد که حکم بازداشت آنان صادر شده است؛ این حادثه پس از دو ماه و نیم از حادثه‌ای مشابه در بیمارستان «ابن الخطیب» در بغداد رخ داد که به مرگ ۸۰ نفر منجر شد.

روز گذشته نیز سه‌ آتش‌سوزی در بغداد روی داد؛ آتش سوزی نخست در یک انبار مواد پلاستیکی و اسفنجی در منطقه «عویریج» در جنوب بغداد صورت گرفت.

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

پس از آن ساختمان یک دادگاه در بغداد دچار آتش سوزی شد که به گفته تیم های آتش نشانی در عراق، این آتش سوزی در کتابخانه ساختمان دادگاه بدوی البیاع وابسته به دادگاه استیناف بغداد در منطقه الکرخ روی داد.

آتش‌سوزی سوم هم در ساختمان وزارت بهداشت در پایتخت روی داد که به تخلیه ساختمان اداری این وزارت‌خانه منجر شد.

پس از قربانی شدن شهروندان عراق، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر، دستور برگزاری نشست فوق‌العاده را صادر کرد.

در این نشست فوق العاده که با حضور شماری از وزرای کابینه، فرماندهان امنیتی و به ریاست الکاظمی برگزار شد، دلایل و پیامدهای این آتش‌سوزی بررسی و در پایان این نشست مجموعه تصمیماتی گرفته شد.

«احمد غنی الخفاجی» استانداری ذی‌قار هم طی بیانیه‌ای امروز (سه‌شنبه - ۱۳ ژوئیه) را عزای عمومی اعلام کرد و از تعطیلی عمومی سه روزه در این استان خبر داد.

استاندار ذی قار ضمن دستور به کمیته مذکور برای بازجویی از همه افراد دارای ارتباط اداری و فنی با حادثه آتش‌سوزی بیمارستان امام حسین (ع)، دریافت هرگونه اطلاعات درباره عوامل حادثه، خواستار ارائه گزارش نهایی ظرف ۴۸ ساعت از زمان تشکیل کمیته جهت اعلام آن برای افکار عمومی شد.

ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که واشنگتن آماده دور هفتم مذاکرات وین است.

وی که در کنفرانس خبری وزارت خارجه صحبت می‌کرد، افزود: «در حال حاضر هیچ گونه صرب‌الاجلی در ذهن خود نداریم؛ اما پنهان نمی‌کنیم در حال بررسی پیامدهای پیشرفت‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت بالقوه به برجام هستیم.»

پرایس در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت که واشنگتن در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم اما فعال با ایران در خصوص مبادله زندانیان است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: این مذاکرات جدای مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای ایران بوده و واشنگتن به دنبال آزادی شهروندان خود در ایران در سریع ترین زمان ممکن است.

شامگاه سه‌شنبه نیز منابع غربی مدعی شده‌اند، مذاکرات هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران بعید است تا قبل از روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید ایران در ماه آینده میلادی برگزار شود.

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ به نقل از دو مقام آگاه از زمان‌بندی مذاکرات هسته‌ای نوشته، انتظار می‌رود هفتمین دور مذاکرات وین اواسط ماه آگوست برگزار شود.

مذاکرات وین در برجام از فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ با هدف بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای برجام و مجاب کردن ایران به متوقف کردن اقداماتش در جهت کاستن از تعهدات برجامی خود آغاز شد. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده با توجه به خروج آمریکا از برجام با نمایندگان این کشور گفت‌وگو نمی‌کند. آمریکایی‌ها از طریق سایر طرف‌های حاضر در مذاکرات، از مواضع ایران مطلع می‌شوند.

ششمین دور این مذاکرات، از روز ۲۲ خردادماه آغاز شد و تا روز یکشنبه سی ام خردادماه ادامه داشت. «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین در آن زمان گفت ملاک ایران رسیدن به یک توافق خوب است. او درباره روند مذاکرات گفت: به اواخر کار نزدیک شدیم، ولی مسیر باقی‌مانده ساده نخواهد بود.

اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

همزمان با تشدید حملات گروه طالبان در افغانستان، «عبدالله عبدالله»، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان گفت که صلح «تنها با گفتن» تأمین نمی‌شود و باید طرف‌ها عملی اقدام کنند.

عبدالله روز سه‌شنبه، در نشست کمیته‌ زنان شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان در کابل، گفت که جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان باید کارهایی را دست بگیرند که دو طرف را برای رسیدن به صلح کمک کند. گروه طالبان باید خواسته‌هایش را از طریق مذاکره مطرح کند. عبدالله افزود: مذاکره «جورآمد» است؛ یعنی «در بین صددرصد خواست تو (طالبان) هم پذیرفته نمی‌شود و صددرصد خواست ما [دولت افغانستان] هم.»

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

وی گفت که دو طرف باید از این مرحله در روند صلح عبور کرده و روی گام‌های بعدی آن با هم به نتیجه برسند. عبدالله عبدالله اما تأکید کرد که قدم آخری باید تعیین زعامت کشور بر اساس رأی مردم افغانستان باشد. با این حال، او گفت که اگر جنگ بر مردم افغانستان تحمیل شود، دولت و ملت افغانستان باید از مردم دفاع کنند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان افزود، هم‌اکنون افغانستان با همین شرایط قرار دارد،‌ ولی هنوز به نقطه‌ آخر نرسیده است. او اما خاطرنشان کرد که این موضوع به این معنا نیست که مذاکره با گروه طالبان قطع شود؛ معنا این است که ما متوجه وضعیت و اطراف خود باشیم. مذاکره را با تمام خلوص نیت پیش ببریم.

عبدالله همچنین گفت که دولت افغانستان هم‌اکنون هم آماده‌ مذاکره با طالبان است.

از سویی دیگر او افزود، در «روزهای نزدیک» قرار است نشستی میان هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان برگزار شود. به گفته‌ عبدالله، این نشست در یک سطح دیگر غیر از سطح هیأت‌های کنونی دو طرف برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد که هیأت دولت افغانستان آمادگی برای شرکت در این نشست را دارد و با نیت پایان جنگ در افغانستان در آن شرکت می‌کند. عبدالله عبدالله جزئیاتی بیشتری در این مورد ارایه نکرد.

اما یک منبع در شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان گفت که عبدالله قرار است در روزهای آینده در رأس هیأتی برای گفت‌وگو با طالبان به دوحه برود. این منبع گفت که در ترکیب این هیأت، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور و نمایندگان اقوام مختلف کشور نیز شامل هستند.

در همین حال، شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع‌شان گزارش کرده‌اند که عبدالله قرار است روز جمعه هفته‌ جاری برای دیدار مستقیم با طالبان به دوحه برود.

این در حالی است که اخیرا اعضای طالبان به حملات‌شان در افغانستان شدت بخشیده‌اند. این گروه حدود دو ماه گذشته، بیش از صد شهرستان را به سقوط کشانده‌اند؛ افزون بر این‌ها، تعدادی از مناطق نیز به‌ دست طالبان سقوط کرده است.

امضای اولین توافقنامه کشاورزی بین امارات و رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی سه شنبه اولین توافق نامه همکاری در زمینه کشاورزی را با امارات امضا کرد.

به گزارش القدس العربی، این توافق توسط وزیر کشاورزی اسرائیل و وزیر امنیت غذایی و آبی امارات در تل‌آویو امضا شد.

توافقنامه امضا شده علاوه بر سایر تحولات در منطقه در زمینه مدیریت آب و آبیاری، شامل تولید محصولات مناسب برای زیست در شرایط بیابانی است.

وزیر امنیت غذایی و آبی امارات گفت: امارات و اسرائیل در زمینه امنیت غذایی چالش‌های بسیاری دارند. ما در حال یافتن راهکارهای خلاقانه و عملی برای این چالش‌ها هستیم.

ادعای رسانه آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم های ایران/ افزایش شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی در بیمارستان «الناصریه» عراق/ ادعای واشنگتن درباره مذاکره برای تبادل زندانیان با ایران/ اعلام آمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان

قرار است امارات امروز چهارشنبه با حضور محمد الخاجه، سفیر خود در تل‌آویو و اسحاق هرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی سفارت خود را در تل‌آویو رسماً افتتاح کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
برجام به خاطرات پیوست

خودتان تلاش کنید و کشور را آباد کنید
نگاهتان به روس و آمریکا و چین نباشد
به مردم ایران فکر کنید

مردم ناراضی اند

دیر نشود

گرانی ها همچنان ادامه دارند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
هیچ کشوری حتی چین به تنهایی نمی تواند مشکلات اقتصادی مردمش را حل کند.اصولا بدون تعامل باجهان ادامه حیاط کشورها دیگر معنی ندارد.بنابراین اول گام برای بهبود وضعیت مردم هرکشوری تعامل سازنده با دنیا است.وعمده اقتصاد دنیا در دست آمریکا است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
عزیزم تا قیام قیامت هم که بفرمایید برجام بد و اخی و چه و چه و چه ! وضع همین است و آش همان آش و کاسه هم همان کاسه ! تئوریسین های دکترین تحریم نعمت است و اینکه ایران باید با فراموشی اروپا و آمریکا با بقیه دنیا کار کند حتی نتوانستند اسم دو کشور را بیاورند که ایران بتواند با آنها براحتی داد و ستد و رفت و آمد داشته باشد ! پاراگراف آخر شما که گرانی ها همچنان ادامه دارد پارادوکس نظریه شما و تایید نظر اینجانب و قاطبه ملت ایران است !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
تا مردم خودشان دست به کار نشوند اقتصاد هرگز با دستور آباد نمی‌شود. 200 سال هم دیر شود همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اگه تحریم ها فرصت بودند چرا الان التماس برای مذاکره ؟؟؟

ظاهرا تحریم ها فقط برای پولدارها و مسئولان فرصت بودند
پاسخ ها
عبدالهی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
امیدوارم مسولان اجازه ندهند به ازای دلارهای بلوکه شده که آزاد میشود. هر جنس بنجلی که ته انبارهای دوکشور کره و ژاپن مانده به ایران صادر شود. فقط دلار یا طلا و یا کالاهای فوق اساسی(مادر تخصصی)اجازه ورود پیدا کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
حالا این پولم آزاد شد آیا روی معیشت و رفاه مردم اثر دارد . عمرا
پس بهتر بود همانجا بلوکه می ماند . حداقل آنها برای رفاه مردمشون هزینه می کردن .
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
معافیت اعلامی ظاهرا برای تصفیه حسابهای قبلی شرکتهای ژاپنی و کره ای با ایران است .
ایا خربزه و هندوانه امروز ارزان میشود؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
رفع این تحریمها در ان ذکر شده فقط برای صادرکنندگان کره و ژاپن به ایران بوده و فرقی ندارد با قبل و انتقال وجه به ایران ممنوع واحتمالا همان کانالهای غذا و دارو و نیز تصفیه حسابهای قبلی شرکتهای انها است.
احتمالا اقای روحانی امروز در جلسه چهارشنبه های خاص هیات دولت (۲ تا چهارشنبه دیگر می ماند تا رفتن ایشان )دوباره جوری دیگر این لغو نمادین را با هیجان فوق العاده شرح میدهند که اعضای هیات دولت با تعجب یکدیگر را نظاره میکنند و یک پیروزی بزرگ دیپلماسی دیگر در دوره ایشان عنوان میگردد منتهی در عمل سفره مردم کوچک تر از روز قبل.
پاسخ ها
ناشناس
| Japan |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اشتباهی منفی زدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
سلام: مذاکره و توافق مجدد با غرب و امریکا براساس عبرت ها و تجربه های تلخ تاریخی، محاسبات متقن وغیرقابل خدشه ذیل موجب حراج دادن مولفه های قدرت ، زیانبار برای اقتصاد،باج خواهی و زیاده خواهی دشمن، آب در هاون کوبیدن و باعث ممانعت ازپیشرفت کشور می گردد:
1- هدف امریکاه از مذاکره لغو تحریم ها نیست بلکه ساختار آن باقی مانده وتحریم اساساً وسیله و ابزاری است برای اینکه از ایران درهمه زمینه ها ازجمله درموضوعات هسته ای،حضورمنطقه ای،موشکی و حقوق بشرامتیاز گرفته بلکه اگر بتواند پیشرفت کشور را درهمه علوم به سراشیبی سقوط بکشاند.
2- آمریکا اگر کوچکترین امتیازی به ایران بدهد با بدعهدی و بد قولی زیر تعهدات می زند و با عمل نکردن به آن ،ایران چند باره رکب خورده و بازگشت کامل کشور به برجام یعنی پس ازطی هزینه سنگین راه اندازی غنی سازی 60درصدی نابودی آن دستگاه ها وممنوعیت توسعه و تحقیقات هسته ای و عقب گرد وعقب ماندگی نسبت به کشورهای دارای علوم و فنون پیشرفته هسته ای.
3- عبرت های تاریخی مثل اعتماد دکتر مصدق به امریکا و سقوط دولت او،اعتمادو مذاکره معمر قذافی در زمینه های هسته ای ،موشکی و تجاری با امریکا وغرب ،یافتن تمام نقشه های نظامی وغیر نظامی آن و در پی آن نابودی برنامه هسته ای و موشکی لیبی و سرانجام به خاک سیاه نشاندن اقتصادلیبی و معمرقذافی توسط امریکا و اروپا ،اعتماد صدام جنایتکاربه بازرسان سازمان ملل و یافتن تمام نقشه های نظامی و غیر نظامی عراق ودادن اطلاعات آن به امریکا و پس از آن جنگ راحت امریکا و متحدانش علیه صدام و شکست او. مذاکره تحویل دیپلمات های امریکایی در لبنان در زمان مرحوم هاشمی وعدم آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران توسط آمریکا،معاهده سعد آباد مبنی بر قبول داوطلبانه تعلیق غنی سازی و پروتکل الحاقی توسط روحانی در دولت خاتمی با سه کشوراروپایی وعدم اجرای تعهد توسط آن سه کشوراروپایی و آمریکا.ومعاهده برجام مبنی برممنوعیت حدود صد نوع فناوری هسته ای ایران با1+5 خروج از برجام توسط امریکاواضافه شدن بیش از 1500 نوع تحریم قبلی وجدیدعلیه ایران .
4- اساس، انگیزه و داستان وضع تحریم ها ازطرف دشمن به طمع فشارهمه جانبه برملت و دولت وسپس گشودن باب مذاکره بوده و انگیزه و هدف مذاکره هم از طرف غرب راهی برای به حراج دادن مولفه های قدرت ایران یکی پس از دیگری و جری شدن دشمن و باج خواهی های مضاعف از کشورو مردم ودر ادامه تغییر رفتار نظام و در نهایت تقییر رژیم است.
5- غرب صرفاً با تله وحیله مذاکره می تواند اهرم های حیاتی قدرت را با نیرنگ از ایران بگیرد درصورتیکه بجز مذاکره هیچ راهی برای به زیر کشیدن قدرت ایران ندارد مانند ممنوعیت صد نوع فناوری هسته ای در برجام وموارد ذکر شده بند های این موارد.
6- به لحاظ عدم لغو کامل همه تحریم ها با توقف موقت آن،بعلت بدعهدی احتمالی امریکا و اروپا پس از مدتی برگشت تحریم ها اقتصاد و معیشت مردم به لحاظ وابستگی به تحریم ها و شرطی شدن در مقابل آن بسیار ضربه پذیر وآسیب زا می شود.
7- درصورت بازگشت به برجام وعضویت در آن از طرف آمریکا، به هر بهانه ای دوباره می تواند از مکانیزم ماشه یا همان اسنب بک استفاده کرده وتحریم ها را ازطریق قطعنامه های شورای امنیت به بکباره برگرداندوایران را ذیل بند 7 منشور ملل متحد ببرد.
8- در صورت مذاکره موشکی و منطقه ای و به باد دادن توان موشکی ،قدرت دفاعی و منطقه ای کشور، امریکا ، اروپا و حتی کشورهای مثل عربستان و اسرائیل می توانند امنیت ایران را نابود کرده وکشور و ملت رامثل لقمه ای چرب خودغارت کرده یا داعش و سایرگروهای تروریستی خون آشام را به جان،مال و ناموس ملت بیاندازند.
9- مشکلات اقتصادی به هیچ وجه با مذاکره قابل حل نیست زیرا ساختار کلی وپایه اصلی تحریم ها همچنان حفظ شده وآمریکا به تعهدات خود عمل نکرده و آنرا بطور کامل لغو نمی کند زیرا هر تحریمی بابرچسب های گوناگون هسته ای ، موشکی و منطقه ای و حقوق بشراست.اگر یک موضوع از تحریم را بردارد سایر برچسب های تحریم باقی می ماند و این یعنی لغو تحریم ها کاملاً بی خاصیت و دروغ بوده وایران در گرداب،تله و دور بی حاصل موضوعات متعدد تحریم و مذاکره برای باج دادن مولفه های قدرت یکی پس از دیگری قرار می گیرد.
10- در صورت عدم لغو تحریم ایسا ( ممنوعیت سرمایه گذاری خارجی درایران) وتحریم یوترن( گردش مالی آزاد ایران از طریق دلار باجهان) که متاسفانه هیچکدام در برجام توسط تیم مذاکره کننده ایرانی از امریکا درخواست لغو نشده است برداشتن تحریم ها بدون لغو این دو بی معنی،مضحک و بی خاصیت است .
11- با تکیه بر توانمندی های و ظرفیت های عظیم داخلی اثرو نقش تحریم هارا باید بی خاصیت وخنثی کرده و ازبین برد و امریکا را از حربه تحریم و سپس مذاکره مایوس کرداز جمله راهکارها:استفاده درهمه حوزه های علمی،فنآوری و تولیدی ازجوانان نخبه ، شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهای برترصنعتی،استفاده از قرار گاه سازندگی و شرکت مپنا به عنوان تجربه موفق وراهگشای خنثی سازی تحریم ها، ،جذب سرمایه عظیم ایرانیان مقیم خارج ،برنامه ریزی بودجه سالانه بدون کسری بودجه توسط دولت وعدم چاپ بی پشتوانه اسکناس وعدم افزایش پایه پولی بدون پشتوانه افزایش تولید، اصلاح نظام بانکی و کنترل تورم تک رقمی ،ممنوعیت قطعی هرگونه تعطیلی واحد ها وشرکت هایی تولیدی از طرف بانک ها،اعطای تسهیلات قرض الحسنه و بسیار کم بهره به واحد ها ی تولیدی متوسط و کوچک ، تک نرخی کردن ارز وحذف قطعی ارز 4200 تومانی که این ارز رانت زا و فساد آفرین بوده و باعث نابودی تولید داخلی می شود،استفاده ازظرفیت معادن بصورت غیر خام فروشی ، برنامه ریزی مدون علاوه بر خود کفایی دارای اهداف صادراتی برای تولیدات گسترده صنعتی وکشاورزی ( کالاهای اساسی ونهاده های دامی)، برنامه ریزی صادرات به همسایگان ازمیزان2درصد کنونی به 20 درصد طی برنامه 4 ساله یعنی رسیدن به حدود 200میلیارد دلارصادرات به 15 کشورهمسایه، حمایت همه جانبه از تولید داخل با کیفی سازی وبا وضع تعرفه باز دارنده کالاهای خارجی مبازره هدفمند با قاچاق و فساد، پیمان های پولی دو وچند جانبه با کشورها ، ممنوعیت وقطع همیشگی فروش نفت خام وتبدیل آن به مواد پتروشیمی در صنایع با محوریت صادرات محصولات آن به همسایگان، اخذ مالیات عادلانه از ثروتمندان و عایدی سرمایه، خانه خالی و ماشین های لوکس واخذ مالیات از گردش حساب های بانکی ،تکمیل زنجیره پروژه های آزاد راهی، ریل وراه آهن برای دریافت حق ترانزیت از کشورهای همسایه، داخلی سازی با کیفیت خودرو با پلتفرم پیشرفته کاملا ایرانی و بومی، داخلی سازی با کیفیت و صادرات محورلوازم خانگی و لوازم ساختمانی ،استفاده از ظرفیت عظیم بسیج و نیروهای جهادی در تمام این مراحل برنامه ریزی پیشرفت و توسعه کشوروعدم اجازه ورود مجدد به شرکت هایی بیگانه عهد شکن مانند توتال ،پژو ،سامسونگ ، ال جی و... که به بهانه تحریم کشور را ترک کرده و باعث شوک و خسارت به اقتصاد و معیشت مردم شدند، بطور قطع با پیاده سازی این برنامه ها باید حربه دو گانه تحریم ومذاکره را ازدشمن گرفت.در غیر این صورت مانند 8 سال اخیر با بدعهدی و شرطی کردن اقتصاد به دشمن توسط دولت تشنه مذاکره وغربگرا، شیرازه اقتصاد مبتنی برتوانمندی و ظرفیت های داخلی و رویکرد اقتصاد مقاومتی ازهم می پاشد و باعث مشکلات عدیده ازجمله تورم غیر متعارف و افسار گسیخته ،نابودی تولید داخلی و تعطیلی کارخانجات و بیکاری فزاینده، جهش عجیب و غیر عادی قیمت ارز، ریزش غیر طبیعی بورس و گرانی بی ضابطه کالا،مسکن و خدمات گردیده ونارضایتی بحق ملت را در پی دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
احسنت امریکا فقط زبان زور میفهمد باید موشک قاره پیما داشته باشیم
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
واقعا اینهایی که منفی دادند فازشون چیه مشخصه غربگدا هستید مشکل کشور ما در داخل و تجه به نکات همین دوستمون که فرمودند قابل حل میباشد یعنی خنثی سازی تحریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
یعنی کره رفت از آمریکا توافق گرفت تا بتونه کالای خودشو بفروشه و از پول ایران ورداره.
اون وقت این میشه لغو بخشی از تحریم
اگر همون موقع کشتی کره ای را پس نمیدادن، خیلی وقت پول را گرفته بودند و منت برداشته شدن تحریم به این فلاکتی هم نبود
شوقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
تمدید نه لغو این لیست تحریمها چند ماه پیش برداشته شد و امروز مدتش تمام شد چون کره جنوبی و ژاپن از امروز نمیتوانند بابت غذا و دارو ایران پرداخت کنن آمریکا لطف کرد و ۹۰ روز دیگر تمدید کرد ، مردم گول نزنید هیچ تحریمی جدید برداشته نشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
این اقدام آمریکا بسیار تحقیر آمیز است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
از ترس رئیسی دارن تحریم برمیدارن بالبخند ..تحریم دوبرار وردن
سبوس برنج شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
واکسن


واکسن


واکسن


و دیگر هیچ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
شک ندارم تا زمانیکه پوتین زنده است جنگ های خاورمیانه پایانی ندارند

جهان بدون روسیه یعنی صلح جهانی .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
امریکا شیطان بزرگ است
ع.ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
خاورمیانه سالهاست که درگیر جنگ است ، ساده ترینش جنگ اعراب و اسرائیل ... آن موقع پوتین کجا بود ؟؟
عبدالهی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
هرجای دنیا که جنگ و نا امنی و تروری رخ داده پای تروریست های مورد حمایت آمریکا و اذنابش دیده میشود. در پاناما. نیکاراگویه. شیلی. بولیوی .در عراق. در سوریه . در افغانستان . ایران و.... حالا چقدر گرفتی که پای پوتین را وسط کشیدی نمیدانم
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اشکال کار کجاست که همه تحریمها را بر نمی دارند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
زبان نفهمی امریکایی ها
ناشناس
| Japan |
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
چون مسئولان مملکت میگن تحریم فرصته ونعمته!خوب آمریکاهم میگه این فرصت ونعمتهاراازشون نگیریم گناه دارن!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اگر فکری نشود و مدیران چاپلوس فوری کنار زده نشوند.
به زودی باید در ازای نفت از کشورهای عربی باید آب وارد کنیم.
کشاورزی و صنایع آب بر، نفس .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
مذاکره با طالبان؟؟؟؟ آزموده را آزمودن خطاست. طالبانی ها گروهی بی ریشه بدون حرفی درست ،وحشی و تروریست تمام عیارند که حق نفس کشیدن را از تمامی افغان ها بخصوص بانوانشان می گیرند. باید نابودشان ساخت در کل خاورمیانه و دنیا.
شهباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
افغانستان رو‌که میبینم این بلایای ایران یادم میره
عبدالله عبدالله میگه بیاید مذاکره !!بنده خدا مذاکره طالبان از لوله تفنگ هدایت میشه!! شما اگر می‌خوای مذاکره هم بکنی لااقل برو به فشار بیار دو تا شهر رو پس بگیر بعد بیا دم از مذاکره بزن !
طالبی که میبینه ملت طالبش هستن و بدون جنگ تسلیمش میشن چه مذاکره ای با شما میتونه داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
لطفا در مورد زندگی‌تامه محمود خاضعین گزارش تهیه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر محمدباقر ذوالقدر سازمان همکاری شانگهای ابومحمد عسگرخانی هفته دفاع مقدس