بازدید 5976
۵
تهران در دو سال گذشته به عنوان پرمصرف‌ترین شهر کشور در حوزه آب شناخته شد و با توجه به اینکه ترسال بود، مشکل خاصی به وجود نیامد اما امسال ماجرا با دو سال پیش تفاوت دارد چراکه اگر روال به همین صورت پیش برود، تشنگی مهمان پایتخت نشینان خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۵۷۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴ 13 June 2021

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، هرچند که طی دو سال گذشته اقدامات نسبتا خوبی در تهران برای حل چالش آب انجام شده اما با توجه به تغییر اقلیم و قرار گرفتن در سالی خشک شرایط تامین آب تهران دشوار شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در مورد وضعیت تامین منابع آبی گفت: امسال به لحاظ میزان بارندگی سال ویژه‌ای است تا جایی که در طول ۵۰ سال اخیر چنین وضعیتی را نداشتیم و کمترین میزان بارندگی را طی این سال‌ها در کشور تجربه می‌کنیم به طوری که میزان بارندگی هیچکدام از استان‌ها به سال قبل نرسید. به عنوان نمونه استان تهران ۳۷ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش بارندگی را تجربه کرده است.

محمدرضا بختیاری افزود: در واقع ذخیره برف تعیین کننده ذخایر سدهای تهران است، امسال تقریبا ذخیره برفی بسیار کم و در برخی نقاط نزدیک به صفر بوده به ویژه در شرق استان تهران ذخیره برفی بسیار پایین است و سدهای ماملو و لتیان آسیب پذیر شده‌اند.

وی ادامه داد: حجم ذخایر سدهای تهران در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب بوده اما اکنون این عدد به ۸۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است یعنی نسبت به سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب شرب سدهای تهران را داریم.

بختیاری گفت: دو عامل کرونا و گرما باعث شده که میزان مصرف در استان تهران به ویژه شهر تهران افزایش یابد، در حال حاضر حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب مصرف آب شرب شهر تهران است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اجرای طرح آب امید افزود: بر اساس طرح آب امید قرار بود افرادی که یک سوم حد متوسط یا کمتر مصرف آب دارند، مشمول این طرح شوند، در تهران دو درصد مشترکان مشمول این طرح شده‌اند که عدد بالایی نیست، در شهر تهران حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد مشترکان کمتر از نرمال یا حدود نرمال مصرف آب دارند که عددی حدود ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب می شود.

بختیاری با اشاره به قطع آب مشترکان پرمصرف بیان کرد: از نظرقانونی نمی‌توانیم آب هیچ مشترکی را قطع کنیم مگر در مواردی که اوضاع بحرانی شود و در آن صورت بر اساس مصوبه شورای تامین به قطع آب مشترکان پرمصرف اقدام خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: درحال حاضر برنامه‌ای برای جیره بندی آب نداریم ولی این موضوع را به طور قطع نمی‌توان اعلام کرد و این موضوع بستگی زیادی به میزان مصرف مردم دارد، اگر مشترکان رعایت کنند ما سال آبی را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و پیش بینی‌هایی که تاکنون صورت گرفته جیره بندی آب در تهران نخواهیم داشت، اما باید به این مساله نیز توجه کرد که تهران شهر کوچکی نیست، در تهران روزانه ۳.۵ میلیون مترمکعب آب مصرف می‌شود که ۱۰ درصد این میزان به اندازه یک شهر ۲.۵ میلیون نفری است یعنی اگر مشترکان فقط ۱۰ درصد صرفه جویی کنند می‌توانیم مدیریت داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته ما در برخی مناطق شهرستان اطراف تهران قطعی آب ناشی از قطع برق داریم، برخی چاه‌ها مستقیما به شبکه برق وصل هستند زمانی که برق می‌رود آب نیز قطع می‌شود ولی این موضوع به دلیل کمبود آب نیست.

بختیاری همچنین با اشاره به طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی در تهران گفت: اجرای این طرح در تهران نه از نظر اقتصادی و نه از نظر فنی توجیه پذیر نیست، آب خام تهران بسیار با کیفیت بوده، هزینه های تصفیه آب نسبت به اجرای شبکه دوگانه بسیار پایین‌تر است، ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه آب در تهران وجود دارد که اگر بخواهیم جداسازی را اجرایی کنیم، باید ۷۰۰۰ کیلومتر شبکه جدید به وجود آید که به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست و نوع آب تهران نیز این اجازه را به ما نمی‌دهد چرا که آب خام تهران نیز آب بسیار باکیفتی است.

وی تاکید کرد: قاطعانه اعلام می‌کنم که آب تمامی شهر تهران کاملا سالم است و در هیچ نقطه‌ای نیترات آب تهران به بالای ۵۰ نمی‌رسد و می‌توان گفت که این آب در سطح دنیا بی نظیر است.

بختیاری با اشاره به استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب در تهران گفت: دستگاه‌های تصفیه آب به لحاظ کیفیت هیچگونه اثری در آب ندارد و تبلیغاتی که در این مورد صورت می‌گیرد که این دستگاه‌ها می توانند نیترات آب را کاهش دهند دروغ محض است، برخی از مواد آلی غیر مضر ممکن است در آب وجود داشته باشد که توسط این دستگاه‌ها کاهش می‌یابد اما اینکه تبلیغات گسترده‌ای صورت می‌گیرد و مردم را تشویق به استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌کنند باید کنترل شود.

وی اظهار کرد: دستگاه تصفیه آب در بهبود شیمیایی آب هیچ اثری ندارد و آب تهران به ویژه آبی که از سدها می‌آید کیفیت بسیار بالایی دارد و اصلا قابل مقایسه با هیچ آب معدنی نیست، آبی که در برخی از مناطق تهران توزیع می‌شود به مراتب کیفیت بسیار بالاتری از آب‌های معدنی دارد.

بختیاری به مهم‌ترین راهکار نجات تهران از بحران آب اشاره کرد و گفت: در تهران باید چند کار اساسی انجام شود؛ اول اینکه پساب باید در بخش‌های کشاورزی، صنعت و آبیاری فضای سبز جایگزین آب‌های زیرزمینی شود، اگر این اقدام رخ ندهد در آینده با خالی شدن سفره‌های آب‌های زیرزمینی تهران و وقوع فرونشست روبرو خواهیم بود. نکته بعدی لزوم صرفه‌جویی مشترکان است، باید فرهنگ صرفه‌جویی در بین مردم ایجاد شود البته ۵۰ درصد از شهروندان در تهران رعایت می‌کنند اما این فرهنگ باید در کل تهران ایجاد شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
علتش اینه که مسئولان تفکر جهادی ندارند!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
هر سال هزاران خانه به شهر تهران اضافه می شود در حالی که سال هاست که دیگر منابع طبیعی استان تهران برای تامین آب و هوای پاک جوابگو نیست اما مسئولان فقط دنبال سود ساخت و سازها هستند
منوچهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
برای صرفه جویی در مصرف آب باید در دو سطح اقدام شود یکی در سطح دولت ( سازمان آب ) دوم در سطح مردم که اولی همت می خواهد و دومی کار فرهنگی که متاسفانه در هر دو سطح هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
اول باید آب منازل همه مسئولان را قطع کنند تا ببینند با بی کفایتی چه بر سر این کشور آوردند نمی شوند مشکلاتش برای مردم باشد سخنرانی پشت تریبون و دشمن دشمن کردن و بین محافظان زندگی کردن و قرقاول خوردن و حراج سرمایه های کشور مال آنها باشد اگر مشکلات است باید اول برای آنها و فرزندانشان باشد....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
ایران ویران و دیگر هیچ ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین