بازدید 18044
رئیس کمیسیون آمار جامعه صنعت کفش ایران با بیان اینکه عراق به تنهایی سهم ۵۶ درصدی صادرات ایران را دارد، گفت: اما نوسانات قیمت‌ ارز و افزایش قیمت تمام شده داخلی باعث شده در بازار۳۷۴ میلیون دلاری عراق، سهم ایران از ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۳ به حدود ۱۵.۷ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند، اما سهم کشور چین در بازار عراق در همین دوره از ۲۵ درصد به ۵۱ درصد افزایش پیدا کرد.
کد خبر: ۱۰۵۲۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶ 16 May 2021

به گزارش «تابناک»، علی لشکری در گفت‌وگو با ایسنا، از صادرات ۱۰۵ میلیون دلاری انواع کفش در سال گذشته خبر داد و گفت که صادرات کفش در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۳۶.۶ درصد به لحاظ ارزشی و ۲۹ درصد به لحاظ وزنی افزایش داشته است.

همچنین به گفته وی در این دوره متوسط قیمت صادرات کفش ۵.۷ درصد کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر با افزایش صادرات وزنی توانستیم با قیمت‌های پایینتر صادرات بیشتری نسبت به سال‌های قبل به دست آوریم.

سهم ۵۶ درصدی عراق از صادرات کفش ایران

لشکری با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات ایران به کشور عراق، افغانستان و آذربایجان است، تصریح کرد: عراق به تنهایی سهم ۵۶ درصدی صادرات ایران را دارد. ۲۶ درصد صادرات کفش نیز به کشور افغانستان و مابقی به کشور آذربایجان صادر می‌شود.

عضو هیئت رئیسه جامعه صنعت کفش ایران با بیان این که بیشترین صادرات در بین انواع کفش مربوط به کفش‌های با رویه چرم مصنوعی و زیره پلیمر بوده که ۴۹ درصد ارزش صادرات و ۶۶ درصد وزن کل صادرات را به خود اختصاص داده، اظهار کرد: اما سهم کفش‌هایی به رویه چرمی از کل صادرات به لحاظ وزنی ۸ درصد و به لحاظ ریالی ۱۲.۵ درصد بوده است. این در حالی است که در دنیا فقط ۲۴ درصد صادرات کفش با رویه پلاستیکی است و بیشترین سهم از صادرات کفش‌های دنیا در سال ۲۰۱۹، یعنی ۳۶.۷ درصد مربوط به کفش‌هایی با رویه چرمی بوده است. همچنین ۵۰ درصد واردات کفش در روسیه در سال گذشته، کفش‌های با رویه چرمی و زیره پلیمری که ارزش افزوده بالاتری دارد. بنابراین سهم پایین این نوع کفش در صادرات ایران نشان دهنده فاصله زیاد ایران با همسایه‌ها و کشورهایی است که قابلیت صادرات به آنها را داریم.

سهم ناچیز ایران از بازار بزرگ روسیه

وی افزود: سهم ایران از واردات بیش از ۳ میلیارد دلاری کفش در روسیه بسیار ناچیز است. چراکه بیش از ۵۰ درصد کفش‌های وارداتی به روسیه با رویه چرمی است که صادرات آن‌ها از ایران ناچیز است.

همچنین به گفته عضو هیئت رئیسه جامعه صنعت کفش ایران در سال‌های اخیر شاهد رشد صادرات کفش‌هایی با رویه پارچه‌ای بودیم، به طوری که سهم این کفش‌ها از صادرات دنیا از ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. سهم کفشهایی با رویه پلاستیکی نیز از حدود ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که سهم کفش‌ها با رویه چرمی تقریباً ثابت بوده است. در ایران اما سهم کفش‌های پارچه‌ای از کل صادرات از ۱۴.۵ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۶ درصد در سال ١٣٩٨ و مجددا ۱۴ درصد در سال ١٣٩٩ رسیده است. این مسئله نشان می دهد ایران باید بیشتر همراه بازارهای جهانی شود.

چرا ایران سهم زیادی از صادرات کفش در دنیا ندارد؟

لشکری همچنین نوسانات نرخ ارز را مهمترین چالش صادرات عنوان کرد و گفت: در سال ١٣٩٩ نسبت به سال ١٤٩٨ شاهد رشد ۶۱ درصدی نرخ ارز بودیم. نرخ ارز نیمایی که مبنای قیمت گذاری در بورس کالا است نیز ۶۵ درصد رشد داشته است. یکی از عمده‌ترین چالش‌های تولیدکنندگان این است که قیمت‌های تمام شده در مقایسه با نرخ‌های صادراتی رشد بیشتری داشته است. برای مثال در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل از آن برخی از مواد اولیه‌ای که در بورس کالا عرضه می‌شد رشد بیش از ۱۰۰ تا ۲۸۰ درصدی داشته است.

به گفته وی افزایش قیمت مواد اولیه در حالی رخ داده که صادرات تنها ۳۶ درصد افزایش داشته و کالای صادراتی به لحاظ قیمتی نیز ۵.۷ درصد کاهش داشته است. بنابراین نوسان نرخ ارز، افزایش قیمت تمام شده داخلی نسبت به قیمت صادراتی و افزایش نرخ مواد اولیه در بورس کالا از مهمترین عوامل افت صادرات کفش ایران در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا است.

رئیس کمیسیون آمار و مطالعات راهبردی جامعه صنعت کفش ایران با بیان اینکه نوسانات قیمت‌ها و افزایش قیمت تمام شده داخلی باعث شده در بازار ۳۷۴ میلیون دلاری عراق، سهم ایران از ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۳ به حدود ۱۵.۷ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند، گفت: این در حالی است که سهم کشور چین در بازار عراق در همین دوره از ۲۵ درصد به ۵۱ درصد افزایش پیدا کرد. در صورت تداوم این وضعیت همچنان صادرات ایران با مشکل مواجه خواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Australia
|
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
چون و كفش صنايع اشتغالزايي هستند. بازار صادراتش را به چيني ها نبايد باخت
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
اگر چین بگذارد بهانه ای بچگان بیش نیست.هر کشوری به دنبال منافع و سود ملتش است لذا استراتژیها تعیین کننده بدست گرفتن بازارها هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
کفش هم مانند پراید و ...به عراقیها ۸۰ درصد ارزان تر از داخل می فروشن بقیه پول آن را از هم وطنان گرامی می گیرند .مثل اسنپ وقتی مسافری پول ندهد و یا بعد از رسیدن سفر را لغو می کند اسنپ پول به راننده می دهد اما از جیب مسافران دیگر وبعد تلافی آن را در مورد بعدی از مسافر می گیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
این را باید به مسولان کشور بگی که تمام صنعت کشورمان فدای چین کرده ودارد تمام صنعت دنیارا ازبین میبره واقعا یه کشوری مثل ایران بااین همه نفت گاز چهار فصل با جمیعت هشتادملیون باید یک خانواده بیچاره نداشت باشد ولی کشوری مثل چین با یک ملیارد وچهارصد ملیون جمعیت بهترین زندگی دارند چون مسولانش به فکر صنعت هستند
سید محسن حسینی اصل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
والله نظر ما اگه شماها تمام محصولات رو تولید کنید و از چین خرید نکنید ما محتاج هیچ دولتی نمیشیم
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
پیشنهاد : چند تا مدیر داخلی بفرستید عراق یک بازار انحصاری درجه یک برای ما درست کنن تا نیازی هم به رقابت با جنس چینی نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
نه غزه.نه لبنان.نه اسراییل.نه آمریکا.نه چین.نه روسیه.جانم فدای ایران....
AA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
اگر دوز وکلک در کار نباشد کیفیت و تنوع مدل در کار باشد چین هیچ، سوپر چین هم کاری نمی تواند بکند
مدیریت سالم دلها را به تسخیر در می اورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
چین که شده برادر مان چرا نگذارد کفش هایمان در عراق بفروش برسد یه امتاز بهش میدیم میگذارد تو فکر نباشید
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
بجای ناله و شیون را ه انداختن که بازار ما رو چین در عراق گرفت یا فلان کشور سهم ما را برد ، زعفران را اسپانیا و امارات ...... ، بجای هرز دادن انرژی برای ناله سر دادن و مظلوم نمایی اگر مرد عمل هستین و دلتان برای این کشور و مردمش می سوزه ، شروع کنید به برنامه ریزی ، طراحی ، بالا بردن کیفیت و ..... در کالا ها آنزمان ببینید که چگونه کالای ایرانی را میخرند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم