بازدید 15738
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش شاخص کل بورس در پایان هفته، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ بدترین سقوط داوجونز از فوریه رقم خورد، تورم آمریکا از کنترل خارج شد! صعود قدرتمند دلار در معاملات جهانی، ریزش ارز‌های دیجیتالی و رشد اندک قیمت سکه را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۵۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰ 13 May 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش شاخص کل بورس در پایان هفته، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، بدترین سقوط داوجونز از فوریه رقم خورد، تورم آمریکا از کنترل خارج شد! صعود قدرتمند دلار در معاملات جهانی، ریزش ارز‌های دیجیتالی و رشد اندک قیمت سکه را در بر دارد.

افزایش شاخص کل بورس در پایان هفته

در پایان فعالیت بورس در روز گذشته، شاخص کل با ۴۴۵۸ واحد افزایش معادل ۰.۳۸ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۸۵ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۱۱۵۸ واحد افزایش معادل ۰.۳۸ درصد به ۳۰۷ هزار و ۷۳۲ واحد، شاخص کل هم وزن با ۱۳۸۷ واحد کاهش معادل منفی ۰.۳۳ درصد به ۴۱۷ هزار و ۸۶۷ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۹۰۰ واحد کاهش معادل منفی ۰.۳۳ درصد به ۲۷۱ هزار و ۱۸۷ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۰۰۲ واحد افزایش معادل ۰.۱۸ درصد به یک میلیون و ۷۰۳ هزار و ۴۹ واحد، شاخص بازار اول با ۳۷۱۷ واحد افزایش معادل ۰.۴۳ درصد به ۸۶۹ هزار و ۴۲ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۴۵۰ واحد افزایش معادل ۰.۳۱ درصد به ۲ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۴۷۱ واحد رسید.

بورس امروز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰/ نقشه بازار امروز چگونه بود؟

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۷ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۳۵۹ تومان رسید که نسبت به دیروز ۰.۵ درصد معادل ۴۴ هزار و ۹۲۴ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۶۱۵ تومان رسیده است.

ارزش سهام عدالت و دارایکم در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

بدترین سقوط داوجونز از فوریه رقم خورد

سهام آمریکا در پایان معاملات دیشب (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) با نگرانی‌های سرمایه‌گذاران پیش از انتشار گزارش تورم آمریکا سقوط کردند. میانگین صنعتی داو جونز بدترین سقوط خود از ماه فوریه تا کنون را ثبت کرد و ۴۷۳.۶۶ واحد یا ۱.۳۶ درصد از ارزش خود را از دست داد. این شاخص در پایان معاملات دیشب در ۳۴٫۲۶۹.۱۶ واحد بسته شد. اس‌اندپی ۰.۸۷ درصد سقوط کرد و به ۴٫۱۵۲.۱۰ واحد بازگشت، در حالی که کامپوزیت نزدک ۰.۰۹ درصد افت کرد و به ۱۳٫۳۸۹.۴۳ واحد رسید. شاخص اس‌اندپی در معاملات دوشنبه یک درصد سقوط کرده و شاخص نزدک هم ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. در جلسه معاملاتی دیشب شاخص نوسان بورس سیبوئه که شاخص وحشت در بازار مالی آمریکا به حساب می‌آید تا ۲۳.۷۳ واحد جهش کرد. این سطح از این شاخص در دو ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

تورم آمریکا از کنترل خارج شد!

نرخ تورم آمریکا برای اولین بار در سیزده سال اخیر از چهار درصد گذشت. به نقل از آسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در دوازده ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۸ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سیزده سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته، به گونه ای که تورم بنزین به ۴۹.۶ درصد رسیده است. پس از آن نیز سوخت های نفتی با تورم ۳۷.۳ درصد قرار گرفته است. 

صعود قدرتمند دلار در معاملات جهانی

ارزش دلار مقابل همه ارزهای مهم افزایش پیدا کرد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۶۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۷۲۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۰ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ریزش ارزهای دیجیتالی

ارزش بیشتر ارزهای مهم دیجیتالی ریزش پیدا کرد. 

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۴۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱.۶۳ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۶ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۸ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌کوین دوازده سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۴ هزار و ۱۵۰.۰۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۰۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۱۹ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۴۰۵۸.۲۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۸ درصد افزایش 

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۱.۶۳ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۶۳۴.۴۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۲۷ درصد کاهش

۴- دوج کوین

قیمت: ۰.۴۴۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۰.۱۲ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۶.۵۷ درصد کاهش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۷۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۶۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۰.۵۰ درصد افزایش

۶- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۱.۳۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۲۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۹۱ درصد کاهش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۳۸.۵۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۶۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۵۵ درصد افزایش

۹- بیتکوین کش

قیمت: ۱۳۹۰.۹۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۲۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۹۱ درصد افزایش

۱۰- لایت کوین

قیمت: ۳۴۷.۳۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۲۷ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۴۳ درصد افزایش

هشدار رئیس مجلس به بانک مرکزی در زمینه رمزارزها

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی در مورد خطر رمزارزها و جلوگیری از اقدامات مشابه مؤسسات مالی اعتباری غیر مجاز هشدار داد. /فارس

عقب‌نشینی دلار به کانال ۲۱ هزار تومانی

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی دیروز (چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت‌ماه) با ۳۵۴ تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته به رقم ۲۱ هزار و ۹۸۱ تومان رسید. قیمت فروش یورو نیز در ساعت ۱۳ امروز با افزایش ۳۴۲ تومانی نسبت به روز کاری گذشته به رقم ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

رشد اندک قیمت سکه

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز (چهارشنبه) در بازار تهران با افزایش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته به ۱۰ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۷۰۰ تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۹۹۵ هزار و ۶۵۵ تومان رسید. قیمت مثقال طلا نیز چهار  میلیون و ۳۱۳ هزار تومان شد.

تصویب افزایش حق مسکن کارگران در هیأت دولت

افزایش حق مسکن کارگران که طبق مصوبه شورای عالی کار در سال گذشته پیشنهاد شد، از مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان برسد، باید برای اجرا در هیات دولت تصویب می‌شد؛ البته در مصوبه شورای عالی کار تاکید شده بود که این مصوبه از اول سال ۱۴۰۰ باید اجرا شود؛ بنابراین، اکنون که به تصویب دولت رسیده باید عطف به ماسبق شده و برای حقوق فروردین سال جاری هم پرداخت شود. در این زمینه، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در حساب شخصی توئیتر خود نوشت: به لطف خدا امروز پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران عزیز تصویب هیات وزیران رسید.

چهار برابر شدن خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها

ایرانی ها همچنان بزرگ ترین گروه خارجی خریدار خانه در ترکیه هستند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، کاهش محدودیت های کرونایی در ترکیه، باعث شده تا تمایل اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه افزایش داشته باشد، به گونه ای که طبق اعلام مرکز آمار این کشور،  در ماه آوریل، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱۶ درصد افزایش داشته و به ۴۰۷۷ واحد رسیده است. پس از کاهش ارزش پول ملی ترکیه، جذابیت خرید خانه توسط خارجی ها بیشتر شده است. 

از ۹۵ هزار و ۸۶۳ خانه فروخته شده (شامل اتباع خارجی و اتباع ترک)، استانبول محبوب ترین شهر برای خرید خانه بوده و طی یک سال اخیر ۵۱ هزار و ۶۲۳ مورد از کل معاملات مسکن صورت گرفته مربوط به این شهر بوده است. پس از استانبول نیز شهرهای آنکارا با ۲۵ هزار و ۳۹۵ مورد و آنکارا با ۱۵ هزار و ۳۵۸ مورد، محبوب ترین شهرها برای خرید خانه در ترکیه بوده اند. به گفته مرکز آمار ترکیه، در ماه آوریل اتباع ایرانی با خرید ۵۵۷ واحد خانه، بزرگ ترین گروه بزرگ خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی ها با خرید ۵۴۶ خانه در صدر این ماه قرار گرفته اند. شهروندان روسی با خرید ۴۰۲ خانه در ترکیه سومین گروه بزرگ خارجی خریدار مسکن بوده اند. محبوب ترین شهرها برای خرید خانه توسط اتباع خارجی در این بازه زمانی استانبول، آنتالیا و ازمیر بوده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
هشدار چی؟ توی ارزهای دیجیتال نمیتونین دخل و تصرف کنین ناراحتین؟
ناراحتین یه وقت مردم پولی به دست بیارن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
اگر گفتید در کدام مملکت، خودرو را بصورت علی الحساب (قیمت تمام شده نامشخص!؟) "پیش فروش" می کنند؟
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
چکار کردید با این مردم دارندمهاجرت میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
وقتی که در ترکبه با داشته حداقل ۶۰ هزار دلار میتوانید یک اپارتمان خوب باکیفیت بخرید
و اجاره داده و درآمد ثابت ارزی داشته باشید
و یا با ۲۵۰ هزار دلار یک اپارتمان بخرید و پاسپورت ترکیه را هم بگیرید
و در آرامش و آزادی بیشتر و هزینه کمتر بدون دخالت و
مزاحمت
های رنگارنگ زندگی کنید
چرا استقبال نکنند ؟
مردم دنبال آرامش و رفاه در زندگی
و حفظ ارزش کیفی پس اندازشان هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
بهتر است بپرسید که چکارها که نکردند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
برآوردها می گوید تا سال 98، 30 میلیارد دلار خانگی در ایران وجود دارد (عمدتا با پیک موتوری خریداری شده اند!؟) تورم 4 درصد امریکا یعنی اینکه سیاست بانک مرکزی در بی ارزش و بی اعتبار کردن ریال، مردم ایران را مجبور کردند تا هدیه 1.2 میلیارد دلاری به دولت امریکا فقط در عرض یکسال بدهند. (1.2 = 30 × 0.04)
پاسخ ها
ر-ز
| United States |
۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
شما درست می فرمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
کسانی که در رمز ارزها سرمایه گذاری می کنند جواب بدهند که افزایش دارایی های آنها از چه محلی اتفاق می افتد تا ما هم بفهمیم و سرمایه گذاری کنیم 1- از فروش محصول 2- از فروش خدمات 3- از کارمزدی که در جیب صرافی و ماینر می رود 4- از چه چیزی؟
اگر از استقبال خریداران آن است که اولا غیر منطقی و حباب گونه است و ثانیاً در اینصورت باید یک زمانی وجود خواهد داشت که به نقطه اشباح برسد و نزولی شود و آیا چه زمانی خواهد بود آیا زمانی که دارایی موجود در آن از کل دارایی کره زمین بیشتر شود!!
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
به اونجا نمیرسه بازارش یک چهارم میشه و دوباره رشد میکنه زیبایی ارز مجازی این است که اگر پول شما یگ سوم شود ظرف مدت نه چندان طولانی ۱۰ برابر می شود و با بورس دولت ساز فرق دارد.بازار ارز مجازی بانکی بین پولدارهای دنیاست که پول بین انها جابه جا می شود از کوچک تا بزرگ و دولتی در ان دخل و تصرف ندارد پولش هم پول کل دنیاست و نه پول ناچیز مردم ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
توجه کنید که مجموع دارایی موجود در رنزارزها ۴۸۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان است و اگر من بخواهم همه آنها را بخرم و هیچ کس هم از من خریداری نکند چه چیزی گیر من میاد؟
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
بسیارعجیب است که ایرانیهابالاترین سرمایه گذاران وخریداران وکارآفرینان دربخش مسکن درترکیه ازطریق خریدحانه وملک شده اندوبیشترین سرمایه گذاری دراین بخش رابخود
اختصاص داده انددرحالیکه کشورخودمان سرمایه کذاری بخصوص دربخش مسکن که البته امن ترین بازارها برای سرمایه گذاری وایجاد اشتغال است وآنقدرنیزامنیت سرمایه درکشورمان جدی ومهم استکه همه ثروتمندان کشورهای دنیابرای سرمایه گذاری درکشورما ویجاداقتصادی بررونق بخصوص دربخش مسکن وسازندگی برای ما آرزوی مشارکت دارند و ازطرف دیگرهرروزه قانون جدیدی برای بالابردن سطح امنیت سرمایه گذاری درکشورمان تصویب واجرامیشود واقعا چه بایدگفت به هموطنانمان که بالاترین خریداران ملک درترکیه گرجستان امارات وسایرنقاط دنیاهستند مگرخدای نخواسته سرمایه گذاری کشورخودمان ایرادی داردکه ازسرمایه خوددر
جهت چرخش اقتصادوکسب وکاردرکشورهای دیگراستفاده میکنند
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
جالب است طبق قانون ایران خرید خانه توسط خارجی ها ممنوع است این یعنی زدن سورنا از سر گشادش توسط حاکمیت های پلیسی
ناشناس
| United States |
۲۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
خوب دوست عزیز حتما ایراد دارد .در کشور چه چه چیز سرجایش.هست آموز قیمت مصالح به قیمتی دارد فردا به قیمت دیگر پول روز بروز دارد بی ارزش تر میشود و اکثریت مردم بی پول تر از هرزمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
بیچاره مردم امریکا که باید چنین تورم بالای ۴/۲ درصدی رو که در سیزده ساله اخیر هم بی سابقس ، بخاطر ناکارامدی دست اندر کاران حکومتیشون ،،، تحمل کنن!!!!
ناشناس
|
France
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
همین ها که رفتند در خارج سرمایه گذاری کردند ، تا قیمت دلار کمی ریزشی می شود تن و بدنشان می لرزد و آسمون و ریسمون می بافند که پایین آمدن ارز به ضرر اقتصادست ، نه عزیز ! به ضرر شماست ، نه به ضرر مردمی که دنبال بسته حمایتی و یارانه اند ، با دلار بیست تومنی و سی تومنی رفتید ملک خریدید معلومه که دلتان نمی خواد قیمت ارز پایین بیاد .
امیر
|
Sweden
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
یکی از بزرگترین علت هجوم خریداران خانه در ترکیه تصویب اخذ مالیات از خانه های خالی درایران وحمایت ترکیه از خریداران خانه ها ....یک قانون ناپخته وکوتاه بینانه چه عواقبی که بدنبال ندارد.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
وقتی که هیچ بازار مطمئن و قابل اعتمادی نیست
تا سرمایه سان را در آنجا بگذارند
و مطمئن باشند که هر ساله ۵۰ درصد ارزشش کم نشود
خوب مردم تحت فشار روانی و زندگی
اجبارا برای حفظ ارزش پولشان
و داشتن یک زندگی آرام و بدون مزاحمت های رنگارنگ مهاجرت را انتخاب میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
اقیون محترم و تصمیم گیرندگان عزیز
در اداره ما طرف قرداردش کارگری هست ولی کار اداری انجام میده بویژه در شهرداری
حالا موقع عید 10 تومن می گیره ما کارمندا 1.5 تومن
حقوق آنها 40 درصد مال کا 22 درصد
بله کاملا راست میگید اگر به کارگر اصلی اختصاص پیدا کنه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی رسول جلیلی