بازدید 17698
آخرین تحولات خاورمیانه
درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران، ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران، توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران، ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله و حمله انصارالله یمن به پایگاه هوایی عربستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه بوده اند.
کد خبر: ۱۰۴۸۶۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳ 28 April 2021

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران/ ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران/ توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپادها و موشک‌های ایران/ ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران، ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران، توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران، ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله و حمله انصارالله یمن به پایگاه هوایی عربستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه بوده اند.

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران

بیش از ۲۲۰ تن از نمایندگان کنگره آمریکا به بهانه حمایت از مردم ایران از قطعنامه‌ای حمایت کردند که خواستار تشدید مواضع دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

روزنامه سعودی «عرب نیوز» در این خصوص گزارش کرد که بیش از ۲۲۰ عضو کنگره، قطعنامه «HR ۱۱۸» را تأیید کردند و مدعی شدند که قصد دارند از «خواست مردم ایران برای جمهوری دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای ایران» حمایت کنند.

طبق این گزارش، «تام مک کلینتوک» نماینده جمهوری‌خواه حامی قطعنامه فوق با ژست حمایت از مردم ایران گفت: «قطعنامه HR ۱۱۸، یک پیام حقیقتاً فوری را به دولت بایدن در اولین یکصد روز (ریاست‌جمهوری) ابلاغ می‌کند مبنی بر این که کنگره از این دولت می‌خواهد تا رژیم فاسد ایران را برای جنایت علیه مردمش و تداوم حمایت از تروریسم جهانی پاسخگو نگه دارد.»

این نماینده جمهوری‌خواه کنگره مدعی شده است که هدف از پیشبرد این قطعنامه، حمایت از مردم ایران است.

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران/ ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران/ توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران/ ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

نمایندگان کنگره آمریکا با متهم کردن جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر، از دولت بایدن درخواست کردند تا مواضع بسیار سختی علیه ایران اتخاذ کند.

طبق این گزارش، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد یک جلسه عمومی در خصوص قطعنامه HR ۱۱۸ که ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن ماه) ارائه شده است، برگزار کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دولت‌های مختلف آمریکا در راستای اهداف خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف وضع کرده و جنگ اقتصادی را در دستور کار قرار داده‌اند. واشنگتن شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های مستقر در کشورهای ثالث را به تبعیت از این تحریم‌ها ملزم می‌کند.

اخیراً نیز «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی یک نشست خبری با متهم کردن ایران به انجام «اقدامات مخرب» گفت آمریکا از طرق مختلف از جمله تحریم‌ها با آنها مقابله خواهد کرد و گفت: «ما معتقدیم برنامه موشکی ایران، نقض حقوق بشر توسط این کشور، حمایت ایران از نائبان شرور، حمایت ایران از تروریسم، همه اینها، چالشی عمده برای ما و شریکانمان در منطقه محسوب می‌شوند.به همین دلیل است که از طرق مختلف از جمله تحریم‌ها با این مسائل برخورد خواهیم کرد.»

مقام‌های آمریکا در حالی در تلاش هستند تا فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران را تشدید بخشند که دولت «جو بایدن» گفته قصد دارد آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند.

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای که چندی پیش در مجله «فارن‌افرز» منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) اعلام کرده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب‌نشینی ایران از اقدامات جبرانی‌ عنوان کرده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده‌های طرف‌های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید کرده، واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر روز گذشته با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا روز گذشته برگزار شد و توافق شد فعالیت‌های گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و همچنین گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفتگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی شامگاه سه شنبه گفت که ایران یک کشور همسایه است و امیدواریم بتوانیم رابطه خوبی با آن داشته باشیم.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد، گفت: «خواستار روابط خوب با ایران هستیم. مشکل ما رفتار منفی ایران است و ما در حال کار با کشورهای منطقه و جهان برای یافتن راه حل هستیم.»

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران/ ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران/ توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران/ ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

ولی‌عهد عربستان همچنین مدعی شده که عربستان در ۹۰ درصد مسائل با آمریکا هم‌نظر است و ایالات متحده شریک راهبردی ریاض به شمار می‌رود.

بن سلمان اضافه کرد: «امیدواریم که حوثی‌ها برای پایان جنگ به میز مذاکره بیایند و ابتکار عربستان برای حل این موضوع همچنان پابرجاست.»

عربستان سعودی دو ماه پیش و در اواخر ششمین سال تجاوز نظامی به یمن، ابتکار عملی را پیشنهاد کرد که به ادعای ریاض به دنبال تحقق صلح در یمن است.

با این حال، دولت نجات ملی یمن که انصارالله نیز جزوی از این دولت است، این طرح را غیرواقع‌بینانه و تکرار زیاده‌‌خواهی‌های متجاوزان دانسته و بر توقف حملات زمینی و هوایی و لغو محاصره شش ساله یمن به عنوان اولین گام به سوی آتش‌بس در این کشور تأکید کرده است.

عدم تحقق اهداف ادعایی ائتلاف متجاوز به یمن در این سال از یک طرف و رسوایی سران سعودی به دلیل این جنگ که بزرگترین فاجعه را رقم زده، ریاض را مجبور کرده است که از در صلح سخن بگوید. با این حال یمنی‌ها معتقدند عربستان سعودی آنچه با جنگ نتوانسته به دست بیاورد، می‌‌خواهد با طرح‌های تحمیلی تصاحب کند.

توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپادها و موشک‌های ایران

کاخ سفید بیانیه‌ای درباره دیدار «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «مئیر بن شبات» مشاور امنیت رژیم صهیونیستی صادر کرد.

در این بیانیه آمده که سالیوان و شبات در دیدار خود در واشنگتن بر رایزنی‌های دوجانبه تنگاتنگ میان دو دولت درباره گستره‌ای از موضوعات منطقه‌ای توافق کردند.

در این بیانیه آمده که این دو مقام آمریکایی و اسرائیلی درباره نگرانی‌های جدی درباره پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر گفت‌وگو کردند.

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران/ ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران/ توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران/ ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

همچنین آمریکا اسرائیل را در جریان گفت‌وگوها در وین قرار داده و بر علاقه شدید آمریکا در رایزنی نزدیک با اسرائیل درباره موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «آمریکا و اسرائیل درباره تهدید چشمگیری که توسط رفتار خصمانه ایران در منطقه به وجود آمده هم نظر بوده و مقامات آمریکایی بر حمایت خلل ناپذیر بایدن از حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کردند.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه کاری برای تمرکز ویژه بر تهدید فزاینده پهپادها و موشک‌های هدایت شونده تولید شده توسط ایران و ارائه آنها به متحدانش در منطقه خاورمیانه توافق کردند.»

در پایان این بیانیه تاکید شده که آمریکا همچنان بر تعهد خود به امنیت اسرائیل پایبند بوده و در راستای تقویت تمامی جنبه‌های روابط میان آمریکا و اسرائیل اقدام خواهد کرد.

ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی سرنگون کردن یک فروند پهپاد متعلق به حزب‌الله لبنان شد.

به گزارش آناتولی، ارتش رژیم صهیونیستی طی بیانیه‌ای مدعی شد: نیروهای ما شامگاه سه شنبه یک پهپاد وابسته به حزب‌الله لبنان را پس از آن که وارد حریم هوایی اسرائیل شد، سرنگون کردند.

درخواست ۲۲۰ نماینده کنگره برای تشدید مواضع بایدن علیه ایران/ ابراز امیدواری بن سلمان برای برقراری روابط خوب با ایران/ توافق آمریکا و اسرائیل بر ایجاد گروه‌کاری برای تمرکز بر پهپاد‌ها و موشک‌های ایران/ ادعای اسرائیل درباره سرنگونی پهپاد حزب‌الله

در این گزارش به جزئیات بیشتری اشاره نشده است. همچنین حزب‌الله لبنان هنوز در این مورد اظهارنظری نکرده است.

حمله انصارالله یمن به پایگاه هوایی عربستان

ارتش یمن بامداد امروز چهارشنبه بار دیگر پایگاه هوایی ملک خالد در جنوب عربستان را هدف حمله پهپادی قرار داد.

به گزارش المسیره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح ارتش یمن وابسته به انصارالله اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش سحرگاه امروز به پایگاه هوایی "ملک خالد" در خمیس مشیط در جنوب عربستان حمله کرد.

وی اظهار داشت، پایگاه هوایی ملک خالد با پهپاد نوع قاصف k۲ هدف قرار گرفت و تأکید کرد که به لطف خدا حملات دقیق بود.

سریع خاطرنشان کرد، این هدف گیری در چارچوب پاسخ مشروع یمن به تشدید تهاجم و ادامه محاصره علیه مردم این کشور صورت می‌گیرد.

طی هفته‌های گذشته ارتش یمن بارها این پایگاه هوایی و دیگر تاسیسات حساس در خاک عربستان را هدفگیری کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۲۵
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
چه وضعی است اگر قوی نباشی باید سواری دهی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
قانون جنگل
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
حقوق بین الملل بر اساس قدرت تعریف شده. نمونه روشن آن، حق وتو است. پس باید قدرتمند باشی تا بتوانی به حق خود برسی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
باز هم شعار،باز هم حرفهای کلیشه ایی
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
دولت های ضعیف باید هزینه های دولت های قویتر را بپردازند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
این همه حقوق بشر و نهادهای بین المللی آخرش به قانون جنگل منتهی می شود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
این شرایط طلایی برای بهبود با عربستان نباید از دست بدهیم.علی رقم اختلاف نظرها هنوز میتوان از رفتن عربستان به دامن اسرائیل جلوگیری کزد!!!البته اگر آنهایی که منافعشان در وجود تنش در منطقه هست بگذارند!!
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
دیروز صدام امروز بن سلمان، بهترین راه مدیریت کشورها استفاده از نیروهای داخلی همان کشور است.
پاسخ ها
نادر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
ملت ها مقابل ناخودی و خارجی بیشتر مخالفت می کنند تا خودی.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
بن سلمان یک خود فروخته و مزدور صد در صد آمریکایی است و در تغییر مواضعش با ایران حتماً شک کنید که این شیرین عقل فقط عامل دستورات آمریکاست!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
در کشور همین آقا تورم منفی است. ولی در کشور ما تورم و فقر بیداد می کند. متاسفانه جنگ شده نون برای عده ای.
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
بالاخره بن سلمان به حمایت دولت امریکا احتیاج دارد دولت امریکا هم به بن سلمان . .
ناشناس
| Japan |
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
هرچی میخوای شعاربده ولی برای مردم عربستان خوب ووطن پرستانه کارمیکنه!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
فقر در کشورما بیداد می کند در عربستان سعودی فلان، باز حرفهای کلی، آیا واقعا همه ملت عربستان از حاکمان راضی هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
چندماهه از بالا دستور دادن بهتون که نظرات منتشر نشه یا خیلی کم و گلچین شده.با این حد از آزادی بیان مطمئن باشین به سمت خوبی نمیرین.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
تابناک خیلی خیلی مانده تا به با آزادی بیان در اینستاگرام، بی بی سی شبکه های خبری غربی برسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
صلح و دوستی با کشورها باید هدف اصلی ما باشد.
کودکان یمنی و سوری و عراقی و ایرانی و .... نیاز به عشق دارند نه تنفر

زبان و دین و مذهب مهم نیست. انسانیت مهم است که ....

خدا نه حزب دارد و نه طرفدار عده ای خاص.
پاسخ ها
ناشناس
| Japan |
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
آفرین !این طرزفکرخداپسندانه است
رستم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
بیشتر از همه تسلیحات تولید و می فروشیم بخاطر همین کودکان ما با صلح بیگانه هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
اقای ظریف باید یاد بگیرد ، هنوز مذاکره ایی شروع نشده ، امریکا ترورریست حداکثز فشار را شروع کرده اند تا امتیاز بگیرند ، در مقابل ما خودیها را می کوبیم تا به امریکاییهای خبیث جنایتکار ثابت کنیم ما دستمان بالاست ؛ همه چیز را به تحریم ربط میدهیم تا نشان دهیم دستمان خیلی خالیست این چه دیپلماسی است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
الان مملکت ما به " پخته هایی" نظیر آقای رفسنجانی بیشتر نیاز دارد تا "جو زده های" ..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
اگر آقای رفسنجانی نیست شاگردانش که هستند آقایان روحانی، حجتی، نعمت زاده و... حتی فرزندان ایشان کشور و ملت بهره مند می شود
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
مرگ بر اسرائیل مرگ بر امریکا مرگ به عربستان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
مرگ بر چین مرگ بر روسیه مرگ بر ونزوئلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
علاوه بر این که بعضی از کشورهای همسایه می خواهند تحریم و فشار بر ایران ادامه و بیشتر شود بعضی از به اصطلاح مسولین هم همین تقاضا را دارند .....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 محسن رضایی شورای شهر ششم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری