مجتبی شهبازی معتقد است نامه اخیر وزیر اقتصاد و اقداماتی از جمله افزایش هزینه‌های مالیاتی در این خصوص سبب می‌شود تا بانک‌ها به سمت کاهش نرخ سود بروند و درنتیجه جذابیت بازار پول و سپرده بانکی کاهش پیدا کند. در این شرایط احتمال ورود منابع به سمت بازارسرمایه و تولید و افزایش جذابیت این بازار بیشتر می‌شود.
کد خبر: ۱۰۴۶۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹ 17 April 2021

به گزارش بورس تابناک، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در خصوص تاثیر نرخ سود بانکی بر بازارسرمایه گفت: سال های زیادی است که به بیماری مزمنی دچار هستیم که سبب شده تا نقدینگی به سمت تولید حرکت نکند، به طوریکه بهره‌وری سرمایه های مردم پایین است، زیرا اغلب ترجیح می دهند سرمایه های خود را به طور سپرده در بانک نگهداری کرده و به سمت بازارهای کارا حرکت نکنند.

وی اضافه کرد: نامه اخیر وزیر اقتصاد به مدیران عامل بانکی با این محور که سود پرداختی به سپرده های بالاتر از ۱۶ درصد، هزینه قابل قبول مالیاتی نیست نیز در جهت بهبود همین وضعیت است، تا از این طریق فضای ناکارآیی سرمایه از بین رفته و جریان نقدینگی و سرمایه ها به بخش تولید حرکت کنند. در این مسیر یا میتوان از مسیر مستقیم حرکت کرد یا از طریق بازارسرمایه به این مهم دست یافت.

شهبازی سود زیادی که بانک ها ارایه می دهند را آسیب زا دانست و افزود: چرا که بانک ها نیز بنگاه داری می کنند و بخش عمده منابعی را که در اختیار دارند، خود استفاده می‌کنند و در نتیجه از ورود نقدینگی ها به سمت بانک استقبال می کنند؛ بنابراین سیاست گذاران باید مانع گسترش چنین رویه ای شوند تا اقتصاد مولد آسیب نبیند.

یک توصیه به سرمایه‌گذاران

این کارشناس بازارسرمایه گفت: بنا بر بررسی های انجام شده در همه بازارهای سرمایه گذاری، در می یابیم که این بازارها به غیر از بازارسرمایه افق مناسبی ندارند، زیرا بازارسرمایه در چند ماه اخیر  با ریزش همراه شده و این موضوع می تواند پتانسیل رشد بعدی را برای این بازار فراهم کند.

وی ادامه داد: موضوعی که بازارسرمایه را نسبت به سایر بازارها متمایز می کند، ایجاد «ارزش افزوده» در این بازار است که در بازارهای دیگر به این شکل وجود ندارد، بنابراین روند رشد در سایر بازارها نمی تواند ادامه‌دار باشد و البته اصلاح هم در بازارهای دیگر پیش بینی می شود، چرا که حتی بعد از کاهش دلار، این بازارها هیچ اصلاحی نداشته اند.

شهبازی بیان کرد: بنابراین در نگاهی بلند مدت و با توجه به آمارها رسمی موجود، در بازه های بیش از ۵، ۱۰ و ۲۰ سال، بازارسرمایه کماکان پربازده ترین بازار سرمایه گذاری بوده است؛ براین اساس اگر سرمایه گذاران با چنین نگاهی وارد بازار شوند در بلند مدت از تمامی بازارها جلوتر خواهند بود.  

وی یادآور شد: حتی در آمار سال ۱۳۹۹ شاهد بودیم، افرادی که در ابتدای سال وارد این بازار شدند، حتی با ریزش شدید بورس در نیمه دوم سال، بازدهی مناسبی کسب کردند؛ بنابراین توصیه میکنم سرمایه گذاران در ورود به این بازار به روند بازدهی آن توجه داشته باشند و با نگاه بلند مدت (بازه‌های بیش از یک سال) در این بازار بمانند.

 

منبع: سنا

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 نشست وین انتخابات 1400 غزه اکبر ترکان