بازدید 13634
هیرمان شیر نری که باغ‌ وحش ارم از باغ وحش بریستول انگلستان به تهران آورد تا نسل شیر ایرانی را احیا کند، بیمار شد.
کد خبر: ۱۰۳۴۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰ 13 February 2021

به گزارش «تاباک»، روزنامه «ایران» در ادامه نوشت: پیش از آن «کویین» ماده ببر ارم توسط ببر نر باغ وحش کشته شد. پرونده مرگ کویین هنوز باز است. حامیان حقوق حیوانات روایت رسمی درباره شکستن قفس کویین توسط ببر نر و حمله به او را نمی‌پذیرند. قفس‌های محکم باغ‌وحش ارم هم شکستن میله‌های آهنی توسط ببر نر را رد می‌کند.

فرضیه دیگری وجود دارد که مرگ ماده ‌ببر را نتیجه جفت‌گیری اجباری مسئولان باغ وحش ارم بین کویین و ببر نر ارم می‌دانند. باغ‌وحش موضوع مرگ کویین را چند روز از محیط ‌زیست هم پنهان‌ کرده بود.

در نهایت این فاطمه برنا رئیس اداره محیط ‌زیست تهران بود که موضوع را رسانه‌ای کرد. اطلاع‌رسانی درباره وضعیت بیماری و بی‌حالی هیرمان هم نتیجه پخش یک فیلم از حال بد او بود.

پرویز قندالی رئیس باغ وحش ارم اما مدعی است که اطلاع‌رسانی درباره وضعیت بیماری هیرمان بموقع انجام گرفته است.

او بیماری هیرمان را ویروسی به‌نام هرپس می‌داند و آن را بیماری شایعی در گوشتخواران اعلام می‌کند. هیرمان پیش از آمدن به تهران در نزاعی مرگ برادر خود را در باغ وحش بریستول انگلستان رقم می‌زند. آیا این حال بد هیرمان نتیجه آن نزاع است؟ آیا هیرمان زمان ورود به باغ وحش این بیماری را داشته است؟

قندالی می‌گوید: «شیر ایرانی تحویل داده شده به باغ وحش دارای پایین‌ترین سیستم ایمنی بوده و این مشکلات برایش ایجاد شده، ما نخواستیم این مسائل را رسانه‌ای کنیم.»

او در پاسخ به این سؤال که چرا باغ وحش یک شیر با سیستم ایمنی پایین را پذیرفته است می‌گوید: «من آن زمان مسئول نبودم و نمی‌توانم این سؤال را پاسخ بدهم.»

پرونده مرگ کویین ماده ببر هم در ذهن افکار عمومی مفتوح است همچنان تراژدی تلخ مرگ «شمسی» که بر اثر خشونت خانگی کشته شد. این شامپازه باغ‌وحش ارم روز یکشنبه، ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹ به دست برادر و پدر خود کشته شد، اما خبر مرگ او تا روز شنبه ۳ آبان از افکار عمومی پنهان ماند. «شمسی»، پیش از این نیز دو بار توسط برادرش «شروین» تا سر حد مرگ کتک خورده بود.

پس‌از انتقال ۹ شامپانزه باغ‌وحش ارم به یک اتاق و حفاظت از آنها در برابر سرما، شمسی که پیش تر، از گروه شروین جدا بود، به اعضای این گروه اضافه می‌شود و جان می‌بازد. «شمسی»، آخرین بچه «شیرین»، شامپانزه ماده بالغ باغ‌وحش بود که زنده ماند. عمده خواهران و برادران شمسی به دست شامپانزه‌های بالغ در باغ‌وحش پیش از این کشته شده بودند.

شروین و شمسی جزء آخرین بازمانده‌های این خانواده بودند. پیش از انتقال این ۸ شامپانزه به یک اتاق، شامپانزه‌های باغ‌وحش ارم در سه گروه مجزا به سرکردگی «بهرام»، «شروین» و «پرویز» تقسیم می‌شدند تا از خشونت این شامپانزه‌ها علیه یکدیگر جلوگیری عمل آید، اما معرفی دوباره این شامپانزه‌ها به یکدیگر فرصت را برای اعمال خشونت به کوچک‌ترین عضو خانواده یعنی شمسی فراهم آورد. «محمد کرمی»، رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش اداره کل محیط ‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با فارس علت مرگ شمسی را «نزاع معمول بین حیوانات» دانسته و گفته بود: «احتمالاً شمسی به‌دلیل برخورد یک جسم سخت بر سر یا خوردن سر او به یک محل دیگر کشته است.»

شمسی مادر باران بود؛ بچه شامپانزه‌ای که به‌رغم اصرار فعالان حوزه محیط‌ زیست، دوستداران حیات‌وحش و درخواست عمومی مردمی در کارزار، به باغ ‌وحش ارم سپرده شد.

پرویز قندالی همزمان با خبر سلامتی هیرکان از انتقال باران به کنیا خبر می‌دهد. آیا همزمانی خبر انتقال باران و بهبود هیرمان برای کاهش سیل انتقادها به مدیریت باغ‌ وحش باشد که مدیریت آن از سال ۸۹ تا به امروز هماره با سؤال‌های بی‌پاسخ روبه‌رو بوده است؟ قندالی این موضوع را رد می‌کند. او می‌گوید: «اصلاً ربطی به این موضوع ندارد من در فاز دوم می‌خواهم جایگاه را استانداردسازی کنم و کل گله شامپانزه را بفرستم برود چون گله هم‌خون عصبانی و پرخاشگر است.»

سال ۸۹ در یک تبادل میان ایران و روسیه دو پلنگ از ایران به سوچی رفت و دو ببر سیبری به ایران آمد و ساکن باغ وحش ارم شد. اینجا بود که محمدجواد محمدی‌زاده رئیس وقت محیط ‌زیست خبر از احیای ببر مازندران داد. ببر نر و ماده هم قفس شدند. ببر ماده به‌صورت ببر نر چنگ انداخت و خشونت خانگی عامل مرگ ببر نر اعلام شد. اما آزمایشگاه دلیل مرگ ببر نر را ابتلا به مشمشه اعلام کرد.

مشمشه از گوشت الاغی که به ببرها داده شد، به آنها منتقل شد. مسئولان باغ وحش بدون توجه به منوی متنوع روس‌ها، برای ببرها، گوشت الاغ را جلوی ببرها گذاشتند. حیوان‌های زبان بسته سه روز مقاومت کردند اما در نهایت پیروزی با گرسنگی بود. ببرها گوشت الاغ را خوردند و به مشمشه مبتلا شدند. هنوز هم این معما واکاوی نشده که آیا ابتلای ببرها به مشمشه عمدی و توطئه بود یا سهوی. در نهایت نه تنها ببر مازندران احیا نشد، که مسئولان باغ وحش ارم مجبور شدند نزدیک به ۱۴ گربه سان(شیر) باغ ارم را معدوم کنند تا بیماری مشمشه همه گیر نشود.

برخی از مرگ‌های رسانه‌ای شده نتیجه تلاش باغ وحش ارم برای تکثیر گونه‌های در حال اسارت است. حتی مرگ شمسی توسط پدر و برادرش هم نتیجه تلاش آنها برای نزدیک شدن به این ماده شامپانزه برای جفت‌گیری بود. قندالی از تکثیر گونه‌ها در باغ وحش ارم دفاع می‌کند. البته قندالی مرگ شمسی بر اثر ضربه مغزی را تأیید می‌کند اما درباره چرایی قرار گرفتن شمسی در این موقعیت اعتقاد دارد باید مدیران پیش از او و مدیران وقت پاسخ بدهند تا مرگ شمسی هم یک معما باقی نماند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
چی درسته و سر جاش هست که باغ وحشمون باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
یکی از بدترین خاطره های کودکی من بازدید اجباری از باغ وحش ارم توسط مدرسه مان بود. خاطره شیرهای درمانده در قفس های کوچک و بدبو هیچگاه از خاطرم پاک نخواهد شد. این مکان غیر استاندارد که به قتلگاه بیشتر شباهت دارد هنوز هم قربانی می گیرد و هیچ کس مسئولیت تعطیلی این مکان و مکان های مشابه را بر عهده نمی گیرد. البته که وقتی جان انسان ها اهمیتی ندارد مسلما کسی به فکر حیوان های زبان بسته نیست.
babi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
بی عرضگی داد میزنه تو مملکت..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
چند سال پیش رفته بودم
جای جالبی نبود
برای حیوانات تنگ بود و غمگین بودند
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
چنان از مرگ شمسی و پرویز و ...صحبت می کنید انگار کل مشکلات و معضلات مملکت ما خلاصهه شده در باغ وحش و رفتار چند شامپانزه .
این چیزا مباحث حقوق حیوانات است که باید پرونده اون در باغ وحش بررسی شود و بیان اون در رسانه ها جز تشویش افمار عمومی ثمره ی دیگری ندارد .
اگر 4 تات میمون و دوتا شیر رو نمی تونید مدیریت کنید ؟ چطور می خواین 85 ملیون ایرانی رو مدیریت کنید ( البته بلانسبت ) .
شادی
|
Iraq
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
وقتی بلد نیستید محافظت کنید، مجبور نیستید پول زبان بسته مملکت را به باد هوا بدهید. ما هیچ جانوری از شما نمی خواهیم. نه ببر و نه شامپانزه. خیلی کاربلد هستید، همین گونه های داخل کشور را حفظ کنید. مجوز شکار پلنگ ندهید و امثال این.
ببر و شیر پیشکش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
عرضه اش رو ندارید درش را تخته کنید . مجبورید مگه؟ همه جای ممکلت پر شده از مسئول بی سواد و بی کفایت
ناشناس
|
Ireland
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
دو تا حیوون رو نمیتونن زنده نگه دارن، اونوقت ادعای مدیریت جهانیشون گوش عالم رو کر کرده!!
چطور هشتاد میلیون آدم هنوز زنده هستن، این نشون از جون سختی آدماش هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
بهتره هدیه بدیموشون اغوش خانواده هاشون برگردند ازاد دوباره زندگی کنند
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
مرگ، پایان تلخ بهرام و پرویز و ... است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
اخبار تابناک نیست که اخبار کدرناک است.
شهرام رودپیمای رشت آبادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
ای آدمها :

طبیعت را به حال خود بگذارید ...........سرخ پوستان آمریکا که در سال 1800 میلادی در کوهستان و جلگه ها زندگی رویایی

برای خودشان داشتند و انسان حسرت آنطور زندگی آزاد را میخورد نام حیوانات را بر روی خود داشتند ....


گرگ خاکستری رییس قیبله .....بوفالوی سفید ...........ابر سفید ....ایستاده با مشت ........... هفت خرس ...

شیر پیر و یا خرس گریزلی -----عقاب سفید ..........و دهها القاب دیگر ...........برای قطع کردن درخت از درخت

اجازه میگرفتند و آدابی را به جا میآوردند ...........به رودخانه احترام میگذاشتند و آنجا را آلوده نمیکردند ..........

سرخپوستان امریکا سال 1800 میلادی که سرزمین مادری آنان است و در تاریخ هم ثبت می باشد از جمله


فیلم معروف سینمایی با گرگ ها می رقصد .........که واقعا" بیانگر حقیقت آمریکای وحشی سفید پوستان و ارتش


آمریکاست را نشان میدهد ...........زندگی واقعی همان است ...........در میان کوهها و جلگه ها و رودخانه ها با

طبیعت وحشی زندگی کردن و مبارزه برای ادامه ی حیات .........

یا فیلم معروف سپید دندان اثر نویسنده ی نامی جک لندن .......واقعا" رویایی و نشان از طبیعت ناب خداوندی است .

به طبیعت کاری نداشته باشید تا خداوند متعال بر شما آدمها خشم نگیرد این رابفهمید ...............

و جای شیر هم در صحرای آفریقاست .دولت ایران باید در سرزمین آفریقا سرمایه گذاری کند و بعدا" ار طریق توریست

پول در بیاورد .از دولت آفریقا سرزمین را اجاره کند و طبیعت را حفظ نماید ..............مطمئنا" خوب خواهد بود .....
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
عاجزانه تقاضا میکنم از هر گونه احیا خودداری بفرمایند. و انقدر این زبان بسته ها را آزار ندهند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر توافق هسته ای موقت حسن میرکاظمی سازمان همکاری شانگهای