عوامل تاثیرگذار بر روند معاملات بازار سرمایه

سهیل کلاهچی گفت: نکته‌ای که در وضعیت فعلی می‌تواند کمک‌کننده بهبود وضعیت بازار باشد، افزایش میزان عرضه‌های اولیه است تا دوباره نقدینگی وارد بازار سرمایه شود.
کد خبر: ۱۰۲۵۵۹۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷ 03 January 2021

به گزارش بورس تابناک، سهیل کلاهچی، کارشناس بازار سرمایه افزود: شرایط حاکم در بازار نشان‌دهنده عملکرد مثبت شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل است.

وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در کشور و بازارهای جهانی می توان شاهد ایجاد تعادل رو به بالا در معاملات بازار باشیم.

وی با بیان اینکه انتظار و تردید برای سرمایه‌گذاری در سهام کوچک کمتر از سهام شرکت های بزرگ است، گفت: سهامداران نباید به دلیل ایجاد روند صعودی در سهام کوچک اقدام به فروش سهام بزرگ خود کنند و وارد سهامی شوند که از نظر وضعیت بنیادی در موقعیت ضعیف‌تری قرار دارند.

کلاهچی بیان کرد: سهام کوچک بازار مانند سهام بزرگ و بنیادی دارای سهام خوب و بد هستند، به همین دلیل باید سهامداران دقت نظر بیشتری را برای انتخاب سهام خود داشته باشند و وضعیت بنیادی و تکنیکالی شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت مدنظر قرار دهند.

این کارشناس بازار سرمایه به افزایش میزان عرضه اولیه در بازار اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که در وضعیت فعلی می‌تواند کمک‌کننده بهبود وضعیت بازار باشد، افزایش میزان عرضه‌های اولیه است و بهتر است که مانند چند وقت گذشته هفته‌ای دو بار عرضه اولیه داشته باشیم تا دوباره نقدینگی وارد این بازار شود.

کلاهچی به افزایش بازدهی بازار بورس نسبت به دیگر بازارها مانند دلار، مسکن و طلا اشاره کرد و افزود:‌ اکنون بازارهای موازی در رکود شدیدی به سر می‌برند و معامله ای در این بازارها انجام نمی‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه به نوسان شاخص بورس در محدوده‌های بین یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد اشاره کرد و گفت: با توجه به روند منفی بازار، سفارش‌های حمایتی زیادی در برخی از سهام وجود دارد که این موضوع می تواند امیدواری هایی را نسبت به روند بازار ایجاد کند.

کلاهچی بیان کرد: شاخص بورس در چند وقت گذشته در محدوده یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد در نوسان بود، این در حالی است که اکنون این نوسان در محدوده‌های یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد است.

وی تصریح کرد: بازار بعد از هر ریزش شدیدی که به روند صعودی باز می‌گردد با نوسان همراه می‌شود و این موضوع نباید سهامداران را نگران وضعیت بازار کند.

کلاهچی اظهار کرد: به دلیل رشد هیجانی شاخص بورس در چند ماه نخست سال، این واکنش‌ها در بازار طبیعی است و اکنون سهامداران در حال نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار هستند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شاخص بورس برای چند روزی در نوسان است اما بعد از آن دوباره در مسیر تعادلی قرار می‌گیرد و به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی