بازدید 4308
در اقدام به افتتاح حساب بانکی اولین مسئله ای که برای شما در پر کردن فرم افتتاح حساب مطرح می شود این است که از انواع حساب بانکی کدام نوع را بایستی برگزینم؟ در این مقاله به آن پرداخته ایم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
کد خبر: ۱۰۲۵۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ 02 January 2021

ضرورت شناخت انواع حساب بانکی

در اقدام به افتتاح حساب بانکی اولین مسئله ای که برای شما در پر کردن فرم افتتاح حساب مطرح می شود این است که از انواع حساب بانکی کدام نوع را بایستی برگزینم؟ همچنین شاید در یک منبع مطالعه نموده یا از یکی از دوستان و آشنایان خود شنیده باشید که یک بانک، وام کم بهره ای را ارائه می دهد که از شرایط دریافت آن، داشتن حساب جاری در بانک مربوطه است؟ و یا در طی یک اطلاعیه قرعه کشی بانک مطلع شوید که حساب هایی در این قرعه کشی شرکت داده می شوند که از نوع قرض الحسنه پس انداز باشند و ...

ضرورت شناخت انواع حساب بانکی

تمام این موارد و مسائلی از این دست، کسب اطلاعات در زمینه شناخت انواع حساب بانکی و مقایسه آنها با هم و تمییز تفاوت هایشان را به موضوعی ضروری تبدیل می کند.

طبقه بندی کلی برای انواع حساب بانکی

در یک طبقه بندی کلی انواع حساب بانکی در سیستم پولی و مالی ایران به دو قسمت حساب های از نوع سرمایه گذاری و حساب های قرض الحسنه تقسیم می شود. با انتخاب یک نوع حساب و افتتاح حساب از آن نوع، یک بانک می تواند در مورد نوع خدمات مورد ارائه خود برای مشتریان، صدور کارت یا دفترچه حساب و اعطا یا عدم اعطای تسهیلات مخصوص به هر نوع حساب تصمیم گیری نماید.

اما این دو نوع از انواع حساب بانکی، سرمایه گذاری و قرض الحسنه، هر یک خود به دو نوع تقسیم می شوند که در ادامه در مورد جزئیات آنها صحبت می کنیم.

انواع حساب بانکی سرمایه گذاری کدامند؟

ضرورت شناخت انواع حساب بانکی

پیش از معرفی انواع حساب بانکی سرمایه گذاری بهتر است بدانید که به تمام انواع حساب های بانکی سرمایه گذاری سود تعلق می گیرد؛ پس در اینجا تکلیف کسانی که قصد افتتاح حساب برای دریافت سود سرمایه به صورت ماهیانه از بانک را دارند مشخص می شود و آنها بایستی به دنبال انتخاب یکی از انواع حساب بانکی سرمایه گذاری باشند. البته دریافت سود بانکی تنها در مورد حساب های بانکی سرمایه گذاری تنها به دریافت سودهای ماهیانه از بانک ختم نمی شود و بانک ها در پایان سال نیز سود واقعی حساب را محاسبه و در صورت بیشتر بودن مبلغ سود از مبلغ سودهای واریز شده به صورت ماهیانه، مابه التفاوت مبلغ را به حساب مشتری واریز می کنند. اما انواع حساب بانکی سرمایه گذاری کدامند؟

حساب بانکی سرمایه گذاری کوتاه مدت

در این نوع از انواع حساب بانکی سرمایه گذاری، مبلغ سود سپرده به صورت روزانه مورد محاسبه قرار گرفته و به حساب مشتری واریز می شود. البته لازم به تذکر است که در این مورد برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که مبلغ سود در یک روز معین از روی حداکثر یا حداقل مقدار موجودی حساب محاسبه می شود در حالی که محاسبه سود در مورد حساب بانکی سرمایه گذاری کوتاه مدت به این صورت است که در انتهای روز و پس از انجام تمام برداشت ها و واریزها به حساب، مبلغ سود با توجه به مبلغ نهایی باقی مانده در حساب محاسبه می شود.

به عنوان مثال اگر شخصی در یک تاریخ مشخص دارای یک حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت به ارزش 10 میلیون تومان باشد و ابتدا 3 میلیون تومان به حساب واریز کند و ارزش حساب او به 13 میلیون تومان برسد، سپس 5 میلیون تومان از حساب برداشت و ارزش حساب خود را به 8 میلیون تومان برساند و سپس مجددا 2 میلیون تومان به حساب واریز و ارزش پول را در انتهای روز به 10 میلیون تومان برساند سود سپرده او نه از روی 13 میلیون تومان که سقف ارزش سپرده در آن روز بود و نه با در نظر گرفتن 8 میلیون تومان که کف ارزش سپرده در آن روز بود و بلکه با توجه به مبلغ باقی مانده در حساب که همان 10 میلیون تومان است محاسبه می شود.

ضرورت شناخت انواع حساب بانکی

همچنین بهتر است بدانید که سود حساب بانکی سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز هر چند به صورت روزانه محاسبه می شود اما به صورت ماهیانه به حساب مشتری واریز می شود و برخی افراد با توجه به نام دیگر این حساب که روز شمار است تصور می کنند که سود آن روزانه واریز خواهد شد.

حساب بانکی سرمایه گذاری بلندمدت

همانطور که در مورد حساب های بانکی سرمایه گذاری کوتاه مدت گفته شد شما روزانه می توانید از این نوع حساب برداشت یا واریز وجه به آن داشته باشید اما در مورد حساب های بانکی سرمایه گذاری بلند مدت این امکان وجود ندارد و در طی مدتی که مشخص شده و بانک و مشتری بر سر آن به توافق رسیده اند اجازه برداشت از وجه حساب وجود ندارد. همچنین تفاوت دیگر حساب بانکی سرمایه گذاری بلندمدت با حساب بانکی سرمایه گذاری کوتاه مدت در این است که در حساب بانکی سرمایه گذاری بلند مدت کارتی از طریق آن مشتری به حساب سپرده دسترسی داشته باشد وجود ندارد و به هنگام افتتاح حساب به وی دفترچه حساب بانکی اعطا می شود.

حساب بانکی سرمایه گذاری بلند مدت از انواع حساب بانکی است که خود به چند نوع تقسیم می شود. حساب بانکی سرمایه گذاری بلند مدت می تواند 3، 6 یا 9 ماه و یا یکساله و در مورد برخی بانکها 5 ساله و حتی ویژه باشد. که با افزایش مدت زمان سپرده گذاری بلند مدت میزان سود آن بیشتر می شود؛ در نتیجه در میان حساب های بانکی معرفی شده، حساب سرمایه گذاری بلند مدت ویژه دارای بیشترین سود است (سود این حساب در پایان یک دوره سرمایه گذاری محاسبه و به حساب مشتری واریز می شود).

همچنین از آنجایی که در بالا گفتیم در حساب بانکی سرمایه گذاری بلند مدت به مشتری دفترچه اعطا شده و کارت بانکی به او تعلق نمی گیرد جهت واریز سود او می تواند اقدام به افتتاح حساب دیگری از نوع سرمایه گذاری کوتاه مدت نماید.

انواع حساب بانکی قرض الحسنه

از آنجایی که در این مقاله مجال پرداختن به ادامه معرفی انواع حساب بانکی وجود ندارد برای آشنایی با انواع حساب بانکی قرض الحسنه که حساب قرض الحسنه جاری یکی از آنهاست و شرط دریافت برخی وام ها در بعضی بانک ها از جمله وام بانک دی می باشد  می توانید به مقاله شماره دوم با همین عنوان مراجعه نمایید.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی ربیع الاول باقر نمازی سیامک نمازی محمد هادی زاهدی وفا
آخرین اخبار