بازدید 24078
کد خبر: ۱۰۲۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۱ 05 June 2010
سرمربی مستعفی تیم ملی فوتسال در گفتگوی ویژه با خبرگزاری مهر با عباراتی چون "نمی خواستم بمانم تا اخراجم کنند" و "لیاقت این دوستان مربی تیم ملی فوتسال مالت است" به بیان دلایل استعفای خود از این سمت پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین شمس نزدیک به چهارسال سرمربی تیم ملی فوتسال بود. در این مدت تیم ملی فوتسال ایران به نتایج در خور توجهی دست یافت اما همیشه می شد اختلاف نظر بین شمس و مسئولان فدراسیون فوتبال را احساس کرد، اختلافی که در نهایت منجر به جدایی شمس از تیم ملی فوتسال شد. گروه ورزشی خبرگزاری مهر یک روز پس از جدایی حسین شمس از تیم ملی فوتسال گفتگویی با این مربی ترتیب داده است که مشروح آن در زیر می آید:

* آقای شمس، کناره گیری شما از تیم ملی فوتسال خبری عجیب و دور از انتظار برای اهالی فوتسال بود و خیلی ها دوست دارند، بدانند این تصمیم آنی بود یا اینکه پیش از برگزاری یازدهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا به این نتیجه رسیده بودید که دیگر نباید با تیم ملی فوتسال همکاری داشته باشید؟

- حسین شمس: با توجه به مجموع اتفاقاتی که افتاد و من احساس کردم اینها با فرد دیگری وارد مذاکره شده‌اند، ترجیح دادم دیگر با تیم ملی فوتسال همکاری نداشته باشم. متاسفانه نام مربی مورد نظر آقایان چند بار در اردوی تیم ملی آورده شد و من می دانستم با او گفتگو شده است. با این شرایط تصمیم گرفتم دیگر با تیم ملی نباشم، چون نمی خواستم بمانم تا اخراجم کنند. این بود که در بازگشت از ازبکستان رسما از سمت خود استعفا کردم.

* شما مطمئن هستید که کمیته فوتسال با مربی مورد اشاره شما (ویکتور هرمانتس) وارد مذاکره شده است؟

- بله کاملا اطمینان دارم. در رختکن تیم ملی چندین بار نام این مربی را آوردند، گفتند فلانی برای موفقیت تیم تبریک گفته است. چه لزوم و مناسبتی دارد او برای موفقیت تیم ما پیام تبریک بفرستد و چندین بار نامش در جمع بازیکنان برده شود، من نمی دانم، حتما می خواستند گوش بازیکنان با نام این مربی آشنا شود! البته ایشان (ترابیان) در آوردن ویکتور هرمانتس به جای من سابقه تاریخی دارد. سال 2000 پس از بازگشت تیم ملی از جام جهانی گواتمالا ایشان باعث شد من جای خود را در تیم ملی به ویکتور هرمانتس بدهم. آقای ترابیان آن زمان نزد آقای صفایی فراهانی رفت و باعث شد هرمانتس سرمربی تیم ملی شود. در آن زمان آقای فراهانی اجازه ندادند من مسائل گواتمالا را بگویم. این دفعه هم ایشان رفت خدمت آقای کفاشیان و مسائلی را عنوان کرد که واقعیت ندارد. آقای کفاشیان هم بدون اینکه نظر مرا بخواهد حرف‌های رئیس کمیته فوتسال را پذیرفت و همین شد که من بهتر دیدم از سمت خود کناره گیری کنم.

* البته آقای ترابیان مدعی هستند که هیچ گفتگویی با ویکتور هرمانتس نداشته است؟

- شما از بازیکنان تیم ملی بپرسید. ایشان در جلسه با آقای سعیدلو روز پنجشنبه رسما این موضوع را عنوان کرده است. این را آقای تاج به من گفت، شما از آقای تاج بپرسید. در این جلسه ایشان (ترابیان) رسما اعلام کرده است که استاد حسین شمس را به جای او خواهم آورد.

* منظور شما از طرح مسائل خلاف واقع به رئیس فدراسیون فوتبال چیست؟

- ایشان به آقای کفاشیان عنوان کرده بود که من (سرمربی تیم ملی فوتسال) بازیکنان تیم ملی را "پررو" کرده بودم و بازیکنان با نظر من همیشه دنبال پول بودند، اینکه من دنبال مسائل مالی هستم و... . متاسفانه روسای فدراسیون‌ها از این آدم‌ها خوش شان می آید. کسی که دنبال پول نباشد و مخالف افرادی باشد که حق بچه‌ها را می خواهند. ما شدیم شمر و ایشان شده است امام حسین.

* به بحث پاداش و حق و حقوق بازیکنان اشاره کردید. آقای کفاشیان ادعا کرده است، پاداش بازیکنان و مربیان تیم ملی فوتسال بیشتر از ملی پوشان فوتبال بوده است. آیا ادعا درست است و کلا رقم پاداشی که به بازیکنان فوتسال پرداخت شده، چقدر بوده است؟

- تیم ملی فوتبال ایران بابت هر بردی که در مرحله مقدماتی جام جهانی کسب می کرد بین هشت تا 10 هزار دلار به بازیکنان این تیم پرداخت می شد. بچه های ما برای قهرمانی در آسیا مجموعا با پاداش و حق و حقوق‌شان هر کدام هزار دلار دریافت کرده اند. یعنی پاداش کل بازیکنان تیم ملی فوتسال به اندازه پاداش یک نفر از بازیکنان تیم ملی فوتبال بوده است. علاوه بر این باید خدمت آقای کفاشیان عرض کنم، چه زمانی تیم ملی فوتبال ایران قهرمان آسیا شده است که ایشان این تیم را با تیم ما مقایسه می کند؟! ظاهرا حافظه آقایان ضعیف است. کی تیم ملی فوتبال ما قهرمان آسیا شده است که باید پاداشش با تیم قهرمان ما یکسان باشد؟! آدم دروغگو کم حافظه است دیگر!

*رسما عنوان کرده بودید اگر آقای کفاشیان از جامعه فوتسال عذرخواهی کند، حاضر به بازگشت خواهید بود. اگر این اتفاق صورت بگیرد، چه می کنید؟ آقای به تیم ملی بازمی گردید؟

- این برای قبل بود. با توجه به اتفاقاتی که رقم خورده است، دیگر صلاح نمی دانم برگردم. انشااله مربی هلندی تیم ملی فوتسال موفق باشد. لیاقت این دوستان مربی تیم ملی فوتسال مالت است. اینکه مالت کجای فوتسال دنیاست، من نمی دانم. اما من تیم چهارم دنیا را دارم به یک سرمربی می دهم که تیم ملی مالت را هدایت کرده است، تیمی بالاتر از رده یکصد و پنجاهم فیفا. این هم اتفاق جالبی است!

* نزدیک به چهار سال تیم ملی را هدایت کردید، در این مدت بر شما و تیم ملی چه گذشت؟

- همیشه مانند فردی که استخوان در گلویش بود کار کردم. در این چند سال بی پولی، بی توجهی به بازیکنان در سفرها، ترشرویی به بازیکنان در مسابقات و ... را می دیدم و دم نمی زدم. در همین سفر گذشته به تاشکند متاسفانه بین بازیکنان و سرپرست تیم درگیری به وجود آمد که باعث شد ایشان در نشستی به بازیکنان قول بدهد در بازگشت به تهران مشکلات را برطرف کند. متاسفانه در بازگشت به تهران رئیس کمیته فوتسال نه تنها مشکلات را برطرف نکرد، بلکه رفت به دامن افرادی که خود مسبب مشکلات بودند. همیشه با مشکلات متعددی روبه‌رو بودیم و رئیس کمیته فوتسال برای حل این مسائل وارد عمل نشد تا مبادا گردوخاکی شود. ایشان هیچ وقت حق تیم را نگرفت و من همیشه سینه سپر می کردم و حق بازیکنان را می گرفتم. همین الان هم این طفلی که متولد شده و چهارم دنیاست را برای اینکه از بین نرود و زنده بماند، ناچارم به نامادریش بسپارم.

* راه حل این مشکلات چیست؟ قطعا با جدایی و استعفای شما مشکلی از مشکلات فوتسال برطرف نخواهد شد.

- باید فدراسیون فوتبال تشکیل شود، فدراسیونی مجزا از فدراسیون فوتبال. باید فدراسیون فوتسال در ساختمانی مجزا از فدراسیون فوتبال فعال شده و حساب فوتسال از فوتبال جدا شود. تا زمانی که فوتسال زیر نظر فدراسیون فوتبال کار می کند، دوستان حق ما را می خورند و به فوتبال می دهند و از دست کسی هم کاری برنمی آید.

* با جدایی از تیم ملی برای آینده تصمیمی ندارید؟ آیا با تیم‌های باشگاهی همکاری خواهید کرد؟

- فعلا باید برای سه کلاس مربیگری در کشورهای کره جنوبی، عربستان و یمن از ایران خارج شوم. البته رئیس کمیته فوتسال بصورت تلفنی مرا تهدید کرده است که اگر با رسانه‌ها گفتگو کنم، روابط خارجی من را هم از بین می برند. اینها که ادعای ایرانی بودن و منافع ملی می کنند، جالب است که می خواهند مرا به خاطر مصاحبه با رسانه‌ها از مدرسی AFC محروم کنند. آقایان! من اگر قرار بود بترسم از درودگر و دادکان می ترسیدم، آنها که از شما ترسناک تر بودند! آن زمان که مرا ممنوع الکار کرده و خانه نشین کردند. من در دنیا از هیچ کس نمی ترسم. کلاس‌های مربیگری را هم از من بگیرید. این افتخار برای من نیست، برای ایران است! من حرفم را می زنم، بالاخره در این مملکت گوش شنوایی هست که حرف‌های من را بشنود.

* با این شرایط باید منتظر خانه نشینی شما باشیم.

- کار کردن که فقط مربیگری در باشگاه و تیم ملی نیست. من رئیس انجمن فوتسال آموزش و پرورش هستم. می روم آنجا لیگ مدارس را راه اندازی می کنم و از این طریق جوانان را آماده ورود به تیم ملی می کنم. این هم یک خدمت است.

* واکنش بازیکنان تیم ملی فوتسال به حضور شما در تیم ملی چگونه بوده است؟

- بازیکنان تیم ملی همیشه اظهار محبت می کنند. اینها بازیکن تیم ملی هستند و اجازه ندارند، برخلاف منافع ملی عمل کنند. اینها وظیفه دارند هرکسی سرمربی تیم ملی شد از او حمایت کنند و کاری نکنند که احساسات مردم به بازی گرفته شود.

* مهمترین کار حسین شمس در تیم ملی فوتسال چه بود؟

- مهمترین کارم این بود به هیچ اسمی اتکا نکردم و خود و تیم ملی را زیر سایه اسم‌ها خارج کردم. آنها که فکر می کردند با رفتن یک یا دو بازیکن تیم ملی از بین می رود، دیدند تیم ملی بهتر از قبل عمل کرد و در همین مسابقات ازبکستان فراتر از حد تصور ظاهر شدیم. آنهم در شرایطی که تیم ملی بازیکنانی که فکر می کردند، بزرگ هستند را در اختیار نداشت. ما در این مسابقات ژاپن را با هفت گل شکست دادیم و اطمینان داشته باشید دیگر چنین نتیجه‌ای تکرار نخواهد شد. این پیروزی‌ها حاصل زحمات جوانانی چون دانشور، اصغری مقدم و ... بود. فکر می کنم بزرگترین کارم این بود که تیم من بدون اینکه بخواهد به نامی باج دهد یا از نامی بترسد، موفق شد، نتایج خوبی کسب کند.

* کنار گذاشتن این نامها چقدر در جدایی شما از تیم ملی فوتسال تاثیرگذار بود؟

- احساسم این است که این هم موثر است. بالاخره آقایان دوست دارند، مرتب تعریف بشنود و نمی خواهد فردی انتقاد کند. رفتن بعضی ها باعث شد فشار زیادی به آنها وارد شود و از آنجایی که آقایان دوست ندارند، تحت فشار کار کنند زمینه جدایی من از تیم ملی فوتسال را فراهم آوردند. من که بروم فردی که جای من می آید چون خارجی است، خیلی از چیزها را نمی داند و هر اسمی که بگویند را  می پذیرد.

* حرف خاصی مانده است؟

- ما که از این تیم ملی رفتیم، امیدوارم مربی این آقایان موفق باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا