بازدید 10297
۱

نقش پوتین در جلوگیری از کشتار در قره‌باغ

سخنگوی دولت روسیه گفت، رئیس جمهور این کشور حین درگیری‌های قره باغ روز‌ها و روز‌ها تلفن در دست داشت و با رهبران باکو و ایروان صحبت می‌کرد تا از وقوع کشتار گسترده جلوگیری شود.
کد خبر: ۱۰۲۴۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۳ 27 December 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین روز یکشنبه گفت، تلاش بی وقفه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از عوامل کلیدی جلوگیری از کشتار گسترده در قره‌باغ بود.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، پسکوف به این سوال که پوتین چطور باکو و ایروان را به ترک درگیری متقاعد کرد، پاسخ داد: «نمی‌دانم [پوتین به ایروان و باکو چه گفت]، زیرا رئیس جمهور شخصاً درگیر این قضیه بود و روز‌های بسیار بسیار زیادی را تلفن به دست بود».

سخنگوی کرملین افزود: «روسیه نقشی کلیدی در جلوگیری از به راه افتادن حمام خون داشت. برآورد میزان این نقش بسیار دشوار است».

پسکوف در ادامه گفت، پوتین علاوه بر روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان، با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در تماس بود. روسیه توانست از طریق روابط خوب، سازنده و بر پایه احترام متقابل با ایروان و باکو، به اختلافات خاتمه دهد.

دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در باره منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند.

جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان سه بار توافق آتش بس امضا کردند، اما هر دفعه این توافق‌ها نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن‌ها متهم کردند. با این وجود توافق آتش بس چهارم با میانجیگری رسمی روسیه به امضا رسید.

به دنبال توافق سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس، نظامیان روس به منظور نظارت بر این آتش‌بس و ایجاد منطقه حائل بین نیرو‌های درگیر در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر شدند. تاکنون وضعت صلح در این منطقه پابرجا بوده است.
تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۱
دست روسیه بر خون هر دو ملت آذربایجان و ارمنستان آغشته است. سیاست روسیه در قبال این دو کشور اختلاف بیانداز حکومت کن میباشد. در تحقق این سیاست روسیه کشور ارمنستان خیلی نقش دارد!
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری