در شرایطی که تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان انتقادات فراوان به لایحه بودجه ۱۴۰۰ خواستار رد کلیات آن هستند، قرار شده مجلس با تشکیل جلسه غیررسمی درباره این موضوع تصمیم گیری کند.
کد خبر: ۱۰۲۴۱۰۷
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳ 27 December 2020

در شرایطی که تعداد چشمگیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با بیان انتقادات فراوان به لایحه بودجه ۱۴۰۰ خواستار رد کلیات آن هستند، قرار شده مجلس با تشکیل جلسه غیررسمی درباره این موضوع تصمیم گیری کند.

به گزارش «تابناک»؛ در حالی که امروز نمایندگان مجلس به روال هفته گذشته، مشغول بررسی مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بودند، رییس مجلس شواری اسلامی از برگزاری جلسه غیررسمی جهت رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق پیرامون بودجه سال ۱۴۰۰ سخن گفت.

رییس قوه مقننه در ابتدای نشست علنی، بر لزوم برطرف کردن آشفتگی‌های سند مالی بودجه و اولویت دادن برای انضباط در نظام بودجه ریزی تاکید کرد و گفت: «لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، چون کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش داشته؛ آن هم در شرایطی که درآمد‌ها حدود ۱۰ درصد بیشتر شده است. همچنین باید وابستگی بودجه به نفت به حداقل رسیده و حتی صفر شود و نباید منابع نفتی صرف هزینه‌های جاری کشور شود.»

وی توضیح داد: «ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران آن است. مردم باید بدانند که چگونه شیوه نادرست جبران کسری بودجه در زندگی آن‌ها موثر بوده و با کوچک‌تر کردن سفره آنها، به تورم دامن می‌زند. باید از تورم، بیکاری و شکاف طبقاتی بیشتر و فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه قشرهای کم درآمد جلوگیری کرد؛ موضوعی که به همت، جدیت و شجاعت در تصمیم گیری و اجرا نیاز دارد. با همین نگاه همکاران بنده در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد، لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی، به دقت بررسی کنند. صلاح اقتصاد کشور، در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است.»

او همچنین از نمایندگان خواست که فردا در جلسه غیر رسمی در مجلس حضور پیدا کنند تا کمیسیون تلفیق، گزارشی از بررسی‌های خود درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نمایندگان ارائه کند. این کمیسیون در روز سه‌شنبه درباره کلیات بودجه رای‌گیری خواهد داشت.

تعدادی از نمایندگان نیز در قالب نطق و تذکر، ایرادات و انتقاداتی نسبت به لایحه بودجه سال آینده مطرح کردند. در این باره، محمود عباس زاده مشکینی، نماینده مشکین شهر گفت: «آیا این روز‌های شلوغ راهرو‌های ورودی کمیسیون‌ها و لشکرکشی برای قبضه سهم بیشتر از پیکر بی جان و لرزان بودجه را دیده اید؟ انگار گوشت قربانی یا غنیمت جنگی است. نباید بودجه به جولانگاه کشاکش منافع متعارضان ذینفع برای جذب منابع عمومی به سمت حوزه این و آن تبدیل شود. اگر به این موضوع مهم توجه نشود، کشور با انبوهی از نیاز‌های انباشته و درخواست‌های پاسخ نیافته و همچنین کاهش کارایی و اقتصاد غیر بهره مند، ناکارآمد و غیرارزش آفرین بیش از پیش مواجه خواهد شد.»

احمد راستینه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز اظهار کرد: «تاکنون دولت‌ها و مجالس اراده‌ای برای حل آن نداشتند؛ اما مجلس یازدهم می‌خواهد برای اصلاح ساختار بودجه شجاعانه یک تصمیم انقلابی بگیرد.» او این را هم اضافه کرد که «کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۱۷ درصد رشد نسبت به بودجه سال جاری داشته به طوری که کسری تراز عملیاتی از ۱۴۷ هزار میلیارد تومان به ۳۱۹ هزار میلیارد رسیده است.»

جواد نیک بین، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی هم گفت: «لایحه بودجه تسلیم و توهم است، این لایحه با درآمد‌های غیرواقعی و مصارف غیرواقعی‌تر مواجه است. درآمد‌ها بر اساس اگر‌ها نوشته شده؛ یعنی اگر تحریم برداشته شود یا اگر سهم‌مان در اوپک افزایش یابد. به همین دلیل کسری زیادی خواهد داشت حال اینکه رهبر انقلاب فرمودند کسری بودجه، ام الخبائث است و ام الخبائث تبدیل به فساد می‌شود لذا مجلس شورای اسلامی اجازه نمی‌دهد، بودجه فسادآور در قوه مقننه تایید و تصویب شود.»

در نشست علنی امروز علاوه بر موضوع بودجه، برخی از مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تصویب و برخی دیگر حذف شد.

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات قانون انتخابات ریاست جمهوری تعریف مدیر و مدبر داوطلبان است. با توجه به برخی ابهامات در ماده مربوط به این موضوع، نمایندگان آن را برای بررسی بیشتر به کمیسیون شورا‌ها ارجاع دادند؛ این اتفاق درباره ماده دیگری نیز تکرار شد که در آن بررسی سوابق داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سه ماه قبل از ثبت نام قید شده بود.

همچنین سه ماده طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری حذف شد که به موجب آن نمایندگان مجلس با الزام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به ارائه برنامه در زمان ثبت نام و معرفی مشاور در پنج حوزه تخصصی از سوی کاندیدا‌ها مخالفت کردند. الزام وزارت کشور به راه اندازی سامانه الکترونیکی جهت ثبت نام داوطلبان نیز در این طرح حذف شد.

علاوه بر این تصویب شد که عضویت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در هیات‌های اجرایی و نظارت ممنوع است؛ مهلت رسیدگی شورای نگهبان به صلاحیت داوطلبان نیز ۱۵ روز پس از پایان مهلت ثبت نام تعیین شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
کامی
|
Germany
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
تلاش مجلس و دولت برای این است که سهم نفت کمتر و سهم مالیات در بودجه سال آینده بیشتر شود . مالیات را هم به هر صورت و شکلی مردم باید پرداخت کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
دلال و واسطه که مالیات نمیده
خیلی ها هم که راههای فرار مالیاتی رو بلدن
من و شما که کمترین درآمد رو داریم قبل از دریافت حقوق مالیاتش رو میدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
دوست عزيز من، چرا متوجه نيستي كه بيشترين ماليات را در حال حاضر من و شما داريم مي پردازيم، و كساني كه صاحب درآمد ده ها ميلياردي هستند مالياتي نمي پردازند، و مجلس در تلاش است تا ماليات ما را ثابت نگه دارد و از ثروتمندان ماليات حقه را بگيرد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
فقط حقوق های ما را زیاد کنید لطفا مجلس انقلابی باید 25 درصد را افزایش دهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
نظرشما را که خواندم یاد داستانی افتادم که مردم می گفتند: فقط ماموران را زیاد کنید
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
اتفاقا مشگل اصلی بودجه همین بودجه افزایش حقوق 60 درصدی شامل 25 درصد افزایش به علاوه بودجه همسان سازی بدون وجود منابع است و اگر بخواهمند اصلاح واقعی کنند در گام اول باید برای 5 سال هر نوع افزایش حقوقی را ممنوع کنند و در گام بعد هم پرداخت یارانه انرژی و سود باتکی را ممنوع کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
خب اینکه فقط از مجلس افزایش حقوق میخواید مشخصه که شغل دولتی دارید وگرنه ما چشممون به دست شورای عالی کاره
ضمنا دوست عزیز و بزرگوار هیچوقت مشکلات مالی با افزایش حقوق حل نمیشه چون افزایش حقوق نقدینگی رو بالا میبره و نقدینگی تورم رو زیاد میکنه
انشالله دوستان شما در مجلس انقلابی مشکلات اقتصادی رو ریشه ای حل کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
همه منتظر زنگ خوردن تلفن و اجازه دادن در رد یا تایید کلیه لایحه بودجه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
فقط شما خوبید
خدا رو شکر با اومدن شما فساد داره ریشه کن میشه
مشکلاتی هم که وجود داره همه تقصیر منه
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
مجلس بدون جانبداری حزبی اقدام لازم را انجام دهد
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
چه شود این بودجه شتر گاو پلنگ
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
مجلسی ها لجبازی نکنند واز این فرصت دنبال دوختن کلاه برای خود نباشند ورضایت خداوند را در نظر داشته باشند واگر واقعآ دلشان برای مردم سوخته اصلاحات لازم را با کمک دولت انجام دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
بسمه تعالی
قطعا دلسوزی برای مردم وجود ندارد
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
اصل اش خوبه اما متن طرح مالیات خانه خالی کلی ایراد داره.
ضمنا عدد میلیونی این خانه ها افسانه است.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
سلام .با تشکر از ارائه را ه حل و عزم جهت تغییرات اساسی در بودجه سالیانه ، واقعیت جامعه ما نوشتن و روی کاغذ آوردن نیست مشکل در اجرا می باشد اگر در برنامه ای ارائه شده دقت شود ملاحظه می شود این موارد در اهداف و برنامه های مختلف و تصویب شده قبلاآمده ، مشکل در اجرای برنامه می باشد که متاسفانه وقتی در اجرا ضعیف عمل می شود به دنبال یک برنامه جدید هستیم که فقط هر روز تشکیلات جدید ساخته می شود و بدون اینکه دقت کافی انجام بدهیم دولت را بزرگتر می کنیم .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اعمال ماه شعبان گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان بهروز کمالوندی