بازدید 8411
۵

ایران هیچ مانع قانونی برای خرید واکسن ندارد

اهمیت احتمال احتکار واکسن‌های کرونا توسط برخی کشورها سبب شد تا این موضوع را از سازمان جهانی بهداشت (WHO) و اتحادیه جهانی واکسن (Gavi) که برنامه توافق‌نامه توزیع جهانی واکسن به نام«کواکس» را دنبال می‌کند، پیگیری کنیم. ابتدا با WHO ارتباط گرفتیم و درباره این احتمال و همچنین مشکلات تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای خرید واکسن پرسیدیم.
کد خبر: ۱۰۲۰۷۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵ 12 December 2020

به گزارش «تابناک» نقل از روزنامه خراسان، اگرچه WHO از اظهارنظر درباره این سوالات خودداری کرد، اما ما را این‌گونه راهنمایی کرد تا پاسخ آن را از اتحادیه بین‌المللی واکسن دریافت کنیم: «بهتر است Gavi به عنوان اتحادیه همکار ما در این زمینه، به سوالات شما پاسخ بدهد». پس از آن ارتباط ما با اتحادیه جهانی واکسن برقرار شد که آن‌ها به سوالات ما پاسخ دادند:

۱. آیا درست است که برخی کشورها در حال خرید واکسن‌های کرونا، بیش از میزان موردنیاز خود هستند؟ این اقدام برای دیگر کشورها نگران‌کننده است، واکنش اتحادیه بین‌المللی واکسن و توافق‌نامه کواکس به این اقدام چیست؟

سخنگوی اتحادیه بین المللی واکسن: با تعهد شرکت های تولیدکننده و کشورهای حامی کواکس، می توانیم دسترسی به موقع جهان به واکسن کرونا را تضمین کنیم، تا همه کشورها از آن بهره مند شوند نه فقط کشورهایی که توان مالی خرید آن را دارند. با همکاری یکدیگر می‌توانیم برنامه حمایتی خودمان را برای تامین یک‌میلیارد دوز واکسن کرونا، برای کشورهای کم درآمد عضو کواکس محقق کنیم و در نهایت به همه‌گیری بیماری پایان دهیم.

۲. ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، برای خرید واکسن‌های کرونا با مشکل مواجه شده است. آیا سازمان جهانی بهداشت و اتحادیه بین‌المللی واکسن برای حل این مشکل به ایران کمک خواهند کرد؟

سخنگوی اتحادیه بین‌المللی واکسن: مجوز اوفک (OFAC) اقدامات مالی در این زمینه را تضمین کرده است و طبق این مجوز، ایران هیچ مانع قانونی برای خرید واکسن، طبق برنامه کواکس نخواهد داشت.

هم امیدواری، هم نگرانی هرچند پاسخ سخنگوی اتحادیه جهانی واکسن (Gavi) به سوال اول ما، احتمال احتکار واکسن توسط برخی کشورها را نقض نمی‌کند، با این حال امیدبخش است از آن جهت که تضمین می‌دهد این اتحادیه طبق موافقت‌نامه کواکس، واکسن موردنیاز کشورهای عضو این برنامه، از جمله ایران را تامین خواهد کرد.

اما پاسخ رسمی اتحادیه بین‌المللی واکسن به دومین سوال خراسان، همان پاسخ تکراری روزهای اخیر این اتحادیه است که بر نبود مانع قانونی برای خرید واکسن تاکید دارد؛پاسخی که شاید روی کاغذ و طبق توافقات بین‌المللی درست باشد اما حتی رسانه‌های خارجی هم نقض‌شدن آن توسط آمریکا را تایید می‌کنند. همان چیزی که رئیس‌جمهور کشورمان و رئیس‌کل بانک مرکزی هم آن را اعلام کرده‌ و البته تاکید داشته‌اند که به هر شکل ممکن خرید این واکسن‌ها انجام و به زودی وارد کشور می‌شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۵
ما هیچ ......
مسئولین تکلیف خودشان را روشن کنند بالاخره برای واردات دارو مانع دارند یا نه ؟!!
ترور بیولوژیک یعنی خرید واکسن از خارج=قتل عام مردن
باید خودمون بسازیم
واکسن کرونا بسیار گران قیمت و نیازمند دلار است ، دلارهایی که برادران حزب الله و انصارالله و حشد الشعبی و فاطمیون و انگل زاده های خارج نشین برای عیش و نوششان به آن نیاز مبرم دارند و در اولویت هستند. پس حتی اگر رییس جمهور آمریکا شخصا معافیت خرید واکسن را جلوی دوربین ها امضا کند باز هم مرغ مسوولین یک پا دارد و حرف خودشان را میزنند و میگویند بخاطر تحریم ها امکان خرید واکسن وجود ندارد تا بهانه ای برای نخریدن واکسن و خرج نکردن دلار برای مردم بدبخت ایران داشته باشند. چند ماه دیگر هم کمی آب در یک سرنگ کرده و به قیمت خون پدرشان بعنوان واکسن ایرانی کرونا به مردم قالب میکنند تا هم از توبره خورده باشند هم از آخور !!!
دارو تحریم نیست
همه میگن مشکلی نیست فقط مسوولین ما اصرار دارن که نمیشه چون ما تحریمیم. سپر انسانی درست کردین؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی