بسیاری از عرضه اولیه‌ها در یک بازه کوتاه مدت حداقل یک ماهه، بازدهی ۵۰ درصدی را برای خریداران به ارمغان می‌آورند؛ اما پرسش بسیاری از سهامداران این است که آیا نگهداری بلندمدت نماد‌های عرضه اولیه شده (مقصود نگهداری بیش از یک سال عرضه اولیه ها) به نفع سهامداران است یا به ضررشان؟
کد خبر: ۱۰۱۸۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳ 30 November 2020

عرضه اولیه ها، یکی از بخش‌های جذاب بازار سرمایه می‌باشند و سهامداران به خصوص سهامدارانی که تازه به بازار سرمایه وارد شده اند بسیار پیگیر اخبار عرضه اولیه‌ها هستند.

به گزارش بورس تابناک، به طور کلی عرضه اولیه سهام (به انگلیسی: Initial Public Offerings) که به اختصار با IPO نشان داده می‌ شود، عبارت است از اولین فروش سهام یک شرکت خصوصی که طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌ شود.

عرضه اولیه‌ها از آن جهت برای سهامداران جذاب هستند که اولاً در کوتاه مدت می‌توانند یک سود حداقلی ۵۰ درصدی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند، ثانیاً معمولاً با پول‌های اندک می‌توان در عرضه اولیه‌ها شرکت و اقدام به خرید سهام کرد و ثالثاً خرید و فروش در آن‌ها به دلیل سود قطعی که دارند، نیازمند تحلیل و بررسی و دانش خاصی نیست.

در سال جاری، تاکنون ۲۰ شرکت سهام خود را برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه کرده اند. اولین عرضه اولیه در ۲۳ فروردین ماه سال جاری و به نام شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با نماد صبا به ثبت رسید و آخرین عرضه اولیه نیز در سی ام شهریورماه سال جاری و به نام شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات با نماد وسپهر ثبت شد. در این ۲۰ نماد عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا به عنوان بزرگترین عرضه اولیه سال جاری لقب گرفت.

همان گونه که عنوان شد، بسیاری از عرضه اولیه‌ها در یک بازه کوتاه مدت حداقل یک ماهه، بازدهی ۵۰ درصدی را برای خریداران به ارمغان می‌آورند، اما پرسش بسیاری از سهامداران این است که این سهام عرضه اولیه شده را تا چه زمانی نگهداری کنند؟ آیا نگهداری بلندمدت نماد‌های عرضه اولیه شده (مقصود نگهداری بیش از یک سال عرضه اولیه ها) به نفع سهامداران است یا به ضررشان؟

برای پاسخ به این پرسش نیاز است تا بازدهی نماد‌های عرضه اولیه شده در این چند سال اخیر را بررسی کنیم. به همین منظور بازدهی نماد‌هایی که از ابتدای سال ۹۷ تاکنون عرضه اولیه شده اند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بازدهی ۲۱ نماد عرضه اولیه شده در سال ۹۷ تاکنون

در سال ۱۳۹۷، بیست و یک نماد سهام خود را برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه کردند. نمودار زیر بازدهی این ۲۱ نماد را تاکنون نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌گردد در بین نماد‌های عرضه اولیه شده در سال ۱۳۹۷، سهام شرکت زراعت و کشاورزی بینالود با نماد زبینا دارای بیشترین بازدهی بوده است و در این مدت ۴۱۳۷ درصد بازدهی برای سهامداران خود از روز عرضه اولیه تاکنون به ارمغان آورده است. کمترین بازدهی هم در بین نماد‌های عرضه اولیه شده سال ۱۳۹۷ تاکنون متعلق به سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد سپ با بازدهی ۱۶۱ درصد می‌باشد. گفتنی است که بازدهی کم برخی از نماد‌ها به دلیل کاهش قیمت به دلیل افزایش سرمایه آن‌ها بوده است؛ بنابراین در مجموع، بازدهی نماد‌های عرضه اولیه شده در سال ۱۳۹۷ تاکنون، حداقل ۱۶۱ درصد و حداکثر ۴۱۳۷ درصد بوده است.

 

سهام عرضه اولیه ها را کی بفروشیم؟

بازدهی ۲۳ نماد عرضه اولیه شده در سال ۹۸ تاکنون

در سال ۱۳۹۸ نیز ۲۳ نماد عرضه اولیه شدند. بیشترین بازدهی در بین این نماد‌ها تاکنون، متعلق به سهام شرکت دارویی رهآورد تامین با نماد رهآورد بوده است. این نماد توانسته است برای سهامداران خود در این مدت بازدهی ۱۰۳۵ درصدی را به ارمغان آورد. همچنین کمترین عرضه اولیه متعلق به سهام شرکت صنعتی دوده فام با نماد شصدف بوده است که بازدهی ۲۰ درصدی داشته است. باز هم اشاره به این نکته ضروری است که بازدهی کم برخی از نماد‌ها به دلیل کاهش قیمت به دلیل افزایش سرمایه آن‌ها بوده است که از آن جمله می‌توان به نماد شصدف اشاره کرد؛ بنابراین بازدهی نماد‌های عرضه اولیه شده در سال ۱۳۹۸ تاکنون، حداقل ۲۰ درصد و حداکثر ۱۰۳۵ درصد بوده است.

 

سهام عرضه اولیه ها را کی بفروشیم؟

بازدهی ۲۰ نماد عرضه اولیه شده در سال ۹۹ تاکنون

همان گونه که عنوان شد در هشت ماه نخست سال جاری، سهام ۲۰ شرکت برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شده است. در این بین گدنا که عرضه اولیه آن با حاشیه‌هایی همراه بود، توانسته است در مدت حضور خود در بازار سرمایه برای سهامدارانش بازدهی ۳۲۴ درصدی را به ارمغان بیاورد و پربازده‌ترین عرضه اولیه سال جاری تاکنون باشد. شستا که بزرگترین عرضه اولیه سال جاری لقب گرفته در رده دوم قرار داشته و توانسته است بازدهی ۲۵۳ درصدی را داشته باشد. همچنین سهام وسپهر با بازدهی ۱۰ درصدی دارای کمترین بازدهی در بین عرضه اولیه‌های سال ۹۹ تاکنون بوده است.

گفتنی است، صبا به دلیل آن که افزایش سرمایه داشته و قیمت آن به کمتر از قیمتی که عرضه اولیه شد، رسیده، از این محاسبات کنار گذاشته شده است؛ بنابراین بازدهی نماد‌های عرضه اولیه شده در سال ۱۳۹۹ تاکنون، حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۳۲۴ درصد بوده است.

 

سهام عرضه اولیه ها را کی بفروشیم؟

همان گونه که ملاحظه می‌گردد، بازدهی نماد‌های عرضه اولیه شده با مدت زمان نگهداری آن‌ها رابطه تقریباً مستقیمی دارد و نگهداری نماد‌های عرضه اولیه شده در بلندمدت به نفع سهامداران است و برخی نماد‌ها حتی بازدهی بیش از ۴۰۰۰ درصدی را داشته اند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
چرا از بقیه مثل سیتا و وسپهر و وپویا اسمی نبردید که یه روزایی نزدیک بود از قیمت عرضه اولیه هم پایین تر بیاد اسمی نبردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
بورسی های عزیز هرچی سهام دارید زودتربفروشید چون بورس بزودی باسقوط سهمگینی مواجه خواهدشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
دلال دلار و خودرو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
درست میگه با تصویب توقف پروتکل الحاقی بورس بشدت مبریزه پایین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
هروقت دیدید کسی سیگنال منفی میده شک نکید یا بانکی یا دلال خودرو و مسکن هست دیگه گول نخورید تا میتوانید سهام بخرید اما نفروشید بعد دوسال ثروتمند شدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
بازدهی یک کترینگ از شستا و پتروشیمی ها بیشتر است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
بالاخره نگفتید کی بفروشیم! فقط گفتید بخرید سود داره
والا تو این مملکت بی درو پیکر عنبر نساء هم بخریم دو سال نگه داریم سود میکنیم ریسکشم کمتره حداقل کسی نمیتونه بخورتش در ضمن خودمون میتونیم دودش کنیم بره هوا بجای اینکه دولت دودش کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
خبرگزاریها : بورس های مهم جهان نزولی شدند
ولی بورس ما برخلاف بورسهای جهان صعودی شد !!!!
باورندارید از روزنامه ستاره صبح و دنیای اقتصاد بپرسید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
تا میتوانید سهم بخرید به هزار دلیل
ناشناس
|
France
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
باز دارن بادش می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
3 ماهه پالایشی اول خریدم ، بعد از 3 ماه همون پول خودمونه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن قالیباف اصل حسام عقبایی جو بایدن مراسم تحلیف بایدن مهرداد میناوند