بازدید 15148
آخرین تحولات خاورمیانه
حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران، درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم‌های تسلیحاتی، پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا و ادعا‌های واهی وزیر خارجه عربستان سعودی علیه ایران، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل نیز اشاره کرد.
کد خبر: ۱۰۰۹۲۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ 16 October 2020

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران، درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم‌های تسلیحاتی، پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا و ادعا‌های واهی وزیر خارجه عربستان سعودی علیه ایران، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ رژیم صهیونیستی و امارات در پانزدهم ماه گذشته میلادی در کاخ سفید، توافقنامه عادی سازی را امضا کردند و پس از تصویب این توافقنامه توسط کابینه این رژیم، نوبت به مهر تایید کنست بر این توافقنامه رسید. این توافقنامه با ۸۰ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف تصویب شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در جریان ارائه این توافقنامه به اعضای کنست به منظور رای‌گیری شدیدا به فلسطینی‌ها تاخت و مدعی شد: همیشه اعتقاد داشتم صلح واقعی تنها از موضع قدرت حاصل می‌شود، نه ضعف؛ اعضای عرب کنست همانطور که گفته بودند، علیه این توافق رای دادند.

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران/ درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم های تسلیحاتی/ پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا/تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل
لیست مشترک عربی که شامل چهار حزب عربی است، پیشتر اعلام کرد، از صلح فراگیر و پایان اشغالگری حمایت می‌کند و علیه توافقنامه (ابراهیم) امضا شده بین رژیم صهیونیستی و امارات رای می‌دهد.

این لیست افزود: موضع سیاسی ما مخالف با طرح معامله قرنی است که دولت آمریکا ارائه کرده است.

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران

بیش از ۸۰ نماینده حامی رژیم صهیونیستی در پارلمان انگلیس با ارسال نماینده‌ای به نخست‌وزیر این کشور، خواستار مشخص شدن سیاست لندن در قبال تهران شده‌اند.

این نامه که هماهنگی‌های آن توسط سازمان «دوستان محافظه‌کار اسرائیل» انجام شده به امضای ۸۴ قانونگذار محافظه‌کار انگلیسی رسیده و در آستانه لغو محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران به دفتر «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس ارسال شده است. 

رئیس کمیته امور خارجه، رئیس کمیته امور دفاعی و چند نفر دیگر از اعضای ارشد پارلمان انگلیس از جمله کسانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند. قانونگذاران انگلیس، عدم حمایت دولت این کشور از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را اقدامی «تأسف‌آور» توصیف کرده‌اند.

انگلیس به قطعنامه آمریکا در شورای امنیت ـ که خواستار جلوگیری از اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران بود ـ رأی ممتنع داد. آن قطعنامه که روز ۲۵ مرداد به رأی گذاشته شدف با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران/ درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم های تسلیحاتی/ پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا/تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل

در نامه قانونگذاران انگلیس آمده است: «اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد، تبعات فراگیری برای ثبات منطقه‌ای خواهد داشت. این رویداد، ایرانی را که همین الان هم سرکش است جسورتر خواهد کرد و موجب تسهیل ارسال سلاح به نائبان ایران یعنی حزب‌الله در لبنان و حماس در غزه خواهد شد.»

نگارندگان نامه مدعی شده‌اند: «آنها قصد دارند تحرکات تاریخی در منطقه به سمت ایجاد صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه عربی را تهدید کنند. این تهدیدی مستقیم علیه متحدان ما و منافع انگلیس در سراسر جهان است.»

قانونگذاران انگلیسی علاوه بر این مدعی شده‌اند اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران باعث سرازیرشدن سلاح‌های پیشرفته روسیه یا چین به سمت منطقه خواهد شد.

نمایندگان پارلمان انگلیس از بوریس جانسون خواسته‌اند به هفت پرسش درباره سیاست دولت انگلیس در قبال ایران پاسخ دهد و از جمله احتمال اعمال تحریم علیه ایران در واکنش به آنچه «عدم پایبندی ایران به برجام» خوانده شده را شفاف‌سازی کند. نمایندگان پارلمان انگلیس علاوه بر این از دولت این کشور خواسته‌اند همانند دولت آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «سازمان تروریستی» اعلام کند.

محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران از هجدهماکتبر به پایان خواهند رسید. تلاش‌های دولت آمریکا برای جلوگیری از انقضای این محدودیت‌ها به شکست منجر شده است.

درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم های تسلیحاتی

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآوری کرد، مسکو بعد از منقضی شدن محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران از روزهای آینده، همکاری‌های نظامی با ایران را ادامه خواهد داد.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، زاخارووا که در کنفرانس خبری روزانه صحبت می‌کرد، تصریح نمود، محدودیت‌های تسلیحاتی اعمال‌شده علیه ایران، ارتباطی با حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «همان‌طور که می‌دانید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ ممنوعیت تسلیحاتی علیه ایران وضع نکرد.»

وی اضافه کرد: «تهران داوطلبانه برخی محدودیت‌ها را پذیرفت. این اقدام، برای به نتیجه رسیدن زودتر گفت‌وگوها بر سر برنامه جامع اقدام مشترک برای سازش بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام گرفت.»

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران/ درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم های تسلیحاتی/ پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا/تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل

زاخارووا تأکید کرد: «همه طرف‌ها از ابتدا می‌دانستند که این محدودیت‌ها هیچ ارتباطی با مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نداشتند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد، ایران یکی از شرکای قابل اتکای روسیه در بسیاری از زمینه‌های همکاری است.

او گفت: «ما اطمینان داریم که تمامی احتمال‌های ناشی از انقضای مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که مربوط به همکاری‌های فنی-نظامی با ایران هستند، مقتضی در نظر گرفته شده و در راستای نفع دوجانبه و منافع مردم هر دو کشور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین با اشاره به حمایت «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه از رفع محدویت‌های تسلیحاتی علیه ایران تصریح کرد، مسکو بر اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای برجام تأکید کرد.

ساعتی قبل‌تر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفتند که تمامی تلاش‌‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شکست‌خورده‌ و در آینده هم بی‌ثمر خواهند بود.

اولیانوف در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا آمریکا می‌تواند از اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی علیه این کشور جلوگیری کند، شکست اخیر آمریکا در شورای امنیت برای رسیدن به این هدف را نشانه ضعف این کشور دانست. 

او با بیان اینکه اکثر اعضای شورای امنیت، مخالفت خودشان را با اقدام آمریکا در این خصوص اعلام کرده‌اند گفت: ریاست دوره‌ای روسیه در شورای امنیت اهمیتی در این خصوص ندارد، اما مسکو در صورت لزوم با تلاش‌های آمریکا مقابله خواهد کرد.

پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا 

در پی ادعای جدید مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص استفاده جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی روز پنج‌شنبه با انتشار پیامی در توئیتر به ادعای بی‌اساس این مقام آمریکایی پاسخ گفت.

سازمان انرژی اتمی کشورمان در این پیام توئیتری خاطرنشان کرد: «دانشمندان صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، گوش به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، آماده مقابله با زورگویی و یکجانبه‌گرایی دولت ایالات متحده آمریکا در موضوع استفاده از انرژی هسته‌ای می‌باشند.»

در ادامه این پیام تأکید شده است: «آینده‌نگری در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، اصل راهبردی برای نظام اسلامی ایران است و قدرت هسته‌ای برای همیشه در تسلط ملت ایران خواهد بود.»

ادعاهای واهی وزیر خارجه عربستان سعودی علیه ایران

وزیر امور خارجه عربستان، روز پنجشنبه به بیان ادعاهای واهی علیه ایران پرداخت و در اظهاراتی عجیب مدعی شد که عامل همه بحران ها و مشکلات منطقه و حتی جهان ایران است.

«فیصل بن فرحان» بدون اشاره به جنگ افروزی کشورش در منطقه ادعا کرد، هرکجای دنیا مشکل و بحرانی باشد، ایران مسبب آنهاست.

وزیر امور خارجه سعودی در ادامه ادعاهایش، ایران را به اتخاذ اقدامات بی ثبات کننده در منطقه متهم کرد و مدعی شد که تهران با حمایت از شبه نظامیان و «تروریست‌ها» به بی‌ثباتی در منطقه دامن می زند.

حمایت ۸۴ قانونگذار انگلیسی از پابرجایی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران/ درخواست روسیه برای همکاری نظامی با ایران بعد از پایان تحریم های تسلیحاتی/ پاسخ سازمان انرژی اتمی به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا/تصویب توافق سازش با امارات در پارلمان اسرائیل

بن فرحان که کشورش بیش از پنج سال است مردم یمن را تحت شدیدترین حملات قرار داده است، ادعا کرد که علت ایجاد بحران یمن «شبه‌نظامیان حوثی» (انصارالله) و حمایت ایران از این نیروهاست.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۲۵
فضول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
عربستان: هر جا سخن از صلح و انسانیت است نام عربستان می درخشد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
به زودی با انتخابات آمریکا همه این حرفا تمام میشه
با انتخاب بایدن که احتمال اون زیاده برجام احیا و علاوه بر لغو تحریم تسلیحاتی بقیه تحریما هم برداشته خواهد شد
حدود ۴۰ میلیارد دلار پول ایران در بانکای خارجی هم آزاد میشه
و دوباره شرکتای خارجی مثل توتال و پژو به ایران برمیگردن
البته خوب تا زمانی که اصولگرایان نخوان همه این دستاوردا به جایی نمیرسه و مردم از شهد برجام بی نصیب میمونن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
همه این چرندیاتو گفتی که آخر بگی شکست برجام در زمان بایدن تقصیرش گردن اصولگرایان است. نخیر، آمریکا زمان بایدن به برجام برنخواهد گشت. من میتونم ادعا کنم که ترامپو فقط برا لغو برجام آورده بودن و الآن دارن میبرنش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
امریکاهیچ غلطی نمیتواندبکند !!!
ناشناس
|
Germany
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
برای خرید اسلحه پول هست ولی برای رفع مشکلات پول نیست؟!!!
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
روسیه حالا هواپیماها و تسلیحات رده چندمش رو به ایران می فروشه، بد نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
روسیه در طول تاریخ همیشه خائن بوده . الان هم دلش برای تحریم ایران نسوخته ، برای تجارت سلاح های دسته چندمش به ایران نیاز داره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
این روسها همیشه خائن به کشور ومردم ایران بوده وهستند ...این نامردهای بیشرف همیشه از پشت خنجر میزنند .....مسئولین کی میخواهند بفهمند خدا داند......لعنت خدا بر روس وچین وانگلیس
ناشناس
|
Sweden
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
ماریا خانم...شما لطف کنید به متحد استراتژیک خود ودوست مشترکمان چین بفرمایید که ذخایر ارزی بلوکه شده ما را آزد کند تا بتوانیم خرید کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
هنوز تحریم تمام نشده روسیه کیسه دوخته. عالیجناب! فعلاً پولی در بساط نیست که اگر بود این همه دعوارا نداشتیم.
قلمراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
باید جواب دندان شکنی به این ارازل و اوباش در منطقه داد
پاسخ ها
من منم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
فعلا که دندان مردم خرد شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
وزیر خارجه عربستان درست میگه؛ اگر ایران بذاره عربستان با آرامش و ثبات یه شیر پرچرب و خوب به امریکا میده؛ همیشه از پیرزنها شنیدیم که کسی که شیر میده نباید اضطراب و بی ثباتی داشته باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
برادر گرامی ؛ دیدی دشمنی با آمریکا چه بلایی سر ملت ایران آورده ؟!؟

اسلام دین دوستی و صلح و مصالحه هست که الحق و الانصاف عربستان داره به درستی اجراش میکنه و با هیچ کس دشمن نیست
ناشناس
|
Austria
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
احتمالا اختلاف با زنش رو هم بندازه گردن ایران
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
به جای اینکه شعارمقاومت بدید
باامریکامقابله کنید
کی میخواهیدباامریکا،اسراییل،عربستانو.....بجنگید
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
فکر نکنم به غیر از روسیه وچین کسی بخواهد با ایران ارتباط داشته باشد که گاهی یک طرفه هم میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
از جنگ امریکا با یمن چه خبر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
در طول تاریخ هیچکس به اندازه ی اعراب اینقدر با تداوم باورنکردنی دشمن ایرانی نبوده...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
کاش مردم تاریخ را بخوانند تا این واقعیت را درک کنند.
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
به خداکلیه مسئولان مملکت استعفا بدهندوبروندکنار!کشوربدون مدیرومسئول رابگذاریدروی اتومات!شرط میبندم وضع همه چیزی به نحواحسن بهترشود!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
خدا وکیلی این مملکت بدون مسئول قشنگتر و بی دردسرتر از الان خودش اداره میشه!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
وحشتناک موافقم.
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
بادلار۳۲۰۰۰هزارتومانی که دولت نمیتونه اسلحه بخره فقط میتونه بفروشه بیابه خودمون بفروش!پرزیدنت حسن روحانی الان مثلاقاهر۳۱۳چند؟؟
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
نابود باد روسیه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
چالش مومو محمد زارع جوشقانی تحریم های تسلیحاتی انسولین علائم کرونا
آخرین اخبار