بازدید 9856
هشتم تیرماه سال جاری، ستاد ملی مقابله با کرونا، حداکثر افزایش اجاره بهای واحد‌های مسکونی برای شهر تهران را تا ۲۵ درصد و برای کلانشهر‌های دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهر‌ها را ۱۵ درصد تعیین کرد؛ اما گزارش جدید مرکز آمار، از عبور اجاره بها از سقف‌های دستوری دولت حکایت دارد!
کد خبر: ۱۰۰۸۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴ 11 October 2020

سقف اجاره بها مسکنی که رعایت نشد

تابناک اقتصادیبا شیوع ویروس کرونا از اواخر بهمن ماه سال گذشته در ایران، چالش های جدیدی برای اقتصاد خانوارها آغاز شد؛ اقتصادی که از تحریم های ظالمانه آمریکا ضربه خورده بود، دوباره زیر ضربه های جدیدی از ناحیه شیوع ویروس کرونا قرار گرفت.

به گزارش تابناک اقتصادی، با گذشت زمان اوضاع اسفناک‌تر از گذشته شد و نوسانات در بازار ارز رفته رفته به سایر بازار‌ها از جمله بازار مسکن سرایت کرد. قیمت‌ها در بازار مسکن روند صعودی به خود گرفتند و متعاقب آن اجاره بها نیز روند رو به رشدی را آغاز کرد؛ روند رو به رشدی که این بار سرپناه خانوار‌ها را مستقیم هدف قرار داده بود.

همچنین با کاهش نرخ سود بانکی در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، بهانه جدیدی برای افزایش اجاره بها شروع شد. طبق عرف معمول در بازار اجاره بها، صاحبخانه‌ها هر یک میلیون تومان پول پیش را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره بها در نظر می‌گیرند؛ بنابراین صاحبخانه‌هایی که قصد داشتند تا پول پیش را در بانک سپرده گذاری و سود آن را دریافت کنند، با کاهش نرخ سود بانکی، تمایلشان برای دریافت پول پیش کمتر شد و بیشتر سعی کردند اجاره دریافت کنند. این موضوع باعث افزایش اجاره بها شد.

حتی صاحبخانه‌ها که قصد دریافت پول پیش را داشتند، برای جبران کاهش نرخ سود بانکی اقدام به افزایش بیش از حد تصور پول پیش کردند.

طبق آمار‌ها افزایش اجاره بها برای ۲۴.۱۲ درصد از کل خانوار‌های شهری و ۴.۵۱ درصد از کل خانوار‌های روستایی که اجاره نشین هستند، به دغدغه‌ای جدی تبدیل شد.

تعیین سقف برای اجاره بها در شرایط کرونایی

شاید مهمترین طرح دولت برای مستاجران، تعیین سقف برای اجاره بها بود. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه ستاد مقابله با کرونا در هشتم تیرماه سال جاری گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، حداکثر افزایش اجاره بهای واحدهای مسکونی برای شهر تهران تا ۲۵ درصد و برای کلانشهرهای دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد تعیین شد.

همچنین محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی ـ که در ۸ تیرماه ۱۳۹۹ در بخش خبر ۲۱ یکشنبه شب شبکه یک سیما حضور یافته بود ـ در مورد مصوبه اخیر دولت گفت: این مصوبه دارای چند شرط (الزام) است؛ شرط اول اینکه مستأجر در دوره اجاره فعلی به تعهدات خود عمل کرده باشد و مستأجری که موجب ضرر و زیان مالک شده باشد، مشمول این تمدید نمی‌شود. شرط دوم این که در صورتی که مالک در دوره اجاره، قصد فروش رسمی ملک را داشته باشد، مستأجر باید در دو ماه، ملک را تخلیه کند و شرط آخر اینکه مستأجر سقف اجاره‌ای که تعیین شده را قبول نکند که این شروط، مشمول این مصوبه نیست.

بیشتر بخوانید

  ⇐نه بزرگ خانه اولی‌ها به طرح اقدام ملی تولید مسکن

  ⇐وعده‌های وزیر و معاونش محقق نشد

  ⇐مردم فعلا خانه نخرند

سقف اجاره بها مسکنی که رعایت نشد

ابراز رضایت وزیر راه و شهرسازی از رعایت سقف اجاره بها

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مورخه ۲۴ تیرماه سال جاری طی مصاحبه‌ای گفت: مصوبه ستاد ملی، بازار پرالتهاب و حباب دار اجاره مسکن را مهار و کنترل کرد.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش روزانه اتحادیه املاک به‌‌ وزارت راه و شهرسازی،‌ در همه شهرها از دستورالعمل عدم عبور از سقف تعیین شده اجاره‌بها، تبعیت کرده‌اند و ما این موضوع را مدام رصد می‌کنیم. وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: معاملات اجاره مسکن که در سامانه ثبت شده است، نشان می دهد، این مصوبه رعایت شده و مردم هم رضایت زیادی دارند.

آمارهای مربوط به اجاره بها چه می گویند؟

هر چند وزیر راه و شهرسازی از رعایت سقف تعیین شده اجاره بها در ۲۴ تیرماه سال جاری ابراز رضایت کرده بود، گویا آمارهای مرکز آمار ایران که به تازگی منتشر شده، نشان می دهند که چندان هم وضعیت رضایت بخش نبوده است!

مرکز آمار ایران روز گذشته، گزارش شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی خانوار‌های شهری در تابستان ۱۳۹۹ را منتشر کرد. در بخشی از این گزارش عنوان شده بود که متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل تابستان ۱۳۹۹ برابر با ۴۱.۲ درصد بوده است!

سقف اجاره بها مسکنی که رعایت نشد

همچنین تورم نقطه به نقطه اجاره بهای واحد‌های مسکونی خانوار‌های شهری در تابستان سال جاری ۲۸.۹ درصد بوده است.

سقف اجاره بها مسکنی که رعایت نشد

این دو رقم نشان می دهند، سقف تعیین شده برای افزایش اجاره بها که دولت تاکید بر رعایت آن داشت و اجرای آن را رضایت بخش اعلام می کرد، اصلا رعایت نشده است.

گزارش مرکز آمار از تغییرات اجاره‌بها در کشور طی تابستان امسال نشان می‌دهد، ده استان از مجموع ۳۱ استان کشور در این بازه زمان وضعیت سبز داشته‌اند؛ به این معنا که میزان نرخ رشد اجاره‌بها در آنها طی فصل گذشته، برابر میانگین سقف مجاز اعلامی ستاد مقابله با کرونا (۲۰ درصد) یا کمتر از آن بوده است. این ده استان عبارتند از آذربایجان غربی، خراسان‌جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کرمان و مازندران.

همچنین شش استان به لحاظ تورم اجاره‌بها در فصل تابستان وضعیت قرمز داشته‌اند؛ به این معنا که میزان تغییرات اجاره‌بها در آنها نزدیک به۳۰ درصد یا بیشتر بوده است. این هفت استان عبارت بودند از: چهارمحال و بختیاری، تهران، همدان، کرمانشاه، قم و سمنان.

پانزده استان دیگر نیز وضعیت خوبی به لحاظ رشد اجاره‌بها ندارند؛ اما اوضاع آنها به مراتب بهتر از شش استان مذکور است. میزان رشد اجاره‌بهای این استان‌ها رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل بوده است.

سقف اجاره بها مسکنی که رعایت نشد

سخن پایانی

همان گونه که ملاحظه می‌گردد، باز هم آن چیزی که دولت به شکل دستوری تعیین کرده بود، رعایت نشد. این ماجرایی است که در بازار‌های مختلف در این سال‌ها شاهد آن بودیم. بازار و عرضه و تقاضا راه خود را می‌رود و دولت به هر بازاری وارد شد و خواست با دستور کار را به پیش ببرد، ناموفق بود. این عدم موفقیت هم ریشه در نبود ضمانت‌های اجرایی کافی دارد. البته که نباید از کنار مساله رشد نرخ تورم و همچنین تولید ناکافی مسکن در این هشت ساله دولت به سادگی عبور کرد. در دوره وزارت عباس آخوندی بر وزارت راه و شهرسازی که آجری روی آجر گذاشته نشد، در این چند ساله وزارت اسلامی هم نکته مثبتی دیده نمی‌شود که به آن تکیه کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
کدوم یک از قوانین دولتی اجرا شد که این دومی باشه!!!!!!!!!!!!!

1. لبنیات از ابتدای سال چند بار گرون نشد یا شوینده جات یا حبوبات و یا .................

2. فقط یک چیز یک بار افزایش یافت و اون هم حقوق ، کارگر و کارمند بدبخت !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
از نظر دولت فقط اضافه کردن حقوق کارمندان و کارگران تورم زاست کارخانجات لبنیات و مواد غذایی و خودروسازها سالی چند بار افزایش قیمت میدن اما افزایش حقوق سالی یکبار آن هم کمتر از نرخ تورم
امید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
هیچ برنامه مدونی در این کشور برای چهل میلیون ایرانی که مستاجرند وجود ندارد وآیا این ارتباطی با تحریم دارد شاید هم دارد ما نمیدونیم. از تابناک بابت پیگیری منظم مساله اجاره قدرانم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
دولت توانایی کنترل قیمت دلار و ماشین را که خودش متولی است را ندارد آنوقت دستور می دهد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
خرج که از کیسه مهمان بود حاتم طایی شدن اسان بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
یروز درباره خودرو مطلب میزنی یروز درباره تخم مرغ یروز مسکن؟
اینا جدا جدا نیست کل مملکت رو به دره انداختن
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
تا خود مسولین درد اجاره نشینی را نکشند هیچ مشکلی از اجاره نشینها حل نخواهد شد
ناشناس
|
Japan
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
مرغ سحرناله سرکن که دلارداره به سمت ۴۰هزارتومان پروازمی کنه!
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
چنان رونق اقتصادی ایجاد کنیم که مردم خودشان این یارانه را رد کنند و بگویند که نمی خواهند!!!!!!!!!!!! چنان رونق اقتصادی درست کردید که مردم از هر چه روحانی است زده شده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
نمی فهمم که تابناک چرا ابنقدر به مسائل فرعی اهمیت میده؟ آخه نرخ بالای اجاره برای طبقه مستضعف که مهم نیست. امروز در خیابون یک خانوم رو دیدم که دقیقا هشت تار مویش معلوم بود، چرا این معضل وحشتناک رو حل نمی کنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
تا وقتی مدیریتی بر املاک نباشد همین است
مدیریت یعنی، مالیات بر، ملک بر اساس، قیمت، تعدد، لاکچری بودن و ...
و نتیجه آن
درآمد مالیاتی عادلانه
کاهش و تعادل قیمت در ملک
ورود املاک خالی به بازار عرضه
مهاجرت نقدینگی به تولید
افزایش کار و کاهش بیکاری
کاهش قیمت تمام شده و رقابت پذیری
بالاتر رفتن رفاه اجتماعی و امید به زندگی
کاهش اختلاف طبقاتی
و .....
بگذریم
ناشناس
|
France
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
هیچکدام از مسئولان توانایی اداره حتی یک نانوایی را هم ندارند و اجازه نمی دهند افراد متخصص و کاردان و متعهد و وطن پرست هم بر مسند امور قرار گیرند با این وضع تا کی فکر می دکنید پست و مقامتان پابرجا باشد؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
با این دروغ هایی که توی روز روشن می زنید خودتون رو به خواب زدید یا مردم رو ...... فرض کردید
فقط کافیه یه دور توی یکی از محله ها بزنید که حداقل اجاره ها دو برابر شده
پاسخ ها
م ر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
اگر با میزان تورم محاسبه کنیم، اجاره کم شده. مشکل جای دیگریست
سیدمحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
روحانی جماعت به درد ریس جمهوری نمیخورن حالا ببینیدداز روحانی تا الی اخررهیچوقت بهشون رای ندید هرکس به درد کار خودش میخوره
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
این لبخند آقای رییس جمهور محترم از هر نمکی بر زخم های این مردم بدتر است. ایشان اداره مملکت را کاملا بسته به منتخب مردم امریکا در ۳ نوامبر میداند. نرخ دلار در بازار روز یک‌شنبه ۲۰ مهرماه تهران به ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.
قیمت سکه هم در بازار امروز به ۱۶ میلیون تومان رسید.
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
وقتی دولت تنها صحبت می کنه و هیچ نظارتی بر طرح هایی که به امضا می رسونه نداره وقتی که هیچ تسهیلاتی برای اقشار کم درآمد جامعه در نظر نمی گیره و وقتی که طرح های دولت در حد حرف باقی بمونه در این صورت افراد سود جو و اقشار پردرآمد جامعه بیشترین بهره رو خواهند برد.......... این یعنی روز به روز مردم متوسط به پایین لاغرتر و مردم پردرآمد فربه تر.......... راستی جناب رئیس جمهور از برجام چه خبر..............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
اقا یکی بداد ما کارمندها برسه. والا زیر فشار مردیم. دستمان بجایی بند نیست. فقط منتظر اقدامات دولت در خصوص افزایش حقوق هستیم که آنهم...
کارشناس وزارت راه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
متاسفانه اقای وزیر هیچگونه راهبردی در خصوص مسکن ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
نتیجه وعده و وعید دولت و مسئولین مربوطه که بر روی آن نیز تبلیغات گسترده انجام دادند، حقیقتاً کذب محض بوده و افزایش اجاره بها در تابستان امسال در اغلب موارد بسیار کمر شکن بود و باعث تاسف است که دولت اکثر اعمال و اقدامات خود را بر پایه اطلاعات و آمار غیر واقعی قرار دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
ای کاش دولتی وجود نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
بابا جون این کارخود دولت راضی که گرونی بشه تا تمام بودجه کم کسری از جیب مردم بدبخت پربشه اگردولت نخواد هیچ چیزگرون نمیشه همه دست خوددولت هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
این دولت بی کفایت بازار تخم مرغ رو نمی تونه اداره کنه چه برسد به بازار مسکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
یه عده به روحانی رای دادند با این کلک که مردم دارن از گرسنگی میمیرن الان که دلار 10 برابر شد هم همان عده در قصرشان به ریش مردم می‌خندند خدا هم تا خودتان را درست نکنید به شما کمک نخواهد کرد وقتی به جای خدا به کدخدا اعتماد کردید حالا حالا ها باید از ترامپ التماس کنید
احد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
معاون اول قوه قضائیه مصوبه را ابلاغ کرده دادستان کل کشور مصاحبه و بر اجرای آن تاکید کرده اما...
هیئت های حل اختلاف حکم تخلیه صادر می کنند و می گویند آقایان اشتباه فرمودند
الان یک حکم تخلیه دست من است بفرمائید ارسال کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
می شود دست لز سر لین ملت بر دارید بروید دنبال کارتان
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
اجاره نشین بازنده نیست برنامه اقتصادی دولت بازنده است اجاره بهاقراردادی است بین مالک ومستاجرغیرممکنست بتوان به زورملک کسی رااجاره کردوبامالک همسایه شدوباآرامش درکنارهم زندگی کردچه عواقب وخیمی برای مالک ومستاجرونهایتاامنیت جامعه پدیدخواهدامددرست مثل اینکه قانونی تصویب شودکه هرکه دلش خواست واردخانه هرکسی شودوبتواندآنراتصرف کنددیگرسنگ روی سنگ بندنخواهدشد نمیدانم چرابرای آرامش موقت بعضی حرفهائی زده میشودکه آرامش دائمی جامعه گرفته شوددولت میتواندازخودش ببخشدنه ازجیب مردمی که بااین اجاره‌خ خانه ارتزاق میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
دقیقا درشرایط شتر گاو پلنگ اقتصادی بجز در صد کمی از جامعه که اتفاقا بیشترین نفع را از ان میبرند همه بازنده هستندوطرح های دستوری این چنینی فقط اوضاع را خرابتر میکند وبرحجم پرونده های قضایی میافزاید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا طرح وان مذاکرات سودان و اسرائیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن دونالد ترامپ