بازدید 15020
ارائه دو راهکار برای کنترل بازار مسکن توسط وزیر
در شرایطی که معمولاً در اولین روز‌های هر ماه آمار ماه قبل بازار مسکن شهر تهران از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی ارائه می‌شد، با گذشت ده روز از شهریور ماه هنوز آمار مرداد ماه اعلام نشده است. گفته می‌شود وزیر راه و شهرسازی دستور به عدم انتشار آمار‌های حوزه مسکن داده است.
کد خبر: ۹۹۹۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳ 31 August 2020

مردم فعلا خانه نخرند؛ آمار قیمت مسکن اعلام نشود/ آقای وزیر، بازار آشفته به ثبات می‌رسد؟

دولت تدبیر و امید که در مرداد ماه سال 1392 رسماً سکان قوه مجریه کشور را در اختیار گرفت، وعده های بسیاری را برای خانه دار کردن مردم داد. این وعده ها یا اجرایی نشدند و یا اگر هم به مرحله اجرا رسیدند به صورت نصف و نیمه اجرایی شدند.

به گزارش تابناک اقتصادی، از جمله طرح هایی که در هفت سال گذشته در حوزه مسکن در دولت تدبیر و امید مطرح شدند عبارتند از طرح مسکن اجتماعی، صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن، فروش اقساطی مسکن، مسکن قسطی کارمندان، طرح مسکن استیجاری، وام اجاره مسکن و طرح مسکن ملی. شاید جدی ترین طرح دولت در حوزه مسکن، طرح مسکن ملی بود.

زمزمه های طرح مسکن ملی در زمستان سال 1397 برای خانه دار کردن مردم و مقابله با گرانی مسکن از سوی دولت مطرح شد. طرحی که از شهریورماه سال 1398 رسما اجرای آن کلید خورد و شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی بود که ساخت 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود.

طرح مسکن ملی، طرحی که تقاضا برای مسکن را پاسخگو نیست!

وعده ساخت 400 هزار واحد مسکونی در طرح مسکن ملی در حالی داده شد که به گفته کارشناسان، بازار مسکن سالانه برای پاسخگویی به تقاضا نیازمند ساخت یک میلیون واحد بود. فرشید ایلاتی کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورخه 19 خرداد ماه 1399 در این باره گفت: متاسفانه در دوره گذشته دولت تدبیر و امید با کاهش تولید مسکن به زیر 300 هزار واحد در سال، ما شاهد بدترین دوره تولید مسکن در چهل ساله گذشته بودیم. این عقب ماندگی در تولید مسکن باید جبران شود که متاسفانه با این اعداد و ارقامی که برای تولید مسکن اعلام می شود، به نظر جبران شدنی نیست.

وی افزود: مسکن ملی در کل طرح خوبی است اما هدف گذاری انجام شده برای تولید 400 هزار واحد در این طرح، با نیاز و شرایط فعلی بازار اصلا همخوانی ندارد. نیاز فعلی به مسکن بسیار بیشتر از این رقمی است که در طرح مسکن ملی هدف گذاری شده است. ایلاتی در مورد میزان نیاز فعلی به مسکن گفت: برآوردی که در پنج سال قبل انجام شد نشان می داد که سالانه به تولید یک تا یک و نیم میلیون واحد مسکن نیاز است اما اگر بخواهیم این عقب ماندگی در تولید مسکن در هفت ساله گذشته جبران شود، نیاز است تا سالانه 1.5 تا دو میلیون واحد مسکن تولید شود.

رشد 445 درصدی قیمت مسکن در هفت سال

این بی عملی دولت در حوزه تولید مسکن در هفت سال گذشته موجب شد تا قیمت مسکن در این مدت در شهر تهران 445 درصد رشد کند و متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران از 3 میلیون و 834 هزار و 200 تومان در مرداد ماه 1397 به 20 میلیون و 909 هزار و 400 تومان در تیرماه 1399 افزایش یابد.

راهکار عجیب وزیر راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن

به هر حال، رشد عجیب و غریب قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران باعث شد تا آمارهای تحولات بازار مسکن در مرداد ماه منتشر نشود.

در شرایطی که معمولاً در اولین روزهای هر ماه، آمار ماه قبل بازار مسکن شهر تهران از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ارائه می شد، با گذشت ده روز از شهریور ماه هنوز آمار مرداد ماه اعلام نشده است.

البته بانک مرکزی که یکی از نهادهایی است که آمار تحولات بازار مسکن در شهر تهران را منتشر می کند، امروز مورخه 10 شهریور ماه 1399 آمار مرداد ماه سال جاری را منتشر کرد. آمارهای این گزارش نشان می دهند که متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربنای واحد مسکونی معامله شده از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در مرداده ماه 231.1 ميليون ريال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب معادل 10.5 و 77.4 درصد افزايش داشته است.

گفته می شود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی یکی از مخالفان ارائه آمار مسکن می باشد. وی در ۲۸ مرداد امسال در برنامه گفت وگوی ویژه خبری اظهار داشت: «من به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی هم گفته‌ام؛ گفتم بیخود است این اطلاعاتی که منتشر می‌شود؛ گفتم تا آن را منتشر نکنند و دامن نزنیم؛ نمی گویم این اطلاعات، بیخودی است.»

این استدلال وزیر مسکن برای عدم انتشار گزارش ها و آمار حوزه مسکن در حالی است که اساس تحلیل وضع موجود در هر بخش و برنامه ریزی برای آینده نیازمند انتشار آمار است.

همچنین گفتنی است که از اردیبهشت ماه سال جاری نیز درج قیمت در آگهی های فروش ملک و خودرو ممنوع شده و کماکان سایتها اجازه اعلام قیمت آگهی ها را ندارند.

آمارهای منتشر شده در مورد قیمت مسکن نیز نشان می دهند که حذف قیمت در آگهی های فروش ملک هم نتوانسته است جلوی افزایش قیمت مسکن در این ماه ها را بگیرد. در حالی که در اردیبهشت ماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران 16 میلیون و 972 هزار و 200 تومان بود این رقم در تیرماه به 20 میلیون و 909 هزار و 400 تومان افزایش یافت.

دومین راهکار وزیر راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن: فعلا خانه نخرید!

علاوه بر عدم انتشار گزارش های حوزه مسکن، وزیر راه و شهرسازی راهکار دیگری را برای کنترل اوضاع بازار مسکن مطرح کرده است. راهکاری که توصیه به نخریدن مسکن توسط مردم بوده است تا بهبود عملکرد در حوزه تولید مسکن!

وزیر راه و شهرسازی برای سومین بار در مدت وزارت خود از مردم خواست که مسکن نخرند تا اوضاع آرام شود!

وی اولین بار در 15 تیرماه 1398 و در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: تلاطم امروز بازار مسکن مربوط به بخش مسکن نیست بلکه ناشی از سوداگری و دلالی است که مثل یک آفت بزرگ، به جان مملکت افتاده و به زندگی مردم در همه بخش‌ها آسیب می‌رساند. به‌تبع این آسیب کلان، بخش مسکن هم امروز به این آفت مبتلا شده و نکته مهم این است که مردم باید متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود و در وضعیت هیجانی تصمیم نگیرند.

دومین باری که وزیر راه و شهرسازی توصیه به نخریدن مسکن کرد به تاریخ 17 خرداد ماه 1399 باز می گردد. وی گفت: تعدادی از متقاضیان تمایل دارند که مستأجر باشند و این در شرایطی است که ما تعیین نمی‌کنیم، چون تعیین قیمت بازار مسکن در دست دولت نیست و تا زمانی که نوسان و تحولات قیمتی در بازار ارز وجود داشته باشد، شرایط این گونه خواهد بود. بازار مسکن هم همانند سایر کالاها از بازار ارز تأثیر می‌گیرد و این خود مردم هستند که باید مانع افزایش و ایجاد حباب قیمتی شوند. زمانی که قیمت یک کالا گران می‌شود مردم ‌نباید خریداری کنند تا ارزان شود و این تنها راه مقابله با گرانی کالاست. بهترین راهکار برای ترکیدن حباب‌های قیمتی در بازار مسکن و کاهش قیمت خریداری نکردن مردم است.

محمد اسلامی به تازگی و برای سومین مرتبه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه همچنان توصیه نخریدن خانه را به مردم دارد یا خیر گفته است: آن زمان بازار مسکن ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچ قیمتی در بازار واقعی نیست.

آیا عدم انتشار آمار به بهبود اوضاع قیمت مسکن کمک می کند؟

منصور غیبی یکی از کارشناسان حوزه مسکن طی مصاحبه ای در این باره گفت: باید مشخص شود انگیزه وزیر راه از این دستور چه بوده است؛ این آمارها بخشی از واقعیت جامعه را نشان می‌دهند و با حذف آن‌ها نمی‌توان انتظار داشت بازار مسکن کنترل شود؛ حذف آمار مخالف شفاف‌سازی است.

احسان محمدی، کارشناس حوزه مسکن هم نسبت به این مسئله واکنش نشان داده و گفته است: در شرایطی که در حوزه آمار و ارقام قیمت مسکن، چهار مرجع وزارت راه و شهرسازی، مرکز آمار، بانک مرکزی و اتحادیه مشاوران املاک وجود دارد که البته آمار هیچ کدام از این منابع، مشابه دیگری نیست،-که تحلیل آن در این مجال نمی گنجد- حذف شدن مرجع اصلی ارائه دهنده این آمار خبر خوبی نیست.

محسن فلکی دیگر کارشناس حوزه مسکن نیز با تاکید بر اینکه زمانی که اراده و برنامه ای وجود ندارد، پاک کردن صورت مسئله بهترین راه حل است، اظهار کرد: پیش از این هم دستور داده بودند قیمت مسکن و خودرو از سایت‌ها حذف شود که البته این اقدام، به جز به درد سر انداختن مردم و عدم شفافیت نتیجه ای دیگری نداشت. فلکی با اشاره به تبعات دستور ممنوعیت انتشار آمار و ارقام قیمت‌های مسکن گفت: حذف آمار رسمی، امکان شناسایی کمبودها و نیازهای واقعی در بخش مسکن را برای سیاست گذار، سازنده، خریدار و فروشنده را بیش از پیش سخت خواهد کرد و موجب متضرر شدن مردم می‌شود. بازار مسکن هم مانند بازارهای موازی، نیاز به اطلاعات دقیق و درست که مبتنی بر واقعیت باشد، دارد.

 

سخن پایانی

به هر حال، کارشناسان حوزه مسکن با حذف آمار چندان موافق نیستند و به طور کلی این موضوع را خلاف شفاف سازی و به ضرر مردم می دانند.

باید مشخص شود که این گزارش ها به چه دلیلی منتشر نمی شوند؟ آیا حذف این گزارش ها و آمار در راستای کنترل قیمت در بازار مسکن بوده است؟ آیا حذف این گزارش ها و آمار به دلیل اختلافات و اشتباهات آماری بوده است؟

اگر حذف آمار برای کنترل قیمت در بازار مسکن بوده است که راهکار کنترل قیمت در بازار مسکن، حذف آمار و گزارش ها نیست بلکه به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن باید دولت تدبیر و امید در این هفت سالۀ تکیه زدنش بر مسند قوه مجریه با تولید مسکن به تقاضای موجود در بازار پاسخ می داد تا قیمت ها کنترل می شد.

همچنین اگر آمارهای منتشر شده دارای اختلاف و اشکالاتی بودند که چرا در همه این سال ها این آمارها بدون ذره ای واکنش به آن ها منتشر می شد؟

در انتها هم باید به وزیر راه و شهرسازی گفت که درمان درد بازار مسکن توصیه به نخریدن مسکن توسط مردم و حذف گزارشات و آمارها نیست بلکه این درد باید با تولید مسکن و عرضه کافی پاسخ داده شود. تولید 400 هزار واحد مسکونی توسط یک طرح هم کافی نیست بلکه سالانه نیاز به تولید 1.5 تا 2 میلیون واحد مسکونی است تا التهابات بازار مسکن فروکش کند. 

البته با انتشار گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران توسط بانک مرکزی، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا آمارهای مسکن توسط دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم در روزهای آتی منتشر خواهد شد یا خیر؟

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
ناشناس
|
France
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
زنه خوابیده جولو لودر میگفت بزار بکشه پنج تا بچه دارم با پنج تا بچه کجا برم
بگم بهش فعلا خانه نخرند؟
هفته دیگه یا ماه دیگه؟ دقیق بگو کی خانه بخره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
سه شنبه ۱۱ شهریور ساعت
۹:۵۰
بورس نورچشمی باوجودهمه تلاشها وتبلیغات شبانه روزی برای صعودی نگهداشتنش به کانال یک میلیون وششصد هزارواحد برگشت !
دلار با وجودهمه وعده ها برای کاهش قیمت به کانال ۲۴۰۰۰ تومان بازگشت
سکه هم به کانال ۱۱ میلیون تومان بازگشت
مسکن هم نسبت به ماه پیش ۱۰٫۵ درصد رشد کرد
قیمت خودرو همچنان صعودی است
علی برکت الله !!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
بجای طرح مالیات بر دو منزل که آنهم هیچ حدی بر متراژ و منطقه محروم و غیر محروم قائل نیست، بهتره دولت طرح مسکن استیجاری رو اجرا کنه، یعنی خود دولت با ساخت منزل و ارائه آن به افرادی که هیچ منزلی ندارن با قیمت مصوب اجاره دریافت کنه. در مسکن مهر شخص باید منزل رو میخرید، اما در طرح استیجاری، صرفا منزل به اجاره یک فرد در میاد که صاحب منزل نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
دولت تو همین بودجه وامونده
ازکجا هزینه ساخت رو تامین کنه
اینکار رو باید قبلا میکردن
ناشناس
| - |
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
طبق معمول در واگذاری چنین مکانهای اجاره ای رانت و پارتی بازی دخیل میشود و به مستحقش نمیرسد چرا بجای این کارهای پوپولیستی نیاییم و قدرت خرید مردم را بالا نبریم ؟
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
این برای هزارمین بار، مشکل مسکن ایران عرضه و تقاضا نیست، مشکل مسکن در ایران بیشتر ناشی از افزایش 6 برابری قیمت ارز نسبت به سال 96 است، دلار 4 تومانی رسیده به دلار 24 تومانی...
قیمت pvc لوله های آب و فاضلاب، سیم های مسی برق، سیمان، فولاد و چدن و آهن و امثال اینها با قیمت جهانی قیمت گذاری میشه، خودم یک حلقه سیم 2.5 برق 100 متری خریدم سال پیش 150 تومان، امسال 350 تومان... خب وقتی اجزای تشکیل دهنده یک ساختمان بره بالا، قیمت نهایی مسکن گران میشه.

راه حلش هم ساده ست، با دوستان مروت، با دشمنان مدارا... قیمت ارز باید بیاد پایین تا بازار خودرو و مسکن متعادل بشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
قیمت خانه در دولت قبلی 7برابر شد ولی دلار زیر 4 برابر
ناشناس
| United States |
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
اقاجان ۳۰ درصد اجناس و صنایع به ارز وابسته است و مثلا ارز ۳ برابر شود باید ۹۰ درصد ان جنس گران شود نه عین افزایش قیمت ارز
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
بانوجه به آماری که اعلام میکنیدرشدقیمت مسکن ظرف هفت سال حدوداچهارونیم برابرشده که درمقایسه قیمت ارزدرظرف این مدت حدود هشت برابرشده یعنی ارزش پول مابمراتب بیشترسقوط کرده تاافرایش قیمت مسکن ودرضمن حداقل افزایش قیمت مایحتاج ظرف این هفت سال بیش ازده برابرشده یعنی مسکن کمترین رشدراداشته بدلیل تولید زیادواشباع بودن بازار حالاوزیرمحترم توجه نمیفرمایندکه بااجرای قوانینی بازدارنده درموردساخت وسازمسکن اگرتولیدکم شودشاهدچه جهش قیمتی خواهیم بودبایدگفت شمااگرهفت سال قبل دلاریاسکه یاهرچیزدیگری میخریدیدبمراتب بیشترسودمیبردیدتااینکه مسکن میخریدید بنابراین رشدمسکن درطی سالهای اخیربمراتب پايینترازتورم بوده است وواقعیت آنستکه هنوزازتورم عقبتراست
ولی بازارهای کاذب وغیراشتغالزا چون بورس وامثالهم که بیش از پانزده برابررشد داشته و نتیجه اینکه درکشورمافعالیتهای اشتغالزاکه باتلاش کسب درآمدمیکنندسالهااست سودکمتری میبرندتافعالیتهای کاذب و غیرتولیدی که بدون کاروزحمت تولیددرآمدمیکنندحالابایدگفت تحریمهابیشترباعث تخریب میشوندیا اعمال اینگونه برنامه های غیراقتصادی ضداشتغالزاوغیرتولیدی
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
ایشان یک مدیر پروژه خوب است
ساختمان سازی با توجه به گسترش دانش فنی ساخت و ساز و سازه هیچ کاری ندارد و هر شرکت بزرگی میتواند زیر نظر مسکن و شهرسازی ۱۰۰ واحد مسکونی با کیفیت و دقت زید نظر نظام مهندسی بسازد و بی دقتی های مسکن مهر تکرار نشود و در ضمن شرکتهای ساختمانی مشغول و هم مردم خانه دار.
نوسازی بافت فرسوده چه شد؟؟؟
وزیر راه و شهرسازی باید ورای این صحبتها باشد نه اینکه دستور سانسور خبررسانی بدهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
فعلا نخرند بعدا گرانتر بخرند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
خخخخ
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
چه وزرایی .دکتر اینها رو از زیر خاکی در اورده ویا از سیاره پلوتون
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
امروز هم یکی از مسئولان گفته خرید و فروش دلار را ممنوع اعلام کنید تا دلار بشود ۵۰۰۰ تومان فکر کنم ایشان ساکن برره بودند و زیر نظر شیر فرهاد کار می کنند
پاسخ ها
ک
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
در قولنامه هم بنویسند این آقا فروخت و آن آقا خرید با یک چک به شماره فلان که تحویل گرفت دیگه هیچ جا معلوم نشه خرید و فروش!!! هههههه حتی خود خریدار و فروشنده هم ندونند چند خرید و فروش شده!!!
ناشناس
| United States |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
تازه ارز نیمایی امروز ۲۱ را رد کرده!!!
ارز نیمایی یعنی قیمت واقعی ارز که به تجار اختصاص میدهند و هیچ ربطی به ارز کف بازار ندارد و دست خود خود بانک مرکزی است ان وقت اقای صمصامی ادعا میکند دلالان ارز را به قیمت فعلی رسانده اند و ارز باید ۵۰۰۰ باشد که صد در صد غلط است و اگر بر اساس تورمهای حداقلی هم حساب کنید از سال ۹۲ تا الان قیمت ارز بالاتر از ۵۰۰۰ میشود و تازه ان زمان که ارز ۴۲۰۰ تصویب شد ارز کف بازار منوچهری بالای ۶۰۰۰ تومان بود!!!!
یکی شان تیتر میزنه دلار باید ۲۵ شود و دیگری تیتر میزنه دلار ۵ شود و اقای نوبخت از ادامه تخصیص ارزی ۴۲۰۰ تومانی صحبت
. و مردم سرگرم این مسایل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
وزیری که قیمت خانه را به دلار گره می زند ایا فکر می کنید که.....!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
تازه مسکنی که ۹۵ و حتی ۱۰۰ درصد مصالح و چوب و سیم و کلید و پریز و میلگرد و سیمان و ام دی اف و کاشی و سرامیک و پروفیل در و پنجره ان و گچ در داخل با گاز و برق و اب ارزان تولید
میگردد!!!!مقایسه هر متر زمین با متوسط قیمت فلان تاریخ که هر متر آ دلار بوده قیاس مع الفارق است و ان زمان مثلا ۲۰سال پیش صنایع ساختمان سازی مانند الان مستقل نبودند و وابسته به خارج بودند ولی الان چی؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
چون مسکن و زمین کالا نیست و مثل اموزش و پرورش و بهداشت و درمان، جزو ضروریات جامعه هست، در کشورهای مترقی قوانین مترقی هم دارند،،یکی از موفق ترین کشورها بلژیک هست، که بیشترین مالیات بر ارزش افزوده رو در معاملات املاک دارد،روش بسیار بهتر،، اخذ مالیات سنگین سالانه از املاک مازاد بر مصرف واقعی هست،، در سرتاسر ایران میلیونها قطعه زمین با کاربریهای مختلف بصورت احتکار نگهداری میشود،، که اگر مجلس مالیات بر املاک مازاد را تصویب کند، روند افزایش قیمت املاک کنترل شده و حتی نزولی نیز میشود،،، بغیر از این راهکارها،، سالی یک میلیون واحد هم بسازند قیمت باز هم افزایشی خواهد بود،،
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
کشورهای غربی بزرگترین هدفشان رونق ساخت وسازمسکن است ونه تولید بیکاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
مردم در خیابان چادر بزنند .
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
اولامردم جای بهتری برای چادرزدن دارنددرضمن اگرکاروتلاش کنندمطمئناسرپناه مناسب خواهندداشت شما نمیتوانی بابخوروبخواب راحت زندگی کنی فراموش نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
پولی نمانده که خانه بخرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
اگر نخریدن راه حل است و حرف شما خریدار دارید بفرمایید دلار نخرند تا بشه هزار تومان و همه قیمت ها بیاد پایین.
كارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
اگه كسي الان خونه نخره چه تضميني هست چند ماه بعد بتونه اصلا سمت خريد خونه بره . منم به توصيه مسئولين خودرو ساز اسفند ماه ماشينما دادم 210 ميليون الان شده 350 ميليون . تاوان ضرر منا الان كي ميده . بنظر من هر كسي هر چي لازم داره بخره چون همه چيز از كنترل خارج شده . چيزي كه ارزش نگهداري نداره همون پول نقده .
ناشناس
|
Canada
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
امان ازبرنامه های اقتصادی مخرب همه کارهاراتعطیل میکنندکه بازاربورس رونق پیداکندوکسری بودجه راجبران کند لعنت برتحریم
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
یکی ازراههای حل معضل مسکن وکنترل قیمت مستغلات چه خریدوچه فروش تعیین قیمت منطقه ای توسط دولت واعمال آن درکلیه معاملات ملکی بدین صورت که هرکس که می خواهدملکی رابفروشدبایدباازدادگاه تقاضای کارشناس بنماید وهرچه کارشناس تشخیص دادمجبوربه فروش به همان قیمت کارشناسی بشودوتخطی ازقیمت کارشناسی جرم باشد وبامتخلف دراین موردبرخوردجدی شودوبرای اینکه بین کارشناس وفروشنده زدوبندی صورت نگیرددولت بایدبرای هرمنطقه طبق ضوابطی خاص قیمت تعیین نمایدوکارشناس نباید ازآن مبلغ بیشترتعیین نماید.راهحل دیگراینکه دولت بایدبرای تمام کارکنان خودخانه سازمانی بسازدتادرطول خدمت خودمجبوربه اجاره نشینی نشوندوپول اجاره رابرای خریدخانه بهنگام بازنشسگی پس اندازکنند.
اکبرصفاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
با سلام اگر بنگاه املاک که به تعداد زیاد دلالهای که دارند کنترل میشد مثل استان یزد دست خیِلی هم کوتاه میشود مخصوصا شیراز بهترین کمک بود آماده همکاری هستم ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
به تجربه دیدم شنیدم هر وقت این وزرا گفتند گران نمیکنیم و چکار میکنیم و فلان کردیم یه تا دو هفته بعدش همه چی گران شده...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
جناب اقای وزیر محترم مسکن ،
روی سخنم با شما و دیگران مسئولین کشور است ...
تا وقتی که برای مالکیت و مالک بودن و مالک ماندن ملک و مسکن و مستغلات محدودیت قائل نشوید اوضاع همین است که هست ...
بهتر میدانید که کنترل قیمت مسکن در دست معدودیست و تنها با قوانین بازدارنده میشود این معضل را کنترل کرد ...
بیایید اینگونه فرض کنید که مثلا امروز مجلس و دولت قوانین زیر را وضع کرد و به تصویب رساند و زمان اجرای آنرا از مثلا فروردین سال 1401 گذاشت ، خواهید دید که حتی قبل از اجرایی شدن آن ، قیمت مسکن بشدت افت میکند ...
سرفصل قوانین بدین مضمون است :
1- هر ایرانی به ازای هر کارت ملی فقط میتواند یک سند ملکی بنام خودش داشته باشد و املاک اضافی مشمول مالیات تصاعدی سالیانه میشود .
به عنوان مثال اگر ملک دوم ارزشی معادل 1 میلیارد تومان داشته باشد باید سالی 10 درصد قیمت ملک را مالیات بدهد و هر چه ارزش ملک بیشتر شود تا 50% قیمت واقعی ملک در سال مشمول مالیات شود ...
این مالیات باید به گونه ای زیاد باشد که مالکین نتوانند آنرا بر روی قیمت فروش بگذارند و ترجیها از شر ملک دوم و سوم مجبور به خلاص شدن میشوند ..
حال اگر حتی کسانی از محل اجاره ملک دوم امرار معاش میکند ، از حالا تا دو سال دیگر باید فکر دیگری برای امرار معاش خود کند و سرمایه اش را در تولید و یا کسب و کار ببرد ...
2- همان یک ملکی هم که هر کارت ملی میتواند بنامش داشته باشد ، از نظر ارزش و قیمت روز باید محدودیت داشته باشد .
یعنی اینکه تا سقف مثلا 5 میلیارد معاف از مالیات سالیانه
از 5 تا 10 میلیارد مشمول 1% مالیات سالیانه
از 10 تا 15 میلیارد ( برای 5 میلیارد اضافی ) مبلغ 2% مالیات سالیانه
و الی آخر
به این روش صاحبان خانه های مولتی میلیاردی به سختی میتوانند از عهده مالیات سالینه همان یک ملک خود برایند ، لذا آنرا کوچکتر میکنند و در حد نیاز واقعی همان تک ملک را نگهداری میکنند ..
3- همین قوانین بازدارنده برای خودرو هم صدق میکند
کسی که مثلا خودروی 4 میلیاردی دارد باید سالی 500 میلیون مالیات بدهد و دو سال وقت داره از شر خودروی خودش راحت بشه یا فک پلاک کنه ...
باید برای دارندگی و مال اندوزی مزاحمت و دردسر ایجاد کرد ، نه اینکه با این وامهای ناچیز مسکن ، مفت خورهای بساز و بفروش را فربه تر کرد ...
4- هر کسی هم از این پولدارها که خواست از ایران بره به کشور دیگه ، بسلامت ، وقتی که اقامت و پاسپورت کشور دیگری را گرفت ف شناسنامه و پاسپورت و کارت ملی اونارو توی ایران باطل کرد و تا 10 سال اجازه ورود بهشون نداد ..
میشه همین قانون رو از اول سال 1402 اجرایی کرد و همه اونایی که قبلا مهاجرت کردند حالا حق انتخاب دارند ، یا از ملیت کشورهای دیگه صرف نظر کنند ، یا همه مدارک شناسایی ایرانشون باطل میشه و تا 10 سال حق ورود به ایران رو ندارند ..
نمیشه که هم خر و هم خرما ...
ممنونم تابناک عزیز
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
خ‌ونه نخرید ماشین نخرید گوشت و مرغ و نون نخرید
روزی یک وعده غذا بخورید.....


یعنی چقدر حقیر و پست شدیم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
با شرایط امروزراهکار تامین مسکن فروش متری مسکنه میتوان خیلی سریع سازوکار آنرا آماده کرد و استارت کار را زد یک همکاریی لازمه بین دولت و بانکها و بورس وسازندگان مسکن.دولت نظارت میکنه و تضمین سرمایه های مردم را به عهده میگیره و در تامین زمین کمک میکنه . بانکها و بورس کارهای مالی را انجام میدند و شرکتهای سازنده هم کار ساخت و ساز را ذر چارچوب زمانبنذی انجام میدند از هر شش ماه یکبار اوراق متری مسکن با قیمتهای جدید با توجه به تورم و هزینه ساخت ، فروحته میشه و مردم بین خودشان این اوراق را ذر بورس به قیمت روز خریدو فروش میکنند هر کس که به تعداد متراژ مفید واحد آپارتمانی اوراق تهیه کنه یک واحد را تحویل میگیره با این شرظ که فاقد مسکن باشه . اینطوری هم قدرت خرید پس اندازهای خرد مردم حفظ میشه وهم در مدت کوتاهی صاخب خانه میشوندو در هدایت نقدینگی به تولید و در کنترل تورم و در کاهش قیمت مسکن تاثیر میذاره.از همه مهمتر امید و نشاط را به زندگی ا قشار کم در امد و نا امید از تامین مسکن تزریق میکنه. این بیس را با کارکارشناسی و در اتاقهای فکر با جزئیات بیشتری میتوان به طرخ جامعی تبدیل کرد.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
عجب راه حل هوشمندانه ای اقای وزیر ارایه دادند : خانه نخرید !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
آقای وزیر. لطفا به جای این همه طرح دادن. یه فکری برای تحویل فاز 9 قدیم بکنید که بقول خوتان آثار باستانی شده . یه فکری به حال جیب خالی ما بکنید که شرمنده تهیه کردن مبلغ پش قسط عرصه مسکن مهر است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا طرح وان مذاکرات سودان و اسرائیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 مهدی رسول پناه مهرداد سپهری