بازدید 4246

بررسی گزارش نهاده‌های دامی در کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از بررسی گزارش اولیه نهاده‌های دامی و فولاد در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت: تلاش می‌شود با تکمیل این گزارش بتوانیم ضمن ارایه پیشنهادات و راهکارها، با معرفی متخلفین به دستگاه قضایی به رفع مشکل کمک کنیم.
کد خبر: ۱۰۰۳۹۶۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱ 20 September 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، علی خضریان با اشاره به جلسه عصر امروز (یکشنبه) کمیسیون اصل نود، گفت: این جلسه پیرامون گزارش اولیه کمیته اقتصادی و فنی و عمرانی کمیسیون در خصوص نهاده‌های دامی و همچنین فولاد برگزار شد. در هر دو گزارش اولیه نکته نظرات اعضای کمیسیون مطرح شد. گزارش نهایی پس از بررسی و رفع ابهات تهیه و در جلسات آینده با حضور مسئولان مربوطه وزارتخانه تکمیل و اعلام می‌شود.

وی با بیان این که گزارش‌های تکمیلی در آینده نزدیک نهایی و منتشر خواهد شد، افزود: در ارتباط با نهاد‌های دامی با توجه با شرایط فعلی کشور در حوزه تامین ارز و مدیریت ضعیف واردات اقلام علوفه‌ای و صنعت راهبردی دامپروری کشور شاهد چالش‌ها و تهدیدات جدی هستیم لذا تلاش می‌شود تا با تکمیل این گزارش بتوانیم با ارایه پیشنهادات و راهکار‌هایی و همچنین معرفی مقصرین و متخلفین به دستگاه قضایی به رفع مشکل کمک کنیم.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: در ارتباط با موضوع فولاد، طبق بررسی‌های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد نظارتی با دستگاه‌های اجرایی تاکید شد هر نوع تصمیم‌گیری درباره فولاد شامل کل زنجیره باشد تا از اتخاذ سیاست‌های متناقض در کل زنجیره اجتناب شود. یکی از معضلات در این زمینه به دلیل اخذ تصمیمات مقطعی ارزش افزوده موجود در زنجیره و بخشی از زنجیره مثل فولادسازی است که فردی شده و موجب شده تا شرکت‌های فعال در بخش معدن و گندله از سرمایه گذاری در این بخش به سمت سرمایه گذاری در فولاد هدایت شوند.

خضریان ادامه داد: این موضوع موجب کمبود در بخش‌هایی از زنجیره فولاد شده که تعادل زنجیره را به هم زده است. به طوری که بخش عمده صادرات محصولات فولادی به صادرات محصولات شمش یعنی به میزان ۶۱ درصد اختصاص یافته که در مقایسه با محصولات نهایی از ارزش افزاوده پایینی برخوردار است.

وی همچنین گفت: از زمان راه اندازی بورس کالای ایران نیز مقرر شده تا کشف قیمت عادلانه محصولات در بورس کالا صورت گیرد که به همین دلیل مراجع تصمم گیری در مقاطع مختلف از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت (سابق) و ستاد تنظیم بازار و ... تلاش کردند، محولات فولادی در بورس کالا عرضه شود تا متقاضیان با قیمت پایین نسبت به خرید کالای مورد نظر اقدام کنند، اما آن چه در حال حاضر اتفاق افتاده است این که شرکت‌های تولید کننده بخشی از محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابقی محصول را در بازار خارج از بورس و بدون هیچ شفافیتی به فروش می‌رسانند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس همچنین در ادامه اظهار کرد: با توجه به این مسئله در بسیاری موارد گمان می‌رود که با عرضه حداقلی محصولات و استفاده از روش‌های خاص برای یک محصول قیمت نسبتا بالای در بورس کشف و مابقی در خارج از بورس به همان قیمت به فروش می‌رسد در حالی که اگر کل محصول در بورس عرضه شود، خریداران می‌توانستند با قیمت نسبتا پایینی کالای مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی در پایان گفت: عدم شفافیت در بخش عمده بازار، عدم پیگیری اجرای مصوبات مراجع تصمیم‌گیر و اختلاف قیمت بین بازار آزاد و بورس با سهیمه بندی اشتغال در سامانه وزارت صمت در این گزارش تنظیم خواهد شد تا زمینه برخورد با تخلفات جهت کنترل بازار فولاد کشور صورت گیرد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی