بازدید 6662
لاوروف:

روسیه و چین مخالف اقدامات آمریکا علیه برجام هستند

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه و چین، مخالف اقدامات و گام‌های آمریکا علیه برجام هستند.
کد خبر: ۱۰۰۲۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵ 11 September 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی با «وانگ یی» وزیر خارجه چین در مسکو گفت: امروز (با طرف چینی) درخصوص اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفتگو کردیم. بدیهی است که روسیه و چین همانند اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل، تلاش‌های آمریکا برای برچیدن این توافق بسیار مهم بین المللی را غیرقابل قبول می‌دانند.

لاوروف گفت: ما اقدامات یکجانبه و غیرقانونی امریکا که پیرامون برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد را نمی‌پذیریم.

وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته نیز اعلام کرد که کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می‌کنند.

لاوروف در نشست خبری در پایان اجلاس وزیران امور خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های که از شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ پخش شد گفت: کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های از موضع واحدی در ارزیابی خروج آمریکا از برجام پیروی می‌کنند.

وی افزود: ما موضع واحدی در مورد وضعیت پیش آمده پیرامون خروج آمریکا از برنامه جامع اقدامات مشترک برای حل برنامه هسته‌ای ایران داریم.

ایران و کشور‌های عضو گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ پس از چند دور مذاکره درخصوص برنامه هسته‌ای ایران، برجام را امضا کردند.

اما ترامپ حدود دو سال پیش به بهانه واهی، خروج کشورش از برجام را اعلام کرد و تحریم‌هایی را در مورد ایران وضع کرد.

با این وجود، آمریکا پس از نزدیک به ۲ سال خروج از برجام و کارزار‌های تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و می‌تواند از سازوکار‌های موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند.
وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی خواستار به‌کارگیری سازوکاری در برجام شده که قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت بازگردانده شود. این درخواست با مخالفت جمعی اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت مواجه شده است.

لاوروف در بخش دیگری از نشست خبری با وزیر خارجه چین، ادعای آمریکا مبنی بر مداخله در انتخابات این کشور را رد کرد.

وی گفت: ما بار‌ها به شرکای آمریکایی در حالت‌های مختلف پیشنهاد کردیم که به اتهامات بی اساس رسیدگی شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما پیشنهاد کردیم که ساز و کار رایزنی‌ها در مورد امنیت سایبری بین دو کشور ازسرگرفته شود، زیرا که غالبا روسیه را متهم کردند که هکر‌های روسی به شبکه‌های رایانه‌ای حزب دمکرات و جمهوریخواه حمله کرده اند و به گونه‌هایی بر روحیه رای دهندگان آمریکایی تاثیر می‌گذارند.

وی تصریح کرد: مسکو به واشنگتن پیشنهاد کرد که بطور رسمی اعلام کند که دو کشور متعهد به عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر می‌شوند.

لاوروف خاطرنشان کرد آمریکا از اقدام در این عرصه‌ها خودداری می‌کند و همچنان از روسیه می‌خواهد تا به اقدامات غیرقانونی خود در مداخله در امور داخلی آمریکا پایان دهد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه