بازدید 5099

گروسی تهران را به مقصد وین ترک کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از سفری سه‌روزه و دیدار با مقامات کشورمان، در حالی تهران را به مقصد وین ترک کرد که ایران و آژانس توانستند بر سر اختلاف‌های اخیر به توافق برسند.
کد خبر: ۹۹۹۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳ 26 August 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، رافائل گروسی که برای اولین بار بعد از انتصابش به مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرده است، در این سفر ضمن دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر امور خارجه و رییس جمهوری کشور نیز دیدار کرد.

به گفته گروسی، وی قرار بوده چند ماه قبل به ایران سفر کند، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این سفر تا الان به تعویق افتاده است.

در چند ماه گذشته که از روی کار آمدن رافائل گروسی می‌گذرد تحولات قابل توجهی در رابطه با موضوع ایران البته نه در قالب برجام بلکه در چارچوب همکاری‌های پادمانی ایران و آژانس مسایلی مطرح شد.

آژانس بر اساس اسنادی ادعایی که ایران مدعی بود این اسناد هویتی جعلی و جاسوسی دارند مدعی شد وجود مواد هسته‌ای در دو مکان غیراعلام شده از سوی ایران شد.

ایران تمامی این ادعا‌ها را صراحتا رد کرد و با درخواست آژانس که تحت فشار شورای حکام و قطعنامه این شورا قرار گرفته بود مخالفت کرد با این حال بعد از شش ماه رایزنی‌های جدی و فنی که در این مدت انجام شد و ادامه آن در سفر گروسی به تهران انجام شد و تایید مقامات کشورمان دو طرف بر سر یک چارچوب برای حل و فصل مناقشه به وجود آمده بر سر درخواست آژانس به توافق رسیدند.

بر اساس بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، پس از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشور‌های دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می‌شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

در چارچوب قطعنامه GOV/۲۰۱۵/۷۲ که در تاریخ ١۵ دسامبر ٢٠١۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می‌کنند که موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان براساس موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می‌باشند. در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.

به گزارش ایسنا، دستیبابی ایران و آژانس به راه حلی برای عبور از شرایط ایجاد شده در ماه‌های اخیر که آمریکا و رژیم اسراییل و دیگر هم پیمانان منطقه‌ای این کشور‌ها را خوشحال کرده بود، موفقیتی قابل توجه است که مانع سوءاستفاده این کشور‌ها از موقعیت آژانس برای رسیدن به اهدافشان به ویژه در شورای امنیت خواهد شد.

هر چند آژآنس بر اساس بیانیه فوق، هیچ سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر نخواهد داشت، اما هم چنان این نگرانی وجود دارد که بر اساس تجربیاتی که تاکنون وجود داشته است با ارایه سند و مدرکی بدون اعتبار از سوی کشور یا کشور‌هایی مجدد سوال و درخواستی مطرح نشود.

این درحالی است که رافائل گروسی در نشست خبری با علی اکبر صالحی در پاسخ به خبرنگاران حاضر در این نشست درباره نگرانی ایران و افکار عمومی نسبت به بی طرف نبودن آژانس تصریح کرد که "ما ضمانت می‌دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست، اما فشار هست، ولی تا جایی که بتوانیم اجازه نمی‌دهیم این فشار‌ها تاثیر بگذارد. "

بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، مدیرکل آژانس قرار است بعد از ورود به وین در نشستی خبری نتایج سفرش به تهران را تشریح کند.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم