بازدید 17271
۱

کمالوندی: انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکاری بود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: هدف از اولین سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در چارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی است.
کد خبر: ۹۹۸۵۱۳
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲ 23 August 2020
کمالوندی: انفجار نطنز خرابکاری بودبه گزارش تابناک به نقل از ایرنا، «بهروز کمالوندی» در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی افزود: حجم آب سنگین تولید شده در ایران بیش از ۳ تن است که بخشی از آن را به کشور‌های دیگر از جمله چند کشور اروپایی صادر می‌کنیم.

انفجار اخیر در تاسیسات نطنز را پروژه‌ای خرابکارانه توصیف کرد و افزود: بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخداده است، اما در این که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر فردا (دوشنبه) مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران ابراز امیدواری کرد که این سفر به رفع نگرانی‌های دو طرف کمک کند.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فردا دوشنبه طبق برنامه‌ای از پیش تنظیم شده برای دیدار وگفت وگو با مقامات کشورمان وارد تهران خواهد شد.

اولین سفر گروسی به تهران در پست مدیرکلی آژانس در حالی انجام می‌شود که ایران پس از امضاء موافقتنامه برجام، همکاری نزدیک و سازنده‌ای درزمینه اجرای تعهدات خود با آژانس داشته و این نهاد بین المللی نیز با ارائه ۱۷ گزارش رسمی به آن اذعان کرده است.

در دوره جدید مدیریت آژانس رفتار‌های این نهاد بین المللی در قبال ایران با فاصله گرفتن از رویکرد‌های حقوقی و فنی، سمت و سوی سیاسی به خود گرفته است.

سفر گروسی به ایران و گفتگوی او با مقامات عالی کشورمان فرصتی دوباره به آژانس برای بازیابی نقش خود به عنوان یک نهاد بین المللی و زمینه ساز دستیابی به راهکار‌های مشترک برای ایفای نقش نظارتی این سازمان با رویکردی غیر سیاسی و فنی است.

جمهوری اسلامی ایران که رکورد دار تعداد بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای اش می‌باشد بار‌ها اعلام کرده که در حوزه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای چیزی برای پنهان کردن ندارد و آماده تداوم همکاری سازنده در چارچوب مبانی حقوقی و فنی با آژانس است.

به طور قطع این رویکرد تا زمانی تداوم خواهد داشت که آژانس به تکالیف و وظایف حرفه‌ای خود پایبند باشد و بدنبال استفاده از حسن نیت ایران برای تحقق خواست و اراده باجگیران بین المللی نباشد.

وی همچنین درباره دو مکانی که آژانس خواستار دسترسی به آنهاست، گفت: یکی از این دو مکان در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قراردارد.

کمالوندی تاکید کرد: از ابتدا ایران با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده است، اما معتقد است سوالات آژانس بایستی مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد. وی همچنین تصریح کرد سوالات مبتنی بر ادعا‌های معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.

وی گفت: وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران آمار محرمانه‌ای که از آژانس بین المللی انرژی اتمی مخفی کرده باشد ندارد، هدف از اولین سفر رافائل گروسی به تهران را درچارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی برشمرد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
کارشان را کردنند وحالا امدنند نتیجه را ببیند
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی