این روزها بازار سرمایه یک دست قرمزپوش است و با اصلاح مواجه شده است. در این شرایط اوضاع نمادهای عرضه اولیه شده در سال جاری چگونه بوده است؟
کد خبر: ۹۹۸۲۸۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷ 22 August 2020

از ابتدای سال جاری تاکنون، سهام 16 نماد به صورت عرضه اولیه در بازار سرمایه  عرضه شده است. 5 نماد از این 16 نماد در بهار امسال عرضه اولیه شدند و باقی نمادها نیز در تابستان سال جاری برای اولین بار سهامشان در بازار سرمایه عرضه شد.

به گزارش بورس تابناک، این 16 نماد که از ابتدای سال تاکنون عرضه اولیه شدند عبارت بودند از: صبا، شستا، غگیلا، پیزد، آریا، وپویا، سیتا، ولپارس، رافزا، آبادا، بگیلان، غزر، شاروم، امین، زملارد و گدنا.

کدام عرضه اولیه های سال 99 با صف فروش مواجه شدند؟

ویژگی بارز عرضه اولیه ها این است که بازار چه روند صعودی داشته باشد و چه روند نزولی به خود بگیرد، این عرضه اولیه ها تا مدت ها بعد از تاریخ عرضه اولیه نیز با استقبال خوبی رو به رو هستند و به عبارت بهتر با صف های خرید سنگینی مواجه می باشند.

در این روزها که بازار با اصلاح مواجه شده و شاخص کل چند وقتی است روند نزولی را به خود گرفته است، برخی از عرضه اولیه ها از وضعیت صف خرید خود خارج شده اند و حتی برخی از این نمادهای عرضه اولیه شده در سال 1399 صف فروش رو تجربه می کنند! نمادهایی که بعضاً حتی کمتر از دو ماه از تاریخ عرضه اولیه آن ها می گذرد. در ادامه به مرور این نمادها خواهیم پرداخت.

اولین نماد عرضه اولیه شده در سال جاری، صبا بود که در تاریخ 20 فروردین ماه سال جاری عرضه اولیه شد. این نماد در معاملات امروز مورخه 1 شهریور ماه 1399 در بازه منفی معامله شد و هر چند این نماد صف فروش را تجربه نکرد اما آخرین قیمت معامله شده آن با کاهشی 5 درصدی در مقایسه با معاملات روز گذشته بر روی عدد 32289 ریال متوقف شد.

شستا دومین نماد عرضه اولیه شده در سال جاری بود که تاریخ عرضه اولیه آن 27 فروردین ماه 1399 بود. این نماد نیز بعد از سود سرشاری که نصیب سهامداران خود کرد در این روزها با اصلاح قیمتی مواجه شده است و در معاملات 1 شهریور ماه 1399 با صف فروش بر روی قیمت 45090 ریال مواجه بود.

نماد پیزد، که سهام آن در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1399 عرضه اولیه شد دیگر نماد عرضه اولیه شده ای بود که امروز بر روی قیمت  123850 ریال، صف فروش را تجربه کرد.

آریا و وپویا نیز دیگر نمادهای عرضه اولیه شده در سال جاری در تاریخ 7 خرداد و 4 تیرماه بودند که در معاملات مورخه 1 شهریور ماه 1399 با صف فروش بر روی قیمت های 166212 ریال و 15433 ریال مواجه بودند.

سیتا و ولپارس نیز که به ترتیب در 11 و 19 تیرماه سهامشان عرضه اولیه شد، جزء عرضه اولیه هایی بودند که در معاملات 1 شهریور ماه سال جاری صف های فروش را بر روی قیمت های 30930 ریال و 22110 ریال تجربه کردند. این دو نماد در کمتر از دو ماه از تاریخ عرضه اولیه شان صف فروش را تجربه کردند.

باقی نمادهای عرضه اولیه شده در سال جاری، در این روزهای اصلاح بازار، حتی قیمت ها در بازه منفی را تجربه نکردند چه برسد به اینکه صف فروش شوند. همین مسئله اعتماد به عرضه اولیه ها را بیشتر می کند و برخی از تازه واردان را ترغیب می کند تا تنها بر روی خرید و فروش عرضه اولیه ها تمرکز کنند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب fatf شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم علی اکرمی