بازدید 24444
گفت‌وگوی دکتر محسن رضایی با شبکه العالم
دکتر «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن حضور در برنامه «من طهران» شبکه العالم، به بررسی مساله تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فشارهای گوناگون سیاسی و اقتصادی ترامپ بر ایران و آینده برجام ومناسبات ایران و آمریکا پرداخت.
کد خبر: ۹۹۷۹۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲ 20 August 2020

ما همیشه برای دفاع، دستمان روی ماشه است/ اروپایی ها به دنبال میانجی گری بین ایران و آمریکا هستند

بین الملل تابناک: «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن حضور در برنامه «من طهران» شبکه العالم، به بررسی تحولات منطقه، مساله تحریم ‌ها، فشارهای سیاسی و اقتصادی ترامپ علیه ایران و آینده برجام و مناسبات ایران و آمریکا پرداخت.

وی در گفت‌وگوی زنده با این برنامه تلویزیونی، به سوالات العالم در رابطه با وضعیت محور مقاومت از لبنان و سوریه گرفته تا یمن، عراق و فلسطین با تمرکز بر تحریم‌های سزار بر سوریه، انفجار لبنان و دادگاه حریری، عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل، دشمنی‌ سعودی علیه ایران، توافق چین و ایران و مناسبات کشورمان با روسیه و انتخابات پیش روی امریکا پاسخ داد.

در زیر مشروح این گفت‌وگو آمده است؛

رضایی در ابتدا ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع)، خواستار صلح و برقراری آرامش برای همه کشورهای جهان شد و گفت: امیدوارم بشریت دیگر هیچ گونه از فجایع انسانی را به خودش نبیند و صلاح و پیشرفت و امنیت و ارزش های انسانی و اسلامی در سراسر عالم گسترش پیدا کند. جنگ بین کشورها پایان یابد و انسان‌ها به زندگی آزادانه و عادلانه‌ای برسند.

مقاومت دفاع از ارزش های انسانی است. ما همیشه دستمان روی ماشه است؛ اما برای دفاع و برای مقاومت. یعنی ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان شکنی خواهیم داد.

العالم: پیش از این همواره سخن از مقابله و مواجهه "ایران و امریکا "در محافل سیاسی باب بود و حالا چند سالی است این مفهوم به سمت مقابله و مواجهه "محور مقاومت و امریکا"میل کرده است. چه شرایطی منجر به تشکیل میدان جدید شد و از نگاه شما اوضاع کنونی این میدان چگونه ترسیم می شود؟

رضایی: مقاومت دفاع از ارزش های انسانی است. ما همیشه دستمان روی ماشه است، اما برای دفاع و برای مقاومت. یعنی ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان شکنی خواهیم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چهل سال انقلاب ما همین را می گوید و به همین دلیل است که اگر ندایی از جهان اسلام بلند شده و کمکی خواسته شود، برای دفاع از شرف وناموس شان ما همیشه در کنار دولت ها و ملت های اسلامی بودیم . انقلاب ما انقلاب ضد جنگ است.

العالم: به نظر می رسد ترامپ و نتانیاهو در چالشی قرار گرفته اند که برای خروج از آن می خواهند با ایران وارد جنگ شوند. چه قدر احتمال وجود چنین مساله ای را تایید می کنید و آیا ایران در برابر آن آماده است یا خیر؟

رضایی: ترامپ روحیه قمار بازی دارد و اگر احساس کند می تواند حمله ای کند و موفق شود ممکن است این کار را انجام دهد، ولی ما به آقای ترامپ میگوییم که اگر حمله ای را شروع کردید مطمئن باشید هر چه روی میز برای قمار بازی گذاشته اید از دست خواهید داد و چیزی برایتان نمی ماند و اینطور نیست که پاسخ ما محدود باشد، چون ما دو کارخواهیم کرد؛ یکی اینکه انتقام سخت را ادامه می دهیم. ما مرتب منتظر هستیم آمریکایی ها حادثه ای را درست کنند که انتقام سخت را از شهادت برادرمان شهید قاسم سلیمانی بگیریم. دست ما روی ماشه است و اگر کاری انجام دهند به بهانه همان کار عمل خواهیم کرد لذا این بار برخورد ما مضاعف است. پیش از آنکه عمل کنند ما پاسخ خواهیم داد.

العالم: آیا موضع گیری اخیر اروپایی ها می تواند مقدمه ای برای انجام تعهدات آنها در برجام باشد؟

رضایی: اروپایی ها سیاستی دوگانه دارند یعنی در عین حال که با آمریکایی ها همراهی می کنند، همراهی شان به گونه ای نیست که بخواهند روبه روی ایران قرار بگیرند. از این روی، همیشه سیاستی دوگانه در پی خواهند داشت. احتمال دارد که به فکر راه حل سوم باشند یعنی ممکن است طی هفته های اینده بخواهند واسطه گری را بین ایران و آمریکا شروع کنند. معمولا طبیعت اروپایی ها همیشه یک راه وسط است ولی اینکه کاملا هم بتوانند در برابر آمریکا بایستند هنوز علایم جدی پیدا نکرده ایم که به چه میزان می خواهند بایستند و امریکایی ها در هفته های باقی مانده به انتخابات تلاش شان را می کنند و تیرهایی در تاریکی می اندازند اما بعید میدانم این تیرها در تاریکی به هدف بخورد.

وی در پاسخ به این که آیا ارتباطی با اروپایی ها در این خصوص در هفته های گذشته رخ داده، گفت: خیر چنین چیزی پیش نیامده است. اما با شناختی که از ماهیت اروپایی ها داریم ممکن است بخواهند کارهای اینچنینی انجام دهند. البته موضع ما کاملا روشن است، هر نوع مذاکره و معامله با فردی مثل ترامپ سرنوشت مشخصی دارد اصلا ترامپ قابل اعتماد نیست. او یک انسان شرور است. او انسانی است که باید از هر نوع روابط بین المللی کنار رود.

العالم: با توجه به اینکه برخی میگویند ترامپ به مرز جنون رسیده و اینکه اعلام کرده تحریم ها علیه ایران را برمی گرداند این سوال مطرح می شود که آیا ترامپ واقعا ایران را نمی شناسد؟ آیا دوباره شکست خواهد خورد؟

رضایی: دیپلمات‌های ما با وجود این که انسان‌های باهوشی بودند، آن شرایط ۹ گانه‌ای که رهبر انقلاب در برجام فرموند را متاسفانه نتوانسته بودند خوب عمل کنند؛ ما یک برجام مصوب مجلس، یک برجام مصوب شورای امنیت ملی و یک برجام که مقام معظم رهبری با ۹ شرط به دولت اجازه داد که مشروط به آن شروط بروند و برجام را عمل کنند، داریم، اما آن شروط اگر عمل می‌شد امروز مسئله ای به نام ماشه نمی‌توانست وجود داشته باشد، اما اکنون در برجام وجود دارد. در حقیقت قطعنامه ۲۲۳۱ که ترامپ به آن اشاره دارد و می‌خواهد مسئله ماشه را فعال کند مبتنی بر برجام است، اما مسئله اصلی این است که اگر کسی از برجام خارج شده باشد حق ندارد به قطعنامه ۲۲۳۱ تکیه کند.

این قطعنامه مساله برجام است بنابراین آقای ترامپ چنین حقی ندارد. آن حق زمانی قابل اعمال بود که مثلا فرض کنید یکی از طرف‌های برجام اعتراض و ادعایی می‌کند و شورای امنیت یک ماه وقت دارد که در آن رابطه صحبت کند اگر به نتیجه نرسد سازوکار ماشه عمل می‌شود و اگر هم به نتیجه برسند در حقیقت طرف مقابل می‌تواند وتو کند. این یک اشکالی بود که اصلا نباید به وجود می‌آمد، ولی در حال حاضر این موضوع در مورد ترامپ قابل عمل نیست و حق چنین کاری را ندارد. حالا اگر آقای ترامپ بتواند با زور و فشار بین المللی چنین کاری را انجام دهد که خلاف حقوق بین المللی است، نتیجه عملیاتی نخواهد داشت و هیچ نتیجه‌ای ندارد، چون کشور‌های دیگر نمی‌توانند به چنین توافقی پایبند باشند، ولو بازگشت قطعنامه‌ها باشد که این یک بازگشت تقلبی بوده و تقلب صورت می‌گیرد و خود این تقلب قابل پیگیری از نظر حقوقی است و اگر آمریکایی‌ها چنین اقدامی کنند، ما دست بسته نخواهیم بود.

مجلس ما در حال حاضر یک طرح دو فوریتی آماده کرده که اگر آمریکا از ماشه استفاده کند ایران از برجام خارج شود. مجلس شورای اسلامی حق دارد چنین کاری را انجام دهد. آن موقع دولت ایران نمی‌تواند این مصوبه مجلس را عمل نکند. خوب حالا کشور‌هایی که با احتیاط عمل می‌کنند در مقابل این اقدام ماشه باید حواسشان را جمع کنند. اگر مجلس ما این کار را کرد دولت ایران نمی‌تواند این کار را نکند، مگر اینکه بخواهند بروند خلاف قانون از مقام معظم رهبری اجازه بگیرند که حتما رهبری وارد این مسائل نمی‌شوند، چون مساله‌ای بین دولت و مجلس است؛ لذا کشور‌هایی که اکنون مردد هستند، این را بدانند که برای اینکه اوضاع به هم نخورد و نمی خواهند این جنازه برجام خاک شود، باید تلاش جدی کنند و اجازه ندهند این قمار بازی که دارد یک انتحار سیاسی می‌کند، خودش و کشور‌های دیگر را با خود دفن کند.

 

 پیش بینی من این است که در ده سال آینده آمریکایی در منطقه نخواهد بود. اسراییل و آمریکا در یک مشکل گرفتار هستند؛ می گویند وقتی آمریکا در ده سال آینده در این منطقه نیست، چین و روسیه هم که نباید بیایند در این منطقه، ایران و ترکیه هم نباید بیایند، پس چه کار باید کرد؟ لذا کابوسی در اتاق های راهبردی آمریکا و اسراییل هست که ده سال آینده خلاء آمریکا را در این منطقه چه کسی باید پر کند؟ اینها به این نتیجه رسیده اند که اسراییل را با کشورهای عربی پیوند دهند بلکه اسراییل با کشورهای عربی با یکدیگر خلا بیرون رفتن آمریکا از منطقه را پر کنند.

العالم: آمریکا مدعی شده می خواهد ایران را کنترل کند و یا تحریم ها را افزایش داده و ایران را شکست دهد ولی این سیاست به گفته آمریکایی ها شکست خورده است. آیا به نظر شما محاسبات ترامپ در عقب نشینی و خروج از برجام موفق بوده؛ شما چه آینده ای برای برجام پیش‌بینی می‌کنید؟

رضایی: ۴۰ سال از انقلاب ما گذشته اما آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته اند شناخت دقیقی از ملت ما و از توانایی‌های جمهوری اسلامی پیدا کنند و ما سریالی از اشتباهات و شکست‌های پی‌درپی را در کارنامه آمریکایی ها می بینیم. ترامپ به یک افتضاحی در مواجهه با ایران کشیده شده، او فکر می‌کرد که فشارهای اقتصادی آن قدر موفق خواهد بود که می تواند پیش شرط برای مذاکره بگذارد لذا قبل از اینکه تحریم‌ها را آغاز کند، وزیر خارجه آمریکا دوازده پیش شرط برای ایران قائل شد که ایران باید همه این کارها را انجام بدهد تا مذاکره شروع شود بعد که متوجه شدند تحریم ها تاثیر نداشته، تحریم ها را تشدید کردند و گفتند ما بدون پیش شرط مذاکره می کنیم و این هم گذشت و بعد از مدتی گفتند که آقای مکرون واسطه شد و در سفر قبلی رئیس جمهور ما در سازمان ملل آقای ترامپ توی اتاق نشسته بود آقای روحانی توی اتاقی دیگر نشسته بودند، آقای مکرون مرتب از این اتاق به آن اتاق می آمد و معلوم بود که یک استیصال کامل در دولت آمریکا پیدا شده و دنبال راه نجات می گردند.

العالم: آیا آمریکا تا ده سال آینده از منطقه عقب نشینی خواهد کرد؟

رضایی: پیش بینی من این است که در ده سال آینده آمریکایی در منطقه نخواهد بود. اسراییل و آمریکا در یک مشکل گرفتار هستند؛ می گویند وقتی آمریکا در ده سال آینده در این منطقه نیست، چین و روسیه هم که نباید بیایند در این منطقه، ایران و ترکیه هم نباید بیایند، پس چه کار باید کرد؟ لذا کابوسی در اتاق های راهبردی آمریکا و اسراییل هست که ده سال آینده خلأ آمریکا را در این منطقه چه کسی باید پر کند؟ اینها به این نتیجه رسیده اند که اسراییل را با کشورهای عربی پیوند دهند، بلکه اسراییل با کشورهای عربی با یکدیگر خلا بیرون رفتن آمریکا از منطقه را پر کنند.

العالم: رژیم صهیونیستی تصمیم دارد اسراییل از نیل تا فرات را تاسیس کند و برخی کشورهای عربی در حال کمک هستند اما ایران در مقابل آنها قرار دارد. آینده روابط ایران و کشورهای عربی در سایه عادی سازی روابط با اسراییل را چگونه می بینید؟

رضایی: این موضوع مهمی است. آن زمان که آمریکایی ها خودشان بودند در اینجا چقدر تلاش کردند که اسراییل را حفظ کنند اما نتوانستند.حالا وقتی آمریکا اینجا نباشد و قدرت بزرگی مثل ایران وجود داشته باشد کشورهایی مثل بحرین و امارات بروند با اسراییل چکار کنند؟! جز بیچارگی و بدبختی برایشان به وجود نمی آید. با وجود امریکا در اینجا دولت های طرفدار آمریکا کاری نتوانستند بکنند. نکته دیگر این که مساله از نیل تا فرات تمام شد، بحث جدید از نیل تا خلیج فارس است؛ یعنی موضوع جدیدی شکل می گیرد از نیل تا خلیج فارس یعنی از طریق برقراری ارتباط اسراییل با کشورهای عربی. اینها طرح داشتند. چرا به یمن حمله کردند؟ حمله به یمن مقدمه از نیل تا خلیج فارس بوده است. چرا الان با ابوظبی آمدند این پیوند را برقرار کردند؟ این مقدمه ای برای آن طرح است و تلاش خواهند کرد که بحرین هم بعد از مدتی بپیوندد. این یک نقشه جدید است و با طرح از نیل تا فرات فرق دارد. آن نقشه قبلی که آمریکا در اوج قدرت بود اینگونه دفن شد حالا که آمریکا ده سال آینده در منطقه نیست می آیند از نیل تا خلیج فارس را اجرایی کنند؟! حتما نمی توانند. آدم دلش برای این آدم های احمق می سوزد. این آدم های احمقی که بدون تفکر راهبردی و بدون پیش بینی از آینده اینطور برده وار و ذلیل با اسراییل پیوند برقرار می کنند.

العالم: ترامپ با خروج از برجام تحریم هایش را علیه ایران بازگرداند و امیدوار بود در سایه تحمیل گونه ای فلج اقتصادی بر ایران، جمهوری اسلامی را وادار به سازش کند. بفرمایید آیا موفقیتی داشته است؟ اگر پاسخ مثبت است کجا و درچه مواردی؟ و اگر پاسخ منفی است آیا این مساله متوجه اشتباه محاسباتی کاخ سفید دراین خصوص بوده است یا دلایل دیگری داشته است؟

رضایی: آمریکایی ها می خواستند صبر کنند تا آثار تحریم های اقتصادی بر جامعه را ببیند. آبان ۹۸ که پیش آمد و اعتراضاتی در ایران شکل گرفت. فکر کردند مساله ‌دارد به نتیجه می رسد و این ها وارد یک درگیری شدند و بعد حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند و بعد متوجه رستاخیز عظیم ملت ایران شدند که موجب شگفتی دنیا شد. این جا بود که متوجه شدند تمام طرح‌هایشان برای اینکه ملت ایران را به استیصال و رنج و زحمت بکشانند و از مردم ایران یک پتانسیل علیه جمهوری اسلامی درست کنند، با آن استقبال بی نظیر و رستاخیز عظیم ایران در استقبال از قهرمانان ملی خودشان، بی‌نتیجه بوده است.

العالم: به نظر شما چرا اروپایی ها در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با آمریکا به طور جدی همراهی نمی کنند؟

رضایی: آمریکا برای به مقصد رساندن اهدافش مجبور است یارگیری کند، اما این یارگیری بسیار سخت است و این قمار، قمار انتحاری سیاسی است. آیا چین و روسیه و اروپا حاضر به این قمار هستند؟ چند مساله جدی، مانع همراهی آنان است؛ یکی اینکه کمتر از سه ماه تا انتخابات نمانده؛ بنابراین، چرا باید اروپا باید با یک انسان ماجراجو همراهی کند که هیچ پشتوانه‌ای برای آینده ندارد. الان با توجه به نظرسنجی ها، تفاوت بایدن با ترامپ ۷ تا ۸ درصد است. حالا اروپا چگونه روی قمار کسی که امکان شکست دارد و افقی برای پیروزیش نیست وارد شود. از طرف دیگر آمریکا رهبری جهان را ندارد و آقای ترامپ بعنوان یک نقطه سیاه در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد و ترامپ تیر خلاصی به رهبری آمریکا زد و آقای پمپئو و ترامپ حواسشان نیست که دیگر رهبری سابق را ندارند و حتی در همین رای گیری اخیر برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به جز یک کشور همراه دیگری نداشتند؛ بنابراین بسیار بعید می‌دانم که اروپایی‌ها آبروی خودشان و حیثیتشان را با این قمار بزرگ آمریکا گره بزنند.

العالم: آینده تجاوز عربستان سعودی و دیگر کشورها به یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

رضایی: به بن سلمان گفته شده بود شما موفقیتت در این است که پیروزی به دست بیاوری و درصورت پیروزی، پادشاه سعودی می شوی. این پوست خربزه ای بود که زیر پای بن سلمان انداخته شد و وی به امید موفقیت و پیروزی صحنه های خونینی راه انداخت و اتفاقا زیادی را در عربستان شکل داد اما امروز بن سلمان بر سر دوراهی است؛ اگر با این شکست برگردد نمی تواند حاکم شود و ساقط می شود و اگر به اقداماتش ادامه دهد، به جایی نمی رسد لذا اکنون عربستان در بن بست و باتلاق قرار دارد و هیچ راه نجاتی ندارد و نمی تواند تصمیمی بگیرد.

سعودی ها شبح ما را در یمن می بینند/ در یمن حضور نداریم اما در بعد آموزشی و انسانی کمکشان می کنیم

العالم: امروز عربستان دنبال چاره برای خروج از باتلاق است؛ از همین روی، به اتهام زنی به ایران درباره حمایت و تسلیح یمن می پردازد، تحلیل و نظر شما در این باره چیست؟

رضایی: ایران نیرو و پاسداری در یمن ندارد، آن ها شبح ما را می بینند، ما البته در آموزش دادن و در بعد انسانی کمک می کنیم. ملت یمن ملت رشیدی است و لیاقت خوب و بالایی از خودش نشان داد هم محاصره اقتصادی است و با مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می کند و در جنگ با سعودی ها هستند و هر لحظه بمباران می شوند یمنی ها با توجه به لیاقتی که از خود نشان دادند جزو ملت های پرافتخار آینده جهان اسلام هستند.

مقاومت الحمدالله روز به روز فشرده تر می شود. امروز مقاومت از ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسیطین به یمن رسیده است جبهه مقاومت در آینده بسیار باشکوه تر خواهد شد و روز به روز روحیه در این جبهه ها افزایش پیدا می کند؛ یکی از دلایلش همین روحیه بالای مردم یمن است که شایستگی های بزرگی از خود نشان دادند.

العالم: در لبنان انفجار اسکله بیروت سبب شد تا برخی هم در داخل و هم در خارج لبنان نا آرامی های بی نتیجه گذشته را مجددا احیا کرده و در سایه آن اهداف بر زمین مانده ای چون خلع سلاح حزب الله را پی جویی کنند. بطور مشخص امریکا، سعودی، اسرائیل و مخالفین داخلی حزب الله و گروه ۸ مارس به نظر در تلاشند تا بیشترین سود را از این مساله ببرند؛ نظر شما چیست؟

رضایی: حزب الله در بیست ساله گذشته با وجود اینکه در مجلس لبنان وجود داشت، هیچ موقع دولتی تشکیل نداد و اکثرا با گروه ۱۴ مارس به توافق می رسید. تدبیر و اقتداری که در لبنان شکل گرفته لبنان را به ملت مستقل و آزادی خواه تبدیل کرده اسرائیل را عقب زده و داعش را سرکوب کرده است که باعث افتخار جهان اسلام است.

اقتدار و تدبیری که از همه طیف ها مسیحی سنی و شیعه و مخصوصا برادر عزیزم سیدحسن نصرالله وجود دارد اجازه نمی دهد کسی سوءاستفاده کند.

العالم: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به واشنگتن رفته و با رئیس جمهور عراق دیدار کرده است؛ این دیدار را چگونه می بینید؟

رضایی: عراق قوی و مستقل بهترین یار ماست و عراق ضعیف و خدای ناکرده وابسته برای جهان اسلام خوب نیست، آقای الکاظمی به خوبی کار می کند. اولین سفرش به ایران بود و حالا به واشنگتن سفر کرده است و شاید روزهای آتی برای مثال به چین یا هر کشور دیگری برود ما از عراق مقتدر و مستقل خوشحال هستیم. ما در هر زمینه ای که عراق لازم داشته باشد به آن ها کمک می کنیم.

العالم: از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزاریم.

رضایی: من هم از شما متشکرم و امیدوارم روز به روز شاهد پیروزی های بزرگتری در جبهه مقاومت باشیم و از خداوند متعال می خواهیم که عقل را به دشمنان ما برگرداند تا دست از حماقت و دیوانگی بکشند.

ما به خدا متکی هستیم و در دل ها نفوذ می کنیم و روش های استعماری را در پیش نمی گیریم و در قلب های ملت ها نفوذ می کنیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی علی کریمی ربیع الاول حسین ماهینی باقر نمازی سیامک نمازی