بازدید 25477
در دورانی که «فاصله گذاری اجتماعی» به عنوان یک اصل بر همه امور حاکم و موجب تغییر و اصلاح بسیاری از رفتار‌ها و سنت‌ها شده، گویا جا‌هایی وجود دارد که این اصل در آنجا حاکم نشده است. هنگامی که تصویر ازدحام در ادارات ثبت اسناد جهت دریافت اجراییه برای وصول مهریه در فضای مجازی منتشر شد، این نکته به اذهان متبادر گردید که گویا عده‌ای حاضرند با عدم رعایت این اصل و به هر قیمتی، به سایر حق و حقوق خود دست یابند.
کد خبر: ۹۹۶۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶ 15 August 2020
چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟
 
چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟در دورانی که «فاصله گذاری اجتماعی» به عنوان یک اصل بر همه امور حاکم و موجب تغییر و اصلاح بسیاری از رفتار‌ها و سنت‌ها شده، گویا جا‌هایی وجود دارد که این اصل در آنجا حاکم نشده است. هنگامی که تصویر ازدحام در ادارات ثبت اسناد جهت دریافت اجراییه برای وصول مهریه در فضای مجازی منتشر شد، این نکته به اذهان متبادر گردید که گویا عده‌ای حاضرند با عدم رعایت این اصل و به هر قیمتی، به سایر حق و حقوق خود دست یابند.

به گزارش «تابناک»؛ مهریه در واقع یکی از حقوق اقتصادی زن است که به موجب عقد ازدواج به او تعلق می‌گیرد. به موجب عقد، زن مالک مهریه خواهد شد و می‌تواند در هر زمانی که بخواهد، آن را مطالبه کند. به علاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است.

در همین زمینه، ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی اشاره دارد: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». در واقع ماده مذکور به این مفهوم اشاره دارد که زوجه در هر زمان که اراده کند، می‌تواند مهر خود را مطالبه کرده و زوج نیز پس از مطالبه زن، باید آن را به وی بپردازد.

نکته‌ای که اغلب افراد به آن توجه ندارند، این که بسیاری تصور می‌کنند نمی‌توانند مهریه‌ای بیش از ۱۱۰ سکه تعیین کنند و یا تعیین سکه به بیش از مقدار ذکرشده، کاری بیهوده‌ است. در صورتی که اگر زن بتواند توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را ثابت کند، می‌تواند مهریه را به هر میزان که باشد، دریافت نماید. حتی اگر تعداد سکه‌های مهریه به اندازه سال تولد زوجه باشد.

یکی از راه حل‌های قانونی برای مطالبه مهریه، دریافت اجراییه از طریق ادارات ثبت است که هرچند دارای هزینه بیشتری بوده، به دلیل فوری بودن و عدم نیاز به محاکم قضایی تمایل زیادتری نسبت به آن وجود دارد و این تمایل به همراه دلایل دیگری، چون کاهش درآمد خانوار‌ها، افزایش قیمت سکه، مشکلات اجتماعی و فرهنگی کهنه در امر ازدواج و... همه و همه دست به هم دادند تا در دورانی که هر روزه شاهد آمار‌های سه رقمی فوت شدگان بر اثر کرونا هستیم، صف‌های طویل و پر ازدحامی برای دریافت مهریه شکل بگیرد.

البته در همین ارتباط ذبیح الله خداییان در گفت‌وگویی درباره علت ازدحام جمعیت در ادارات اجرای اسناد رسمی جهت وصول مهریه اظهار کرد: علت ازدحام این است که در قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده، مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا فقط از طریق واحد‌های اجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شود؛ بنابراین، مردم بدوا از ورود به محاکم برای پیگیری این امور ممنوع شدند. همین عامل باعث شد تعداد پرونده‌های ورودی به واحد‌های اجرای سازمان ثبت اسناد چندین برابر شده و موجب تراکم کار در واحد‌های اجرا شود.

چرا در دوران رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، «صف های مهریه» پر ازدحام شدند؟
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مهم‌ترین و اصلی‌ترین اقدام در این حوزه را الکترونیکی کردن اجرای مفاد اسناد رسمی می‌داند و معتقد است، نتیجه الکترونیکی شدن تمام فرایند‌های اجرا، تسریع در رسیدگی و کاهش زمان اجرای مفاد اسناد رسمی خواهد بود و این کار از طریق برون‌سپاری پذیرش تقاضای اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا به دفاتر اسناد رسمی صورت گرفته است.

خداییان به تشریح اجرای مفاد اسناد رسمی به صورت الکترونیک پرداخت و گفت: در اجرای این طرح از تشکیل پرونده فیزیکی در واحد‌های اجرای ثبت خودداری شده و متقاضیان برای اجرای مفاد اسناد رسمی به دفاتر اسناد رسمی ـ که به وفور و در دسترس هستند ـ مراجعه کرده و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام می‌کنند. در این فرایند، متقاضیان اسناد و مدارک خود را به دفاتر اسناد رسمی می‌دهند و دفاتر اسناد و مدارک را اسکن کرده و اسناد مربوطه را الکترونیکی به واحد‌های اجرای احکام ارسال می‌کنند و در این واحد‌ها نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی اقدام می‌شود.

خداییان با بیان اینکه در هر مرحله نتیجه کار، الکترونیکی ابلاغ می‌شود، توضیح داد: چنانچه واحد‌های اجرا، موفق به شناسایی اموالی از مدیون شوند، نسبت به توقیف اموال اقدام می‌کنند و از محل این اموال طلب پرداخت می‌شود. اگر هم اموالی شناخته نشود، به بستانکار اعلام می‌شود تا اگر خود او از مدیون اموالی می‌شناسد، معرفی کند و در صورتی که طلبکار نیز اموالی نشناسد، اعلام می‌شود تا بعد از این مراحل به محاکم قضایی مراجعه کند. اجرای مفاد اسناد رسمی به صورت الکترونیکی، هم اکنون در حال انجام است و افراد باید ابتدا در سامانه ثنا نام نویسی کنند.

اما جدا از اظهارات این مقام مسئول، نباید کتمان کرد که علت اساسی ایجاد چنین صفوفی را باید در جا‌های دیگر پیدا کرد. وقتی با شیوع کرونا خیلی از کسب و کار‌ها دچار رکود و کسادی شدند و درآمد خانوار‌ها شدیدا کاهش یافت و یا وقتی افزایش سرسام آور قیمت سکه باعث شکل گرفتن تفکرات مضر برای عدم ادامه زندگی در بین زوجین شد و یا حتی هنگامی که قانون ضمانت کیفری برای دریافت ۱۱۰ سکه از مهریه‌ها با شرایط جدید مورد توجه قرار نگرفتند، باید منتظر تشکیل چنین صف‌هایی در داخل ادارات ثبت یا محاکم دیگر قضایی می‌بودیم.

وقتی در قانون برنامه ششم توسعه بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های الکترونیکی، چنین الزامی برای مطالبه اسناد رسمی لازم الاجرا در نظر گرفته شد یا وقتی از تربیت نیروی انسانی متخصص و تشکیل دفاتر به تعداد مورد نیاز غافل شدیم، باید متوجه می‌شدیم که همه این بی توجهی‌ها در روزگاری به نام دوران حاکمیت «فاصله گذاری اجتماعی» بالاخره دامن گیر ما خواهد شد!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۵۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
شما نویسنده محترم اگر خواهر خودت گیر مردی فاسد و زن باز و کثیف با دست بزن داشته باشد بیافتد ، صبر می کنی صف کرونا تموم بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
همیشه یک طرف سکه را نبین.
تعداد دخترانی که برای پول ازدواج می کنند کم نیستند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
احتمالا نماینده های مجلس بزودی طرح مالیات بر مهریه را بزودی تصویب می کنند و فکر می کنند مشکل حل می شود.
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
نخیر دست خواهرمون رو میگیریم و میبریم خونه خودمون و دنبال مفت خوری و مهریه خوری نمیفتیم. این حرفا کلیشه شده. همه گرگ شدند ماشالله و هرجوری ببینن یکی پولی داره که میتونن ازش بقاپند، درنگ نمیکنند. حتی اگر زن و شوهر باشند.
ناشناس
| Netherlands |
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اره. همه اينهايي كه شما گفتي به جان و سلامتي آدم ربط داره..پس براي چي بايد برم تو صف كرونا؟ شما مشكلت پول پس نه جان و سلامتي خواهرت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خب برن مهریه چی
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
یهو سکه گرون شد و مردا دست بزن پیدا کردن جل الخالق خودت بهتر از ما میدونی بوی سکه 10 میلیونی به دماغشون خورده و چی بهتر از سکه مفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بهزاد خان
اگر شوهر خواهر شما بعد 20 یا 30 سال و چند بچه شوهرش فیلش هوای هندوستان کنه هم دست خواهرت را می گیری و میاری پیش خودت ؟؟
یعنی اون نامرد بره دنبال عشق و حال خودش و خواهر شما تا پایان عمر سربار شما باشه ؟؟
این منصفانه است ؟/
یا اگر شوهر خواهرت منحرف و معتاد و تنبل یاشه و خواهرت را کتک بزنه بی مهریه چطور طلاقش را می گیری ؟؟
زندگیت را می فروشی و می دهی به اون نامرد تا طلاق خواهرت را بگیری ؟؟؟
اگر شوهر خواهرت فوت کرد و بچه هاش ارث پدر را به فروش رساندند و یک هشتم اموال پدر را پرت کردند جلوی خواهرت چکار می کنی ؟؟ خواهرت اگر مهریه نداشته باشه فقط ارث ناچیز از شوهر می بره ولی با مهریه می تونه حقش را بگیره
تو این موضوعات را می دانی و باز در مورد مهریه داد سخن می دهی ؟؟
تمام قوانین به نفع مرده و فقط مهریه برای زن مونده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
کسی که 200 سکه مهر کرده است در یک ماه حدود یک میلیارد تومان افزایش نرخ مهریه داشته است !
این درست است ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مهر سکه باید حذف شود
ده تا سکه میشه الان ۱۱۰میلیون
ان زمان که سکه مهر خانم ها و مادرها و مادربزرگهای ما میشد انس جهانی طلا ۳۵۰ دلار بوده نه ۲۰۰۰ دلار
ناشناس
|
France
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خب دستور بدید مردم باهم خوب باشند یا یه سخنرانی چیزی بکنید
چیشد پس بهترین کشور قرار بود بشیم زیر نظر شما که
اها البته یادم تقصیر امریکاست داریم له میشیم
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
البته از موضوع قیمت سکه غافل نشیم که وجدان هر همسر شریفی رو هم نوازش میده
محسن
|
Belgium
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
وقتی که گرانی بیداد میکند هر کس برای گذران زندگی به هر چیزی چنگ می زنند که یکی از ان مهریه است،امسال پایان ارام بودن داخل کشور است
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مردم عادی زورشون به جایی نمیرسه و اونهایی هم که زور دارند، وضعشون اونقدر خوبه که اعتراضی ندارند. در نتیجه وضع حالا حالاها همینه. هر سال هم میگیم سال دیگه فلان میشه و بهمان میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خیلی با مزه است. توی ان مملکت زنها فقط یه حق دارند، اون هم باید بخاطر فاصله اجتماعی ازش بگذرند. خجالت نمی کشی از این خبری که نوشتی و منشر کردی؟
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
آخی چقدر مظلومند این زنها.
ناشناس
| Netherlands |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مظلوم نمايي عجيب خانم ها
اعظم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
سلام ان روزی که میروید خواستگاری و عاشق شدید بای یاد اینروز بیوفتی چرا مهریه را قبول میکنید ؟؟ نباید قبول کنید بگویید مهریه نمیکنم جهاز هم نمیخواهم خلاص من متوجه نمیشوم چرا پسرها یک هو به یک ساعت ملیونها یا ملیاردها تومان خودشون را به یک خانم بدهکار میکنند نکنید بروید رها کنید
صالح
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
اعظم خانم! یه چیز فراموش نشه مهریه مساوی جهیزیه نیست وقتی دعوا شد زنها هم مهریه رو میگیرن و هم جهیزیه شون رو میبرن خونه باباشون...شرافت و انسانیت معیار مادی نداره نظر من اینه این رسوم خرافی رو مردم تموم کنن زن مهریه نخواهد و مرد هم جهیزیه نخواد دختر و پسر با هم با کمک هم لوازم و مکان زندگیشون رو آماده کنن حق طلاق هم هر دو داشته باشند اینجوری لذت شراکتشون و آغاز زندگیشون که با هم ساختن و وارد یه زندگی اماده نشدن بیشتر هم هست
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
ما ازقديم شنيده ايم از علماي دين كه وقتي طلاق انجام ميگيرد عرش الهي ميلرزد در كشور اسلامي اينهمه طلاق جاي تاسف هست و مشكلتر اينكه مهريه در دست بعضي ها شده ابزار تهديد بلاخره اتفاق مي افتد طلاقي صورت ميگيرد با اين وضع اقتصادي چطور يك نفر سكه پرداخت بكند زماني كه طلاق داده سكه يك ميليون تومان بود حالا شده 11 ميليون تومان يا زندان يا سكه از اين طرف هم خانم ميگويد حق است ميخواهم اين همه عالم بزرگ در كشور اسلامي داريم چرا تدبيري براي اين مشكل ندارند
پاسخ ها
فاطمه
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
من میخوام مهرمو بذارم اجرا که شوهرمو تحت فشار بذرم طلاقم نده فیلش یاد هندوستان کرده انصاف طلاقم بده با یه بچه دوساله منم مهریه نگیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
برا اینکه سکه گرون شده و اینکه خانمها دیگه از طلاق گرفتن خجالت نمی کشن ....
پاسخ ها
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اخذ مهریه ربطی به طلاق ندارد
ناشناس
|
France
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
واقعا سوال داشت؟ چرا؟ اگر واقعا چراشو نمیدونی که باید بگم سقوط اخلاقی یک جامعه با مشکلات فرهنگی و اقتصادی
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
سکه همیشه سکه است البته قیمت جهانی ان هم افزایش یافته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
دوستان گرامی، ازدواج خوبه اما در شرایط فعلی اگر مجبورید عاشقید ..... بهیچ وجه زیر بار مهریه بیشتر از 64 سکه نروید. از بنده گفتن بود دیگر خود دانید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
چه خبره ۶۴ تا نزدیک میلیارد میشه. خیلی خیلی ۱۰ تا
سید احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
سلام
دلیلش واضح است فرهنگ سازی نکرده ایم که مفهوم مهریه ّهمانطور که از اسمش پیداست چیست؟
مهریه یعنی هدیه ای که به خانم می دهی تا مهرش را برای شروع رابطه زوجیت بدست آوری. ولی در جامعه ما با در یک انحراف آشکار و تصنعی با ایجاد یک بدهکاری عظیم برای زوج با تضمین امنیت زوجه گرده خورده است!!! در حقوق اروپایی این معضل را با مفهومی به نام تبعیض مثبت (در بعضی سطوح به نفع زوجه) حل کرده اند. سیستم قانونگذاری و حقوقی ما برای این معضل چه کرده است؟؟
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بنظرم وفرموده آقایان مقر این موضوع هم فضای مجازی است
البته طبق آمار(آقایان) بعد از فیلتر تلگرام اجرای مهربه خیلی کمتر شده واگر اینستاگرام و واتس اپ هم فیلتر شود آمار طلاق واجرای مهری صفر خواهد شد!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
ارث زن نصف مرده کسی معترض نیست ؟؟
چرا دیه ی زن نصف مرده کسی اعتراض نداره و حتی دیه ی جنین پسر دو برابر مادرش محاسبه می شه کسی فکر
نمی کنه این قانون توهین آمیزه ؟؟
چرا مردهای کلاش حقه باز برای طلاق دادن زن کل دارایی پدر دختر را مطالبه می کنند کسی معترض نیست ؟؟
فقط مهریه که به ضرر مردهاست بده ؟؟
پاسخ ها
پرتو
| Germany |
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
در با ه شهادت هم خانم ها نصف آقایان محسوب می شوند،چرا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
برای اینکه موقع ازدواج آقایون فکر میکنند که مهریه فقط یک رسمه و یکی داده کی گرفته و برای خوشحالی خاطر خانومها هر مهریه ای رو قبول میکنند. از اونطرف خانومها مهریه رو حق طبیعی خودشون میدونند و حالا که سکه گرون شده بیشتر احساس طلبکاری میکنند و می خوان تا فرصت هست از این پول عظیم استفاده کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
باز خانم ها بیان بگن چرا شوهر نیست! چرا کسی منو رو نمی خواهد ، یک نگاه به این موارد بندازید بد نیست ، نمیگم مقصرید که شخص بدی جلوی شما قرار گرفت اما برخی خانم ها که تعدادشون کم نیست نتنها اهل زندگی نیستند بلکه مهریه انچنانی میگیرند و سپس چند روز بعد به اجرا می گذارند و به اسانی زندگی یک پسر جوان که با هزار ارزو پاپیش گذاشته بوده رو از بین میبرند ، به سادگی اب خوردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بنظر بنده این ترتیب اخذ مهریه از مردان به هر قیمتی که شده حتی با فرستادن زوج بیگناه به زندان تنها به این دلیل که زن دیگر از ادامه زندگی مشترک خوشش نمی آید اصلا کار ثوابی نیست چون ممکن است زن از قبل قصد شیادی و اخاذی از مرد را با عنوان مهریه داشته باشد و در اول کار با مظلوم نمایی و سیاه کاری از طرف زوجه و خانواده اش مرد را با چاپلوسی و گفتن این حرف که مهریه را کی داده و کی گرفته و فقط میخواهیم از رسم و رسوم عقب نمانیم و ....این حرفها زیر بار سنگین و غیر قابل پرداخت مهریه مینمایند و پس از بسته شدن مهریه سوار بر دوش مرد بیگناه شده و اخذ مهریه می نمایند زنی که دیگر حاضر به ادامه زندگی مشترک با شوهر شرعی و قانونی خودش نمی باشد و فقط بدنبال اخذ مهریه و سکه است باید بدون هیچگونه حق و حقوقی به اسم مهریه؛ طلاق داده شود تا درس عبرتی شود برای دیگران.چون این وسط زندگی و عمر مرد نیز تباه شده هیچ؛ باید یک عمر به طرف مقابل غرامت یکبار ندانم کاری و اعتماد بیجا را بپردازد پس این وسط حق و حقوق مرد چه میشود .خدا قضاوت کند.. .
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مهریه نباید از 30 برابر حقوق یک کارمند متوسط بیشتر باشه .
مثلا یک کارمند متوسط اگر 7میلیون تومان دریافتی دارد . مهریه 210میلیون تومان در نظر گرفته شود.

مثل: مبلغ پاداش پایان خدمت = پاداش ازدواج یا زندگی
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
الان که اکثر مردها حقه باز شدند با هزار نیرنگ و فریب خودشونو از دادن مهریه راحت کردند واصلا مهریه ای پرداخت نمی کنند اما اینا همش حق الناس الهی که خداوند خودش همچین مردایی رو به سزای اعمالشون برسونه وعذابشون بده. الهی امین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
اون کسانی هم وه بخشنامه صادر کردند و زن را در دادگاه معطل گذاشتند شریک چنین مردانی هستند و گناهشان نابخشودنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
جیز جیگر بگیرن همشون الهی
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
وقتي همه چيزمان با استاندارد غربي است. ازدواج غربي رو هم بايد رواج داد. مهريه را تبديل به نصف مال زوج در بعد از ازدواج كنيد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
این که جزو شورط عقد هست...بخونید یکبار عقدنامه رو بعد اظهار فضل کنید...مشکل اینه قوانین تبعیض آمیز و ضد و نقیضه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
تواین زمونه بایدهردوسال یک عددسکه برای مهریه پرداخت بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بهتره خانم ها به جای گرفتن مهریه حقوق قانونیشون رو بگیرن مثل وکالت در طلاق.‌‌... و استقلال مالی داشته باشند
مهدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مرد جوانی را در نظر بگیرید که در یک شرکت/اداره/کارخانه کار می‌کند و زندگی معمولی و قابل قبولی دارد. در آن حوالی زن جوانی زندگی میکند و زندگی معمولی دارد. این دو باهم آشنا می‌شوند و به این نتیجه میرسند که با هم تفاهم دارند و ادامه مسیر زندگی را با هم طی کنند. بلافاصله بعد از عقد این دو یک باره مرد جوان چهارمیلیاد تومان(400 سکه طلا به عنوان مهریه) به زن بدهکار میشود. مرد مسول تمام مخارج و خواسته‌های زن میشود. این بدهی (مهریه) رفته رفته تبدیل به یک چماق بر سر مرد نگون بخت می‌شود. و اگر مشکلی پیش بیاید ...
حالا یک فرد عاقل چرا باید زندگی معمولی خود را به سمت این کابوس ببرد؟!
نیاز به تغییرات بنیادی در قوانین و رسوم است.
شمسی دالانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
به نظر من به هنگام تقاصا سکه ها باید به همان قیمت زمان عقد باز می دهی شود الان مردان مالباختگان ازدواج هستند و زنان کاسبی می کنند باید رسیدگی کرد
الی
|
France
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
الان اومد از فاصله گذاری حرف بزنه همش شده مهریه!شما حق طلاق و حصانت و صیغه و ازدواج مجدد رو بیخیال بشید تا زنا هم بیخیال مهریه بشن. والا اینقدر مهریه الکی شده و سالی یک سکه و دو سکه کردنش که اقایون هر کاری دلشون میخواد میکنن و ترسی از طلاق ندارن.بعدشم میگن مهریه زیاده!شما کی مهریه رو کامل دادین که زیاد بوده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
مقصر قانون گزار است. سکه باید از ردیف مهریه حذف شود. مهریه برگردد 40 سال عقب زندگی ان وقت با حال مقایسه کنید. از وقتی که مهریه شد سکه امار فساد خانواده نگاه کنید من خودم سال 66 ازدولج کرد مهریه خانم 100 تمان است پس 4 فرزند که هم رفته اند دنیال زندگی حال عشق الاقه مثل سابهای اول. اما عروسم مهریه گذاشته اجرا زندگیش متلاشی شد مرجوم مادر مهریه اش 10 تا تک تومانی بود 65 سال با پدرم بدون حتی یک کلمه نا پسند زندگی کرد حال سکه شد فساد متلاشی کزدن زنذگی
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
سکه آنچنان گرون شده که همسر خود بنده ۲ ماهه که میگه بیا بریم مهرتو ببخش.اونم با زور و تهدید.من این کار رو نکردم و الآن ۲ ماهه باهام قهره و زندگی رو برام تلخ کرده.و تمام محبتهامو تو این ۱۰ سال فراموش کرده . لعنت بر این انسان نماها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
با سلام.
متاسفانه در این جامعه تر و خشک همیشه با هم میسوزند.
درسته. عده ای از خانمها برای سواستفاده تقاضای مهریه میکنند...
ولی از طرفی عده ای هستند که مهریه رو نه برای مبلغش، بلکه برای گرفتن حکم جلب زوج مجبور میشن تا به اجرا بذارن تا بتونن یه دلیلی برای جدایی پیدا کنند و مرد رو مجبور کنند تا طلاقش رو بده. چرا که زوج، همسر خود رو بدون هیچ چیزی رها کرده و سالهاست با زن دیگه ای داره لذتشو میبره ( دیدم که میگم) .
پس بیایید قضاوت نکنیم. و به جای غر زدنهای کلیشه ای و یه طرفه انگاری به موضوع، دنبال راه چاره گشت.
و به نظر من، از این به بعد آقاییون حق طلاق رو به همسر بدهند و در عوض برای مهریه، یک هدیه در حد توانشان اهدا کنند.
اینطوری زنان و مردان کلاهبردار از زنان و مردانی که مظلوم واقع میشند، جدا میشوند.

در این آشفته بازار فقط از خداوند متعال از صمیم قلب میخوام که حق به حقدار برسه. چه بسا مردها و زنهای نجیبی که اسیر و گرفتار این بلایا شده اند.

یا حق
شهروند عادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
مهریه باید حذف شود .فقط اموالی که بعد از ازدواج زوجین باهم بدست آورده اند تقسیم شود .خود مهریه به تنهایی عامل بزرگ طلاق است.
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
در کشورهای غرببی قانونش خیلی باایران فرق داره وخیلی جاها به خانمهاست مثل ایران نیست ومردا حق بیشتر از یک بار ازدواج را ندارند
پرستو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
هروقت مردا مرد قدیم شدن مهریه رو برگردون به 40سال قبل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
آقایون ازدواج نکنید، هزینه پورشه را می کنید، پراید هم گیرتون نمی یاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
آقایان به جای ازدواج از صیغه استفاده کنند و اصلا ازدواج نکنند آزاد بمیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
باید قانون مهریه اصلاح بشه و ضمانت اجراییش برای بیش از 10سکه برداشته بشه وگرنه زنها پاشنه در ادارات ثبت و قوه قضائیه رو از جا میکنن
شادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
یکی از اقوام که اتفاقا شوهرش نه معتاده، نه بهش خیانت کرده، نه دست بزن داره و نه خسیسه، دقیقا در این چند ماه کرونایی هر روز توی دادگاه و دفتر وکیل و جاهای شبیه به اینه. هم 4 تا بچه اش، هم شوهرش و هم خانواده شوهرش رو بدبخت کرده. اجرت المثل و حق شیر و نفقه این 20 سال زندگی مشترک رو هم میخواد. در حالی که شوهر بیچاره، عابر بانک حقوقش کلا دست خانمش بوده. بهانه اش هم اینه که طبق شرع، اینها حقمه و میخوام بهشون برسم و پس انداز کنم.
در اینکه حق شرعیشه شکی نیست.
ولی واقعا کسی نباید در این شرایط اقتصادی به داد شوهر و 4 بچه اش برسه؟ پسر بزرگش در این شرایط روحی داره میره سربازی. دو تای دیگه خیر سرشان کنکوری هستند.
آخه انصاف هم خوب چیزیه.
یوسفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
بسیاری از زنان دین و ایمان رو اعتقادی ندارن و تحجر میدونن اما همین یک قلم مهریه رو کامل قبول دارن و میخوان !! مهریه اگر وضع شده حدش توسط پیامبر خدا اجرا شده همچنین هر حقی ، حقی برای طرف مقابل ایجاد میکنه اگر مهریه میخوان پس نه حق طلاق دارن حتی اگر دادگاه حکم بده نه حق حضانت فرزند دارن و نه حق دارن بی اجازه شوهر از منزل خارج بشن حتی برای دیدن پدر و مادرشون و میبایست کل عمرشون هر موقع شوهر خواست خودشون رو تسلیم شوهر کنند. و حق تعدد زوجات را (که همان کسی که حق مهریه رو قرار داده حق تعدد زوجات برای مرد را هم قرار داده) بپذیرند .آیا این ها رو میپذیرند و انجام میدهند برای تا آخر عمرشون که از حقوق شوهر هست تا طلب حق مهریه کنند؟ مهریه مثل خرید و فروش هست چطور پول دریافت کنند اما حق و حقوق طرف مقابل رو ندهند و از بین ببرند؟ در ضمن کی گفته مهریه حدش اینی هست که الان رسم کردن؟ چطور جان انسان قیمتش ۴۰۰ میلیون تومان است اما صرف یک ازدواج که خواست و نیاز دو طرفه هست و نه یکطرفه از قیمت جان انسان که کسی جان دیگری رو بگیره باید ۴۰۰ میلیون بده بالاتره؟ کدوم انسان عاقل حتی نادانی این حق یکطرفه رو حق و صحیح میدونه؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
واقعا" چقدر خانوادهامون مستحکم وپابرجا هستند
ناشناس
|
France
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
ماشالا خانمها چه دلایلی میارند سکه شده ۱۱ میلیون خجالت نمیکشند مثل مرغ و تخم مرغ صف میکشند جلوی اجراییات مهریه خاکبرسر زنان کاسب بشود ولی مطمینا ایندفعه مجلس محترم با تصویب قانون درست وحسابی جلوی شیادی مهریه را خواهد گرفت دیگه دست اینجور زنان کاسب واسه همه باز شده
ناشناس
|
France
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
خانمی که جواب آقا بهزاد رو دادی و خیلی از مهریه داری بعنوان حق زن دفاع میکنی اون رنیکه ازدواج کرده حق حبس گرفته وهیچ امر زناشویی انجام نداده و سراغ مهریه رفته اون دیگه قرار بوده چه غلطی کنه اونن سوخته و ساخته؟؟ اونم عمر و جوونیش رو گذاشته یا مثل یک دزد مفتخور دنبال پول مفت و تیغ زنی بوده ؟؟ همه که تو مهریه زنی نیستن ۳ تا بچه بیارن و ۲۰ سال زندگی کنن بعدش برن دنبال مهریه خیلی تو یکسال و دوسال میکنن اینکارها رو
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی