بازدید 144107

ماجرای اهتزاز پرچم طالبان در پارک ملت تهران

حدود ساعت ۱۸ عصر جمعه، بی‌بی‌سی به نقل از یکی از کاربران فیسبوک به نام «عارف احمدی» خبری را منتشر کرد که در آن عکس‌های از تجمع کسانی در پارک ملت دیده می‌شد که «حامیان طالبان» خوانده شده‌اند. اما ماجرا چه بود؟
کد خبر: ۹۹۳۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰ 01 August 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از فرارو، عارف احمدی یکی از مهاجران افغانستانی در ایران گفت که روز جمعه در پارک ملت تهران کنار این افراد رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی پشتو حرف زدم اجازه دادند و این عکس‌ها را گرفتم.

این شهروند مهاجر افغانستانی در صفحه فیس‌بوک خود با انتشار این مطلب نوشت: "آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، بصورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ شان گشت و گذار می‌کنند و از صلح و آرامش لذت می‌برند. کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم. گفتم اگر اشرف غنی اینجا می‌بود برای‌تان بستنی هم می‌داد ولی اگر آدم شوید و برای همیشه صلح کنید و دست از شرارت و آدم کشی بردارید، خودتان هم می‌توانید بستنی بخرید و از دیگر مزایای صلح و آرامش کیف کنید."

در همین رابطه زهرا منصوری خبرنگار انصاف نیوز حدود ساعت ۲۰ به پارک ملت رفت ولی در آن ساعت هیچ نشانه‌ای از تجمع و تجمع کنندگان در هیچ کجای پارک نبود. بنا بر این گزارش، در آن ساعت فضای پارک کاملا عادی بود و هیچ خبری از تجمع کنندگان و پلیس نبود. مردم هم مانند همه عصرهای جمعه مشغول تفریح بودند. دو افغان با لباسی مشابه افراد در عکس کاربر فیسبوک در پارک دیده شدند و از آنها درباره‌ی تجمع پرسیده شد. یکی از آن‌ها سکوت کرد و دیگری که کمی هم ترسیده بود، گفت: ما در تجمع شرکت نکردیم، از صبح خبر داشتیم که قرار است تجمع شود ولی سر کار رفتیم و به تجمع نرسیدیم.

او درباره جزئیات تجمع به انصاف نیوز گفت: حدود بعد از ظهر بود که در پارک جمع شده بودند. پلیس‌ها چند نفر را گرفته‌اند و بقیه هم احتمالا رفته‌اند. احتمالا یا رفته‌‌اند میدان آزادی یا پارک آب و آتش.

آنها خواستند که عکس‌های منتشر شده‌ی تجمع را ببینند. وقتی عکس‌ها را دیدند آنکه ابتدا سکوت کرده بود، گفت: «این‌ها که کار بدی نکرده‌اند، همانطور که شما با پرچم کشور خود در جاهای دیگر عکس می‌گیرید اینها هم عکس گرفته‌اند». آنها دیگر به هیچ سوالی پاسخ ندادند.

یکی از نگهبانان پارک ملت درباره‌ی این تجمع می‌گوید: حدود ساعت ۱۴:۳۰ بعد از ظهر چند نفر افغانستانی وارد پارک شدند و ما که نمی‌توانستیم در حالت عادی از ورود آنها جلوگیری کنیم. پرچم‌ها را هم گویا در کیف خود گذاشته بودند‌. آنها در قسمت بالای پارک پرچم طالبان را در دست گرفتند و به دیگران نشان می‌دادند. چند عکس هم گرفتند.

نگهبان پارک تعداد آنها را حدود ۱۰ نفر خواند و درباره‌ی جزئیات گفت: مدت زمان زیادی نتوانستند تجمع کنند. فقط به اندازه‌ای که ما خبردار شویم و به آنها برسیم و بگیرمشان، ما آنها را گرفتیم و به کلانتری ۱۴۵ تحویل دادیم و پرچم را از آنها گرفتیم. یعنی زمان محدودی بود و برای ما عجیب است در همین زمان کم اخبار آن منتشر شد. چون به آنها اجازه ندادیم تا ادامه بدهند.

او ادامه داد: در طی روز، افغانستانی‌‌های زیادی به این پارک می‌آیند؛ حالا یکبار هم این اتفاق افتاد. بلاخره کار ده نفر بیشتر نبود‌ اما سریع رسانه‌ای شد. مثلا ممکن است در روز یک نفر بیاید و اینجا پرچم داعش را بر افراشته کند، احتمالا سریع در شبکه‌های بی‌بی‌سی و من‌وتو می‌گویند پرچم داعش در پارک ملت تهران برافراشته شد.

کاربر فیسبوک: بیش از ۷۰ نفر بودند

«محمدعارف احمدی»، شخص افغانی که اولین بار عکس‌ها را منتشر کرده بود، حدود ساعت ۲۱ در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: من حدود ساعت ۱۵:۳۰ بود که با خانواده به پارک رفته بودم. بعد دیدم تعداد زیادی با لباس محلی، پرچم و شمایل خاص خودشان آزادانه می‌چرخند و تعجب کردم. آرام نردیکشان شدم. اول با من حرف نزدند ولی وقتی کمی به زبان پشتو حرف زدم به من اعتماد کردند و گفتند تجمع در حمایت از طالبان است.

احمدی درباره‌ی جزئیات تجمع ادامه داد: تعدادشان زیاد بود، حدود ۷۰ تا ۹۰ نفر ولی چون دسته دسته نشسته بودند در عکس مشخص نیست. من دقیقا ساعت ۱۶:۰۳ به پلیس زنگ زدم و وقتی پلیس حدود ۲۰ دقیقه بعد آمد پرسید مشکل چیست و من گفتم طالبان آزاد است که پرچمش را دربیاورد؟ شاید شما نترسید ولی ما از اینها می‌ترسیم. وقتی پلیس آمد تجمع پراکنده شد ولی من ندیدم کسی را دستگیر کند. نگهبانان پارک کاری نداشتند وقتی پلیس آمد آن‌ها هم آمدند.

او که فعال رسانه‌ای در حوزه افغانستان هم هست، ضمن اظهار پشیمانی از انتشار عکس‌ها گفت: متأسفانه بی‌بی‌سی عکس‌ها را بدون اجازه‌ام منتشر کرده است. نمی‌خواهم این بازنشر باعث دردسر من شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۷۶
نتیجه به رسمیت شناختن یک گروه تروریستی توسط دولت و وزارت خارجه اش و مسئولانش جز این مگر میتواند باشد؟خداوند به خانواده های شهدای کنسولگری ایران که توسط این گروه از دنیا رفته اند در این روزها صبر بدهد.
نمیدونم ما باید از اونا عبرت بگیریم یا اونا از ما
بیش از هفتاد سال است که طاعون بی بی سی به جان ایران ( بخوانید خاورمیانه افتاده ) ... البته طاعون هم اگر بود تا الان رفته بود ...
اینا همونهایی هستند که در مزار شریف همکار رسانه ای شما را شهید کردند؟
با تصمیم دولت فرزندان حاصل از ازدواج این عزیزان با دختران ایرانی تابعیت ایرانی خواهند داشت
این یک تهدید بالقوه و حتی بالفعل برای امنیت تهران و ایران است. وجود حامیان طالبان در بیخ گوش پایتخت، زنگ هشداری جدی برای مردم است. به طور قطع اینها شبکه هستند و گوش به زنگ ملاهای پاکستانی و افغانی خود می باشند تا در صورت لزوم اقدامات تروریستی در تهران و سایر نقاط ایران انجام دهند.
چشم نهادهای امنیتی و حفاظتی کشور را دور دیده اند.
وایرال شدن این تصویر و فیلمهای احتمالی در فضای مجازی، پیامدهای بین المللی ناخوشایندی را برایمان به ارمغان خواهد آورد.
چند روز دیگه هم داعشی ها لابد میان جشن میگیرن این مملکت ظاهرا مال همه هست و ازش به همه خیر میرسه غیر ایرانی ها
اینها هم اینجا آدم شدند... برید کشور خودتون
اره میگه طالبان ! طرف هم تو فیسبوک شخصیش نوشته ...
چرا پای داعش و من وتو رو می کشید وسط ، یهو یه اسمی هم از ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس بیارید ....
همه چیز رو به هم ربط الکی ندین !
اگر پرچم افغان ها بود مشکلی نبود، اما مشکل اینجاست که پرچم طالبان! آخه واقعا این درست نیست چون میدونن که ایران اگر هر چی بد باشه اما امنیت در برابر داعش و طالبان و... داره برقرار میکنه داخل کشور تا نتونن تا حد امکان کاری بکنن، پس خوب نیست این جلوه نمایی ها
اون خبرگزاری های خارجی هم که آماده اند برای داغون کردن وضعیت ایران
وقتی چیزی از BBCپخش میشه مطمئن باشید دسیسه ای پشت آن هست. حتما خود آن ها در این فراخوان دست داته اند. این آقای احمدی را هم باید بازخواست شود؟!
وای خدا زیر پوست شهر چه خبره؟
باید باور کنیم....یعنی در قلب پایتخت ایران طالبان میتواند خودنمایی کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به به ،، چشم ما روشن ،، هنوز فاجعه کشتار دیپلماتهایمان را در مزارشریف ، کشتار نیروهای انتظامی در درگیری با اشرار و قاچاقچیان که از طرف طالبان تجهیز و حمایت میشوند و . . . را فراموش نکرده ایم
عجب! بعد هم برادران افغانی از بی عدالتی در ایران ناله میکنند.
قابل توجه عراق چی که ادعا کرده پشتیبان طالبان نیستند
مرگ بر طالبان! همین یک‌ قلم رو کم‌ داشتیم. کم کم یک عده ای دارند غلط های زیادی می کنند. اگه پلیس چیزی نگفته تجمع از طرف خودی های تندرو بوده. چطور ما خودمون حق تحمع نداریم طالبان داره؟
مبارکمان باشد برادر.طالبان در مملکت خودمان در پایتخت!!!!پرچم بالا میبرد...همه را سر ببرید
عید قربان بوده.
این افغانی هارو از ایران اخراج کنید
عوضش امنیت داریم ...
معمولا در ایران خاطی مجازات نمیشه بلکه افشاگر مجازات میشه.
همینو کم داشتیم........
این کار در ایران به هیچ عنوان مجاز نیست! یه گروهک مورد مناقشه در افغانستان خیلی بی خود میکنه در ایران اینطوری قد علم کنه.
آخرشم افتاد گردن من و تو و بقیه
طالبان همان گروهی هستند که چندین سال پیش وارد سرکنسولگری ایران در یکی از شهرهای افغانستان شدند و دیپلوماتهای ایرانی را کشتند.
افراد طالبان در ايران اونم پارك ملت اونم تجمع سياسي پرچم عكس و حالام كه تابناك چي بگم والا مخم درد گرفت فقط طالبان جولان نداده بود
یا خدااااا
حالا تهران محل جولان افغانستانی ها شده است . زن و بچه ایرانی در پارک تهران یادهر جای ایران دارند سلب امنیت روانی می شوند از وزارتخارجه خواسته می شود سریعا اقدام عاجل کند.و از پلیس امتیت خواسته می شود خیلی فوری ضمن هوشیاری تمام به اجانب اجازه ابراز وجود ندهد
چه کسی به این ها اجازه اقامت در ایران داده؟! چرا جلوی ورود اتباع افغانی را نمیگیرید؟ تا کی باید از این مهمانهای ناخوانده و افراطی میزبانی کنیم؟! کلی از جرایم و خشونتها و قتل و تجاوز و سرقت و مواد مخدر و ... زیر سر همین هاست چرا مجازات واخراج نمی شوند و به کشورشان برگردانده نمیشوند؟! حتما باید مردم دست بکار بشن تا دولت و حکومت به فکر چاره بیفتد؟! لطفا منتشر کنید تا کی سانسور و خفقان؟!
حالا تهران محل جولان افغانستانی ها شده است . زن و بچه ایرانی در پارک تهران یادهر جای ایران دارند سلب امنیت روانی می شوند از وزارتخارجه خواسته می شود سریعا اقدام عاجل کند.و از پلیس امتیت خواسته می شود خیلی فوری ضمن هوشیاری تمام به اجانب اجازه ابراز وجود ندهد
این اول کار در آینده نه چندان دور با این آموزشهای که ما به اینها دادیم مملکت را از دست ما در می آورند نادرشاه کجایی زنده شو ایران به تو احتیاج دارد
این جا ایران است. کشور نادر شاه، کوروش کبیر، داریوش، پس با دم شیر بازی نکنین، هنوز نوادگان این بزرگوارن نفس میکشند
اففانی هارا درکشور اجازه نفس کشیدن ندهید
اففانی ها کشور ما ایران را به هم خواهند زد
خدایا خودت به ما ایرانیا رحم کن طالبان تو کشور ما چی میخوان.نکنه آتش سوزی جنگلها و خرابکاریا کار اینا باشه
طالبان وخیلی افغانی ها دوست دارند سر به تن ما ایرانی ها و شیعه ها نباشد حالا اینقدر بی دروپیکر شده ایران پرچم افراشته میکنن کسی جلودارشون نیست بارها پرچم ایران وجلو سفارت ایران آتش زدند ا که ایران به چه روزی افتاده
پرچم ایران و جلو سفارتمان درکابل آتیش میکشن حالا توی خاک ایران پرچم حرامزاده های طالبان و افراشته میکنن بدا بحال ما که ایران بروزی افتاده که هر نمک بحرامی هرکاری دوست داره میکنه با خیال راحت وبدون مزاحمت.
دوروز دیگه چند نفر اجیر میکنن پرچم داعش یا اسراییل رو چند دقیقه میگیرن چند تا عکس هم میگیرن بعد هم شروع به تبلیغات و جو سازی میکنن
چقدر بدبخت شدیم
خاک تو سرشون، معلومه که مغزشون خالیه، میخوان با احمق ها پیشرفت کنن
یعنی هیشکی نبوده جلوی این ها رو بگیره که بیان تو پارک پرچم طالبان رو به اهتزاز دربیارن ‌ جالب اینجاست که تقریبا 90 نفر بودن نه دو سه نفر .
یعنی پارک به این بزرگی یه مامور نیروی انتظامی نداره . مملکت رو هواست انگار
کاش ما بچه های اسلامشهر آنجا بودیم بلایی سرشان می‌آوردیم تا دیگه تو کشور خودشون هم نتونن پرچم اعلم کنن
واقعا این جاهلان عصر هجر در ایران چه میکنند ؟؟؟؟
هر دم از این باغ بری می رسد اینو دیگه کجای دلمون بذاریم
متاسفم برای مردم ایران که افغاتیها را بیرون نمیکنن اینا داعشیهای فردای ایران هستن
غربیها هنوز هم دوست دارن افغانستان باصلح ارامش نبینن چطور بی بی سی دوباره بفکر حامی طالبان شده باز میخان پوست عوض کنن افغانهارا بجان هم بندازن بیست ساله شما باعث فلاکت افغانیا شدین
با سلام.
اقایون مسئولین محترم ، عاجزانه از شماها که سرپرستی این مملکت به عهدتون هست ، میخواهم اجازه ندین این موجودات انسان نمای وحشی پاشون به این مملکت باز بشه ، اینها تو اقلیت هستن و از این کارها میکنن ، بخدا قسم به اکثریت برسن زنده زنده تو همین خیابونایه خودمون میخورنمون ، من چندین ساله که کارگر افغانی دارم و از نزدیک با کینه ورزیاشون اشنام. دور دستشون بیوفته هممون و بیچاره میکنن به خدا. متشکرم. یا علی
تو افغانستان آدم میکشند طرفدارا نشون رابیین
اره کار بدی نکردن فقط با پرچم ی گروه تروریستی عکس گرفتن.چند وقت دیگه هم طالبان میاد تو ایران و آدم میکشه.اینا رو بخاطر اینکه بگن مردم هییییس خفه وگرنه طالبانو میاریم.خودشونم که اینقد دزدی کردن و خارج از کشور سرمایه گذاری کردن که حد نداره و میرن.
حالا این سربازان طالبان مقیم ایران چطوری اقامت گرفتند ! خدا بیامرزه دیپلمات ها رو....
منکه اصلا نفهمیدم چی گفت
باید دولت ایران همه اون طالب های حرام زاده مزدور غلام را به سخترین شکل مجازات کنه اگرنه آرامش‌ ایران هم خراب میشه ازدست اون حرام زاده ها
لعنت به این گروی تکفیری طالبان.از مسوولین ج.ا.ا خواهش کسانیکه رهپمایی در پارک ملت نموده اند بخاطر خون شهدا دیپلومات تان اشد مجازات کند
آمد وارم گروه خون خور آدم بیگناه به اشدی مو جا زات رسیدگی شود
افغانستان شب روزش عزادار هست از دست این گروه طالبان امآه
این دیگه چه متنیه به چه زبونی نوشتین تابناک اصلا به خودش زحمت نداده متنوترجمه کنه زده تو گوگل ترنسلیت و هرچرتی که اون نوشته اینم کپی و پیست کرده واقعا که...
بزار این مملکتم ازمون بگیرن .
آقای احمدی راست چرا تروریستی هاراحت درهمه جای دنیاآزاداندحتاایران که مسلمان اندوز تروریسم من متأسفم
متاسفانه ضاهرا آقای احمدی رو گرفتن ...
لعنت بربنیادگرایی افراطی چه طالبان چه داعش
"من اظهار پشیمانی از انتشار عکس‌ها" این یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طالبان لعنتی
واقعا این جماعت پشتون اگر به ادارک واقعی انسانیت وزدنگی کردن پی مبردند .
ما آباد وآزاد بودیم .
نه چون اکنون بینوا وآواره ...
لطفا همه تون با هم تشریف ببرید کشورتون. مهمانی به درازا کشیده و نفس میزبان بند آمده.
سلام این چه متن بی مفهومی گذاشته شده اصلاح بشه
لعنت بهشون
بفرستید افغانستان پیش همون طالبان خونخوار
مرگ بر طالبان و داعش و النصره و همه خر و سگ های مشابهشون
لعنت و تف به هر چی تکفیریه
بااین خط ومتن سرو پاکنده ماچیزی نفهمیدیم ...؟
از مسوولین ج.ا.ا ایران خواهشمندم که گروپ ها تکفیری را مجازات کند
تجمع طالبان در تهران ، اصلا در خور اعتنا نمی باشد . چیز مهم نیست .
ایکاش واقعاگروه طالبان صلح طلب باشداگرنیرنگ توی کارشان نباشدهمه استقبال میکننداماوقتی ممبینیم درمناطق شیعه نشین هزا ره جات تجاوزمیکنندوغارت میکننددیگرهیچ کس به طالبان اطمینان نمیکنند
حتما جایی تعجب است، تجمع گوره تورریست همچون طالبان، در مرکز ایران،، به اهتزاز در راوردن پرچم گوره آدم کش طالبان به را براست با به رسمیت یافتن این منفور ، که صدها هزار هم وطنم را به جوخه های مرگ فرستادن، از کی سوال کرد که چرا طالب در ایران، اوهم در تهران، قدر رت نمایی کند؟؟؟!!!
اگه چنین باشه دولت ایران خودش مقصر است
ناموسا چی نوشتی دقیقا
این میمون هارو همه رو بکشن
طالبان یک ازار سیاسی است هرکس میتواند بنفع خودش استفاده کند
متاسفانه جنگ افغانستان یک جنگ نیابی بین گروههای تروریستی مانند طالبان وداعش ودولت هستند که مراکز آنها در روسیه وپاکستان وکشورهای حوزه خلیج حمایت مالی دارند .فقط مردم بیگناه غیر نظامی قربانی رقابت نظامی خارجیان هستند
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه