بازدید 11581
خوانده می‌شوید
ده سال پیش با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کوپن از اقتصاد ایران حذف شد؛ اما هم اکنون در مجلس صحبت از این است که کارت الکترونیکی برای تامین برخی اقلام اساسی در اختیار شهروندان ایرانی قرار بگیرد که البته این طرح در پی ایجاد نگرانی‌هایی درباره سلامت قشرهای کم ‌درآمد ایرانی بر سر زبان‌ها افتاده است.
کد خبر: ۹۹۲۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵ 26 July 2020

هفته گذشته، یکی از مصوبات مجلس یازدهم، بحث‌های مختلفی را در محافل کارشناسی ایجاد کرد؛ طرح تامین کالا‌های اساسی دهک‌های پایین جامعه، که عموم مردم البته از آن تعبیر بازگشت کوپن به اقتصاد ایران را داشتند؛ مساله‌ای که البته نمایندگان مجلس با آن مخالفند و می‌گویند به هیچ وجه صحبتی از بازگشت کوپن به اقتصاد نیست و تنها قرار است در طرحی حمایتی از قشرهای کم‌برخوردار دسترسی آن‌ها به کالا‌های اساسی تسهیل شود.

به گزارش «تابناک»؛ ده سال پیش با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کوپن از اقتصاد ایران حذف شد؛ اما هم اکنون در مجلس صحبت از این است که کارت الکترونیکی برای تامین برخی اقلام اساسی در اختیار شهروندان ایرانی قرار بگیرد که البته این طرح در پی ایجاد نگرانی‌هایی درباره سلامت قشرهای کم ‌درآمد ایرانی بر سر زبان‌ها افتاده است.

چندی ‌پیش، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده بود: «استفاده مردم از کالا‌های اساسی مانند گوشت و بسیاری از اقلامی که باید سلامت مردم را تامین کند، بسیار کمتر شده» و طبیعی است که سلامت شهروندان ممکن است به خطر بیفتد. از سوی دیگر، «بر اساس تازه‌ترین برآورد‌ها، هزینه یک خانوار در ماه بیش از هفت میلیون تومان است.»

حال این پرسش مطرح است: چند درصد از کارگران چنین حقوقی دارند؟

حقوق حداقلی را در نظر بگیرید که نصف هزینه‌ها را هم پوشش نمی‌دهد. به این ترتیب بخش زیادی از شهروندان جامعه که دستمزدشان به تامین حداقل‌های زندگی هم نمی‌رسد، مجبورند از سبد خانوار بزنند و برخی کالا‌های اساسی از سبد خانواده‌ها حذف می‌شود. آنچنان که نمایندگان مجلس می‌گویند در این طرح قرار نیست، کوپن یا کالابرگ به معنی کلاسیکش تامین شود و تنها نمایندگان مجلس به دنبال این هستند تا دسترسی قشرهای کم برخوردار و آسیب‌پذیر را به کالا‌های اساسی آسان‌تر فراهم کنند.

سیدغنی نظری خانقاه، یکی از نمایندگان مجلس یازدهم در این باره می‌گوید: «بحث بازگشت کالابرگ به هیچ عنوان مطرح نیست. طرحی که هفته گذشته در مجلس شورای یک فوریت آن رای آورد، طرح تامین کالا‌های اساسی است. قصد از طرح تامین کالا‌های این است که تامین کالا‌های اساسی در کشور تحت هیچ شرایطی دچار مشکل نشود. به هرحال در کشور ما نوسانات ارزی وجود دارد و اتفاقات دیگری رخ می‌دهد، ما می‌خواهیم مردم دیگر در این حوزه دچار دغدغه و مشکل نشوند.»

با این حال صحبت‌های اولیه درباره این طرح، موجب ایجاد حساسیت‌هایی در جامعه هم شد. عده‌ای با استفاده از کلیدواژه «کوپن» وضعیت کشور را با سال‌های جنگ مقایسه و عده‌ای دیگر هم نگرانی‌هایی از کمبود کالا‌های اساسی در کشور را مطرح کرده‌اند. چیزی که البته نمایندگان مجلس به شدت با آن مخالفند و می‌گویند تصویب این طرح به این معنی نیست و تنها کمک می‌کند توزیع کالا‌های اساسی در کشور کمی عادلانه‌تر شود.

سید محمدرضا میرتاج الدینی، نائب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ۲۲ تیرماه گفت: طرح «تضمین دسترسی دهک‌های متوسط و پایین جامعه به کالا‌های اساسی و دارو» از سوی برخی نمایندگان ارائه شده است. هدف این طرح، تضمین دسترسی آسان گروه‌های هدف یعنی قشرهای متوسط و پایین جامعه به کالا‌های اساسی و داروست.

میرتاج الدینی با تاکید بر اینکه کالا‌های اساسی و دارو با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و بعضاً نیمایی تهیه می‌شود و دولت در توزیع این اقلام همیشه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است، افزود: در این طرح کالا‌ها کدبندی می‌شوند و به ‌صورت کارت اعتباری یا الکترونیک در اختیار سرپرستان خانوار قرار می‌گیرد که بتوانند کالا‌های اساسی مانند برنج، گوشت، مرغ، روغن و حتی دارو را توسط این کارت‌ها با قیمت دولتی تهیه کنند.

به نظر شما، این طرح می‌تواند مرهمی بر زخم‌های این روز‌های اقتصاد ایران باشد؟
* آیا این طرح به توزیع عادلانه کالا‌های اساسی کمک می‌کند؟
* آیا این طرح در مجموع به بهبود وضع اقتصادی قشرهای کم‌درآمد و آسیب‌پذیر منجر می‌شود؟
* شما برای حمایت از قشرهای کم درآمد چه پیشنهادی دارید؟

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۷
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۱۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تا حالا که همه طرحها باعث فقر بیشتر مردم شده. این طرح هم مثل اونا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
راه حل ، اقتصاد ازاد است و مثل تمام کشورها حمایتهایی از افراد کم درامد شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
مشکل این است که اراده لازم برای برداشتن رانتها وجود ندارد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عرض سلام خدمت مسئولين محترم

لطفا اين مطالب را كه بارها و بارها قبلا براي ديگر عزيزان فرستاده ام ، جدي بگيريد تا همه مشكلات ايران براي هميشه حل شود .

١- تا زماني كه براي مالكيت و حفظ مالكيت قوانين بازدارنده وضع نشود وضعيت همين است كه ميبينيد
با تزريق پول و بودجه و دلار در اقتصاد ايران هيچ تغييري حاصل نميشود
بايد براي مالكيت مسكن و خودرو و غيره محدوديت قائل شد و قوانين محكم وضع كرد
به عنوان مثال در مجلس اين قانون وضع شود كه از ابتداي سال ١٤٠١ هر كارت ملي فقط ميتواند مالك يك منزل مسكوني يا زمين باشد و آن هم حد و مرزي دارد ، يعني اينكه همان يك منزل مسكوني تا ٢ يا ٣ ميليارد ارزش واقعي از ماليات ساليانه معاف است و مازاد بر آن بصورت تصاعدي هندسي ماليات ساليانه وضع شود ، تا اگر كسي ملك ١٠٠ ميلياردي دارد بايد سالي ١٠ درصد ماليات ساليانه بدهد

٢- خودرو هم همينطور ، هر كسي از ابتداي سال ١٤٠١ فقط يك پلاك خودرو ميتواند بنامش باشد و مازاد بر آن فك پلاك ميشود و بيمه آن هم باطل ميشود .
خودرو هم بر اساس قيمت بايد ماليات ساليانه بدهد ، مثلا تا ٤٠٠ ميليون از ماليات معاف و همينطور تا بالاترين قيمت خودرو كه بايد ماليات تصاعدي هندسي بدهد
به عنوان مثال يك خودرو ٤ ميلياردي مشمول ١٠ درصد قيمت خودرو ماليات ساليانه ميشود
اين به معني آنست كه كسي نميتواند بگويد كه پول خودم هست و هر چه بخواهم ميتوانم انجام دهم
بلكه در اصل اين پوليست كه در اين مملكت بدست آورده و غالبا از راه اجحاف به طبقه محروم
آيا اين حقوق دستمزدي كه اين شازده به كارگران و كارمندانش ميدهد ظلم نيست ؟؟!!!

٣ - بايد كساني كه تابعيت كشور ديگري را ميگيرند و مهاجرت كرده يا پاسپورت آن كشور ديگر را دارند ، از تابعيت ايران خارج شوند و پاسپورت و شناسنامه و كارت ملي آنها باطل اعلام شود و تا ١٠ سال حق ورود به ايران را نداشته باشند
حالا از الان تا اول سال ١٤٠١ وقت دارند كه انتخاب كنند
نميشود هم خر و هم خرما !!!

٤ - براي قوانين جزايي كشور هم مجازاتهاي خيلي يخت و تبعيد در نظر گرفته شود و براي سال ١٤٠١ به بعد ، هر كسي كه كارت ملي جديد و يا پاسپورت جديد ميخواهد بايد بيايد و قوانين جزايي جديد را تاييد و امضا كند با يه نفر از بستگان درجه اول به عنوان شاهد ..
هر كسي هم زنداني هست ميشود آزاد كرد ولي به شرط پذيرش مجازاتهاي سنگين ، مثلا تبعيد به يك محيط محيور در بيابانهاي كوير ، بدون سقف و امكانات و ...


ممنون خواهم شد كه عرايض بالا را جدي بگيريد و اهميت بدهيد ، هر چند شايد مغايرت با منافع شخصي برخي از بالايي ها داشته باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تمام بازنشستگان تامین اجتماعی مخصوصا حداقل بگیران زیر ۵ میلیون تومان دریافتی ماهیانه حتما باید جزو داوطلبان واجد شرایط باشند
ناشناس
| Mexico |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
این طرح ها رو بیخیال از برد مستعان چخبر؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نظر ساعت 14 کلا رفتی به زمان مائو .حداقل الان چین را نگاه کن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نظر ساعت ١٥:٣٠
جهت اطلاع جنابعالي مالكيت املاك در چين همين امروز فقط ٧٥ ساله است و همه املاك به دولت تعلق داره ، كما اينكه مثلا در سنگاپور مالكيت ٩٩ ساله است و ارثي نيست
در كشورهاي مترقي و توسعه يافته ، مالكيت اونقدر دردسر و ماليات داره كه به همين وسيله قيمتها اگر هم بالا برن ، يه حساب و كتابي داره.
در همين كشور چين بايد قبل ال خريدن خودرو اول بايد پلاك خريد ، چون دولت به تعداد محدود هر سال پلاك صادر ميكنه و براش قرعه كشي ميشه ،. و اكثرا بايد آزاد بخرند
در سنگاپور پلاك ارزش بسيار بالايي داره و فقط ١٠ سال معتبره و باطل ميشه
در كشورهاي درست و حسابي هم مالياتها اونقدر بالاست كه همه قيد مالك شدن رو ميزنن و يا به اندازه احتياج ميخرند ، حالا چه ملك و چه خودرو و غيره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شما با این مواد قانونی که وضع فرمودید و تا کید دارید را ه خوشبختی مردم همین است و بس .کدام الگوی موفقی را سراغ دارید که با همین قوانین شما موفق شده انذ . الگوهای موفق در دنیا همه ،مالکیت مادی و معنوی را محترم شمرده اندو به اندازه کار و تلاش یدی و فکری و تخصصی اجازه تمکن مالی داده اند چیزی که مردود است بدست آوردن ثروت بدون تلاش حلال ومجاز و با استفاده از رانت ، پارتی ،رشوه یا تبانی است. .
ناشناس
| United States |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
باید این سوال را اقتصاددانها و جامعه علمی اقتصادی به فرمت ۱۰۰۰ نفر در یک نظرسنجی بگویند و ما از جنبه دید اقتصادی خود یک چیزی میگوییم ولی انها جامع تر جواب میدهند.
ناشناس
| United Kingdom |
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
هموطن ۱۴:۰۰ حتی ایرانی بودن هموطناش رو هم می خواد بگیره
ما هر جای دنیا باشیم ایرانی هستیم و بهش افتخار می کنیم
بجای تو من نظرم اینه که هر مسئولی که تو کارش گند زد پاسخگو باشه و محاکمه باشه. کسی هم بدون سابقه و شایستگی مسول نشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
جناب 14 یعنی الان اصلا در چین مالکیت خصوصی وجود ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.الان چین سیاست اقتصادیش تمایل فراوان به سیاست کشورهای غربی داره و فقط در سیاست و ایدیولوژی همچنان در عهد مائو مانده اند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نويسنده عزيز ١٦:٥٧
همه كشورهاي موفق دنيا قوانين مالياتي شديد و قوي و بازدارنده براي مالكيت دارند و كساني كه زندگي لاكچري و فوق العاده دارند ، بهاي گزاف آنرا هم ميدهند .
اين مطالب را با سفر و اقامت در بيش از ٢٥ كشور عرض ميكنم .
فقط كساني مخالف اين نوع ايده ها و قوانين هستند كه ميخواهند از زير ماليات فرار كنند .
آيا فكر ميكنيد اين مبلغ ناچيز و بي ارزش كه ميلياردرهاي ايراني ميدهند ماليات است ؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نه ، توقعات می ره بالا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنم که هیچ کس به یارانه 45هزارتومانی نیاز نداشته باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از شنبه همه چی به حالت قبل بر میگرده...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
منم مث شما از صبح جمعه فهمیدم بنزین گران شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
این نشان می دهد مشکل ایران پول و سرمایه نیست بلکه فکر و اندیشه است. قشر کم درآمد صدقه نمی خواهد کار می خواهد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
وقتی اکثر ، مسولان فقط بفکر جنگ و جدل با اکثر دنیا هستند
و اصلا از اوضاع مردم اکثرا بشدت گرفتار خود اهمیتی نمی دهند
و خبر ندارند که چگونه برای ارتزاق خود اکثرا گرفتار هستند
حداقل کاری که میتوانند بکنند ، باید با توزیع عادلانه اقلام خوراکی به ۸۰ درصد مردم رسیدگی کنند
ناشناس
|
France
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
چه پیشرفتی، بعد 30 سال مجددا به نقطه شروع رسیدیم.دست همگی درد نکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
واقعا الان به سی سال پیش رسیدیم؟ من تو فکر 60 سال هستم بلکه بیشتر
ناشناس
| United States |
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عالی بود. دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
دقیقا این صفحه های خوانده میشوید را کی یا چه کسانی میخوانند؟؟؟
یک توضیحی بدید بدونیم با کی طرفیم؟؟
پاسخ ها
مهرداد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اینو من خیلی وقت پیش پرسیدم جوابی دریافت نکردم...
جواب تابناک یه جوابی به ما بده !!!
ایا واقعا شخصی حتی یه مدیر میانی هم اینا رو میخونه ؟! یا وقت برای شلوغ کاری و جذب آگهی توسط خودتونه ؟!
سامیار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اینا وظیفه شون اینه که یه صفحه درد و دل ایجاد کنن شما یه کم خالی بشی! وگرنه خودشونم میدونن فایده ای نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بعد از خراب کاری های پیاپی این دولت به فکر حمایت از اقشار آسیب پذیرید؟؟؟

به قول معروف یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه
شاهو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
فساد درکشور سیستمی شده وهمین کوپن خودش رانت وفساد زا میشه .
نمونه اش ماسک های تولیدی صنعتی درکشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
خوده کوپن هم میشود محل جدیدی برای فساد
ارز 4200 که محل فساد است باید برداشته شود و به دهک های پایین یارانه پرداخت شود
اجناسی هم که با ارز نیمایی وارد میشوند با دلار 25 تومنی به دست مصرف کننده میرسد
خلاصه سیستمی که درست شده به بهشت رانت خواران و فاسدان تبدیل شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اجناس و کالا ها را هرروزگران میکنید
ارزش پول ملی را به کمترین حد خودش در تاریخ رسانده اید
بعد به فکر اقشار اسیب پذیر افتاده اید؟؟؟
جلوی این مشکلات را بگیرید کپن پخش کردن پیشکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تنها کشوری که همش عقب گرد میزنیم.....بخاطر فساد ورانتی که وجود دارد تمامی هم ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
مردم خودشون فاسدتر از مسئولینشون هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ارزهای رنگارنگ دولت که برداشته بشه واقعیت اقتصاد مشخص میشود که ما نه صنعت داریم و نه کشاورزی و نه خدمات همه رانت خوار هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
کشاورزی را با اونها یکی نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برکناری دولت رانت و فساد

ارتباط موثر با امریکا و حل تمامی مشکلات فی مابین

تقویت پول ملی از راه حل های پیشنهادی است

تاهمه ی اینا حل نشه، وضع روز به روز بدتر خواهدشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عزیز جان متاسفانه اصلیها با همان بند 2 شما مخالف هستند. پس حالا حالا ها باید در همین وضعیت یا وضعیت بسیار بدتر باشیم.
ناشناس
| Japan |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
جالبه پیش ما جنگ جنگ میکنن از اونور سریع گرین کارت میگیرین برای خوانوادهاشون میرن امریکا بهترین دانشگاه ها و مناطق اب و هوایی مردم مثل بنز کار کنن پول بچه های اینارو بدن تو الودگی و پارازیتو فساد
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
قدیما روی برگه های کوپن نوشته بود وزارت بازرگانی

اینها فقط برای این که مجلس را مجبور کنند دوباره به تشکیل وزارت بازرگانی ای بده که تیر طایفه مقامات و آقازاده ها مقام منصب توی این وزارت خانه بازیافتی! داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
به کسانی که اقازاده هاشون تو امریکا و انگلیس با پول مملکت میخورند و میخوابند مسولیت ندهید

اگه تونستید، فساد و رانت هم به شدت کم میشه
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سلام.اگر کارت مزبور بر اساس حجم و وزن کالاها شارژ شود نه بر اساس ارزش ریالی کالا میتوان به کارکردش امید بست وگرنه دولت و دلالان با تردستی و دستکاری نرخ ارز و قیمتها،کارکردش را خنثی میکنند.
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سلام...یه اشتباه ک خیلیلا یکنن میگن کوپن مال قدیمه !!! دوستان عزیز هر تصمیمی تابع شرایطی ک به وقوع پیوسته!!! وقتی روز به روز داره به قیمت اجناس اضافه میشه و خیلیا قدرت خرید رو از دست دادن و تحت مدیریت کوتاه مدت غیر کوپنی نمیشه شرایط رو به حالت عادی برگدوند، پس باید چی کار کرد ؟!

یادتون باشه رو قضیه کرونا ، یه عده گفتن قرنطینه مال قرون وسطاس و نتیجه رو دیدین !!!
تنها نکته مبهم اینه ک چه جور میشه قشرهای هدف رو به درستی پیدا کرد ؟!

دوستان عزیز تصمیمات باید تابع شرایط باشه و با شرایط موجود بالطبع کوپنی کردن بعضی از کالاها و در اختیار دادن اونا با قیمت معقول به مصرف کننده نهایی، نتیجه خوبی داره...
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
مهرداد خان ۹۶ درصد مردم قشر هدف هستن. البته اون مال قبل انتخابات بود الان ۹۸ درصد
سید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بن داری بیا, کوپن داری بیا! بن داری بیا! کوپن داری بیا...باز هم با بساطی های انقلاب مواجه میشیم که خرده دلال هستن و باز هم رانت ها و دزدی های کلانی که با سیستم کوپنی پهن میشن.....
چطوری استالین؟
وحید
| France |
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
حالا فعلا شما فکر ثبت نام و واریز مبلغی بابت تحویل کارت مورد نظر باش که چه درآمدی.بقیه اش مهم نیست
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
آیا مهاجرین که جمعیت آسیب پذیر هستند و معمولا باید تحت حمایت قرار بگیرندمشمول کوپن یا کالا برگ میشوند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نه این طرح فقط برای انصاره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
دوباره این افغانیها دادشون بلند شد.ایران کلی مشکل داره اینام شدن قوز بالا قوز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شاید ، البته اگه مملکت رو بدید به میرحسین
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
کوپن حسنش اینه که یه کالا میدن که با تورم ارزشش از بین نمی ره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تو از اون گداهای سامره هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بازگشت به عقب!!!
خیر!!!
خدا رحم کنه این اولش است!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ارتباط موثر با کشورهای جهان تنها راه حل مشکلات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
الان باز صدا وسیمای میلی میاد پشت سرهم برنامه و نشست پخش میکنه با حضور کارشناسان خودی

و از فواید کوپن حرف هااااااااا میرااااااند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
حیف عکس نمیشه فرستاد ولی متن اینه حتما ملاحظه کردید

در دبی این بنرها چاپ شده که نوشته «از صحرا شروع کردیم و الان به فضا رسیدیم»

امارات هفته گذشته ماهواره‌ای "اَمل" را برای قرار گرفتن در مدار مریخ پرتاب کرد. حالا شما هی بگو عرب ملخ خور!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ما هم در عین گرسنگی ملت ماهواره داریم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برنج ، شکر، روغن، چای و کنجاله سویا و ذرت از چین وارد کنید با کوپن بریزید تو شیکم مردم همه مشکلات حل خواهد شد

کشور نیازمند ایجاد شغل و کار هست نه گدا پروری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تمام مشکلات برمیگرده به ناتوانی در ایجاد شغل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
رکورد ناکارامدی را برخی از مسولان شکستند

احسنت افرین

با این همه کشته و شهید که در این چهل ساله دادیم
افرین
صدافرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ارزش پول ایران کمتر از ارزش پول افغانستان، عراق و سوریه ی در حال جنگ

تبریک به تیم اقتصادی دولت و سایرنهادهای موازی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عوضش امنیت داریم:))))))
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بسیار خوب است باعث زنده شدن خاطرات دوران جنگ تحمیلی هم میشود و تداعی شور انقلابی آن روزها میشود
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تا زماني كه با دنيا ارتباط خوب نداشته باشيم تا زماني كه اقتصاد كشور دست افراد ونهادهاي خاص است تا زماني كه شفافيت اقتصادي نداشته باشيم هيچ اميدي به بهتر شدن وضعيت نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
در زمینه ی عدالت نمره تون زیر صفره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تو این مملکت پیرمردان و پیرزنان برای جوانان تصمیم میگیرند

#مدیران فرسوده و کهنسال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شعار بدین، با شعار و شوآف همه ی مشکلات به ناگه حل خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
موضوع اخبار 20:30 این هفته:

فواید کوپن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
قدیما وقتی میرفتیم جنس کوپنی بگیریم ، بقال محترم مجبورمون میکرد جنس غیر کوپنی هم ازش بخریم. اگه مشتریش نبودیم میگفت جنس کوپنی تموم شده !!! رانتخواری رانتخوارها هم که بجای خودش .. دولت روحانی کسانی هستند که در دهه 60 و 70 بیشتری سود را از رانت های اینچنینی بردند و حالا دوباره میخوان کشور و مردم را به دهه 60 برگردونن که دارن برمیگردونن
بجای این مسخره بازی ها ، نظام بانکی و مالیاتی را اصلاح کنن تا با جلوگیری از قاچاق و پولشویی و فرار مالیاتی ، صدها هزار میلیارد تومان درآمد حاصل بشه و با این پول از اقشار فقیر حمایت بشه نه اینکه آب به آسیاب رانتخوارها ریخته بشه
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شما فقط ایران رو به یک کشور نرمال مانند همه کشورهای دنیا تبدیل کنید و جلوی دزدی های روز افزون رو بگیرید. در این صورت با این همه منابع و امکانات و ظرفیت های گوناگون مردم ایران هیچ نیازی به صدقه نخواهند داشت و در دنیا پادشاهی خواهند کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نگران نباشید از چین قورباغه و خفاش به زودی وارد میشود
و توسط کپن بین مردم توزیع خواهد شد

این هم از مفاد جدید قرارداد 2500 ساله با کشور برادر چین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از طرف مراجع هم حلال اعلام خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شو آف کاهش قیمت ارز وطلا چندروزی بیشتر دوام نیاورد دلاردوباره به کانال ۲۴ وسکه به ۱۱ میلیون بازگشت !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
یک دوسه نفر از مردم معترض به گرانی را اعدام کنید، همه چی حل میشه
کوپن هم نمیخواد پخش کنید بعد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اعدام راه حل تمام مشکلات است مسائل را پیچیده نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اگه از سال ۹۷که تحریم‌ها شروع شد بجای دادن دلار دولتی به نزدیکان ستادی تشکیل میشد تا خود دولت کالاهای اساسی رو وارد و با سهمیه و کوپن توزیع میشد بهتر بود الان که دولت دلاری ندارد به کالاهای اساسی بده کوپن معنا نداره کار رو باید اول کرد نه بعد از خالی شدن خزانه اینها ۲۴میلیارد دلار دولتی رو هدر دادن و باید محاکمه بشوند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
دلبندم ! اینهایی که دلار ۴۲۰۰ گرفتن غریبه نیستندخودی اند. من و شما هستیم که نخودی هستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اینو نماینده های انقلابی ماهی231میلیونی میخوان تصویب کنن وبا یه لیتر روغن کوپنی زندگی من کارگرو نجات بدن!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تا کجا قراره ملت رو بدبخت کنید؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بقول زنگنه تا جاییکه ملت تحمل کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تا اونجایی که جا داشته باشه
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
مردم را به چه روزی انداخته اید ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
چقدر کشور پسرفت کرده بعد از سی و دو سال از پایان جنگ دوباره ما را به همان وضعیت زندگی کوپنی برگرداندند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
داریم غرب رو ادب می کنیم!!!
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
من که نه خانه دارم ونه ماشین دارم
یارانه معیشتی نمیدن به من
اینها میخوان قشراسیب پذیر راپیداکنن
وبهشون کوپن بدهند
به چندنفرازاطرافیانشون کوپن میدن وبعدمیگن به قشراسیب پذیربسته حمایتی دادیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
یه کلام ختم کلام. هر جا کالایی با دو یا چند نرخ باشه فساد و رانت و ... هم همونجاست.
سیستم کوپنی و ارز چند نرخی و انحصار در واردات و صادرات محل تجمع و تکثیر فساده.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شروع شد: کوپن و کوپن فروشی و صف و بازار آزاد و بازار سیاه و رانت عده ای واردکننده و ...... ! .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عملا دارید با زبان بی زبانی میگید تحریم ها اثر کرده و شعار تحریم ها یک فرصت است را باطل کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
۸۰ میلیون نفر دارن تاوان سلیقه ها و ایدئولوژی چند ده نفر را می پردازند در حالی که همان چند نفر در رفاه کامل زندگی میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
چرا 80 میلیون نفر باید بشینن تا چند ده نفر بهشون زور بگن
؟؟؟؟
پس حقشونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
الان کجا هستن اونایی که میگن عوضش امنیت داریم

اونا با چه رویی از امنیت حرف میزنند در حالیکه امنیت اقتصادی را نابود کردند و معیشت مردم را به خطر انداخته اند
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اقا فقط نفرات ... بیشتر کنید مردم تو صف منتظر نموند گناه دارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بهترین نظر، احسنت، لیاقت یه عده همونه
مصطفی قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
عزت و اقتدار ملی..تدبیر و امید...
assar Vahid
|
France
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
حالا فعلا و عجالتا مردم تشریف ببرن برای دریافت کارت مربوطه ثبت نام و نفری چند ده هزار تومان پرداخت کنن با این کارشون به کسری بودجه هم کمک میشه.اجرشون هم با خدا.حالا اجناس کوپنی هم موجود نشد به درک مهم نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اصولاً مردم به ... سر مسئولین سلامت
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
وقتی دلار 4200 تومانی را جهت واردات کالاهای اساسی در اختیار تعدادی شرکت قراردادند، نه تنها اقلام اساسی به راحتی به دست مردم نرسید بلکه به علت نبود برنامه خاصی یک عده منفعت بسیار بردند و یک عده دست خال مانند و از این میان هم شرکت های متخلف ارزی سر درآوردند.
به جای پخش بدون هدف دولت می توانست با یک کارت الکترونیکی (کوپن سابق) نحوه توزیع را مدیریت نماید مانند کارت سوخت. تا در این میان حق کسی ضایع نگردد.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
دلار رانتی را که بین فک و فامیل مسئولان تقسیم میشه حذف کنید.دولت باید این دلار را خود دلار را نه ۴۲۰۰ تومان به مردم پرداخت کند وهمه چی با قیمت تمام شده عرضه بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از بابک زنجانی چه خبر؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از بلاد کفر سلام دارن خدمتتون
ناشناس
| Denmark |
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
فعلا ببرکت دوستان بابیت المال است وبریش مامیخنددتاروزی که خداونددمارازروزگاراووحامیانش درآوردانشاالله
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سلام میرسونند ! دارن شیشلیک میزنن!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شاید بگیم کارت اعتباری غرب
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
امروز دیگر ۳۰ سال پیش نیست که فقط با شکر و برنج و روغن بشود زندگی کرد. موبایل آمده کامپیوتر آمده اینترنت هست یه لامپ ال ای دی ۲۰ وات شده شصت هزارتومن اونم سه ماه بعد سوخته.خرج آب و برق و گاز و تلفن و موبایل و ... برای همه همگانی شده. کرایه اتوبوس دیگه ۱ تومن نیست. شده تو بیشتر شهرا بالای ۱۰۰۰ تومن. اونم حداقل دو سه تا خط سوار بشی بری دوسه تا برگردی عمرتم تموم شده شیش هفت هزار تومن هم روزانه پول دادی حداقل.خرج و مخارج بالاست. سی سال پیش دوتا شبکه بود اونم از پنج عصر تا ده شب. امروز دیگه نمیشه اونطوری زندگی کرد. همونطور که سی سال پیش نمیشد مثل هفتاد سال پیش با چراغ نفتی زندگی کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
این نمیشه که میلیاردها دلار کشور به نفع عده ای به یغما بره و فقر نداری و کوپن برای مردم باشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
دقیقاً . اقازاده ها بیت المال را چاپیدند ما باید تاوانش را بدهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ضعیفترین کار ممکن آن است که یک گونی برنج و یک بطری روغن برداریم ودر چند خانواده را بزنیم و اسمش را کمک بزاریم .با چند قلم کالای غذایی و بصورت موردی برای عده ای خاص فقط میشود جنجالهای تبلیغاتی راه انداخت.اگر میخواهید به مردم کمک بکنید کاری بکنید که همه برخوردار شوند عامه مردم جامعه پا بگیرند کار داشته باشند امکان درامد و بهبود وضعیت زندگی داشته باشند.اقتصادرا درست کنید .تورم را مهار کنید . چرا تورم بالا اینهمه مدت و یک عمر مردم را باید در گیر و بیچاره کنه . تا یکی مخواد برای برون رفت از وضعیتی پس اندازی داشته باشه به یک ماه نرسیده مثل برف در مقابل آفتاب آب میشود واز بین می رود . این آدم چقدر باید تقلا کند و عمر سپری کند در حالیکه سعی بیخود می کند وبه نتیجه نمیتواند برسد.مشکل و راه حل معلومه اقتصاد باید درست بشه تا همه قشرها به اندازه سعی وتلاششان شرایط زندگی بهتری پیدا کنند و جلو رانت خواران و مفتخوران گرفته شود.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
در همه ی زمینه ها در حال عقب گرد هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
به سرعت هرچه تمام تر داریم به سمت عقب پسرفت میکنیم!!!
روحانی مچکریم!
پاسخ ها
ناشناس
| Denmark |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
درحدسرعت نور
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
وای بر مسوولین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
چیزی به عنوان مسئولین نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
لطفا محل هزینه حدود 800 میلیارد دلاری که در کمتر از دو دهه ی اخیر نصیب کشور شده را شفاف و صریح مورد به مورذ اعلام فرمایند تا ما بفهمیم چطور شد که اینطور شد والان به کوپن رسیدیم.تا انشااله تردیدها و شایعات بیمورد جایشان را به آسودگی خاطر و تحمل راحت شعب ابوطالب بدهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سوریه - یمن - لبنان - عراق - حساب های آقازاده های خارج نشین
ناشناس
|
France
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
آزموده را ازمودن خطاست...دو نرخه کردن کالا ها زمینه پیدایش رانت در همه زمینه ها خواهد شد.بسیاری از ثروت های باد اورده امروزی نتیجه اختلاف قیمت اجناس کوپنی وبازار ازاد ان زمان است که بجای توزیع مستقیما وارد بازار ازاد میشد .در یک کلام سرنوشت بسیاری از کالاهای کوپنی میشود مثل همین ارز 4200 تومانی اخیر....ضمنا کوپن در شرایط بسیار اضطراری مثل جنگ است .چگونه است که کشوری در حال حاضر در گیر جنگ نیست به فکر کوپن وسهمیه بندی افتاده است.مطرح کردن این حرفها در این شرایط از لحاظ روانی تاثیر باز هم منفی تر بر اقتاد سر درگم فعلی میگذارد.
دهاتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
فعلا تیم اقتصادی رئیس جمهور گند زدنند به اقتصاد این مملکت و هیچ کس هم نیست جلو این گرانی را بگیرد
سیدعباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برگشت کوپن یعنی بازگشت به دهه شصت
ناشناس
|
Denmark
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ناشناس ساعت ۱۴:۰۰ مجبوری اینهمه صغراکبرا کنی بگومیخواهی کشوراسلامی ایران راکمونیستی چون کره شمالی ببینی درجوابت بایدمطلبی بگویم خوب دقت کن ؛ میگویند روزی ابن سینا به فرزندش گفت میخواهی وقتی بزرگ شدی چکاره شوی فرزندش گفت میخواهم مثل شماشوم پدر ، ابن سیناگفت خاک برسرت کنندمن میخواستم مثل امام جعفرصادق (ع) شوم ، این شدم حالاتومیخواهی مثل من شوی چه‌ خواهی شد ...ناشناس محترم تومیخواهی بسته ترین وبدبخت ترین کشوردنیاراداشته باشیم چون کره شمالی البته چین اکنون سرمایه دارانی داردکه دردنیا نظیرندارند تصویرشماچیزی درحدکره شمالی است
جبر تاریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
هممون خوب میدونیم در بهترین شرایط برای ایران حداقل دو سال طول خواهد کشید که یه دولت دموکرات تو آمریکا بیاد و ما هم نرمش قهرمانانه کنیم و بتونیم نفت بفروشیم و تازه برگردیم به شرایط نه چندان مطلوب سال نود وشش! و این در حالتی است که دولت ترامپ تکرار نشه!! پس نتیجه میگیریم که باید مسئله خیلی ریشته ای و عمیق تر از کوپن و یارانه و سهام عدالت، حل بشه، حالا یکی دو راهش که اساسی تر هست رو مطمئنا سانسور میکنی، بریم سراغ روشهای فرعی برای اینکه به قحطی که یمن و مردمش درگیر شدن، گرفتار نشیم ما باید اعتماد جهانی رو بدست بیاریم و هیچ آتویی به دنیا ندیم، قبلا فرصت سوزی زیادی داشتیم از ریختن به سفارتخونه ها تا آزمایشات موشکی و تصویب نکردن اف ای تی اف و جریانات کاسب تحریم برای ملت بسیار هزینه تراشی کردن، باید از این به بعد عقلانیت به جای احساسات جاهلانه در اداره کشور اصل بشه و تعداد زیادی از مفسدان اقتصادی بدون در نظر گرفتن پست ها و خویشاونداشون به اشد مجازات محکوم و با سرعت مجازات بشن و مجالس و مجامع زیادی که در کار همدیگر تداخل دارن حذف بشن و تعداد مسئولان مستقیم به حداقل برسه و مشخص بشه که پاسخگوی اصلی چه کسانی هستند و بورسبازی دولت تموم بشه و فکر واقعی برای ایجاد سرمایه باشه نه بورس حبابی، و به افکار مردم باید جا انداخت که در سخت ترین شرایط بعد از اشغال در جنگ جهانی دوم هستیم، و اگه بشه نخست وزیری کاردان به جای دولت ناکارآمد فعلی به روی کار بیاد( ما امیر کبیر ها و مصدق ها در تاریخمون داریم که الآن وقتشه سومی هم بیاد) باید با تمام کشورهای همسایه تشنج زدایی بشه چون کشور در وضعی نیست که قلدر بازیش رو ادامه بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بازگشت کوپن یعنی بازگشت به چهل سال پیش ! عقب گرد !! یعنی درجا هم نزدیم و به قهقرا رفتیم ، مردم حقیقت میگویند و تابی سانسور میکند!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 انفجار بیروت آمونیوم نیترات سید عباس موسویان حسن دیاب