بازدید 29559

دلایل کاهش قیمت ارز

بانک مرکزی با اصلاح برخی سیاست‌های ارزی خود مانند حذف رویه واردات در مقابل صادرات و انتقال همه کالاهای مشمول دریافت ارز برای واردات به سامانه نیما، توانسته نقش بازار غیررسمی ارز را کمرنگ کند و همین مساله موجب توقف روند افزایشی و کاهش بهای ارز شده است.
کد خبر: ۹۹۱۷۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵ 20 July 2020

به گزارش تابناک به نقل از فارس، بانک مرکزی به تازگی علاوه تدوین دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، اصلاحاتی در نحوه تامین واردات و مدیریت منابع حاصل از صادرات انجام داده است.

15 روز پیش در گزارشی دلایل افزایش نرخ ارز در خبرگزاری فارس منتشر شد. حذف برخی کالاهای وارداتی از سامانه نیما و انتقال آن به بازار آزاد، پذیرش انتقال واردات در قبال صادرات (واردات بدون انتقال ارز) محدود‌ کردن فعالیت صرافی‌های غیربانکی در نیما، محدودیت‌های بازار متشکل ارزی برای خرید و فروش ارز، ورود تقاضای برخی صادرکنندگان به بازار برای ایفای تعهدات ارزی در مهلت تعیین شده از جمله دلایل افزایش نرخ ارز در هفته‌های گذشته بود. نتیجه همه آن اتفاقات افزایش نقش بازار غیررسمی بود.

سیاست واردات بدون انتقال ارز که از اردیبهشت ماه امسال به صورت رسمی اجرایی شد باعث افزایش تقاضای ارز از بازار غیررسمی و رشد بیش از پیش قیمت‌ها در بازار ارز شد.

یکی از نقدهایی که در گزارش قبلی به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت، کاهش کالاهای مشمول دریافت ارز نیمایی بود که طبق اطلاعات به دست آمده بانک مرکزی همه کالاهای مشمول واردات (به غیر از کالاهای مشمول ارز 4200 تومان) را به سامانه نیما منتقل کرده است. با این دو اقدام هم تقاضای هم از بازار غیررسمی به بازار رسمی منتقل شده و هم نقش بازار غیررسمی در تحولات بازار ارز کمرنگ شده است.

از طرف دیگر بانک مرکزی در روزهای اخیر عرضه ارز در سامانه نیما را افزایش داده به‌طوری که در دو روز گذشته 300 میلیون دلار به این بازار تزریق شده است.

یکی از مشکلاتی که همچنان در نیما به‌قوت خود باقی‌است اولویت خرید ارز صادرکنندگان از سوی صرافی‌های بانکی‌ست. این اولویت‌بندی در شرایطی اعمال شده است که صرافی‌های غیربانکی دارای حاضر در نیما موظف به فروش ارز برای گروه‌های کالایی تعیین شده از سوی بانک مرکزی هستند. این اولویت‌بندی باعث محدود شدن موجودی صرافی‌های غیربانکی و وابسته‌ شدن کل بازار رسمی به صرافی‌های بانکی شده است.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱۳
این شکل کاهش شدید قیمت قطعاً افزایش بیشتری در پی خواهد داشت / اگر دولت راست می گوید ، می توانست ، کاهش را گام به گام انجام می داد ، آن وقت قیمیتی که کاهش پیدا کرده بود ، به سختی امکان بازگشتش به بالا تر بود . ولی الان مطمین باشید در کمتر از دو ماه قیمت ارز از قیمت دو روز پیش هم (25 هزار)بالاتر خواهد رفت .
اینها همه مسکن هست . مشکل بایست ریشه ای حل بشه . دلار میاد روی 20 تا 22 یک کف سازی قدرت مند میکنه باز شروع میکنه برای 30 تومان. ضمنا هیچ جنس و ملکی که بواسطه دلار رفت بالا دیگه پایین بیا نیست .
تابناک چرا دروغ مینویسی؟ مگه مملکت را با دروغ گفتن میشه اداره کرد؟ من امروز خودم تو بازار و بعدش استانبول بودم. دلار 27 هزار تومان هم نبود که معامله بشه. کجا قیمتش اومده پایین؟
سال هاست که همین بازی است و دولت هرجا کم می آورد از سرنوشت و هست و نیست ما مردم مایه می گذارد و به عمد دلار را چند برابر می کند و بعد چند صد تومنی آن را پایین می آورد و ادای قهرمان ها را در می آورد. آن بدبختی که متوجه این حقیقت نشده است، بیاید برود روی خودش اسید بریزد!!!
به توصیه مشاورین روحانی که چند ماه پیش عمومی شد دولت ارز را باید تا 25 هزار تومن بالا ببره حالا به اون حد رسیدن و فعلا دزدی از جیب مردم متوقف میشه
تا وقتی نوبت مردم برسه .....
چقد مسخره
یکی نیست بگه مگه شاهکار کرده بانک مرکزی
دلاری رو که روزی 1500 تومن میره بالا
دویست تومنی میارن پایین
میگن قیمت رو اوردیم پایین
خالی بندی
دلار ارزان شد !!! این تیتر اول خیلی از سایتها ی خبری است وامشب هم صداوسیما حسابی درمورد ان گردوخاک خواهد کرد!!!!!!!
دراین لحظه (ساعت ۱۵:۱۵) قیمت اسکناس دلار ۲۲۸۰۰ تومان است اما قیمت حواله ۲۴۱۰۰ تومان است این عدم تناسب کاهش قیمت در اسکناس وحواله نشانه چیست؟ چرا قیمت اسکناس حدود ۳۰۰۰ تومان پایین امد ولی قیمت حواله فقط ۱۰۰۰ تومان کم شد؟؟؟
تحلیل اول: کاهش قیمت دلار واقعی وپایدارنیست وبزودی به کانال ۲۵۰۰۰ تومان بازخواهدگشت
تحلیل دوم: تقاضای اصلی وعمده برای ارز مربوط به حواله ( انتقال سرمایه ها به خارج ازکشور) است نه اسکناس
نمیشه که بورس نورچشمی تا هرکجاخواست رشد کنه ۲۰-۳۰ برابر بشه بعدتوقع داشته باشید ارزوطلا رشدنکنند هروقت بورس برگشت به ۳۰۰ هزار واحد دلار هم میشه ۱۳۰۰۰ تومان !!! اگربورس بشه دومیلیون وبالاتر منتظر دلار ۳۰ هزارتومانی وبالاتر باشید !!!
دلار رو میرسونن به ۲۶
بعد یک نمایش راه میندازن ومیارنش روی ۲۲-۲۳
وبعدشروع میکنن به تعریف وتمجبد از مدیریت وتدبیرشون و برای خودشون هی پپسی بازمیکنن !!!!
واقعا مردم روچی فرض میکنن؟؟!
خوب چرا وقتی دلایل افزایش قیمت دلار رو میدونند به موقع در صدد برطرف کردنش بر نمیان؟؟؟
300 میلیون دلار یا 300 هزار دلار؟
به نظر دومی صحیح است.
لطفا بررسی بفرمایید.
کاهش؟؟ رو رو برم
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه