بازدید 12449
سخنگوی وزارت خارجه ایران از نشست فوری شورای حقوق بشر برای مقابله با نژادپرستی در آمریکا حمایت کرد و گفت:معتقد به مقابله ریشه‌ای با نژادپرستی سیستماتیک در برخی مناطق جهان به ویژه آمریکا هستیم.
کد خبر: ۹۸۵۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳ 17 June 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (چهارشنبه) در خصوص برگزاری «نشست فوری» شورای حقوق بشر در روز چهارشنبه و پنج شنبه ۲۸ و ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ به منظور بررسی قتل جورج فلوید و موضوع مقابله با نژادپرستی در این کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ایده برگزاری این نشست و قطعنامه تهیه شده در شورای حقوق بشر در ژنو حمایت کرده و بر این باور است که ظرفیت، منابع و انرژی سازوکار‌های حقوق بشری وابسته به سازمان ملل متحد باید در مسیرهایی، چون مقابله با پدیده‌هایی مانند نژادپرستی قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آموزه‌های دینی، فرهنگی و ملی خود همواره از پیشگامان مقابله و مبارزه با نژادپرستی بوده و معتقد به مقابله ریشه‌ای با نژادپرستی سیستماتیک در برخی از مناطق جهان بویژه آمریکا هستیم.

موسوی افزود: مردم سرزمین فلسطین نیز در چند دهه گذشته قربانی تبعیض و نژادپرستی هستند و آنچه امروز در جامعه آمریکا شاهد آن هستیم نتیجه و ماحصل نژادپرستی و بی عدالتی سیستماتیکی است که در ارکان و ساختار‌های نظام سیاسی آمریکا وجود داشته و دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: همانگونه که پیشتر هم گفته شده است این تنها مردم و جامعه آمریکا نیستند که قربانی نژادپرستی و بی عدالتی دولت‌های حاکمه خود بوده و هستند بلکه ملت‌های دیگر کشور‌ها هم تجربه‌هایی بسیار تلخ از رفتار‌ها و عملکرد تبعیض آمیز همراه با ظلم و بی عدالتی دولت‌های آمریکا را داشته اند و بسیاری از حقوق خود را به دلیل تبعیض و بی عدالتی صورت گرفته، از دست رفته می‌دانند که مسئولیت آن مستقیما متوجه دولت آمریکاست.

موسوی با تاکید بر توانمندی و ظرفیت ارکان سازمان ملل متحد برای پیگیری اصولی و ریشه‌ای مسائلی مانند مقابله با نژادپرستی افزود: همزمان نیز باید به نگرانی‌ها در خصوص احتمال انحراف اینگونه تلاش‌ها به مسیر‌هایی که با اهداف اولیه آن فاصله دارد توجه شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تصریح کرد: نژادپرستی از جمله موضوعات و دستورکار‌های بسیار قدیمی در سازمان ملل متحد است، اما علی رغم تلاش‌ها و اقدامات چندین دهه ای، امروز در آستانه بیستمین سالگرد اعلامیه جهانی دوربان و در روز آفریقا، شاهد چنین قساوت‌ها و بی رحمی‌هایی در آمریکا بودیم. این نشان می‌دهد که مقابله با نژادپرستی باید وارد دوران جدیدی شود تا در نهایت شاهد روزی باشیم که مردم هیچ نقطه‌ای از جهان قربانی نژادپرستی نشوند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین قاسم مکارم مهسا امینی روح الله دهقانی فیروزآبادی هفته دفاع مقدس امین تارخ
وب گردی