بازدید 22979
مهمترین بندی که فیفا را در مقایل اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران حساس کرده بود، بند حضور وزیر ورزش بین اعضای مجمع این فدراسیون و حق رای وی برای انتخاب رییس فدراسیون بود؛ هرچند رای وزیر و معاون وی، تنها دو رای در مجمع فدراسیون فوتبال محسوب می‌شد، همین سهم اندک هم مورد قبول فیفا نبود. با وجود ادعای نبی، فیفا می‌گوید تا عصر امروز هم پیش نویس جدید به دستش نرسیده.
کد خبر: ۹۸۲۶۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰ 05 June 2020

با فشار فیفا و در آخرین ساعات باقی مانده از مهلت این تشکیلات معتبر جهانی، فوتبال و بلکه کل ورزش ایران از خطر تعلیق بزرگ فرار کرد.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ در حالی که فدراسیون جهانی فوتبال از هفته گذشته، با تعیین ضرب الاجل یک هفته‌ای، امروز جمعه را آخرین فرصت ایران برای پذیرش شروط بی بازگشت خود شامل چندین خواسته مهم از جمله حذف کامل دخالت دولت در این فدراسیون اعلام کرده بود، خبر می‌رسد که در واپسین ساعات با پذیرش الزامات از سوی وزیر ورزش، خطر از سر فوتبال ایران گذشت و احتمال معرفی کمیته انتقالی از سوی فیفا هم منتفی شد.

فوتبال ایران دقیقه ۹۰ از حکم تعلیق فیفا گریخت / حذف وزیر ورزش و شرط ۱۰ساله مدیریت از اساسنامه فدراسیون

از اسفندماه گذشته که ناگهان نامه محکم و موکد فیفا باعث شد انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال لغو شود، اتفاقات زیادی در ساختمان فدراسیون فوتبال ایران رخ داده و با آمدن مهدی محمدنبی این نهاد مساله دار و درگیر با ده‌ها میلیارد تومان بدهی انباشته، به اصلاح اساسنامه تن داد. اما واکنش فیفا به پیش نویس‌های ارسال شده از سوی فدراسیون ایران ناامیدکننده و نگران کننده بود. چهار نامه ارسالی بی پاسخ از سوی فیفا آغاز تنش‌های فی مابین بود که در دوره مدیریت تاج به هیچ عنوان نمود پیدا نکرده بود و تنها پس از رفتن او به دلیل بیماری، موجب فاش شدن نامه‌های بسیار مهم و حیاتی فدراسیون جهانی شد.

مهمترین بندی که فیفا را در مقایل اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران حساس کرده بود، بحث حضور وزیر ورزش بین اعضای مجمع این فدراسیون و حق رای وی برای انتخاب رییس فدراسیون بود؛ هرچند رای وزیر و معاون وی تنها دو رای در مجمع فدراسیون فوتبال محسوب می‌شد، همین سهم اندک هم مورد قبول فیفا نبود.

خبر نبی از پذیرش شرط فیفا از سوی وزیر ورزش ایران

طی سه روز گذشته، بحث‌های زیادی در رسانه‌ها مطرح شد و نگرانی از اتمام فرصت فیفا و تعلیق فوتبال ایران که بلافاصله منجر به حذف تیم ملی از مقدماتی جام جهانی و همچنین کنار رفتن نمایندگان ایران از لیگ قهرمانان آسیا می‌شد، اوج گرفت تا اینکه مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون از اصلاح قطعی اساسنامه طبق میل و خواسته فیفا خبر داد.

دبیرکل تازه که با برنامه شبکه اول تلویزیون ایران صحبت می‌کرد، در واکنش به درخواست فیفا برای حذف وزیر ورزش از فهرست اعضای مجمع گفت: «ما موارد ذکر شده فیفا را رعایت کردیم و در این بخش مشکلی نخواهیم داشت. با توجه به اینکه از دهم فروردین مسئولیت گرفتم، در کمتر از دو ماه با گروه تدوین مقررات توانستیم با نظر اعضای مجمع، پیشنهادها را وارد کردیم و نظرات هیات رئیسه را نیز گرفتیم و برای فیفا ارسال شد.»

آنچه از این صحبت‌ها مشخص شد، مذاکرات فشرده و پیاپی چند روز اخیر میان فدراسیون و وزارت ورزش مثبت و سازنده بود و سلطانی فر پذیرفت که نقشی در ساختار فوتبال نداشته باشد. وزیر ورزش خود نیز خوب می‌دانست که صرفا داشتن یک یا دو رأی در میان ده‌ها رأیِ اعضای مجمع، هیچ ارزش تعیین کننده‌ای نداشت، جر اینکه تنش را با نهاد بالادستی افزایش دهد.

حالا که وزیر ورزش از مهمترین فدراسیون ورزشی کشور کنار رفته و اساسنامه فدراسیون فوتبال از بن‌بستی خودساخته خارج شده، سایر فدراسیون‌ها نیز می‌توانند طبق خواسته کمیته بین المللی المپیک ساختار خود را با خواسته متولی ورزش جهان همگام و هماهنگ سازند.

فیفا تا ساعت ۱۷:۲۰؛ چیزی تا این لحظه به دست ما نرسیده

بر خلاف ادعای مهدی محمدنبی، مسئول نخست مکاتبات رسمی فدراسیون ایران با نهاد جهانی، فیفا عصر امروز در پاسخ به ایمیل رسانه‌های فارسی زبان اعلام کرد تا این لحظه چیزی از تغییرات به دستشان نرسیده است! با توجه به اینکه کل مکاتبات رسمی از طریق ایمیل با فیفا صورت می‌گیرد و نبی هم امضاکننده هر تغییر و نامه‌ای خواهد بود، باید نگران بود که چگونه فدراسیون جهانی با گذشت چندساعت هنوز دریافت ایمیل را تایید نمی‌کند و می‌گوید چیزی دریافت نکرده است. چرا که این به معنی تعلیق حتمی فوتبال ایران خواهد بود.

خطری غیرعادی به نام کمیته «عادی سازی» که از سر ما گذشت

گفته می‌شد در صورت مقاومت فوتبال و ورزش ایران مقابل خواسته حیاتی فیفا، کمیته‌ای به نام «کمیته عادی‌سازی» با معرفی اعضایش از سوی فیفا در فدراسیون فوتبال مستقر می‌شد که بازگشت به شرایط عادی را شاید تا یک سال دیگر هم به تعویق می‌انداخت.

کامبک دقیقه ۹۰ فوتبال ایران با ارسال اساسنامه اصلاحی

دبیرکل فدراسیون فوتبال در واکنش به درخواست فیفا برای حذف وزیر ورزش از اعضای مجمع گفت: ما موارد ذکر شده فیفا را رعایت کردیم و در این بخش مشکلی نخواهیم داشت. در ماهیت اساس نامه نیز طبق چارچوب قوانین کشورمان عمل کردیم. در این بخش، مقر فیفا در سوئیس بوده و طبق قوانین آنجا به تصویب رسیده است. مقر کنفدراسیون آسیا نیز در مالزی است. بنابراین، در بخش ماهیت، طبق قوانین کشور عمل کردیم. موارد دیگر نیز قطعا حل و فصل خواهد شد. این کار (اصلاح اساسنامه)، سنگین، پرفشار و حاشیه‌های زیادی داشته و کرونا نیز بوده است. رسانه‌ها نیز مطالب متنوعی را منتشر کرده‌اند. در شهریور ماه سال گذشته نیز، تهدید‌هایی صورت گرفته بود.

نبی در پاسخ به این که در اصلاحیه فیفا اعلام شده که کمیته انضباطی و اخلاق باید در مجمع رای‌گیری شود و همچنین سابقه ده سال مدیریتی برای انتخاب شوندگان نیز برداشته شده است، گفت: بله، نفرات این دو کمیته با رأی‌گیری انتخاب می‌شوند، حتی کمیته حسابرسی. نفرات انتخاب شده برای رأی دادن نیز چنین شرایطی دارند. ما در بخش اساسنامه و کسانی که می‌خواهند کاندید شوند، انعطاف به خرج دادیم. ما طبق قانون رفتار کردیم و در تاریخ فدراسیون فوتبال این اتفاق بی‌سابقه یا کم سابقه بوده است.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این که آیا بحث تعلیق فدراسیون منتفی است، گفت: بله، منتفی است و باید حاشیه‌ها را دور کنیم. نبی در واکنش به اینکه همه کار‌ها دقیقه نود انجام می‌شود، هم گفت: «بله، دقیقا!»

فوتبال ایران دقیقه ۹۰ از حکم تعلیق فیفا گریخت / حذف وزیر ورزش و شرط ۱۰ساله مدیریت از اساسنامه فدراسیون

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تابناک! چطور میشه که این خبر ها قبل از شما از شبکه های مجازی پخش میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
وزیر ورزش واقعا به یک معظل برای ورزش ملی تبدیل شده از یک طرف فوتبال ایران که همیشه در آسیا مدعی بوده در حال نابودی است و از طرف دیگر سایر رشته ها هم بشدت در حال سقوط هستند.عملکرد سلطانی فر نمره زیر صفر دارد
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
دقیقا اون دوستانی که میگفتن روحانی مچکریم الان کجان؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
این تو‌ بمیری از اون تو بمیری ها نیست. خانم ها رو هم مفتضحانه به استادیوم راه خواهید داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
این فوتبال و این فدارسیون باید یک تلنگر ببیند و به خودش بیاید که عملکردش تاکنون چگونه بوده است و خودش را اصلاح کند به امید ان روز ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
در تاریخ خواهند نوشت که تیم ملی ایران موفق به حضور در جام جهانی که در خلیج فارس برگزار شد نشد در زمان وزیری که تمام دغدغه اش پرسپولیس بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
فیفا بی جا کرده در مورد حاکمیت کشورها دخالت می کند
وقتی افراد نالایق سکان دار دولت می شوند وضع بهتر از این نمی شود در قبال وادادگی در مقابل خارجی چون مدینه فاضله این ها......
پاسخ ها
رامین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
درمورد حاکمیتت نظر نداده . اساس ورزش اینه که جدا از سیاست باشه. ایشون هم میگه قانون ما اینه اگه نمیخواید تشریف ببرید. شما مخالف قانون محل کارت رفتار کنی شمارو اخراج میکنن مثل آب خوردن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
لطفا اول زبان فارسی خراب نکن با عنوان کامبک
دوم هم این که در نامه های گذشته خبری از تعلیق نیامده
سوم هم این که چرا تا الان بعد از چندین سال حضور وزیر الان مخالف می شود؟
شک ندارم در پشت عده ای دارند از داخل ورزش ایران را خراب می کنند در مواجهه با خارجی ها
چهارم هم این که اگر دولت بخاری می داشت وزیر با اعمال دیپلماسی در همین جایی که است می نشاند در فدراسیون فوتبال
پنجم هم این که خود فیفا دخل و خرج فوتبال کشورها را بدهد و بعد ادعا بکنند
مجید بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
همه کارها دقیقه ۹۰ انجام میشود ولی برنامه ۹۰ را جمع میکنند؟؟؟؟؟
احمد
|
Norway
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
نتیجه سخنان امثال آقای کفاشیان که چندی پیش گفتند که کلاه سر فدراسیون ها گذاشتیم میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
خدا کنه تعلیق بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
خدا کنه تعلیق بشه
ناشناس
|
Japan
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تمام حرف فیفا اینه که فوتبال بایدازسیاست جداباشه ولی متاسفانه درکشورما همه چیز چه فرهنگ چه ورزش وحتی دین ومذهب مردم هم شدیدا سیاسی است وگوش آقایان هم بدهکارنیست که نیست!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین