بازدید 42615
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: کرونا به پایان نرسیده است و این سناریو استمرار دارد و باید با اوج آمادگی و سطح بالای مراقبت و تمهیدات بهداشتی و درمانی در راستای ریشه‌کنی این ویروس گام برداریم.
کد خبر: ۹۸۰۹۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲ 27 May 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در آیین تجلیل از قهرمانان سلامت و فعالان مرکز سلامت ایران مال ویژه کرونا، ضمن تشکر از تلاش ارزنده و اهتمام این مجموعه برای مقابله با بیماری کرونا، به لزوم تشکیل ناوگان تخت نقاهتگاهی به عنوان یکی از اقدامات لازم برای مقابله با بحران کرونا اشاره و تصریح کرد: بالغ بر ۱۱ هزار تخت در کمتر از یک هفته در این راستا تامین شد که عدد قابل اعتنایی است و یکی از بخش هایی که در این مسیر برای ستاد امنیت خاطر ایجاد کرد، ایران مال بود.

وی اظهار داشت: مجموعه نقاهتگاهی ایران مال به سرعت در مدار ارایه خدمات قرار گرفت و امکانات و تجهیزات مکفی بیمارستانی، شامل ۹ پنل اکسیژن ساز و سایر تجهیزات مانیتورینگ، ونتیلاتورها و پمپ ها تامین شد که امکانات کامل در این مجموعه، موجب شد یک نقاهتگاه نمایشگاهی با شخصیت یک بیمارستان مجهز آغاز به کار کند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با یادآوری اینکه در ابتدا وزارت بهداشت علاقه ای به استفاده از لفظ نقاهتگاه نداشت، گفت: باوجود این مخالفت ها، بنا بر تجربه بیماران بهبود یافته، بر این مجموعه فضای مبتنی بر عطوفت و مهرورزانه حاکم است، چراکه این نقاهتگاه یک مدل بیمارستانی است.

زالی ادامه داد: از مجموع بیمارانی که با علایم مختلف در مجموعه نقاهتگاهی ایران مال بستری شدند، تنها ۷ مورد به بیمارستان های معین استان تهران اعزام شدند، چراکه این مرکز از نظر لجستیک و امکانات مراقبتی استاندارد بالایی داشته است.

وی معدل بستری در این نقاهتگاه را ۱۱ تا ۱۴ روز اعلام کرد و ادامه داد: ۷۷ درصد بیماران بستری در این نقاهتگاه، در نظرسنجی اعلام کردند که از شرایط بهداشت روانی این نقاهتگاه، یا به عبارتی این بیمارستان، رضایت کامل داشتند. همچنین ۸۵ درصد شهروندان تهرانی در نظرسنجی ستاد، این اقدام ایران مال را ستودند و ۷۵ درصد آنها تمایل به بازدید ایران مال بعد از بازگشت این مجموعه به مدار خدمت اولیه نشان دادند.

وی افزود: مسوولیت اجتماعی در بحران خود را نشان می دهدکه تیم این مجموعه سربلند و روسفید از این آزمون ملی بیرون آمدند. البته شتاب لازم برای مقابله با بحران کرونا موجب شد مستند سازی علمی به اندازه کافی صورت نگیرد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: سایر کشورهای جهان بعد از تجربه بازار بزرگ ایران، اقدام به استفاده از ظرفیت های نمایشگاهی کردند و این پیش قراول بودن مربوط به ایران و ایران مال است. انتقال و مفهوم سازی این تجربه فرض مدیریتی بر دوش ماست.

زالی با بیان این که تنها اقدامی که از فعالان اقتصادی در اپیدمی ها انتظار می رود این است که کسب و کار خود را موقتا تعطیل کنند که به اندازه کافی کفایت می کند، افزود: دوستان در مجموعه بازار بزرگ ایران گامی فراتر برداشتند و نه تنها با تعطیلی این مرکز یک خطرزدایی را رقم زدند، بلکه حرکت ارزنده ای را در ایجاد قلمروی نوین بهداشتی و درمانی صورت دادند و این سند ماندگاری خواهد بود. امتزاج نیروی انسانی زبده، مدیریت هوشمندانه و تدارک لجستیک منطقی، یک الگوی بی بدیل افتخارآفرین برای ما فراهم آورد.

وی تصریح کرد: همانطور که بارها گفته می شود، کرونا به پایان نرسیده است و این سناریو استمرار دارد و باید با اوج آمادگی و سطح بالای مراقبت و تمهیدات بهداشتی و درمانی در راستای ریشه کنی این ویروس گام برداریم.

وی ضمن تشکر از وزیر بهداشت، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی ایران، مسوولان این مجموعه بزرگ و معاونان ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، گفت: هدایت های عالمانه و تبدیل ایران مال به یک مجموعه آکادمیک کار بسیار دشواری بود.

اهمیت ایجاد فراظرفیت درمانی برای مقابله با بحران کرونا

دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران هم در این مراسم عنوان کرد: ایجاد فراظرفیت درمانی یکی از اقدامات جهانی برای مدیریت بحران محسوب می شود و فضا و تجهیزات مناسب و در کنار آن نیروی انسانی زبده و فرآیندهای مرتبط با این حوزه در این مسیر اهمیت دارد.

وی از اختصاص ۵۰ درصد ظرفیت تخت های موجود در حوزه درمانی استان تهران به بیماران کرونایی با مدیریت وزارت بهداشت و ستاد کرونا کلان شهر تهران خبر داد و گفت: در این مدت هیچ بیماری روی زمین نماند و هیچ زمان بیش از یک چهارم این ظرفیت اشغال نشد.

معاون درمان ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: در روزهای ابتدایی مقابله با این همه گیری، لزوم ایجاد مراکز مراقبتی و نقاهتگاهی در ستاد احساس شد و با تصمیم به موقع مجموعه ایران مال شکل گرفت. مهمترین موضوع در این مسیر، ادای رسالت اجتماعی بخش خصوصی در حاکمیت کشور است.

توکلی یادآور شد: با این اقدام متوجه شدیم در زمان بحران توان افزایش ظرفیت به ویژه در استان تهران وجود دارد.

به گفته معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، ترس مردم از حضور در مراکز درمانی باید با اطلاع رسانی درست، زدوده شود، چراکه تعداد بیماران بدحال در شهر تهران به شدت کاهش یافته است؛ البته مراقبت ها باید استمرار داشته باشد.

مشارکت و تعامل معنادار دولت و ملت ضروری است

علی انصاری مدیرعامل مجموعه ایران مال هم در آیین تجلیل از فعالان سلامت با یادآوری اهمیت تامین سلامت و امنیت در کنار یکدیگر و تاثیرات بحران کرونا در جهان بر روی این عوامل، تصریح کرد: هیچ پدیده غیرمنتظره ای را نباید به شوخی گرفت، چراکه ساده انگاری مشکلاتی را به وجود می آورد و برخی کشورهای پیشرفته نیز دچار این گرفتاری شده اند.

وی مشارکت مردم در بحران را عنصری اساسی خواند و گفت: مشارکت و تعامل معنی دار دولت و ملت برای مقابله با بحران ها، امری ضروری است.

مدیر عامل بازار بزرگ ایران با بیان اهمیت توجه به زیرساخت های سلامت، افزود: در این روزهای بحرانی تمام ارتباطات زمین و هوایی و کسب و کارها تعطیل شد، اما نظام آموزش همچنان فعال بود. شبکه مجازی مردم را نجات داد. زیرساخت های سلامت و درمان نیز باید در فضای مجازی شکل بگیرد.

وی در ادامه از آمادگی کامل بخش خصوصی به ویژه مجموعه ایران مال برای همکاری های لازم در حوزه رسانه خبر داد و گفت: بازار بزرگ ایران هیچ بازاری در دنیا به اندازه ایران مال، فضا و مشاعات برای خدمت رسانی به مردم اختصاص نداده است.

در پایان این مراسم، از دکتر زالی فرمانده، دکتر توکلی معاون درمان و دکتر ماهر معاون برنامه ریزی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور، دکتر کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر حمزه زاده مدیرعامل بیمارستان میلاد، مهندس ساکی مدیرکل دفتر منابع توسعه فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، دکتر فرزانه رییس نقاهتگاه های دانشگاه علوم پزشکی ایران و سایر فعالان حوزه سلامت که در حوزه مقابله با بحران کرونا خدمت رسانی کردند، تقدیر و تشکر شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر توافق هسته ای موقت سازمان همکاری شانگهای محمدباقر ذوالقدر