بازدید 4030
آقای شاهین طبع آمد و سکان دار تیم ملی شد و انصافا همه از جمله ایشان زحمت زیادی را کشیدند. اما نگفتم آوردن سرمربی خارجی برای تیم ملی منتفی است. این احتمال همیشه وجود دارد
کد خبر: ۹۸۰۲۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰ 23 May 2020

خیلی‌ها معتقد بودند که تیم ملی با مهران شاهین طبع به المپیک نمی‌رود، ولی تیم ملی بسکتبال ایران سرانجام به المپیک رسید که افتخاری برای مربیان داخلی است.

به گزارش تابناک ورزشی، رییس فدراسیون بسکتبال درباره شرایط این روزهای تیم ملی و این رشته حرف زده است. بخشی از مصاحبه تازه طباطبایی را می خوانید.

تا کجا از کادر ایرانی برای هدایت تیم ملی حمایت می‌کنید؟

ببینید این مسئله انتخاب کادر خیلی جسارت می‌خواست. اینکه شما بیایید با یک کادر کاملا ایرانی سهمیه المپیک بگیرید. ما تصمیم خود را گرفتیم، چون یک ارزیابی دقیقی از مربی‌هایی که آمده بودند کردیم. چون من چه به عنوان پزشک چه به عنوان کارشناس در اکثر بازی‌های تیم ملی در ۱۵ سال اخیر، همراه تیم ملی بودم. مثلا اولین باری که ما سهمیه المپیک ۲۰۰۸ پکن را گرفتیم، بازی‌ها در سال ۲۰۰۷ در توکوشیما ژاپن بود که من کنار تیم بودم. اولین بار بود که به فینال راه پیدا کردیم و لبنان را بردیم و اول شدیم و به المپیک راه پیدا کردیم. من تمامی دانش مربی‌ها را چک می‌کردم و از دوستانی که کارشناس بودند هم کمک می‌گرفتم. وقتی که به فدراسیون آمدم، یک ارزیابی نسبت به گذشته داشتم تا ببینم چقدر می‌توانم مدیریت هزینه کنم تا یک مدیریت هزینه برای ما به وجود آید.

در عین حال ببینم آن مربی‌هایی که آمدند چقدر روی بسکتبال ما تاثیر گذاشته و توانسته اند تغییر ایجاد کنند. به این جمع بندی رسیدیم که مربی‌ای که دانشش را دارد می‌تواند به ما کمک کند و چیزی از مربی‌های خارجی‌ای که به ایران آمدند، کم ندارد، آقای شاهین طبع در کمیته فنی مطرح شد و البته ما چندین کاندیدا داشتیم و همه به آقای شاهین طبع رای دادند و انصافا هم ایشان خیلی تلاش کردند. با بچه‌ها توانست آن ارتباط منطقی را ایجاد کند هرچند ما حواشی زیادی در این مسئله داشتیم. بالاخره هر تیم ملی حاشیه‌هایی دارد به خصوص که اولین بار بود که ما تیم ملی را با یک کادر فنی ایرانی به جام جهانی و انتخابی جام جهانی فرستاده بودیم و انتقادات زیادی از ما شد. ولی ما انتخاب درستی کرده بودیم چرا که انتخابی علمی و بر پایه اسناد و مدارک و یک ارزیابی درست و علمی بود و نتیجه هم داد.

با بچه‌های ملی پوش زیاد صحبت می‌کردیم و زحمت زیادی کشیدیم تا این تیم ملی جمع شود. همه، کادرفنی، فدراسیون و همه اهالی به خصوص اهالی رسانه که خیلی به ما کمک کردند تا بتوانیم این تیم ملی را یک تیم ملی منسجم کنیم. حواشی که به نظرم بدون هیچ مستند و مستدلی ایجاد می‌شد، ولی ما سعی کردیم این حواشی را مدیریت کنیم.

آن حواشی برطرف شده است؟ چون اوایل کار چند بازیکن ملی پوش که با آقای شاهین طبع مشکل داشتند و حتی کار به اهانت هم کشید.

بله متاسفانه چنین چیز‌هایی در ورزش هست و بسکتبال هم مجزا نیست. سعی کردیم آن‌ها را مدیریت کنیم. در عین گذشت‌هایی که از هم از جانب بازیکنان و هم کادر‌های فنی صورت گرفت، سعی کردیم محیطی را ایجاد کنیم که بدانند تیم ملی برای ما ملاک است. این تیم ملی عصاره بازیکنان خوب ما است. این تیم ملی سمبل و الگوی مملکت و ملت ما است. باید آن را حفط کنیم. یعنی در این دو سالی که بودم، چنین روحیه‌ای را در بچه‌ها ایجاد کردم و گفتم که دارید برای مملکتتان می‌جنگید. برای یک تیم ملی است. حالا ممکن است آدم یکسری انتقاد‌هایی هم داشته باشد و یک سری برخورد‌هایی کوچکی هم به وجود آمده باشد، ولی برای تیم ملی باید آن‌ها را کنار بگذاریم، چون تیم ملی برای ما ملاک است. خوشبختانه این روحیه در مسابقات جام جهانی علی رغم سه شکست نخستی که داشتیم، در دو برد بعدی ما خیلی تاثیر گذاشت و این روحیه و انسجام ایجاد شد که بچه‌ها واقعا همدیگر را تشویق می‌کردند و از بردن لذت می‌بردند که این برایم خیلی اهمیت داشت.

خوشبختانه هم کادرفنی زحمت کشید، هم فدراسیون خیلی زحمت کشید که بتوانیم این انسجام را ایجاد کنیم و ایجاد شد. به نظرم این یک برد خیلی خوبی بود که ما توانستیم. بالاخره ما باید از نیرو‌های داخلی استفاده کنیم. الان خودتان می‌دانید برای فوتبال در زمینه استفاده از مربیان خارجی، چقدر مشکل ایجاد شده است. به نظرم آنجا ما تصمیم خیلی هوشمندانه‌ای گرفتیم. نه تنها از نظر هزینه بلکه از این نظر که یک مربی ایرانی چقدر می‌تواند موثر باشد. به این شکل نیست که برویم یک مربی خارجی‌ای که سوادش از مربی ایرانی کمتر است بیاوریم، ولی چون خارجی است بگوییم خوب است. ما ارزیابی دقیقی در این مسئله داشتیم و بله بسکتبال نیازمند استفاده از مربی خارجی است و هیچ شکی در این باره که ما بتوانیم از دانش روز دنیا استفاده کنیم، نیست. ولی در قالب تیم ملی و در آن برهه از زمان که باید تصمیم درستی می‌گرفتیم، این تصمیم را کمیته فنی گرفت و ما هم تایید کردیم و خودم هم موافق بودم.

آقای شاهین طبع آمد و سکان دار تیم ملی شد و انصافا همه از جمله ایشان زحمت زیادی را کشیدند. آقای قاسمی که مدیر تیم‌های ملی ما است و بقیه دوستانی که کنار آقای شاهین طبع بودند، بسیار در این مسئله زحمت کشیدند. توانستیم این حواشی را تا جایی که ممکن بود کم کنیم. نمی‌گوییم که اصلا حاشیه‌ای وجود نداشت، چون بالاخره در هر تیم ملی‌ای هست. ولی خیلی حواشی کم شد و نتیجه آن را هم خوشبختانه گرفتیم. به نظرم من یک دستاورد خیلی خوبی بود که به عنوان یک تیم ملی بسکتبال با یک کادر کاملا ایرانی بتوانیم کسب سهمیه کنیم و چینی که آنقدر هزینه کرده بود و میزبان شده بود که کسب سهمیه کند، خب نتوانست اینکار را انجام دهد. به نظر من باید از این دستاورد استفاده کنیم. این دستاورد مال جامعه بسکتبال است و مال من هم نیست که بخواهم به اسم خودم تمام کنم. به اسم هیچکس نیست. به اسم ملت ایران، بازیکنان ایران و تیم ملی بسکتبال ایران است و این در تاریخ ثبت خواهد شد که المپیک ۲۰۲۰ توکیو که حالا به ۲۰۲۱ منتقل شده، تیم ملی بسکتبال ما با یک کادر ایرانی توانسته در این بازی‌ها شرکت کند و ما بتوانیم این روحیه وطن پرستی که به خاطر وطنمان بتوانیم از خود گذشتگی داشته باشیم را همیشه با خود داشته باشیم.

پس می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که فدراسیون بسکتبال در دوران ریاست رامین طباطبایی به دنبال مربی خارجی نخواهد رفت؟

نه، همچنین چیزی نیست. من خدمتتان هم گفتم که ما شاید مربی خارجی را برای رده‌های دیگر بیاوریم، چون بستگی به نیاز ما دارد.

برای تیم ملی چطور؟

برای تیم ملی هم ممکن است که این کار را بکنیم. این بستگی به آن دارد که در آن برهه چه تصمیمی می‌توان گرفت. اگر یک مربی خارجی واقعا می‌تواند بسکتبال را تغییر داده و آن را ارتقاء دهد، صد در صد از مربی خارجی استفاده خواهیم کرد که بتواند تاثیر گذار باشد و نیاز‌های مار را برطرف کند. وگرنه من یک مربی خارجی بیاورم و آن مربی‌ای که باید انتخاب کنیم قیمتش خیلی بالا است. او را باید بیاوریم و ما هم ۶ یا ۷ ماه لیگ داریم. بعد او قرارداد ببندد و در این ۶ یا ۷ ماه هم کاری نتواند بکند و بعد برای ۳ ماهی که از او استفاده می‌کنید هم تاثیر گذار نباشد. من چنین کاری نخواهم کرد، چون از بودجه آن برای توسعه بسکتبال و افزایش و بهتر کردن زیر ساخت‌ها استفاده خواهم کرد. ولی اگر بدانیم این مربی می‌آید و علی رغم گران بودن بتواند بسکتبال را تغییر دهد، صد در صد اینکار را خواهیم کرد. بسکتبال ما به همچین مربی‌هایی نیاز دارد. ملاک فدراسیون بسکتبال همیشه استفاده از دانش روز بوده است.

تا سال ۲۰۲۱ کادر ایرانی باقی خواهد ماند یا ممکن است تغییر کند؟

ببینید با این تغییراتی که ایجاد شد، باید یک بررسی مجدد نسبت به این مسئله انجام دهیم. صد در صد سعی می‌کنیم که کادر، کادر خوبی باشد که بتواند این تیم ملی را در المپیک هدایت کند. ولی امکان رخ دادن اتفاقات دیگر هم وجود دارد. منتظر هستیم تا تصمیمات گرفته شود. گفته شده المپیک ماه آگوست شروع خواهد شد و باید ببینیم به چه شکلی می‌توان امسال را ادامه داد. الان نمی‌دانیم برنامه تدارکاتی ما به چه شکلی است، چون وقتی برنامه تدارکاتی داریم باید حتما یک مسابقه برون مرزی داشته باشیم یا حالا تورنومنت‌های بین المللی داخلی، ولی وقتی امکان آن وجود نداشته باشد، تمرین کردن کمی سخت می‌شود. منتظر هستیم تا ببینیم چه زمانی دوباره می‌توانیم تیم ملی را تشکیل دهیم و با کادر فنی صحبت کنیم تا تصمیم درستی را بگیریم که انشاءالله برنامه زمانبندی را تا المپیک با نظر کادر فنی انجام دهیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری