بازدید 12767
معاون کل وزیر بهداشت گفت: در مازندران به‌طور شفاف هشدار می‌دهم با وجود کاهش مبتلایان نسبت به اسفند ماه، اما آمار ابتلا طی روز‌های اخیر نسبت به هفته پیش افزایش جزئی دارد.
کد خبر: ۹۷۳۵۸۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵ 20 April 2020
عامل اصلی انتشار بیماری اشخاص بی‌علامت هستند
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی عصر امروز در حاشیه نشست با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه این افزایش ابتلا در مازندران نگران‌کننده است، اظهار کرد: مردم مسافرت‌های پیش از ماه رمضان و داخل این ماه را به حداقل برسانند.

وی تصریح کرد: از امروز ممنوعیت تردد بین استان‌ها برداشته شد و این بازگشایی تردد‌ها با هدف اقتصادی و برای کسب‌وکار‌ها بود و مردم عزیز همچنان باید به شعار در خانه بمانیم کاملا وفادار بمانیم.
 


تا اطلاع ثانوی تا کشف دارو و واکسن در مقیاس ماه و سال باید به زندگی با کرونا عادت کنیممعاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تا اطلاع ثانوی در کل دنیا، حتی کشور‌هایی که به‌نظر می‌رسد پاک هستند، پیک دوم، سوم و چندم کاملا محتمل است.

دکتر حریرچی ادامه داد: اینطور نیست که اگر در قم و گیلان شیوع شدید داشتیم و الان افت کرده، پرونده این بیماری بسته شد.

وی گفت: استان مازندران که در یک برهه زمانی، پیک بیماری داشت، الان بیماری کنترل شده است، اما این به معنای این نیست که خیالمان راحت شده است.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: ما به طور خلاصه به زندگی با کرونا، احتیاطات مربوط به کرونا، رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تا حد مقدور، کماکان تا اطلاع ثانوی در مقیاس ماه و سال تا کشف دارو و واکسن که مشخص نیست قابل دسترسی همه کشور‌ها باشد، باید عادت کنیم.
 


عامل اصلی انتشار بیماری در سطح جامعه، اشخاص کم‌علامت و بی‌علامت هستنددکتر حریرچی افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت مرحله دوم غربالگری را انجام می‌دهد؛ در مرحله اول غربالگری با تمامی افراد تماس گرفتیم و در اکثر استان‌ها با بالای ۹۹ درصد افراد تماس گرفته شد.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم غربالگری، با بیش از ۸۰ درصد افراد تماس گرفته شد، اظهار کرد: یکی از اقدامات بزرگی که در حال انجام است، غربالگری با تست مولکولی نمونه از حلق و بینی برای اشخاص کم‌علامت و بی‌علامت است و یا کسانی که تماس نزدیک با مبتلایان داشتند.

معاون‌کل وزارت بهداشت عامل اصلی انتشار بیماری در سطح جامعه، اشخاص کم‌علامت و بی‌علامت دانست و گفت: کسانی که علامت دارند، ایزوله و بستری می‌شوند؛ این موضوع در ۲۱ استان در حال انجام است و به مرور به سایر استان‌ها تعمیم داده می‌شود.

دکتر حریرچی ادامه داد: اقدام بزرگ دیگری که با دانشگاه صنعتی شریف انجام شده، این است که با نرم‌افزار تلفن همراه افرادی که مبتلا ویا به جا‌هایی رفتند که افراد مبتلا وجود داشتند، را شناسایی ومحدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنیم و همچنین مردم می‌توانند از طریق نرم‌افزاری مناطق حضور افراد مبتلا را شناسایی کنند.

وی یادآور شد: همانطور که این ویروس هوشمندانه عمل می‌کند، ما نیز باید هوشمندانه عمل کنیم و تاکتیک‌ها را بروز کنیم و آرایش دفاعی را به میزان لازم عوض کنیم تا بتوانیم بر این بیماری پیروز شویم.

معاون وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ما به غیر از بعضی از ورزشکاران، از سلبریتی‌ها و افراد مشهور خودمان کار عمده و قابل توجهی ندیدیم، تصریح کرد: این ویروس در سطح جهان بیشتر فقرا را درگیر می‌کند و فقرایی که درگیر می‌شوند، عوارض بیشتری دارند.

دکتر حریرچی افزود: در کشور انگلیس، سیاه‌پوستان و آسیایی‌ها ۱۴ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما کسانی که فرم شدید بیماری را دارند و در آی‌سی‌یو بستری هستند، ۲۸ درصد می‌باشند.

وی با بیان اینکه در آمریکا میزان مرگ سیاه‌پوستان و فقرا دو برابر سفید پوستان و ثروتمندان است، گفت: عوارض اقتصادی بیماری بیشتر متمرکز بر فقرا، افراد روزمزد و شاغلین بخش خصوصی است.

معاون وزارت بهداشت با اشاره به اینکه الان وقت این است که به هم کمک کنیم، ادامه داد: الان در کشور‌ها افراد سلبریتی و افراد مشهور و محبوب نقش بسیار بزرگی در آموزش مسایل کرونا، کمک مالی مستقیم و جمع‌آوری کمک‌های مردمی را دارند.
 


فاصله‌گذاری اجتماعی باید به خوبی توسط مردم رعایت شوددکتر سید فرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل در ادامه این نشست گفت: ما از اواخر بهمن‌ماه درگیر کرونا شدیم و در یک هفته الی ۱۰ روز اخیر خوشبختانه آمار خیلی کم و یا خیلی زیاد نشده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بازگشایی اصناف را داشتیم، منتظر آمار‌ها در هفته پیش رو هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: اگر در یک هفته تا ۱۰ روز آینده آمار‌های ما کاهشی باشد، می‌توانیم خیالمان راحت باشد از پیک اول، اما رعایت‌ها و معیار‌های فاصله‌گذاری هوشمند به خوبی باید توسط مردم عزیز رعایت شود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا جواد فروغی نازنین ملایی طرح ساماندهی فضای مجازی