«بورس تابناک» بررسی می‌کند
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس تابناک در پاسخ به این پرسش که آیا وجود حباب در بورس چنین تصمیماتی را توجیه می‌کند، با بیان اینکه اطلاق عبارت حباب به کل بازار بسیار سنگین است، اظهار کرد: در همه بازه‌های زمانی ممکن است سهمی از ارزش ذاتی فاصله گرفته و بالاتر یا پایین‌تر قیمت گذاری شود و در شرایط فعلی، قطعاً برخی سهام فاصله زیادی با ارزش ذاتی پیدا کردند.
کد خبر: ۹۷۱۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷ 10 April 2020

امان از چهارشنبه‌های بی قرار بازار سرمایه/ نقدشوندگی قربانی تصمیمات شبانه/ عرضه‌های اولیه پاسخگویی نقدینگی نیست/ توقف بورس در ایستگاه ابهام اطلاعاتی 

امان از چهارشنبه‌های بی قرار بازار سرمایه/ نقدشوندگی قربانی تصمیمات شبانه/ عرضه‌های اولیه پاسخگویی نقدینگی نیست/ توقف بورس در ایستگاه ابهام اطلاعاتی چهارشنبه های بی قرار بازار سرمایه تمامی ندارد. در آخرین مورد تغییرات جدیدی در خصوص حجم مبنا و توقف و بازگشایی نمادها اتخاذ شده که نه تنها صدای اعتراض سهامداران را درآورده، بلکه مخالفت اعضای شورای عالی بورس را نیز در پی داشته است.

به گزارش بورس تابناک، بی ثباتی قوانین در بازار سرمایه در شرایط جنگ اقتصادی که بورس محلی برای آرام گرفتن نقدینگی و  جلوگیری از سرازیر شدن آن به بازارهای دیگر است، بسیار عجیب و نگران کننده است.

به طور خلاصه و بر اساس قوانین جدید، در تغییرات ۲۰ درصد نماد به جای ۶۰ دقیقه، یک روز متوقف می‌شود، پیش از این، اطلاعیه شفاف سازی اختیاری بود و از این به بعد الزامی می‌شود. به نظر می‌رسد ناشر دیگر نمی‌تواند به پاسخ و اینکه عرضه و تقاضا بوده بسنده کند و باید دلایل مشخص در رابطه با سود آوری و سایر عوامل درونی شرکت اعلام کند، وگرنه حجم مبنا برای یک دوره ده روزه دو برابر عدد فعلی می‌شود.

همچنین در توقف برای کنفرانس پس از رشد ۵۰ درصدی، حداکثر زمان توقف از دو روز به چهار روز افزایش می‌یابد و تفاوت آن این است که اگر شرکت به سوالات کنفرانس درست جواب ندهد! و دلایل درستی نیاورد و یا به سوالات پاسخ ندهد، برای ده روز حجم مبنا سه برابر وضعیت قبل خواهد بود.

در بازگشایی‌های بدون محدودیت نوسان پیش از این حجم مبنا یک بود که از این به بعد حجم مبنای عادی لحاظ می‌شود، همچنین وقتی نمادی با گره معاملاتی مواجه می‌شود، در پنج جلسه معاملاتی اخیر متوسط حجم معاملات کمتر از ۵ درصد حجم مبنا خواهد بود و در شرکت‌هایی که بازارگردان دارند، حجم مبنا بر اساس ضوابط مصوب هیات مدیره بورس و فرابورس خواهد بود.

این دستورالعمل موجب کاهش سرعت روند رو به رشد بازار خواهد شد و به نظر می‌رسد از سوی دو گروه با دو دیدگاه این تغییرات با هدف کاستن از سرعت رشد بازار اتخاذ شده، گروهی که معتقد به وجود حباب در بازار هستند و می‌خواهند از بزرگ‌تر شدن حباب فرضی جلوگیری کنند و گروهی دیگر از بازار عقب افتاده اند و چنین تصمیم‌هایی می‌تواند عقب افتادگی آن‌ها را از بازار جبران کند.

به هر روی، خرد جمعی تصمیمات در اتاق در بسته را نمی‌پذیرد و شاهد هستیم که اعضای شورای عالی بورس با این موضوع مخالفت کرده و آقای قالیباف نیز آنچنان که از شنیده‌ها برداشت می‌شود، از این تغییرات ناراضی هستند.

در پاسخ به گروه نخست که معتقد به وجود حباب در بازار هستند، توصیه می‌شود نگاهی به ارزش معاملات نماد‌های مختلف در هفته گذشته و ارزش معاملات ۱۰،۰۰۰ میلیارد تومانی روز چهارشنبه و عدم عرضه حجم مبنا در بعضی از شرکت‌های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها و سایر نماد‌ها داشته باشند، چنانچه در بازار حباب وجود دارد چرا سهامداران عمده حقوقی و حقیقی در این شرایط حاضر به عرضه نیستند؟

برخی صنایع در بازار سرمایه فراموش شده بودند و البته برخی نماد‌ها نیز مغضوب و از درگاه رانده هستند، از سوی پایین بودن ارزش بازار بعضی از شرکت‌ها در مقایسه با شرکت‌ها و سایر صنایع مشابه نگاه عمیق تری را می‌طلبد.

پس حباب دانستن کلیت بازار در چنین شرایطی اشتباه بوده و در صورتی که ریسک سیستماتیکی از طرف دولت و قوه مقننه و حوادث غیر قابل پیش بینی در بازار اتفاق نیفتد که در این شرایط چنین ریسکی نیز پیش بینی نمی‌شود، بازار به راه خود ادامه خواهد داد.

در همین خصوص روح الله حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس در صفحه اینستاگرام خود نوشت، وضع مقررات باید کارا و اثر بخش باشد، کارشناسان زیادی از رشد شتابان سهام برخی شرکت‌ها که پتانسیل سودآوری ندارند، ابراز نگرانی می‌کنند و همه علاقه‌مند هستند با اقبال سرمایه گذاران و جریان نقدینگی به بورس، بازار سرمایه عمق بیشتری یافته و به تولید و اقتصاد ملی کمک کند.

حسینی مقدم از درخواست از وزیر اقتصاد برای بررسی مصوبات اخیر سازمان بورس در شورای عالی بورس خبر داده و از موافقت وزیر برای برگزاری این جلسه در روز شنبه خبر داده است.

این عضو شورای عالی بورس شب گذشته نیز در صفحه اینستاگرام خود این تغییرات را نتیجه تفکر مسموم قیم مآبانه دانست و نوشت: وضع مقررات جدید بدون در نظر گرفتن مهمترین خواسته هر سرمایه گذار (نقدشوندگی) حتما با انتقاد همراه خواهد بود.

وی بر این موضوع که وضع هر قانونی که نقدشوندگی را از بین برده یا کاهش دهد از اساس باطل است، تاکید کرد.

امان از چهارشنبه‌های بی قرار بازار سرمایه/ نقدشوندگی قربانی تصمیمات شبانه/ عرضه‌های اولیه پاسخگویی نقدینگی نیست/ توقف بورس در ایستگاه ابهام اطلاعاتی 

در همین خصوص، مهدی دلبری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس تابناک در پاسخ به این پرسش که آیا وجود حباب در بورس، چنین تصمیماتی را توجیه می‌کند و با بیان اینکه اطلاق عبارت حباب به کل بازار بسیار سنگین است، اظهار کرد: در همه بازه‌های زمانی، ممکن است سهمی از ارزش ذاتی فاصله گرفته و بالاتر یا پایین‌تر قیمت گذاری شود و در شرایط فعلی قطعاً برخی سهام فاصله زیادی با ارزش ذاتی پیدا کردند.

وی در پاسخ به این که در صورت وجود حباب در بازار، چرا سهامدار عمده حاضر به فروش در برخی نماد‌های سرمایه گذاری، هلدینگ ها، پتروشیمی‌ها و غذایی‌ها نیستند، گفت: عدم تمایل سهامدار عمده به فروش به دلیل این است که در یک سال گذشته، تمام فروشندگان سهام پشیمان شدند و به همین دلیل، سهامداران عمده شرکت‌های بورسی ـ که باید عمدتاً به سهامداران اصلی خود پاسخگو باشند ـ رغبتی به فروش ندارند و اکنون در این قیمت‌ها، اقدام به فروش سهم نمی‌کند؛ از طرفی ورود نقدینگی به بورس، اهداف بالاتر را برای بازار ایجاد کرده است.

دلبری در خصوص تغییرات حجم مبنا و قوانین توقف و بازگشایی نماد نیز گفت: واقعیت این است که هدف و ساختار اصلی بازار سرمایه کشف قیمت بوده و قواعد معاملاتی باید به افزایش نقدینگی و کاهش دامنه نوسان کمک کند و دامنه نوسان و حجم مبنا متغیر‌های بنیادی نیستند و هدف از این قوانین باید افزایش نقدشوندگی بازار و کاهش نوسانات بازار باشد.

وی با بیان اینکه سازمان بورس به دنبال این است که روند قیمتی را کنترل کرده و به هیجانات بازار زمان بدهد و اصطلاحا برای بازگشت آرامش به بازار وقفه زمانی ایجاد کند، ولی دستیابی به این هدف بعید است، چون ورود منابع به بازار بسیار پرقدرت است، افزود: در سال ۹۸ حدود ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه رقم خورده، در حالی که تنها در سه هفته ابتدایی فروردین امسال، بیش از حجم کل عرضه اولیه سال ۹۸، ورود نقدینگی در بازار را شاهد بودیم و این نشان می‌دهد که عرضه‌های اولیه جوابگوی تقاضا در بازار نیست.

دلبری تصریح کرد: از طرف دیگر، سهامداران عمده نیز به دلیل افزایش قیمت بالای سهام، علاقه مند به افزایش سرمایه از محل آورده نیستند، چون باید تعهد بدهند که حق تقدم و در واقع سهام باقی مانده را بخرند که تعهد گرانی است؛ بنابراین، برای ورود منابع باید چاره اندیشی بهتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: برعکس سالیان گذشته که معمولاً در اسفندماه بنگاه‌های اقتصادی فروش بالاتری را ثبت می‌کردند، در اسفند ماه و بهمن ماه کاهش جزئی در فروش شرکت‌ها را شاهد بودیم که عمدتاً به دلیل بیماری کرونا بود، چون این ویروس از مرحله خوشبینی عبور و به یک اپیدمی تبدیل شد، اثرات این پاندومی جهانی بر قیمت‌های جهانی را می‌بینیم.

دلبری با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد، گزارش فروردین و اردیبهشت شرکت‌ها ضعیف‌تر خواهد بود، افزود: پیش‌بینی‌های اقتصادی با ابهام مواجه بوده و اکنون در مرحله ابهام اطلاعاتی قرار داریم، گزارش ماهانه و سالانه شرکت‌ها با تأخیر منتشر شده و به احتمال زیاد مجامع با تاخیر و تنفس مواجه خواهند شد، این دوره ابهام به نظر من ریسک بازار را افزایش می‌دهد و منجر به آن می‌شود که سهامداران کمتر به گزارش‌ها دقت کرده و با ریسک و تحلیل خود اقدام به خرید و فروش ‌کنند.

وی در پایان با تاکید بر نقش تعیین کننده منابع و جریان پول در بازار، حجم بالای معاملات، ورود مداوم پول به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صف خرید قابل توجه در نماد‌ها و نبود فروشنده‌های قوی در بازار، گفت: با توجه به ابهام و کاهش انتشار اطلاعاتی همچنان منابع و پول تعیین کننده روند بازار هستند و به دلیل تاخیر در مجامع خواه و ناخواه انتشار اطلاعات خیلی ضعیف‌تر از سالیان قبل خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بورس به سرنوشت وحشتناک تر از پدیده خواهد داشت ؟؟ این افزایش ها کاملا مشکوک است ؟ افزایش ۲۰ برابری بعضی از سهام چیری جز ساخت و پاخت های نهنگهای بورسی نیست ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
اینکه بورس سرنوشت بدی خواهد داشت هیچگونه پشتوانه و دلیل علمی ندارد و بر عکس با توجه به حجم نقدینگی حالا حالا ها رشد خواهد کرد. در مورد بعضی سهم های محدود که بیش از ارزش ذاتی رشد کرده اند شاید ریزش هایی را شاهد باشیم و در این میان مقصر خریدار این نوع سهام است که بدون مطالعه و تحلیل سهم را خریده است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
پراید ۷۰ میلیونی و مسکن متری ۲۰ میلیون و زمین وسط بیابون با چند میلیارد تومن قیمت حباب نداره بورس حباب داره؟ دوست عزیز برای ساخت یه پالایشگاه مثل پالایشگاه تهران باید حداقل ۵ میلیارد دلار هزینه کرد.اونهم نه در زمین های فعلی.در مورد چیزی که اطلاع نداری اظهار فضل نکنید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
هیچ اتفاقی نمی افته.کافی هست چند درصد سود بانکی رو بکشن پایین تا هیچ کس انگیزه ای برای فروش سهام نداشته باشه.خیلی ها ملک میخرن تا پنج سال هم ممکنه قیمتش بیشتر نشه.با این دید هر سهمی رو که شما بخری سودش از ملک تو بلند مدت بیشتره.من ۴۰ ساله سرمایه ام تو بورس هست و بارها ریزش و خیزش بورس رو دیدم.از خرید سهم با ارزش در بلند مدت هیچ کس ضرر نمیکنه
reza
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
, - . الان طوری شده کارخانه ای که میشه با 50 میلیارد لوکس و با ماشین آلات مدرن و نو اروپایی ساخت در بهترین منطقه صنعتی توی بورس ارزشش شده 200 میلیارد اونوقت کارخانه ای که کار نمیکنه و رییسش
فراریه سهام 100 تومانیش شده 3000 تومان
نمیدونم ولی این حباب نیست اینو میگن کلاهبرداری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
کارخانه ۵۰ میلیاردی شده ۲۰۰ که نه ۳۰۰ هم شده منتهی سهم های باارزش زیادی هم هستن که یک سوم ارزش جایگزینی قیمت دارن.کل بورس ایران زیر ۱۵۰ میلیار دلار ارزش داره.بورس عربستان حدود ۸۰۰ میلیارد دلار هست.آیا ظرفیت صنعتی عربستان صعودی ۵ برابر ایران هست ؟خیر .اونجا سود بانکی پایین هست مردم سهام میخرن..تورم هم ندارن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
عزیزان چه طور بورس در عرض یک سال 7 برابر رشد داشته!!!

آره مسکن و دلار و طلا بین 2.5 تا 4 برابر شدن، اما نه در یک سال! بلکه 2 سال و 3 ماه طول کیشد
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
بله حرف شما درست بعضی شرکت ها حباب داره ولی خریدار باید عاقل باشه. فملی شرکت صنایع ملی مس ایران فقط 150 میلیارد دلار ذخیره مس داره ارزش مارکت آن 5 میلیارد دلاره . ما می خریم شما بگید حبابه ما سهام دار سهم های بنیادی هستیم و در واقع صاحب کارخانه ها.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
مسوولین بهترازما درجریان حباب عظیم بورس هستند ولی عامدانه سکوت کرده اند تاسرمایه ها همچنان به بورس سرازیر شده وحباب بزرگتروبزرگترشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
هوررررراااااا
شاخص کل قله ۶۰۰ هزارواحدی رافتح کرد
روزنامه های سینه چاک بورس بخصوص روزنامه د.ا. درشت ترین فونت هایشان را برای تیتر زدن اماده کنند !!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
در خود آمریکا هم تورم هست و دامان خود دلار را هم میگیره و دلار بی ارزش میشه ولی سهام خیر چون تورم حتی باعث افزایش دارایی های شرکت ها میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
قابل توجه افرادی که حباب رو منتفی می دونن

خودتون قضاوت کنید :

آیا ممکنه یک نفر در ابتدای سال 98 موتور سیکلت هوندا 125 خودش رو فروخته باشه و الان سوار برلیانس بشه!!!

با عقل گربه جور درنمیاد!

یکی دو ماه قبل تر از ابتدای سال 98 شاخص بورس حدود 80 هزار تا بود حالا رسیده به 600 هزار تا!!!

همون زمان طلا 400 هزار تومن بود! و الان فقط 50 درصد رشد داشته

بورس چنان سقوطی بکنه که کشور رو به ورشکستگی کامل برسونه

خواهیم دید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
حرفهای شما از روی حسادته دوست عزیز
ناشناس
| United States |
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
عزیزم دلار خوبه؟
ناشناس
| - |
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
رشد بورس فقط رشد شاخص قلابی هست و سهام رشدی نکردن البته بجز برخی. و قیمت سهام نسبت به ریال بی ارزش شده هنوز خیلی عقبتر از مسکن و ارز و طلاست
یک اقتصاددان
| Spain |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بعنوان یک اقتصاددان حرف ناشناس 20:42 را کاملا تایید میکنم . دلالهای بورسی که تو سایتها جولان میدن و با کامنتهای الکی سعی در خواب غفلت گذاشتن فریب خوردگان بازار سرمایه رو دارن ، تا کی میتونن به این خیمه شب بازی مسخره ادامه بدن . هفت ساله جز برجام و بورس حرفی برای گفتن ارائه نشد . برجام که بدون ذره ای دستاورد نابود شد رفت پی کارش اینا بجاش مدام زوم کردن رو بورس که بگن تز ما درسته . تموم رکود اقتصادی کشور که صنایع و بازارها رو فلج کرده منشا اصلیش همین بورس مصنوعیه بخاطر تجمیع نقدینگی . بحدی قماربازان سهام رو بدعادت کردن که اگر یک روز کمتر از 15000 واحد شاخص رو ببرن بالا به دلشون نمیشینه و دمق از تالار شیشه ای میان بیرون . عیب نداره شاخص رو برسونین به میلیون بعد میلیارد بعد تریلیارد . بقول دوستمون با صدای بمب سقوط میکنه و هجومی برای خروج ازش ایجاد بشه که سرسام بگیرین . حالا هی یکبند شاخصو دستی ببر بالا هر وقت هم صف فروش ایجاد میشه کل بیت المالو بذار جلوی حقوقیها سهام پاره و سهام بادکرده بخرن . طرز مدیریت اقتصاد در این هفت سال با بورس و قماربازی سهام تماما بصورت دستی و مصنوعی باعث فروپاشی اقتصاد و عمیق ترین رکود اقتصادی طول تاریخ شده . بورس فعلی بالای 400 هزار واحد حباب داره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
جناب اقتصاد دان شک دارم شما حتی الفبای اقتصاد و بورس رو هم بلد باشی.ضمنا تالار شیشه ای پارسال تعطیل شد.کسی هم دیگه برای معامله سهام به تالار بورس نمیره.به کوری چشم دلال ها مابقی نقدینگی هم راهی بازار سرمایه میشه و چیزی برای شما نمی مونه.بنظر تا دیر نشده دلارها رو بفروش.خون ملت رو تو شیشه نکن
چارک میرزا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
چه اقتصاد دانی هستی که املای دمغ را به قول خودت دمق می نویسی
داریوش
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
پولی که الان توی بورسه کمتر از 1 درصد نقدینگی کل کشوره! و شرکت ها و کارخانه هایی که تو بورس هستن بخش ناچیزی از صنایع کشور رو شامل میشه. چطور بورس می تونه باعث ورشکستگی کشور بشه. دولت باید شرکت های بیشتری از بدنه خودش رو تو بورس عرضه کنه تا پول بیشتر باعث افزایش غیر منطقی قیمت سهم ها نشه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
در کمال احترام، در تحلیل تون بی دانشی و ناآگاهی موج میزنه. وضعیت بورس فعلی چه ربطی به فروش موتور و خرید برلیانس داره؟!!!
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
اینم مد شده دیگه جعل عنوان کنیم اقتصاد دان فرضا بورس حباب داره ملتم پول رو از بورس کشیدن بیرون ببرن بانک ؟ دلار بخرن ؟ طلا بخرن ؟ ملک بخرن ؟ نظر شما چیه؟ رو چی سرمایه گذاری کردی داری می سوزی؟ همه جای دنیا بورس یعنی تولید. دولت می تونه کلی شرکت بزرگ رو خصوصی و بورسی کنه هم جلوی رشد رو می گیره هم پول به دست می اره هم بهتر از دلالی های دیگه هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
دوست عزيز من هم در بورسم ولي از اين چيزايي كه شما مي گي خبري نيست من 4 ماه در بورسم حداكثرش 15 درصد سود كردم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
الفبای بورس رو نمیدونی اظهار نظر نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
باوجودهمه تلاشها برای جلوگیری از جهش قیمت ارز شک نکنید دلاربزودی ۲۰ هزارتومان رارد خواهدکرد چون به گفته خودمسوولین رشد یک ماه گذشته ارز حتی درحد تورم هم نبوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
ظاهرا گروهی هستن که یا به دلیل جاماندن از بازار قصد دارند تعمدا بازار رو خراب کنن.ارزش بازار سرمایه ایران حدود ۱۳۰ میلیارد دلار هست.اصولا شاخص ۹۰ هزار واحدی در سال ۹۶ هم به فقط جک بوده و بس.هر کس کوچکترین اطلاعی از بورس ایران داشته باشه متوجه میشه که محاله با سه برابر این پول هم بتوان این همه صنعت رو یکجا به وجود آورد.حالا پروژه های در دست ساخت و ارزش برندینگ شرکت ها بماند.بنظر میاد به جز تعدادی از سهم های کوچک در بازار ارزش روز بسیاری از شرکت ها با ارزش جایگزینی فاصله بسیار بسیاری دارد.پایین بودن قیمت ها در گذشته صرفا به دلیل عدم آگاهی مردم با فرهنگ سرمایه گذاری بوده و طبیعی هست که با شناخت مردم از بورس قیمت ها به ارزش های جایگزینی خود نزدیک شود.که این باعث میشود دارایی های بورسی مقدار زیادی از فشار نقدینگی رو از دوش اقتصاد بردارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
یعنی تا دوسال پیش هیچ کس فهم و درک این را نداشت که سهام ها گنج های زیر خاکستر هستند و حالا نابغه های عموما سفته باز به این کشف مهم رسیده اند و حتی سهام های زیانده هم چندین برابر شده بعضی سهام ها هم ۳۰ تا چهل برابر شده اند در حالیکه سطح تورم با دلار و زمین که تازه ملاک هم نیست چهار برابر شده اند تازه نابغه ای در پایش شاخص را تا ۸.۵ میلیون هم تا ۲.۵ سال بعد پیش بینی کرد اینطوری تحلیل بشه احتمالا تا پنج سال دیگر شاخص به میلیارد برسه ما که بخیل نیستیم و رشد بورس ضرری برای معیشت عام مردم نداره خیرش را ببینید ولی خواهشا تازه واردها نگران جانشان باشند و بی مهابا سهم نخرند کافی است تلنگری جدی به بورس بخورد عده ای را بیچاره خواهد کرد و همه تحلیل گرهای امروز غیب خواهند شد و عده ای هم با ژست روشنفکری خواهند گفت ما گفتیم با آگاهی سهام بخرید و یادشان خواهد رفت چقدر ملت را شیر کردند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
خیلی ها خبر داشتن که ارزش شرکت های بورسی خیلی پایین تر از ارقام واقعی هست منتهی کسی پیش بینی نمی کرد که چه زمان مردم به این آگاهی برسند.و الان سرمایه هاشون چندین برابر شده.اکثر شرکت های بزرگ بورس دولتی بودن.دولت هم به دلیل عدم استقبال و آگاهی عموم مردم با فرهنگ سهامداری و از روی اجبار برای اجرای اصل ۴۴ با یک دهم ارزش واقعی شرکت ها رو آورد توی بورس.شرکت هایی که خیلی هاشون اونموقع زیان ده بودن اما در طول زمان الان به سود دهی رسیدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
درایام تاخت وتاز کرونا ودراوج تحریم ورکودمطلق بورس نورچشمی هرروز۴-۵ درصد رشدمیکنه لابد اگه تحریمهابرداشته میشد و رکود وکروناهم خاتمه پیداکنه بایدشاهد رشدروزانه ۱۰-۲۰ درصدی بورس باشیم !!! اکنون به لطف عددسازی بورس دراستانه فتح قله ۶۰۰ هزارواحدی است برای من وخیلی های دیگه این سوال پیش امده که قرارهست این رشدساختگی تاکجاادامه پیداکنه ؟ تا یک میلیون واحد ؟ دومیلیون واحد یابیشتر؟!!! ولی یک چیز مسلمه واون اینکه هرچه دراین بادکنک بیشتربدمند باانفجارمهیب تری نابودخواهدشدوسهامدارانش رابه خاک سیاه خواهدنشاند فعلا همه سکوت کرده وفقط نظاره گر بادشدن بیشتربادکنک هستند !!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شما هم ارضه داشته باش سکه و دلارهات رو بفروش بیا تو بورس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
اول برو املای صحیح «عرضه» رو یادبگیر بعد بیا اظهار فضل ودانش بکن !!!
عمو قزوینی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شما هم کتاب فارسی دوم دبستان را بخوان تا املای عرضه را بقول خودت ارضه ننویسی ؛ ببم عسلم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بورس هر چی هست از هجوم سرمایه به دلار و سکه و مسکن بهتره
اطمینان دارم حمایت می شه و سرمایه های کوچک مردم را جذب می کنه و به تولید رونق می ده و کمر دلال های دلار و سکه و مسکن را می شکنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
ارضه دیگه چیه ؟؟؟
حمیدخان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
املای عرضه صحیح است ؛ عمو جان
ناشناس
| Sweden |
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
تو هم کشتی ما را با این کلمه بورس نور چشمی . هر روز هم می ای جملات قبلی را تکرار می کنی. حالا پیشنهادت چیه ؟ جمع کنیم بیاییم کنارت به کار دلالی مشغول شیم ؟ یا چی دلار و خودرو یا مسکنی که خریدی مشتری نداره و تو دستت باد کرده؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
درپاسخ به ۲۲:۴۱
من توی بازار ارز سرمایه گذاری کردم سرمایه ام هم تاالان ۵ برابرشده والبته تارسیدن به نرخ واقعی اش هنوزخیلی جاداره کامنت های من با هدف اگاهی دادن به مردم ومبارزه با تبعیض وپروپاگاندا هست وتازمانیکه بورس بصورت مصنوعی ودستوری بالا وارز پایین نگه داشته میشه به کامنت هام ادامه خواهم داد
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شما قطعا باید دلال ارز و مسکن باشی
حداقل کامنت های تکراری در خبرهای گذشته رو استفاده نکن
چیز جدیدی بگو یا دست از دلال بازی در بیار و بیا تو بورس
دلال بازی برای اقتصاد کاملا مضر هست برعکس بورس
reza1
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
دعوا سره پول مفت و بدون زحمته که یکسری از مردم عادت کردند به اون ، اونی که خریده میگه واقعیه اونی که نخریده میگه حبابه
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
باشه تو راس میگی مردم رو آگاه کن بیان دلار بخرن که تو سود کنی ملت هم روز به روز زندگی براشون سخت تر بشه . بورس رشد می کنه حداقل به کسی آسیب نمی زنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
نصف مردم دنیاهم از کرونابمیرند از اسمان سنگ هم ببارد جنگ جهانی سوم هم شروع بشود قیمت نفت به بشکه ای ۲ دلارهم برسد تمام بورسهای دنیا هم کن فیکن شوند بازهم بورس نورچشمی به رکوردزنی روزانه ۱۰-۲۰ هزارواحدی خودادامه خواهد داد خخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
چرا شما ناراحتی ؟
ناشناس
| Sweden |
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
تو همون کامنت بالا نظرت را گفتی دیگه بورس نور چشمی جان
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
معلومه از چی ناراحتید
از اینکه سرمایه ها وارد بورس میشه و وارد دلار و بالاتر رفتن قیمت ها نمیره تا ابزاری دیگری برای حمله به کشور و دولت ندارید ناراحتید
برای همین در همه خبرهای ربط و بی ربط شروع به حمله به بورس و اتهام نور چشمی و....می زنید
بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
تاکورشود....هرآنکه نتواند دید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
عزیز دل برادر دلار 16 هزارتومنی 32 هزار تومن نخواهد شد. سالی 30 درصد هم گرون بشه باز ضرر دادی بفروش خودتو راحت کن تو هم بیا تو نور چشمی نگران سلامتیت هستم خیلی داری حرص می خوری سکته نکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
ساعت ۱۲:۴۵ روزچهارشنبه ۲۰ فروردین
ساعت کارتالاربورس نورچشمی تا ۱۲:۳۰ هست ولی الان که یک ربع هم از اتمام رسمی ساعت کاری گذشته تالاربورس هنوزفعاله !!!
چرا؟ چون شاخص کل همچنان داره رشد مبکنه( رشدش میدن) ودارن کشش میدن تا شاخص کل که درمرز ۶۰۰ هزارواحد هست وارد این کانال بشه وبعد دوباره سایتها وجراید سینه چاک بورس والبته صداوسیما خبر فتح رویایی قله ۶۰۰ هرارواحدی را دربوق وکرنا کنند !!!!
پاسخ ها
کمانگیر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آقا شما رو چرا کشف نمی کنند. چه چیزی رو نورچشمی کنند؟ دلالی طلا و ارز رو؟ بر فرض محال اگه ساخت پاخت باشه روزی ۵ درصده نه دلالی که کمر این سرزمین رو شکسته و مال یتیم و صغیر رو با افتخار تمتم چپاول میکنند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
کامنت تکراری روزهای گذشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
اینهم از لرزشهای یک ریشتری بورس بالاخره زلزله پنج الی شش ریشتری در راه است شاید باشروع مجلس یازده زلزلت دربورس انجام شود لطفا از هم اکنون سرمایه گذاران اماده باشند تا به پناهگاه بروند هرچند به خوبی روشن است که سرمایه های کلان ومیلیاردی وارد بورس نشده وننیشوند وفقط سرمایه های خرد ده میلیون ریالی و ،،،،،، وارد بورس شده اند امیداست اعداد ریشتر این زلزله زیر پنج باشد انشاالله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
چقدر دلت سیاهه و حسودی شما ؟!
بازار سکه و دلار را کساد کرده بورس ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بیا باباجون شما هم بیا توی بورس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
کور خوندی دلال بیچاره دلار و خودرو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
مگه عقلموازدست دادم که بیام توبورسی که بزودی حباب عظیمش خواهدترکید من دلار نقددستمه نه یک مشت کاغذپاره به نام سهام که اگرجنگ بشه بدرد پاک کردن شیشه هم نخواهدخورد
بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
به دعای گربه سیاه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
هر چقدر دلار گرون بشه بورس هم میره بالا پس خیال خام نکن اگر دلار بشه 32 هزار تومن تو 100 درصد سود می کنی ولی بورس بازدهش چند برابر سود تو میشه چون هم شرکت های صادرات محور درآمدشون بیشتر میشه هم ارزش تجهیزات و دارایی های شرکت میره بالا. بیشن مطالعه کن . بورس وقتی زمین می خوره که دلار هم بخوره زمین . اگر توافق بشه یا تحریم ها برداشته بشه هر دو زمین می خورن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
درشرایطی که کل جهان باکرونا دست وپنجه نرم میکند وهرروزشاهد مرگ انسانهای بیشماری هستیم و سقوط پی درپی بازارهای بورس دنیا همچنان ادامه دارد درایران اما دیگرهیچ چیزجلوداربورس نورچشمی نیست
عدم تاثیری پذیری بورس ایران از محرک هایی که قاعدتا منجربه سقوط میشوند وهمچنین حبابی بودن بورس در تحلیل زیر توسط یک کارشناس خبره بورس به صراحت عنوان شده :
حمید میرمعینی با اشاره به اینکه نوسانات قیمت نفت، شیوع بیماری کرونا در جهان، جریان نقدینگی و نرخ ارز از فاکتورهای موثر بر بازار در شرایط فعلی هستند، ادامه داد: هر کدام از این مولفه ها یک وزنه تاثیر گذار هستند
وی ادامه داد: اتفاقات دو ماه گذشته ثابت کرد جریان نقدینگی حتی به برخی از مولفه ها که در دوران گذشته تاثیر مشهودی بر بازار داشتند، فرصت اثرگذاری نمی دهد و اثرات آنها را خنثی می کند.
میر معینی با بیان اینکه این موضوع به نفع بازار نیست و حتی خطرناک نیز است، افزود: بازار سرمایه در دوران ورود پول های عمومی به سر می برد و علیرغم اینکه برخی نمادهای معدود در بازار وجود دارند که هنوز برای رشد پتانسیل بالقوه دارند لیکن بسیاری از نمادها (شاید حدود ۷۰ درصد) بیش از ارزش ذاتی معامله می‌شوند.
کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه جریان نقدینگی باعث خروج بازار از تحلیل و منطق شده، اظهار کرد: بازار حتی با اخبار منفی با اصلاح قیمتی خاصی مواجه نمی شود
وی با تاکید بر این مطلب که بازار از حالت تحلیل خارج شده و با عوامل منفی، افت پیدا نمی‌کند، ادامه داد: این موضوع خطرناکی بوده و این روند ادامه دار نخواهد بود،
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
دوستان دقت کردین تمام کامنتهای بالا رو فقط همین ایشون نوشتن
اقای بورس نور چشمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
دراوج کرونا
در اوج تحریم
در اوج رکود
شاخص کل بورس دراستانه ورود به کانال ۶۰۰ هزارواحداست !!!
بادکنک بورس نورچشمی بزودی باصدای مهیبی خواهد ترکید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
انهایی که اخیرا بورس بورس میکنند کارشون مثل همون دلالهای سر میدون فردوسی است که میگن آی بدو نیای فردا دلار گرونتر میشه.....
همانطور که دلار تا ۱۹ هزار بالا رفت و بعد تا ۱۲ هزار پایین اوند بورس هم تا چند وقت دیگه و با خروج هیجان و جو معمول زمین میخوره
این کامنتو طلا بگیر
سهامدار خرد
|
-
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
مدیران بورسی بارشان را بسته اند و سهامشان را در اوج فروخته اند و حالا برای جایگزین کردن سهام فروخته شده نیاز دارند قیمتها را پایین بکشند لذا این قوانین مسخره را تصویب کردند.این بازی را بارها در بورس پیاده کرده و از مردم نوسان گرفته اند.بلافاصله باید برکنار و محاکمه شوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
ربات هایی که این کار رو کردن .. حد فاصل بین کارگزاری و سرور بورس فعالیت دارن..پس به احتمال زیاد مال خود دولت اه..نه عده ای مدیر
ناشناس
|
Sweden
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
مطلب خیلی خوب و کاملی بود. سهامداران عزیز با خیال راحت سهامداری کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
وبعدش هم باخیال راحت به خاک سیاه بنشینید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
کارهای جناب آقای شاپور محمدی در یک سال ونیم اخیر بنده را به یاد کارهای ارتش عراق در زمان جنگ با ایران انداخت هرگاه که ایران به ارتش عراق فشار می آورد . ارتش عراق اقدام به تخریب ویا بمباران شیمیایی شهرهای خودش می کرد مثل پنجوین درسال ۶۲ عملیات والفجر ۴ حلبچه در سال ۶۶-۶۷ توسطه صدام بمباران شیمایی شد و تعداد زیادی از مردم بی گناه کرد زبان کشته شدند.
اکنون نیز آقای شاپور محمدی با قوانین و اقدامات سلیقه شخصی خودشان از اول سال ۹۸ تاکنون باعث نابودی سرمایه،سرمایه گذاران در بورس تولید و رشد اقتصادی شده است.
به اتفاق همه سرمایه گذاران در بورس از قوه محترم قضایی خواهشمندیم در مورد سرمایه های مردم در زمان مدیریت آقای شاپور محمدی در بورس را بررسی و احقاق حق مردم کنند.
یا احکم الحاکمین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
شاپور محمدی معتقد به حباب سنگین در بورس بود .. دیتا بیس که اون میدید قوی ترین بودا و برای عقیده اش از سمت به این مهمی کنار کشید..باید زمان تصمیمش رو قضاوت کنه...من برا کسی که برای عقیده اش اقدام میکنه احترام قایلم
مشاور۹۹
|
Luxembourg
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
چه خوب بورس بالاست .. خیلی عالیه.
اداره کل مالیات بر درامد بدو که امسال از بورس می تونی کلی مالیات بگیری.
هورا.. با وجود تحریم شرکت ها درامد خوبی در بورس نشان دادن .. پس مالیات خوبی باید به کشور بدن.
مالیات مالیات مالیات بدو که تا عدد ها رو عوض نکردن. شرکت های توی بورس نشان دادن که بالای صد درصد سود خالص داشتن.

هورا کشور دیگه نیازی به دارمد نفت نداره چون با اطلاعات داده شده از بورس کلی درامد داشتیم.
پس باید مالیات کشور رو بدن.

قابل توجه اداره کل مالیات بر درامد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
ببخشید..درامد حاصل از خرید و فروش سهام چون آنلاین نیم درصد مالیات هنگام فروش میده..از مالیات معاف اه..سازمان مالیات حق ورود به این حوزه نداره مگه نیم درصد رو برای اینده افزایش بدهل
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
یه گروهی هستند که به سختی تلاش دارند که به بورس ضربه بزنند
اینا تو خبرهایی که اصلا ربط به بورس نداره هم پیام میگذارند
تابی جون یه تحلیلی چیزی بذاری که اینا دنبال چی هستند و چرا از رشد بورس ایران این قدر عصبانی و ناراحتند،
خیلی ممنون میشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
ماازبی عدالتی وتبعیض دربرخورد دوگانه بابورس نورچشمی و سایربازارهای رقیب عصبانی وناراحتیم
ازاینکه وقتی بورس کمی رشدمیکنه جراید سینه چاک بورس وهمینطور صداوسیما انرادربوق وکرنامیکنند و زمانیکه فقط دریک روز ۱۸ هزارواحدسقوط میکند شتردیدی ندیدی !!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
اینها عوامل آمریکا و عربستان سعودی هست.بدون شک
غیر قابل نشر
| United States |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
بهترین جا برای سرمایه های سرگردان بورسه اما عده ای که دلال ارزو مسکن هستند و سواد بورسی ندارند چون بلد نیستند در بورس چکار باید بکنند برا ی برگرداندن نقدینگی به بازارهای کاذب پیوسته جو منفی میدن و این از حضورشان در همه سایتها وکامنتهایشان زیر همه موضوعات بخوبی روشنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
حسین آقا سلام کسانی که منفی میدهن اصلا نمیدانند بازار سرمایه یعنی چه وقتی صورتهای مالی یک شرکت در دوسال پیاپی سود ده بوده ودارایی های ثابت و غیره افزایش پیدا کرده مثلا زمین یک کارخانه هر سال 3برابر میشه وبقیه چیزها نیاید شرکت سود ده باشه بحث بورس طولانی هست قبلا فقط افراد با مدرک تو بورس کار میکردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
میدونید بورس مخفف چیه؟
ب: بازار
و: ورشکسته
ر: روبه
س: سقوط
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
بانمک کی بودی تو؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بورس بای بای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
خیلیها مثل من برای نابودی بورس لحظه شماری میکنن
پاسخ ها
بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
انشاالله کورونا بگیری بری به درک که برای مردم بد نخواهی
ناشناس
|
Belgium
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
بنظر مي رسد دلايل رشد بورس عبارتند از:
-رشد دلار و رشد شديد ارزش جايگزيني کارخانجات و ارزش بالاي داراييهاي آنها مانند زمين و تجهيزات که لزوما ارتباطي به سود اعلامي آنها ندارد
-رشد شديد بازارهاي موازي مانند طلا و ارز و مسکن که ديگر به اشباع رسيدند و دولت هم خوشبختانه به اين رسيده که رشد انها همچنانکه خانمانسوز بوده لذا بازار سرمايه گزينه مفيد و مشارکت مردم براي ثبات سياسي و اجتماعي بلحاظ نفع بري از عايدات ملي مه است. اين درک مهم است و شايد بندرت پيش بيايد مشارکت واقعي مردم اينگونه عملياتي شود ...
-نقديندگي بالا مخرب است و دولت هم ديده و فهميده از يکسالي که بخشي از ان جذب بورس شده مثل مسکن و ارز توده ها له نکرده و خانه ها را ويران نکرده است، تا بحال رخدادي ويرانگري ايجاد نکرده است.
-البته بورس محل ريسک است منتهي ريسکش خيلي بالاتر از ساير بازارهاست به همين جهت هيجان نقش دارد و شايد مزيتش هم اين باشد بنايراين افرد مخاطره پذير بايد وارد بورس شوند نه انهايي که مستعد سکته زودهنگامند.
-تورم انتظاري حدود 40 درصد هر بورسي را در هر کشوري تکان ميدهد خواه ما دوست داشته باشيم يا نه.
-مهمترين مشکل بورس ما عدم ميدان دادن يا مشورت با اهل خبره و فعالان بازار سرمايه است که منجر به بخشنامه هاي شبانه براي ايجاد جنگ رواني است
-مشکل بورس خلا هاي قانوني براي شفافيت است و اين با توسل به راهکارهاي من دراورده و منسوج هفته قبلي حاصل نميشود متاسفانه معرف ناپختگي مديريت بورس است هرجند انها دلسوز و نگران رشدهاي سريعند احتمالا نيت خير دارند.
-درست است برخي سهامهاي درپيدي و کوچک رشدهاي عجيبي کردند ولي شرکتها بزرگ و بنيادي مثل فوادي ها و معادن و پتروشيميها و انفوماتيک رشد چنداني نداشتند که اتفاقا رشد انها که طبيعي هم هست شاخص را جهش خواهد و تازه در مسير درست خواهد انداخت.
-بنظر ميرسد بايد از گسترش معقول و منطقي بورس استقبال بايد کرد نبايد از رشد ان ترسيد رشدي که هنوز تورم را در بيشتر شرکت هاي عمده جبران نکرده است.-بنظر مي رسد مديريت بورس بايد دنبال مچگيگيري انهاي باشد که در بورس با ترفندهايي سهامداران واقعي را به زيان دچار ميکنند و مديريت بورس ميتواند ولي يا زورش نميرسد تا شريک قافله است به همين جهت کل سهامداران را متهم ميکند و با قونين شبانه بجاي انها اينها را تبيه ميکند.
ناشناس
|
-
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
همان کلاهی که در پیش فروش سکه سر سرمایه گذاران گذاشتند سر سهامداران خرد هم خواهند گذاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
سلام اقایون من دیر رسیدم لطفا ماهم هستیم این بازاربورس وجریان بورس یک شبه بوجود نیامده خیلی از اقتصاددانان زیرک نشسته اند به خاطر درخواستی که دولت ازانها داشته برناما ریزی کرده اند من کاری به ریزش یا جهش بورس ندارم ونظری هم دراین دوقسمت ریزش و جهش نمیدم فقط اینرا میدونم که برای راه افتادن تولید وجلوگیری از افزایش قیمت دلار وازهمه مهمتر کاهش قیمت مسکن این عددسازیها را به راه انداخته اند وفرضا که این رشد یورس عددسازی باشه مزایای ان بیشتر ازمعایب ان است چون یقینا بازارمسکن بارشد بازاربورس کاهشی میشه وعده زیادی که خریدارواقعی ومصرفی مسکن هستند با کاهش قیمت مسکن درنیمه اول امسال خرید خود رابا قیمت نازل انجام میدن هم کمک به قشر متوسط مردم هم اندکی بار از دوش دولت درمسکن سازی برداشته میشود ومهمتراینکه سوداگران مسکن ودلالان تاچهارپنج سالی مفقودالاثر میشن وبازارمسکن نفس راحتی میکشه ازانطرف به همین اندازه بازار دلار کنترل میشه خلاصه اینکه این بورس نورچشمی وهکذا و...... بابرنامه ریزی قبلی بوده که انصافا کاربدی هم نیست البته نه برای سرمایه داران ومیلیاردرها این بازاربورسی که اکنون مطرح است برای سرمایه های خردو محدود واگرنه هیچکس دومیلیارد تومان واردبورس نمیکند موفق وسلامت ودرپناه خداوند ودرامان از شر ویروس کرونا باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
تا کی باید از دست مدیران بی لیاقت ضرر هنگفت بدیم.
خواننده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
درهمه کامنتها اونیکه گفته این طرح بورس توسط دولت باعث میشه دلالهای مسکن ومحتکران مسکن پنج سال مفقودالاثر بشن حقیقتا ماخیلی حال کردیم وخندیدیم دمش گرم


د
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
متاسفانه تحلیل های فاندامنتال فراموش شده .. این وضعیت حتی برای خود شرکت ها هم مناسب نیست .. سهام مالکیت حال و آینده یه شرکت اه .. نه بلیط بخت آزمایی .. واقعا جای نگرانی است .. هم سقوط و هم بالا رفتن .. بورس محل تامین مالی بودجه روزانه دولت شده و این تصمیم اشتباهه .. ما داریم بازار ها رو فدای هم میکنیم .. این حرکت سیال نقدینگی از بانک به طلا به مسکن.به دلار..به دلار مسخره است..نظام مالیاتی باید اصلاح و این نقدینگی رو کنترل کنه
ناشناس
|
Norway
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
هم چین و هم روسیه، علی رغم تلاش‌های موردی برای تعدیل لحن قطعنامه‌ها، به تک-تکِ قطعنامه‌های شورای امنیت علیه پرونده هسته‌ای ایران رای مثبت دادند و حتی حاضر نشدند به یکی از آن‌ها رای "ممتنع" بدهند. به طور مشخص، پکن و مسکو به قطعنامه‌های ۱۶۹۶ (مصوب ۹ مرداد ۸۵)، ۱۷۳۷ (مصوب ۲ دی ۸۵)، ۱۷۴۷ (مصوب ۴ فروردین ۸۶)، ۱۸۰۳ (مصوب ۱۳ اسفند ۸۶)، ۱۸۳۵ (مصوب ۶ مهر ۸۷)، ۱۸۸۷ (مصوب ۲ مهر ۸۸)، و ۱۹۲۹ (مصوب ۱۹ خرداد ۸۹) رای مثبت دادند که بیشتر آن‌ها، متضمن تحریم‌های گسترده علیه تهران بودند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
كساني كه از رونق بورس ناراحتند همون دلالان دلار و سكه هستند كه بازارشون كساد شده
به هر حال فعلا دوران بورسه عزيزان چون برگاي قوم اين جور خواستن شما بايد بشيني تو صف تا نوبتت بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
خانمها و آقایان
هیچ سهمی از هیچ شرکتی نداشته و ندارم. کاری به سود و زیان شما هم ندارم. یک سئوال ساده ولی بی جواب دارم:
جریان نقدینگی به بازار سرمایه یعنی چه؟ فرض کنیم ارزش کل بازار 1 واحد، و مالک آن فرد الف باشد. فرد ب برای خرید کل بازار 1 واحد نقدینگی را به حساب فرد الف واریز می کند و مالک کل بازار می شود. نقدینگی بیرون از بازار بود، هنوز هم بیرون است. ارزش بازار دو برابر که بشود، لازم است مبلغ انتقالی از حساب خریدار به حساب فروشنده دو برابر شود و نقدینگی باز در بیرون از بازار و .... حتا هزار برابر شدن شاخص نشانه ورود یک ریال! به بازار سرمایه نیست!
واقعیت آن است که حجم جریان نقدینگی به بازار سرمایه دقیقا برابر است با حجم افزایش سرمایه شرکتها، ولاغیر!
خودتان را دلخوش، و بعدها دشمن شاد نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
لبوتان بخرید و ظرف یکماه سودش را ببرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
قوانین مسخره حد نصاب رشد، تعطیلی 10 روزه نمادها، قضیه 20 درصد و 50 درصد و... همگی تیشه به ریشه بورس زدن و ویران کردن بورس است.
هر جای مملکت رو که مردم از سر آگاهی و یا ناآگاهی اقبال کردند ،بلافاصله دوستان دست میگذارند و ورود میکنند و آنجا ویران میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
با اینکه سیاست خودشون فعال تر کردن بورس هستش، ولی با اینحال با وضع قوانین من در آوردی و مزخرف در حال فراری دادن سرمایه ها از بورس خواهند شد.
هنوز تشنج کاهش دامنه نوسان 2 درصدی تمام نشده که با بسته شدن 4 روزه و 10 روزه و سقف بازدهی 20 و 50 درصدی و ... مواجه میشیم !
به طور کلی تنها خاصیت این مدیران بی کفایت در نابود سازی آرامش مردم و بازارهاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
نابودی بورس بسیارنزدیک است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
هوررررراااااا
شاخص کل بورس نورچشمی قله ۶۰۰ هزارواحدی رافتح کرد
روزنامه های سینه چاک بورس بخصوص روزنامه د.ا. درشت ترین فونت هایشان را برای تیتر زدن اماده کنند !!!!!!
PAYAM
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
آقا هیچی نمیشششششه
راااااحت بخرید
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
بورس خانه خراب كن ومافيايي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
هوررررااااا
بورس نورچشمی یکباردیگه هم رکورد زد و اینبار قله ۶۰۰ هزارواحدی رافتح کرد
پیش بسوی قله ۱ میلیون واحدی و بعد ۱۰ میلیون واحدی کی به کیه !!!!ً
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
تابناک جون درسته تورم واحتکار درمملکت بیدادمیکند ولی شماچرا ۳۵ کامنت اظهارنظر را احتکار ویا توقیف کردی ومنتشر نمیکنی به خدا مردم هزینه اینترنت ووقت صرف کردن خدا راخوش میاد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
سه بند اول نظر کاربر محترم 23:19 روز 22 درست است
دنبال دلیل دیگه ای نباشید. همین را ملاک بگیرید و بر اساس آن اینده بورس را پیش بینی کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
قبلا گفتیم بورس کانال 600هزار را رد خواهد کرد قرار بود قبل عید باشه به دلیل کرونا عقب اقتاد بگذریم تا اخر سال کانال 930هزار را رد خواهد کرد وقتی دارایی های شرکتها افزایش یافته مگر ممکنه بورس سقوط کنه پراید 10تومنی شده 70 خوب شرکتهای وابسطه سود میکنند..........حدا قل ارزش هر هم دیگه هزار تومان خواهد شد چند وقت پیش هم اعلام شده حد اقل آورده از 100به 500 هزار شده تا میتونید سهم بخرید اونا هم که منفی میدن سرمایه دارهایی هستند که یا توبانک یا سکه یا دلار یا مسکن هستند. هر وقت مسکن ارزان شد بورس هم ارزان ویا بر میگردد به قبل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
به اونایی که با غرض نظر میدن کاری ندارم
تعصبی هم (حداقل از طرف امثال من)روی رشد بورس نیست
اگر دلیلی راجع به سقوط بورس دارین ماروهم متنعم بفرمایید
از زمانی که شاخص زیر 400 هزار بود هی می گفتید بورس نورچشمی بورس نور چشمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
عرب مازار: ترکیدن حباب بورس قریب الوقوع است/ چه کسی پاسخ خسارت مردم را خواهد داد؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی