بازدید 16402
در شرایطی که نمایه‌های دریافتی طی سه ماه پایانی سال گذشته از رشد خرید‌های سفته‌بازانه در بازار مسکن حکایت دارد یک نماینده مجلس گفته در اسفندماه سوداگران و دلالان اقدام به خرید گسترده مسکن کرده‌اند.
کد خبر: ۹۷۰۹۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶ 08 April 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، در شهر تهران خانه به اندازه کافی وجود دارد. حتی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته که با توجه به عدم وجود نشانه‌های مهاجرت بزرگ به تهران، نمی‌توان گفت طی سه سال گذشته این واحد‌ها وارد بازار مصرفی شده است.

رشد ۶۱ درصدی قیمت مسکن تهران در ۱۲ ماهه سال قبل

در این شرایط و با وجود مازاد عرضه مرتباً شاهد رشد قیمت آپارتمان در تهران هستیم. به طوری که میانگین قیمت مسکن تهران در اسفندماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد. میانگین رشد سالیانه از این هم فراتر رفت؛ به طوریکه در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸ قیمت مسکن در تهران ۶۱ درصد نسبت به دوازده ماهه ۱۳۹۷ رشد کرد.

این در حالی است که به دلیل رشد بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها طی ۲.۵ سال گذشته تقاضای مصرفی به شدت سرکوب شده و عمده خانواده‌ها توان خرید مسکن ندارند و بازار در قبضه دلالان و سوداگران است.

بهمن ماه سال گذشته در بین گروه‌های متراژی، بالاترین رشد معاملات سالیانه به ترتیب به واحد‌های ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر مربع به میزان ۷۶ درصد، واحد‌های ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر مربع به میزان ۶۹ درصد و آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۱۲۰ مترمربع به میزان ۶۱ درصد رشد سالیانه تعلق داشته است. به نظر می‌رسد سرمایه گذاران با هدف غلبه بر انتظارات تورمی و کسب سود در آینده اقدام به خرید واحد‌های لوکس و نیمه لوکس کرده‌اند.

طبق برآورد‌ها هم اکنون ۷۷ درصد خرید و فروش‌ها در بازار مسکن ایران را معاملات سرمایه‌گذارانه و سفته بازانه تشکیل می‌دهد؛ افرادی که هیچ نوع مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. این در حالی است که در بیش از ۱۸۰ کشور جهان شامل کشور‌های توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته، مالیات بر عایدی املاک به عنوان عامل کنترل کننده قیمت‌ها در بازار مسکن در حال اجرا است و اغلب کارشناسان اقتصادی در ایران بر لزوم اجرای این پایه مالیاتی تاکید دارند. البته دولت از سال گذشته قرار بوده لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و املاک را به مجلس ببرد که گفته می‌شود در کمیسیون اقتصادی دولت در جریان است.

سوداگران در اسفند ماه به طور گسترده مسکن خریداری کرده‌اند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وقتی میزان عرضه از میزان تقاضا پیشی بگیرد قیمت‌ها باید به سمت تعدیل و کاهش حرکت کند گفته است: با توجه به این اصل، روند قیمت مسکن با کاهش معاملات خرید و فروش باید نزولی می‌شد، اما طبق گزارش ها، قیمت‌ها در اسفند ماه با وجود کاهش معاملات روندی صعودی داشته است.

شهاب نادری ادامه داد: به نظر من که افزایش قیمت مسکن با وجود کاهش معاملات تحت تأثیر عواملی بوده است، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این مسئله، فعالیت دلالان است، متأسفانه بسیاری از سوداگران و دلالان با هدف کسب سود‌های کلان اقدام به خرید گسترده مسکن در سال گذشته کرده اند، بنابر این این گروه از افراد با اقدامات سازمان دهی شده مانع از کاهش قیمت مسکن می‌شوند.

نادری تصریح کرد: در شرایط کنونی قیمت مسکن باید به میزان قابل توجیهی کاهش یابد، زیرا در این وضعیت میزان تقاضا برای خرید پایین آمده و در این شرایط قیمت‌ها باید تعدیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید اجازه فعالیت دلالان و سوداگران را در بازار ندهد، زیرا مهم‌ترین عامل بر هم خوردن تعادل بازار مسکن، تداوم فعالیت دلالان است، حال وزارتخانه می‌تواند با اجرای سیاست‌های مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، شرایط را برای فعالیت دلالان محدود کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
باید به جای مالیات برای هر کد ملی که بزرگ شده و احتیاج به خرید خانه دارد فقط اجازه خرید یک خانه را بدهن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
وقتی مردم نسبت به اداره کشور و بی کفایتی ها شاکی هستن به همین دلایل هست.وقتی در عصر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات هنوز هر کسی هر کاری دلش خواست انجام میده اینهمه دستگاه عریض و طویل دولتی و اینهمه هزینه به چه کاری میخوره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
دولت و مجلس باید برای نظم دادن وضعیت مالی کشور مالیات بر عایدی سرمایه را سریعتر اجرایی کنند تا شاهد دلال پروری در کشور نباشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
همین دو روز پیش بود که گفتند معاملات قفل شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
دلال= یک مشت گشنه گدای بیسواد و بی هنر
ناشناس
|
-
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
محدودیت در مالکیت مسکن تنها راهه، آخه این جماعت اینهمه پول رو از کجا آوردن؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
با سلام
همیشه سرمایه برای بدست آوردن سود مسیر خود را پیدا و طی می کند، حال اگر بازار سرمایه قانونمند داشته باشیم سرمایه گذار سرمایه خود را درگیر خطر انسداد و رکود در یک بخش مثل مسکن نخواهد کرد. ضمن اینکه پذیرفتن مافیای دلالان به داشتن شبکه قوی مطالعاتی در خصوص میزان واحدهای تولیدی و خرید آنها در کوچه و پس کوچه ها به منظور کنترل قیمت به دلخواه خود بسیار دیدگاه نسنجیده ای است . قیمت مسکن و سایر موارد را اولا قیمت مواد و مصالح بکار گیری برای ساخت و دوم ، تناسب عرضه و تقاضا می باشد.
امید است تصمیمات بر اساس واقعیات گرفته شود تا اهداف ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
طبق برآورد‌ها هم اکنون ۷۷ درصد خرید و فروش‌ها در بازار مسکن ایران را معاملات سرمایه‌گذارانه و سفته بازانه تشکیل می‌دهد؛ افرادی که هیچ نوع مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.
این عدالت نیست که از کارگران و کارکنان و کسبه مالیات گرفته شود ولی از سوداگران مسکن و خودرو مالیات گرفته نشود ....
دعای همه جوانان و کارگران و پدران تهرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
خدایا اونهایی که چند تا خونه خریدن و خون مستاجرها رو تو شیشه کردن، دلال ها و املاکی ها ، سایت هایی که مرتب قیمت میزنن و میخوان قیمت های نجومی غیر واقعی رو تثبیت کنن، نماینده هایی که سال هاست قانون مالیات بر عائدی ملک رو تصویب نکردن رو با کرونا با سرطان با ام اس با تصادف به دوزخ بفرست بی شرف ها افزایش حقوق از ۹۶ تا الان سی و پنج درصد افزایش قیمت خونه چهارصد درصد؟؟؟؟؟؟؟!!!! مگه از خونه مهمتر هم هست خدایا عذاب کل ملت رو بفرست به خونه های اینها که اینها بی شرف ترین مردمی اند که آفریدی به حق علی و اولاد علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
پس شما در دولت و مجلس و قوه قضاییه چه میکنید؟حال که به ظاهر قادر به شناسایی سوداگران و دلالانی که از طیفهای مختلف حقیقی و حقوقی هستند، نیستید، حداقل با ایجاد فضای مناسب بین قوا نسبت به تصویب قانونی که مالیات بر املاک خالی را قانونی کند، اقدام کنید. طرحی که از سال 66 بدلیل نفوذ برخی ، بلاتکلیف باقی مانده است. بنظر شما اینکار واقعا خیلی سخت است؟!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا نماز عید فطر عید فطر فطریه گروه فرقان نفت ونزوئلا