بازدید 25692
سخنگوی وزارت بهداشت
بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا و تشدید طرح فاصله گذاری اجتماعی و موعدی که در آن مشخص شده و رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کرده، قطعا تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا بیستم فروردین ادامه دارد و بعد درباره تداومش تصمیم گیری می‌شود. این تصمیم شامل مشاغل و اماکنی که با شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بودند هم می‌شود.
کد خبر: ۹۶۹۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰ 31 March 2020
تابناک اجتماعیهمان گونه که نوروز امسال مثل نوروز هر سال نبود، روز طبیعت امسال هم متفاوت با همیشه است و با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد؛ این را سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید و بر الزامی و اجباری بودنش در راستای تشدید طرح فاصله گذاری اجتماعی تاکید دارد.
 
به گزارش «تابناک»؛ دکتر کیانوش جهانپور در نشست امروز خود با اصحاب رسانه ـ که مثل هر روز آنلاین و ویدئو کنفرانس برگزار شد ـ با تاکید بر مولفه‌هایی که موجب شده به فاز مدیریت بیماری کووید۱۹ در کشورمان برسیم، مشارکت مردم، انتخاب قرنطینه خانگی و پرهیز از سفرهای نوروزی را از جمله شاخص ترین دلایل خواند و ابراز امیدواری کرد با تداوم این مشارکت، به ویژه در روز طبیعت، بتوانیم هرچه سریعتر به فاز کنترل و مهار بیماری در کشورمان برسیم.
 
وی با تاکید بر تدابیر اتخاذ شده برای سیزدهمین روز فروردین گفت: از تجمع افراد در بوستان‌ها، تفرجگاه ها، فضاهای سبز و محیط زیست جلوگیری خواهد شد و اگر اقلیتی با ساده‌انگاری با ماجرا برخورد کنند و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را جدی نگیرند، با مانعی به نام قانون مواجه خواهند شد.
 
تعطیلات کرونایی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد/ الکل‌های صنعتی و تقلبی بیش از ۳ هزار نفر را مسموم کرد و جان ۳۲۰ نفر را گرفت
 
سخنگوی قرارگاه مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مدارس و دانشگاه ها گفت: بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا و تشدید طرح فاصله گذاری اجتماعی و موعدی که در آن مشخص شده و رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کرده، قطعا تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا بیستم فروردین ادامه دارد و بسته به تمدید و تعدیل یا تشدید این تصمیم در آینده مشخص خواهد شد که این تعطیلی تمدید خواهد شد یا خیر.
 
جهانپور در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین آمار مسمومیت و مرگ با مصرف الکل در کشور گفت: تاکنون ۳۱۱۷ مسمومیت ناشی از مصرف الکل و آشامیدنی‌های الکلی در کشور گزارش شده که ۱۰۶۶ نفر از آنان در بیمارستان‌ها بستری هستند و ۷۳ نفر ایشان تحت مراقبت های ویژه قرار دارند و وضعشان بحرانی است. همچنین ۶۲ نفر از مسمومان با الکل، نابینا یا کم بینا شدند و ۲۸۴ نفر نیاز به خدمات دیالیز پیدا کرده‌اند. این در حالی است که ۳۲۰ نفر (تقریبا معادل ۱۰ درصد مسموم شدگان) بر اثر مصرف فرآورده‌های الکلی تقلبی فوت کرده‌اند.
وی افزود: این تعطیلی شامل کارمندان و همه مشاغلی که با شروع طرح فاصله گذاری اجتماعی ـ که برخی تمایل دارند آن را فاصله گذاری فیزیکی بخوانند و این پیشنهاد را مطرح می‌کنند، غافل از آنکه این دو اسم در پروتکل های علمی آمده و چیز تازه ای نیست ـ تعطیل شدند هم می‌شود و در خصوص اماکنی که تعطیل شده اند، مثل سینماها هم وضعیت مشابه است و همه چیز تا بیستم فروردین تمدید شده است.

جهانپور در ادامه گفت: دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارمند قطعی داریم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفرشان یعنی ۵۰ درصد در همان ابتدای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند. از ۵۰ درصد بعدی ۵۰۰ هزار نفر کارکنان نظام سلامت هستند که نه‌ تنها امکان تعطیلی آنان وجود ندارد بلکه مضاعف هم کار می‌کنند. ۲۵۰ هزار تَن هم در شهرداری‌ها هستند و ۲۰۰ هزار نفر هم در حوزه خدمات عمومی فعالیت می‌کنند و همچنین نیرو‌های امنیتی هم باید ذکر شوند که کار آنها هم تعطیل‌ بردار نیست.

وی افزود: بنابراین تکلیف بیش از دو میلیون تَن از کارمندان ادارات مشخص است که تعطیل هستند یا در هیچ شرایطی امکان تعطیلی برایشان وجود ندارد. ۵۰۰ هزار نفر دیگر می‌ماند که تا سقف یک سوم از آنان با نظر وزیر یا رییس دستگاه اجرایی مربوطه در روز‌های عادی صرفا جهت انجام امور ضروری و نه فرآیند‌های اداری غیر ضروری، در دستگاه‌های مربوطه با رعایت فاصله‌گذاری و رعایت نکات بهداشتی فردی و عمومی حضور پیدا می‌کنند.

جهانپور درباره سیاست‌های دوگانه در حوزه مقابله با کرونا و بلیت‌فروشی برخی آژانس‌های مسافرتی و وسایل حمل و نقل عمومی گفت: هیچ سیاست دوگانه‌ای وجود ندارد، بلکه از روز اول شناسایی کرونا سیاست‌مان اعمال محدودیت در تردد‌ها و مراودات و سفر‌های درون شهری و بین‌شهری بود که از دو مسیر دنبال شد؛ اول از مسیر آموزش عمومی و اطلاع‌رسانی همگانی و اقناع افکار عمومی در جهت "خودمراقبتی" و "دیگرمراقبتی" و دوم اجرای فاز فاصله‌گذاری اجتماعی که ابتدا با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و متعاقب آن تعطیلی یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت همراه شد، ادامه یافت و حالا تشدید شده اما با بازگشت مسافران مواجهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مسئولیت مشترک کشور‌ها در مبارزه با کرونا گفت: بشر درباره حفاظت از محیط زیست به این نتیجه رسید که موضوع حفاظت از محیط زیست جز با اقدام و مسئولیت مشترک ممکن نیست. حوزه سلامت هم دغدغه مشترک همه جهان است، به ویژه بیماری کرونا که همه‌گیری جهانی دارد، نیازمند اقدام جهانی است و مسئولیت و اقدام مشترک، تنها راه نجات بشر از کووید ۱۹ خواهد بود. کشور‌های مختلف توانمندی‌هایی دارند که می‌توانند به اشتراک بگذارنند و محدودیت و جدال‌های موجود باید در کارزار مقابله با کرونا کنار گذاشته شود.

جهانپور ادامه داد: میثاق و تعهد مشترک کشور‌ها باید مبتنی بر مسئولیت مشترک باشد و سازمان جهانی بهداشت می‌تواند مرکز ثقل در تعریف مسئولیت و اقدامات مشترک باشد. جز این راه دیگری برای مقابله با پاندمی کرونا وجود ندارد. دولت‌هایی که بخواهند در این زمینه مانع‌تراشی کنند و تن به مسئولیت مشترک ندهند یا بخواهند به پاندمی دامن بزنند باید مشخص شوند و سازمان ملل متحد و کشور‌ها می‌توانند افکار عمومی را روشن کنند که چه کشور‌هایی این مسئولیت را نمی‌پذیرند.
 
تعطیلات کرونایی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد/ الکل‌های صنعتی و تقلبی بیش از ۳ هزار نفر را مسموم کرد و جان ۳۲۰ نفر را گرفت

وی در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش زباله‌های بیمارستانی طی روز‌های کرونایی و راه مقابله با آن گفت: با توجه به اینکه کووید ۱۹ بیماری واگیر است، حساسیت بیشتری برای امحای زباله‌های عفونی در بیمارستان‌ها وجود دارد و این روز‌ها ادوات و وسایل بهداشتی و حفاظتی بیشتر استفاده می‌شود. بر همین اساس به مجموع زباله‌های بیمارستانی اضافه خواهد شد و به دلیل استفاده از اقلام حفاظتی و بهداشتی برای بیماران و کادر بهداشت و درمان شاهد افزایش زباله‌های عفونی بیمارستانی خواهیم بود. زباله‌ها با توجه به امکانات بی‌خطرسازی در بیمارستان‌ها، به‌ویژه بیمارستان‌های تابعه وزارت بهداشت  بی‌خطر می‌شوند و دفن و امحای زباله بی‌خطر شده به دست شهرداری صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این که آیا افراد ناقلِ بدون علامت، بیماری را منتقل نمی‌کنند، گفت: هیچ گزاره اثبات شده‌ای درباره کووید ۱۹ نداریم و حتی تضاد‌هایی گزارش شده و آنچه می‌توان برداشت کرد، این است که افراد ناقل بدون علامت می‌توانند بیماری را منتقل کنند، اما احتمال سرایت ویروس از آنان نسبت به افراد علامت‌دار کمتر است. البته نمی‌توان با دقت اظهارنظر کرد و باید این گونه تلقی کرد که افراد علامت‌دار بیماری را منتقل می‌کنند و افراد بدون علامت احتمال انتقال کمتری دارند.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Romania
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
یکی بگه آرایشگر ها چه کار کنند؟ خیلی ها اجاره میدن، و نه فقط قادر به پرداخت اجاره نیستن، بلکه خرج زندگی خانواده نیز ممکن نیست. اگر بیش از 20 فروردین طول بکشه، قطعا خیلی ها ورشکست میشن و باید در خیابان گدایی کنند. البته آدمی هم در خیابان نیست که کمک کنه!!
حسن ثانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
آقا حالا حالاها سر کاریم.
ناشناس
|
-
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
پول جیب ما که کارگر هستیم و کارمند دولت نیستیم تمام شده
دولت یک ریال هم به بسیاری از مردم کمک نکرده
دولتی که از همه ی جزییات زندگی مردم خبر داره چطور ممکنه از وضعیت مالی و سفره های خالی آنها بی خبر باشه !!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دولت حمایت نکنه مطمئن باشید سفره های خالی و شکم های گرسنه قرنطینه مرنطینه حالیش نیست. یه جا شر میشه

مردم همکاری کرده اند اما دولت همکاری نمیکنه.
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
به هزار و یک دلیل جان باختن این تعداد بر اثر الکل صنعتی ناجوانمردانه است.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اینکه گفته میشد که قرنطینه از همان روز اول در قم انجام بشه برای همین ناقل های بدون علامت بود که متاسفانه گوش شنوایی نبود!!!وقتی همه چیز را بدون کار کارشناسی تصمیم گیری کنیم عاقبتی بهتر از این نخواهد داشت!! اگر این موضوع ساده در نظر گرفته میشد که یک فرد مبتلا میتواند تا دو هفته به همه این بیماری را منتقل بکند بدون اینکه خودش هیچ علامتی داشته باشه شاید بهتر تصمیم میگرفتیم!!همین حالا هم باید در نظر بگیریم که بهترین عامل انتقال کرونا بچه ها هستند و باز گشایی زود هنگام مدارس میتواند فاجعه به بار بیاورد.
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
مرد باشید اسم از ادارات خصوصی هم بیارین
میدونید چند میلیون در ادارات خصوصی مشغول هستند?
اداره خصوصی تعطیل نمیکنه مگه اینکه تعطیل رسمی اعلام بشه
مشکل شما فقط سیزده به دره نه جون مردم
باز میگم شنبه ادارات خصوصی بازه و سیل عظیم جمعیت برای رفتن به محل کار,شرایط را وحشتناک میکنه
یکی به مسئولین بگه این موضوع رو
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
در اين روزهاي سخت كادر درماني كشور با ايثارگري نام خود را درتاريخ جاودانه كردند وعده اي سودجو با الكل ومواد بهداشتي احتكاري با بدترين شكل ممكن ملعون تاريخ شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جونشون در بیاد که دفعه دیگه مشروبات الکلی نخورن
ناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خداوندا به فریاد ما برس، انشاا... هر چه زودتر این ویروس ریشه کن بشه و ملت کسب و کار را آغاز کنند، وضعیت معیشت خیلی ها این روزها خرابه.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
واقعا یه عده اینقدر از درک سلامتی عاجز هستند علاوه بر تذکر شدید خالق سبحان مبنی بر حرام بودن مسکر و الکل و زیان ان برای سلامت جسم و روح, حتی به پزشکان هم اعتماد ندارند که خوردن مسکرات و الکل را مضر به جسم و جان و از بین برنده عقل و اراده میدانند?!
براستی این افرادی که با این عمل غیر انسانی مسموم شده یا مرده اند نباید با پول بیت المال تحت پوشش درمان قرار گیرند کسی که به عمد و از روی جهالت خود خواسته اینگونه رفتار میکند از انسانیت بعمد دور شده و نباشد انتظار رفتار انسانی از جامعه داشته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
لطفا دولت در خصوص شرایط شروع به کار کارخانجات هم اطلاع رسانی کند که آیا تا 20 فروردین تعطیل هستند یا خیر؟
کلافه
|
United States
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
روزی صدو‌بیست سی نفر دارند از کرونا میمیرند بعد شما می خواهید مردم‌ ده روز دیگه بچه هایشان را بفرستند تو‌مدرسه های که در حالت عادی هم از سطح بهداشتی پایین و نامناسبی برخوردار نبودند!؟!؟؟؟
مردم مگر جان خودشون و بچه هاشون را از سر راه آورده اند؟؟؟!!!!!
سردرد
|
United States
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
در حالی که کرونا کنترل نشده ۲۰ فروردین خیلی زوده برای مدارس و دانشگاه ها!
مگر اینکه بخواهید نسل جوان کشور را درگیر مریضی کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اقا سه ماه تعطیل کنید هر کی هم میگه پول ندارم دروغ میگه پول نون خالی رو که داری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید