بازدید 21038

بلاتکلیفی پزشکان بدون مرز در ایران

در حالی که سفیر ایران در فرانسه از ارسال دومین محموله سازمان پزشکان بدون مرز و احداث بیمارستان سیار در اصفهان خبر داده بود، مشاور وزیر بهداشت در تهران اعلام کرد که فعلا نیازی به برپایی تخت بیمارستانی توسط نیروهای خارجی نیست و حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی است.
کد خبر: ۹۶۷۷۳۴
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶ 24 March 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، علی رضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت، در حساب توییتر خود نوشت: ضمن تشکر از پزشکان بدون مرز، با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهای مسلح، فعلا نیازی به برپایی تخت بیمارستانی توسط نیروهای خارجی نیست و این حضور منتفی است.

تاکنون سایر مسئولان وزارت بهداشت نسبت به حضور پزشکان بدون مرز در ایران واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده بود که تیمی متشکل از ۹ متخصص مراقبت‌های ویژه پزشکی کادر درمان در یک مرکز درمان کرونا که در مرکز استان اصفهان دایر شده، مستقر خواهد کرد.

میشل اولیویه لاشاریته، یکی از مسئولان سازمان پزشکان بدون مرز در این رابطه گفته بود: تجهیزات پزشکی و لوازم مورد نیاز برای برپایی این بیمارستان سیار توسط بخش لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز به ایران ارسال شد. یک گروه ۹ نفره متشکل از پزشکان و متخصصان، به منظور راه‌اندازی بیمارستان سیار و کمک به مداوای بیمارانی که در شرایط ویژه و وخیم قرار دارند، به ایران اعزام شده است. این بیمارستان سیار به منظور افزایش ظرفیت درمانی ایران در بخش مراقبت‌های ویژه راه‌اندازی می‌شود.

این در حالی است که بهرام قاسمی، سفیر ایران در فرانسه روز دوشنبه در حساب توییتری خود از ارسال دومین محموله پزشکان بدون مرز به تهران خبر داد و نوشت: این محموله علاوه بر دارو و اقلام مورد نیاز پزشکان و پرستاران، تجهیزات یک بیمارستان صحرایی که با هماهنگی وزارت بهداشت نصب و آماده کمک‌رسانی به بیماران خواهد شد، بخش مهمی از محموله این ۲ هواپیماست. اولین محموله یکشنبه به تهران رسید.

بامداد یکشنبه پزشکان بدون مرز وارد تهران شدند

بامداد یکشنبه نخستین هواپیمای چارتر پزشکان بدون مرز شامل یک بیمارستان صحرایی، دارو، ماسک، لباس‌های مخصوص کادر پزشکی و دیگر اقلام مورد نیاز از شهر بوردو فرانسه به تهران ارسال شد.

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز روز دوشنبه در این رابطه اظهار کرد: سازمان پزشکان بدون مرز در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۴۸ تخت در بیمارستان امین در کلانشهر اصفهان است.

نجیمی گفته بود: کارشناسان سازمان پزشکان بدون مرز، چند روز گذشته با حضور در مرکز پزشکی امین در کلانشهر اصفهان، وضعیت و شرایط موجود را بررسی و تمهیدات لازم برای استقرار بیمارستان صحرایی مجهز ۴۸ تختخوابی را پیش بینی کردند.

وی همچنین اظهار کرد: این بیمارستان با هزینه سازمان پزشکان بدون مرکز احداث می‌شود و بیمارستان امین زیرساخت‌هایی مانند شبکه برق را برای آن تامین می‌کند.

پزشکان بدون مرز (MSF) یک سازمان مردم‌نهاد برای کمک‌های انسان دوستانه است که از سال ۱۹۹۱ میلادی فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و از آن زمان تاکنون در برخی حوادث مانند زلزله بم و سیل‌های لرستان، گلستان و خوزستان فعالیت داشته است.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۲۵
آخه بابا چرا اینقدر بد برخورد هستیم با دنیا خوب بزارید کمک کنند
مسوولین با همه چیز سیاسی برخورد میکنند . مردم به شدت تحت فشار هستند
به ایتالیا کمک کنید
سلام
آیا این حجم از امکانات و پزشکان کمکی به شرایط موجود می کند؟ و یا اساسا نیازی به این حض.ر خارجی وجود دارد؟
سوابق فرانسویها در انتقال ویروس از طریق فراورده های خونی و جاسوسی از طریق چنین سازمانهایی ملت ایران را مظنون نموده است.
چرا اینقدر ناهماهنگی وجود دارد؟
هدف حکومت سیوال بر انگیز است که هر گونه کمک پزشکی را رد می کند.
حالا که آمدن بزار کارشونو بکنن!!!! فک می کنن آبروشون تو دنبا میره کمک بگیرن؟ خونواده خودتم تحت فشار بودن همین جوری تصمیم می‌گرفتی؟
بگذاريد اين پزشکان کارشان را در مناطق محروم انجام دهند اگر نيايند تو بوق و کرنا مي کنيد که کمک نکردند ضمنا کمکهاي بشردوستانه هم در بازار سياه به مردم مي فروشيد شايد مي ترسيد ترفندتان لو رود که کمکها را به مردم نمي رسانيد.
جاسوسن برگردن کشورشوگ
چرا کمک های دیگران را قبول نمی کنید . اگر کسی بخاطر این حرکت شما مرد مسئول شمایید.
پزشکان کشورمان بحد کافی دانش و علم کافی برای ریشه کنی این ویروس منحوس دارند و دارند و نیازی به کمک کشوری همچون فرانسه که سابقه بدی در ارسال خون های آلوده دارد را نداریم .بهتر است آنها را درکشور خود استفاده کنند . به دعوت کننده گان و دادن مکان و انشعابات برق و ... هم به دید منفی نگاه میکنیم ، زحمات پزشکان را با اینکارتان هدر ندهید و به فرمایش نوروزی رهبر گوش فرا دهید والسلام
جیب خالی پز عالی. واقعاً این لجبازیها به نفع مردم ایرانه؟ اصلاً منافع و سلامتی مردم ایران برای کسانی که این طور لجبازی می کنند مهمه؟
سلام و تبریک سال نو.
به نظرم ایران به لحاظ مسایل امنیتی اجازه فعالیت نمیده و الانم خیلی بده اونها رو دست خالی بدرقه کنن. اگر شرایطش باشه این گروه درمانی خارجی خدماتشون رو واسه اتباع افغانستان و پاکستان اختصاص بدن چون که بیمه درمانی ندارن و مخارجش به دوش ایرانه.
محمدعلی
شما از یک طرف داد و فریاد راه می اندازید که تحریم ها مانع کمک رسانی به ایران شده اند و از طرف دیگر کمک ها را پس می فرستید؟
در این کشور صدای واحدی نیست هر کس در هر مقامی مستقل عمل می کند و کسی را قبول ندارد چند تا دولت داریم؟؟؟؟؟؟؟
چقدر زشته که به همه شک کنیم
ابرویی برای کشور و سفرا در دنیا نمانده است . چرا اوردید و چرا اذیت . لااقل یک متطقه دور افتاده و محروم بدهید تا کار کنند
با اين كارهاتون و توهم توطيه اتون فقط ابروي ايران و ايراني را ميبريد!
چطور تا تقّی به توقّی تو دنیا میخوره شماها سریع خودتون رو میندازین وسط مثل نخود هر آش ، حال دارین به اینا گیر میدین
توهم توطئه بیماری توهم توطئه بنظر می رسد واجب تر از هر واجبی درمان بیماری توهم توطئه در برخی از مسئولان است
گروه نه ۹ نفره چه غلطی می خواد با این میزان تساعدی بیماری بکنه ،،اونم تو استان اصفهان،،نمی خوام تو ذهنمون دشمن تراشی بیمارگونه بکنیم!!
ولی خداوکیلی حضور نه ۹ نفر مشکوک نیست!!؟؟؟چرا مثلاً پنج هواپیما و حدود چهار صد نفر پزشک و پرستار نمی فرستند تا کمک کنه به کادر درمانی خسته و رنجور و زحمتکش ایران عزیز!!که نزدیک به یکماه ونیم شبانه روزی تلاش می کنند!!!با ۹ نفر چی می خوان انجام بدهند که پزشکان خودمون نمی تونند؟؟دوستان نمی خوام بیایید نظر روشن فکری بدید و احساسی،،فقط خودتون تو خلوت فکر کنید این کار چه کمکی می تونن بکنه که تحولی در درمان اتفاق بیوفته!!!
بالاغیرتا اینا رو دیگه زندانی نکنین!
آخا جان مردم ایران مهم نیست که بزارن اونا کارشون رو انجام بدن!!!!!
چرا ما همیشه از دنیای مدرن فراری هستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگر قبول نکنید مدیون مرگ افرادی خواهید بود که بدون خدمات کافی خواهند مرد!
ایران فقط اصفهان وتهرانه
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی