بازدید 21563
واکنش‌های گسترده به رونمایی از طرح معامله قرن؛
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: هیچ چیز جدیدی در طرح ترامپ نسبت به آنچه دو سال پیش شنیده بودیم، وجود نداشت و طی این دو سال موضع ما تغییری نکرده و امروز نیز هرگز تغییر نخواهد کرد. وحدت ما ظلم و اشغالگری را سرنگون خواهد کرد و آمریکا به همراه انگلیس اعلامیه بالفور را ایجاد کرد و طرحی که امروز رونمایی شد آغاز اجرای آن بود.
کد خبر: ۹۵۵۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰ 28 January 2020

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

رونمایی از طرح دونالد ترامپ موسوم به معامله قرن با حضور نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، علاوه بر واکنش فلسطین، واکنش ایران، اردن و دیگر کشورهای فعال در خاورمیانه را در پی داشت و از آن جمله می‌توان به واکنش وزیر امورخارجه ایران اشاره کرد که هشدار داد طرح آمریکایی ـ صهیونیستی به نام معامله قرن را کابوسی برای منطقه و جهان است.

به گزارش «تابناک»؛ پس از رونمایی از طرح ترامپ درباره فلسطین به نام «معامله قرن»، فلسطینی‌ها در «رام الله» واقع در کرانه باختری، تصاویر ترامپ و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند. فلسطینی‌ها در نوار غزه نیز در اعتراض به این اقدام آمریکا به خیابان‌ها ریخته و علیه معامله قرن شعار دادند و اتحاد ملی و تاکید بر گزینه مقاومت برای مواجهه با این معامله را خواستار شدند.

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه سه‌شنبه در پیام توییتری طرح آمریکایی ـ صهیونیستی موسوم به معامله قرن را کابوسی برای منطقه و جهان خواند و ابراز امیدواری کرد رونمایی از این طرح، کشورهای مسلمانی که راه غلط می‌پیموده‌اند را از خواب غفلت بیدار کند.

ظریف در این پیام توئیتری تصریح کرد: «این طرح به اصطلاح چشم‌انداز صلح در واقع پروژه موهوم یک ساختمان‌ساز ورشکسته است؛ اما این یک کابوس برای منطقه و جهان است و امیدوارم زنگ بیدارباشی برای همه مسلمانانی باشد که تاکنون در مسیر غلط حرکت می‌کرده‌اند.»

اردن: الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن طرح آمریکا به نام معامله قرن را ناعادلانه خواند و گفت که دولت فلسطین باید بر اساس راهکار دودولتی به پایتختی قدس شرقی تشکیل شود و این راه، تنها راه صلح است.

وزیر امور خارجه اردن گفت که مواضع ثابت کشورش درباره فلسطین و حقوق مردم این کشور غیرقابل تغییر است. ایمن الصفدی گفت: «پادشاهی اردن به دنبال صلح عادلانه بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی است؛ صلحی که به اشغالگری پایان داده و حقوق مردم فلسطین و منافع اردن را حفظ کند».

اردن تأکید کرد که اقدامات تک‌جانبه رژیم صهیونیستی، منطقه را به درگیری‌ها و تنش‌های بیشتری سوق خواهد داد.

در همین ارتباط، از امان، پایتخت اردن نیز خبر می‌رسد که معترضان این کشور در برابر سفارت ایالات متحده آمریکا در این شهر تجمع کرده و علیه آمریکا و سیاست‌های آن شعار می دهند.

 

محمود عباس:
معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد
سیلی ترامپ را در آینده با چندین سیلی پاسخ خواهیم داد

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به رونمایی معامله ترامپ گفت: معامله قرن اجرایی نخواهد شد و ملت ما آن را به زباله دان تاریخ خواهد انداخت و راهبرد ما بر ادامه دادن به مبارزه تا پایان دادن به اشغالگری اسراییل تاکید می کند. قدس برای فروش نیست و معامله شما اجرایی نخواهد شد... این سیلی ترامپ را در آینده با چندین سیلی پاسخ خواهیم داد. با شهدا و اسرا پیمان بستیم که فداکاری هایشان هدر نخواهد رفت. ما از همان ابتدا با معامله مخالفت کردیم.

محمود عباس بیان داشت: اروپا دارد متوجه این مساله می شود که در گذشته به ما ظلم کرده است. ما از امریکا بسیار رنج کشیدیم. این کشور از ارتباط میان ما و دادگاه کیفری بین المللی جلوگیری می کرد. وجدان جامعه جهانی در حال بیدار شدن است و ما به راه خود برای رسیدن به حقوقمان ادامه می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: جهان متوجه شد که ما ملتی مانند دیگر ملت ها هستیم و حق زندگی داریم اما امریکا به این امر رضایت نمی دهد. ما به کشوری به مساحت 22 درصد از فلسطین رضایت دادیم اما ترامپ می خواهد این را نیز از ما بگیرد. پیروزی با ملت فلسطین خواهد بود و به دولت فلسطینی به پایتختی قدس شریف پایبند هستیم و توطئه‌ها برای از بردن موضوع فلسطین شکست خواهد خورد و از بین می‌رود. برای سرنگون کردن توطئه‌های اسرائیل، اولویت را به جبهه مقاومت می‌دهیم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: هیچ چیز جدیدی در طرح ترامپ نسبت به آن چیزی که دو سال پیش شنیده بودیم وجود نداشت و طی این دو سال موضع ما تغییری نکرده و امروز نیز هرگز تغییر نخواهد کرد. وحدت ما ظلم و اشغالگری را سرنگون خواهد کرد و آمریکا به همراه انگلیس اعلامیه بالفور را ایجاد کرد و طرحی که امروز رونمایی شد، آغاز اجرای آن بود.

عباس تاکید کرد: با جنبش مردمی مسالمت‌آمیز با طرح ترامپ مقابله خواهیم کرد و به برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی در کرانه باختری، غزه و قدس پایبند هستیم. باید در راستای پایان اشغالگری و ایجاد استقلال و تغییر نقش وظایف تشکیلات خودگردان حرکت کنیم.

محمود عباس گفت: مخالف این هستیم که واشنگتن تنها میانجی در مذاکرات باشد و آماده مذاکره با اسرائیل تحت نظارت کمیته چهار جانبه هستیم. مذاکرات فلسطینیان را با هدف ایجاد یکپارچگی آغاز می‌کنیم و در نشست امروز تمامی گروه‌های فلسطینی حضور داشتند. به تلاش خود برای ایجاد دولت فلسطینی مستقل به پایتخت قدس شرقی ادامه خواهیم داد و از اصول خود کوتاه نخواهیم آمد. با هنیه برای برگزاری دیداری در غزه به توافق رسیدیم.

هنیه: حماس از مواضع «محمود عباس» در مخالفت با معامله قرن حمایت می‌کند

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران: آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود / ترکیه: معامله قرن مرده به دنیا آمد

«اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در گفت و گوی تلفنی با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین از مواضع جدی وی در مخالفت با طرح صلح دونالد ترامپ موسوم به «معامله قرن» حمایت کرد.

هنیه روز سه‌شنبه در گفت و گو با عباس بیان کرد: همه مردم فلسطین باید از مواضع جدی رییس تشکیلات خودگردان حمایت و با طرح‌ها و برنامه‌هایی که به دنبال از بین بردن مساله فلسطین است و در رأس آن‌ها معامله قرن مخالفت کنند.

رییس دفتر سیاسی حماس همچنین از همه گروه‌های فلسطینی خواست تا اختلاف‌ها را کنار گذاشته و در کنار یکدیگر با طرح‌هایی که قصد از بین بردن خواسته‌های مشروع مردم فلسطین را دارند مقابله کنند.

عباس نیز با تایید اظهارات هنیه گفت: نقطه اتکا برای مقابله و بی اثر کردن طرح‌ها و برنامه‌هایی که قصد از بین بردن مساله فلسطین را دارند، وحدت و یکپارچگی مردم فلسطین است.

 

حزب‌الله لبنان: طرح آمریکا به نام معامله قرن، معامله ننگین و خیانت حاکمان عرب است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / وزارت خارجه ایران: صرف‌نظر از اختلاف با برخی کشورهای منطقه، آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

جنبش حزب‌الله لبنان طرح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله» قرن را طرح ننگ‌آور دولت این کشور دانست و گفت، اگر خیانت برخی از حکام عرب نبود، این طرح تحمیل نمی‌شد.

این جنبش شامگاه سه شنبه (هشتم بهمن) در بیانیه‌ای اعلام کرد، «این معامله ننگین گام بسیار خطرناکی است و بازتاب‌های بسیار بدی بر آینده منطقه و ملت‌های آن خواهد داشت».

حزب الله لبنان تأکید کرد: «اگر هم‌دستی و خیانت برخی رژیم‌های عربی که علنی و مخفیانه در این توطئه دست دارند، وجود نداشت، این معامله شکل نمی‌گرفت».

این جنبش تأکید کرد که ملت‌های منطقه هرگز این حکام و رژیم‌هایی را که در این توطئه سهیم بودند، نخواهد بخشید؛ حکامی که تاریخ درازی از کوتاهی در خون شهدا در کارنامه خود را دارند.

حماس: معامله قرن طرحی «تجاوزکارانه» است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با رد طرح پیشنهادی «دونالد ترامپ» برای صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن»، آن را طرحی «تجاوزکارانه» خواند و پیشنهاد ترامپ در مورد بیت المقدس را «یاوه و مهمل» دانست.

«سامی ابو زهری» یک مقام بلندپایه جنبش حماس در گفتگو با رویترز گفت: «اظهارات ترامپ تجاوزکارانه بود و به خشم فراوانی دامن خواهد زد».

زهری همچنین با انتقاد از طرح پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا در مورد آینده بیت المقدس، آن را طرحی «یاوه و مهمل» خواند و تأکید کرد که «بیت المقدس همواره سرزمین فلسطینیان خواهد بود» و اینکه «فلسطینیان با این طرح ترامپ مخالفت خواهند کرد».

 

موسوی: آماده همکاری در هر سطحی برای مقابله با این توطئه بزرگ ضد کیان امت اسلامی هستیم

وزارت امورخارجه ایران: آماده‌ایم صرف‌نظر از اختلاف با برخی کشورهای منطقه، به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به "معامله قرن" را "خیانت قرن" در حق مردم فلسطین و امت اسلامی توصیف کرد و خواستار مقابله دولت ها و ملت های آزاده منطقه و جهان با این طرح ننگین شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه سرزمین فلسطین از آن مردم فلسطین است، گفت: رژیم صهیونیستی رژیمی غاصب و اشغالگر است و تنها راه حل بحران فلسطین برگزاری همه پرسی در میان ساکنان اصلی سرزمین فلسطین خواهد بود و اینگونه طرح های خباثت آمیز محکوم به شکست است.

موسوی با بیان اینکه از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مساله فلسطین و قدس شریف مساله اول جهان اسلام است، افزود: جای تاسف است برخی کشورهای اسلامی با فراموشی این آرمان که آینده و حیثیت مسلمانان و کشورهای اسلامی را نشانه رفته است، دشمن را جای دوست نشانده و بیش از هفتاد سال جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی را عامدانه و یا از روی غفلتی راهبردی به فراموشی می سپارند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به فوریت و اهمیت مساله فلسطین و توطئه عظیمی که پشت سر به اصطلاح معامله قرن ضد امت اسلامی نهفته است، آمادگی دارد تا صرف نظر از اختلافات خود با برخی کشورهای منطقه که بسیاری از این اختلافات بر ساخته غاصبان قدس شریف و معامله گران حیثیت، آبرو و ناموس مسلمانان است، برای وحدت جهان اسلام و به منظور مقابله با توطئه بزرگی که کیان امت اسلامی را به خطر افکنده است در هر سطحی همکاری نماید.

 

روسیه خواستار بررسی «معامله قرن» از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی شد

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود

سرگئی لاوروف اظهار کرد: آمریکایی‌ها ما را در جریان جزئیات معامله قرن قرار نداده‌اند و آن‌ها همیشه می‌خواهند یکجانبه مشکلات را حل کنند اما این نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت.

او افزود: خبرهایی در مورد جزئیات معامله قرن شنیده‌ایم که اگر درست باشد باید گفت که این طرح متفاوت با راهکارهای به رسمیت شناخته شده از سوی جامعه بین‌الملل از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت، و طرح‌های صلح مادرید و پاریس است.

لاوروف تاکید کرد: باید منتظر رونمایی از معامله قرن بمانیم و آن وقت ببینیم که دیگر طرف‌ها به ویژه فلسطینیان و اتحادیه عرب در مورد آن چه موضعی می‌گیرند.

 

محمد علی الحوثی: معامله قرن تجاوز آشکار آمریکا به ملت فلسطین است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / وزارت خارجه ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم

محمد علی الحوثی رئیس شورای عالی انقلابی یمن نیز در واکنش به طرح ادعایی ترامپ برای صلح در خاورمیانه اظهار داشت: طرح ترامپ تجاوز آشکار آمریکا به فلسطین و ملت فلسطین است و این معامله‌ای است که سعودی (عربستان) و امارات متحده عربی برای تحکیم اشغالگری اسرائیل آن را تأمین مالی کرده اند. مردم منطقه باید برای ایستادگی در برابر این خطر و رویارویی با آن با هر ابزار ممکن و مشروع احساس مسئولیت کنند.

 

ترکیه: «معامله قرن» مرده به دنیا آمد

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود

وزارت خارجه ترکیه سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: این طرح برای ضمیمه و غصب کردن سرزمین‌های فلسطینی و کشتن راه‌حل دو دولتی است.

ترکیه با تاکید بر اینکه معامله قرن مرده به دنیا آمد، قدس را خط قرمز خواند و افزود: آنکارا اجازه نخواهد داد رژیم صهیونیستی اشغالگری و آزار و اذیت خود را توجیه کند.

وزارت خارجه ترکیه با اشاره به اینکه مردم و سرزمین فلسطین فروشی نیستند، اعلام کرد ما همواره در کنار برادران فلسطینی خواهیم بود و برای تحقق فلسطینی مستقل در سرزمین‌های فلسطینی تلاش خواهیم کرد.

«نعمان کورتولموش» نایب رییس حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز در توئیتر نوشت: نه، ترامپ! قدس پایتخت کشور فلسطین و جهان اسلام است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح صلح خود موسوم به معامله قرن را اعلام کرد. شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند. طرح ترامپ با مخالفت‌های گسترده‌ای در منطقه مواجه شده است.

همچنین مردم فلسطین در واکنش به این اقدام ترامپ تظاهرات سراسری در غزه و کرانه باختری برگزار کردند.

 

بورل: معامله قرن با معیارهای اتحادیه اروپا بررسی می‌شود

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران:  آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که طرح ادعایی صلح «دونالد ترامپ» رییس جمهوری امریکا موسوم به «معامله قرن» طبق معیارهای اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد.

«جوسپ بورل» با صدور بیانیه ای که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، اعلام کرد: اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی (معامله قرن) را بررسی و ارزیابی خواهد کرد. این اقدام براساس موضع اتحادیه اروپا و همچنین تعهد قوی و متحد آن برای دست یابی به راه حل تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل با در نظر گرفتن آرمان‌ های مردم فلسطین و اسرائیل و احترام به تمامی قطعنامه‌ های سازمان ملل متحد و توافق‌ های بین‌ المللی صورت می‌گیرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای همکاری در راستای ازسرگیری مذاکرات معنادار به‌ منظور حل و فصل دائمی مشکلات و دست‌یابی به صلح پایدار اعلام می‌دارد. تنها راه حل واقعی برای پایان درگیری‌ها، تعهد به تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل است.

 

سندرز: معامله قرن غیرقابل قبول است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران: آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود / ترکیه: معامله قرن مرده به دنیا آمد

«برنی سندرز» از داوطلبان دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «معامله قرن» را «غیرقابل قبول» خواند و گفت: این طرح مناقشه اسرائیل و فلسطین را «دائمی» می‌کند.

این سناتور ایالت ورمونت سه‌شنبه شب در توئیتی نوشت: هر گونه توافق صلح قابل قبولی باید با حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل سازگار باشد. هر گونه توافقی باید به اشغالگری اسرائیل پایان داده و حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها را در چارچوب دولتی مستقل در کنار اسرائیل امن محقق کند.

سندرز تاکید کرد: طرح به اصطلاح صلح ترامپ، این مهم را محقق نکرده و تنها مناقشه را دائمی می‌کند. این غیرقابل قبول است.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح معامله قرن را اعلام کرد. شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌ماند.

 

واکنش سرد انگلیس به معامله قرن ترامپ

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران: آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود / ترکیه: معامله قرن مرده به دنیا آمد

وزیر امور خارجه انگلیس شامگاه سه‌شنبه به صلح ادعایی «دونالد ترامپ» موسوم به «معامله قرن» واکنش سردی را نشان داد و از رهبران فلسطین و دولت اشغالگر قدس خواست تا طرح رییس جمهوری آمریکا را به گونه‌ای «منصفانه و واقعی» مورد بررسی قرار دهند.

«دومینیک راب» با صدور بیانیه‌ای طرح معامله قرن را صرفا «طرحی جدی» دانست که رهبران دو طرف باید عملی بودن آن را ارزیابی کنند.

برخی کارشناسان معتقدند که رویکرد سرد انگلیس از آنجا نشأت می‌گیرد که واشنگتن و تل‌آویو در تنظیم سند معامله قرن و تبیین رویکرد ضد فلسطینی، اروپا را دخالت نداده است.

 

حکیم: معامله قرن توطئه خطرناک علیه صلح و ثبات جهانی است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران: آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود / ترکیه: معامله قرن مرده به دنیا آمد

«سید عمار حکیم» رهبر جریان ملی حکمت عراق سه شنبه شب به دنبال اعلام «معامله قرن» در کاخ سفید تاکید کرد که این طرح، توطئه‌ای خطرناک علیه ثبات و صلح جهانی است.

وی با انتشار توییتی، از شورای امنیت، سازمان های بین‌المللی، سازمان همکاری های اسلامی و اتحادیه عرب خواست تا در محکومیت معامله قرن موضع تاریخی اتخاذ کنند.

حکیم ادامه داد: بیت المقدس موجودیت انسانی، اسلامی و عربی ما خواهد بود و خواهد ماند. بیت المقدس را نمی توان مصادره کرد یا به هر بهانه ای در بازار به فروش گذاشت.

رهبر جریان ملی حکمت عراق گفت: با توجه به این نقص آشکار از شورای امنیت، سازمان همکاری های اسلامی و اتحادیه عرب می خواهیم که با عنایت به موقعیت تاریخی این بیت المقدس طرح ترامپ را محکوم کنند.

 

جنبلاط: معامله قرن پایان طرح دو دولت در فلسطین است

محمود عباس: معامله قرن به زباله دان تاریخ می‌پیوندد / اردن: الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی خواهد داشت / ایران: آماده‌ایم به منظور مقابله با توطئه بزرگ همکاری کنیم / روسیه: طرح از سوی کمیته چهارجانبه بین‌المللی بررسی شود / ترکیه: معامله قرن مرده به دنیا آمد

ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان سه شنبه شب گفت: معامله قرن پایان طرح دو دولت در فلسطین و آغاز طرح کوچاندن دوباره فلسطینیان از وطنشان است.

وی در صفحه ی توییتر خود نوشت: هدف طرح معامله قرن که شامگاه سه شنبه در آمریکا توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسراییل رونمایی شد، اسکان دایم پناهندگان فلسطینی در کشورهای میزبان مانند لبنان است و این، باعث آشوب بزرگی خواهد شد.

جنبلاط افزود: معامله قرن بازگشت به سخنان «تئودور هرتزل» موسس جنبش سیاسی صهیونیسم است که گفته بود «فلسطین سرزمینی بدون ملت و یهودیان ملتی بدون سرزمین هستند».

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Sweden
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
دعوای ال اسحاق با ال اسماعیل بما ایرانیها ربطی ندارد میخواد معامله باشد یا مجادله قرن
پاسخ ها
افرین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
تا وقتی ختنه میکنی بدون از ال ابراهیم و از نزاد اسماعیل هستی پس به تو مربوطه مگر اینکه ختنه نکرده باشی ،! میشی از ال عمران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
حالا هنوز پوتین نظر نداده ، ایشون مخالف نباشه خواهید دید از فردا همه صداهای مخالف یکی یکی ساکت می شن
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
روسیه بسی جالب است.
باشد اونایی که باید درس بگیرن ، متوجه شن !!!
البته متوجه هستند قطعا، اینکه داستان چیه مسئله هست.
ناشناس
|
Germany
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
در طول تاریخ هیچوقت کشوری به نام فلسطین وجود نداشته است
پاسخ ها
افرین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
به نام اسراییل هم وجود نداشته
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
خوب، به ما چه مربوطه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
ای کاش مسلمانان می دانساند که اسرائیل از زمان موسی در این سرزمین زندگی می کردند و بعد مسلمانان بوجود امدند.
پاسخ ها
افرین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
خیر برو تاریخ بخون اسراییلی ها سرزمینهای خودشونو ول کردن و به اروپا مهاجرت کردند اونقدر اونجا گند زدند که پادشاهان اروپایی هم اونا رو اخراج کردند اگر فلسطین سرزمین اونا بود چرا قبل از اینکه مسلمانان اونجا را بگیرند از اونجا کوچ کرده بودند
ناشناس
|
United States
|
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
اون ۵۰ میلیارد رو بگیر و خرابه های کشورت رو درست کن
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
ایران بهتر است بجای همکاری با اعراب برای مقابله با معامله قرن، تلاش و کوشش خود را بر حل و فصل معضلات داخلی متمرکز کند.
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
اونکه تو میگی هم سخته هم منافعی توش نی
ولی کل کل کردن با دنیا حال میده
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
بعضی گروه ها متولد جنگند برای همین همیشه به صلح آلرژی دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
این طرح نتیجه عدم وحدت و قدرت طلبی رهبران فلسطین است که سالهاست با یکدیگر میجنگند.
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
امريكا واسراييل وقتي ميبيند بعضي از كشورهاي عربي بيشرمانه به فلسطين خيانت ميكنند همه كاري ميكنند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ویروس کرونا مناجات شعبانیه جهش تولید مصطفی الکاظمی کاظم خاوازی علی صیاد شیرازی
آخرین اخبار