بازدید 39086
«دیده‌بان شفافیت و عدالت» وابسته به «احمدتوکلی» نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی درباره تایید صلاحیت برخی افراد «تاجگردون و حسنوند» از سوی شورای نگهبان انتقاد کرد. «الیاس نادران» هم نوشت: «تاجگردون و حسنوند روسای کمیسیون بودجه و انرژی مجلس امروز توانستند با فشار و لابی تایید صلاحیت بگیرند! این که امروز کوتاه آمدید و ...
کد خبر: ۹۵۲۵۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲ 20 January 2020

آمار اولیه شورای نگهبان از بررسی صلاحیت پارلمان نشینان در مجلس دهم، حکایت از ردصلاحیت ۱۲۰ تن از نمایندگان فعلی داشت که البته به فاصله اندکی کمتر از یک روز سی نفر از نمایندگان فعلی صلاحیتشان به تایید رسید و در نهایت ۹۰ تن از نمایندگان مردم در خانه ملت صلاحیت شان به تایید نرسید و بر همین اساس مجوز شرکت دوباره در انتخابات مجلس را به دست نیاوردند.

به گزارش «تابناک»؛ هرچند شورای نگهبان و به خصوص سخنگوی آن یعنی «عباسعلی کدخدایی» دلیل عمده عدم تایید صلاحیت بسیاری از نمایندگان مجلس دهم را حساسیت شورا در خصوص مشکلات اقتصادی آن‌ها به خصوص برای انتخابات مجلس یازدهم ذکر کرده بودند، «علی لاریجانی» رئیس مجلس که خود البته برای این دوره ترجیح داد کاندیدا نشود این موضوع را نادرست دانسته و تاکید کرده است که «دلیل ردصلاحیت بسیاری از نمایندگان مجلس دهم - یعنی همان ۹۰ نفری که به آن‌ها اشاره شد- مسائل اقتصادی نبوده است.

چند رئیس کمیسیون ردصلاحیت شدند؟

جدای از از این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس ردصلاحیت شده اند، حکایت و آمار عدم تایید صلاحیت روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم در نوع خود جالب توجه است. آمار اولیه حاکی از این بود که از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ رئیس تایید صلاحیت و ۶ رئیس دیگر هم ردصلاحیت شدند، ۲ رئیس نیز داوطلب انتخابات مجلس یازدهم نشده‌اند.

نظر هیات‌های نظارت استانی شورای نگهبان درباره تایید، عدم تایید و یا عدم احراز صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از شنبه هفته گذشته از طریق فرمانداری‌ها به داوطلبان اعلام شد. بعد از اعلام رسمی شورای نگهبان، محمدمهدی زاهدی؛ کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری، مجتبی ذوالنوری؛ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، داوود محمدی؛ کمیسیون اصل نود قانون اساسی، اللهیار ملکشاهی؛ کمیسیون قضایی و حقوقی، جمشید جعفرپور؛ کمیسیون فرهنگی، محمدرضا رضایی کوچی، کمیسیون عمران صلاحیتشان به تایید رسید.

همچنین عبدالرضا عزیزی؛ کمیسیون اجتماعی، الیاس حضرتی؛ کمیسیون اقتصادی، فریدون حسنوند؛ کمیسیون انرژی، غلامرضا تاجگردون؛ کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، عزیز اکبریان؛ کمیسیون صنایع و معادن و محمد جواد کولیوند؛ کمیسیون سیاست داخلی و شورا‌ها صلاحیت شان به تایید نرسید و احمد علی کیخا؛ کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و علی نوبخت؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز ترجیح دادند که برای انتخابات مجلس یازدهم کاندیدا نشوند.

حسنوند و تاجگردون تایید صلاحیت شدند

آخر هفته گذشته بود که یک خبر اخبار قبلی بررسی صلاحیت‌های روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در شورای نگهبان را نقض کرد. جایی که «فریدون حسنوند» نماینده اندیمشک و «غلامرضا تاجگردون» نماینده گچساران روز (چهارشنبه) گذشته نامه تایید صلاحیت خود را دریافت کردند.

شورای نگهبان در مورد چرایی رد و تائیدصلاحیت «تاجگردون و حسنوند» توضیح بدهد؟!

فریدون حسنوند ضمن تایید این خبر گفت: ما در بحث تایید صلاحیت‌ها تابع قانون هستیم و هر موردی که به ما ابلاغ می‌شد، می‌پذیرفتیم. اکنون هم تایید صلاحیت بنده و آقای تاجگردون طی نامه‌ای به ما اطلاع داده شده است.

انتقاد توکلی و نادران از تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند

پس اعلام تایید صلاحیت روسای کمیسیون های انرژی و برنامه و بودجه بود که «دیده‌بان شفافیت و عدالت» وابسته به «احمدتوکلی» نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی درباره تایید صلاحیت برخی افراد «تاجگردون و حسنوند» از سوی شورای نگهبان انتقاد کرد.

این در حالی است که اخیرا اسناد و مدارکی مبنی بر تخلف و فساد از «غلامرضا تاجگردون» در فضای مجازی دست به دست شده است و حواشی زیادی پیش از احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی ایجاد کرد، که حساسیت ها را نسبت به احراز صلاحیت تاجگردون بالا برد.

از سوی دیگر، «الیاس نادران» در واکنش به تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند پیامی توئیتری منتشر کرد.

«تاجگردون و حسنوند روسای کمیسیون بودجه و انرژی مجلس امروز توانستند با فشار و لابی تایید صلاحیت بگیرند! این که امروز کوتاه آمدید و چشم بر پرونده های اقتصادی بستید، جادوی بودجه و نفت است؟! جواب جوانان عدم احراز شده را چه می دهید؟»

کدخداییهیچ‌کس با فشار به شورای‌نگهبان تأیید صلاحیت‌نشده

پس از این موضع گیری ها و انتقادات نسبت به تایید صلاحیت این دو رئیس کمیسیون، سخنگوی شورای نگهبان گفت: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی درباره رد‌صلاحیت برخی نامزد‌های انتخابات گفت: طبیعتا آن‌ها حق اعتراض دارند و اعتراض‌شان را اعلام کردند، البته برخی‌ انتظار دارند که ما چشم‌پوشی داشته باشیم، اما قانون اجازه نمی‌دهد.

وی گفت: تلاش ما این است که در رابطه با بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کنیم، آنچه قانون مقرر کرده، این است که هیچ تعارفی با کسی نداریم، طبیعتا نسبت به سلایق سیاسی آن‌ها ما نگاهی نداریم و فقط و فقط مستنداتی است که در پرونده‌ها وجود دارد و با قوانین انتخابات انطباق دارد.

سخنگوی شورای نگهبان که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو کرده است، در پاسخ به این که گفته می‌شود برخی با فشار به شورای نگهبان تأییدیه گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: خیر این گونه نیست، ما در مرحله گذشته هیات مرکزی و هیات استانی را داشتیم و مرحله کنونی مرحله شورای نگهبان است، اسامی ممکن است از جهت ترتیبات اداری دیر و یا زود اعلام شود، اما آنچه اعلام شده است، همگی مصوبات هیات مرکزی و هیات استانی است، در این مرحله هم که امروز در خدمت شما هستیم، مرحله رسیدگی به شکایات است که طبیعتا هر شکایتی باشد، بررسی می‌شود و اگر حقی از کسی تضییع شده باشد، طبیعتا احقاق حق خواهد شد.

کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده است و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.

چرا تاجگردون و حسنوند رد و دوباره تایید صلاحیت شدند؟

آنطور که در برخی اخبار اشاره شده، پرونده تاجگردون و حسنوند وقتی در هیأت مرکزی نظارت مورد بررسی و مداقه قرار می‌گیرد، هیأت مرکزی، رأی به تایید صلاحیت این دو نماینده می‌دهد؛ اما اعلام نظر درباره پرونده آنها را به دلیل بررسی‌های بیشتر و کارشناسی‌تر به تأخیر می‌اندازد و از همین روی، نتیجه بررسی صلاحیت این دو نفر در فهرست اعلام شده به وزارت کشور خالی می‌ماند.

پس از بررسی‌هایی که در شب اعلام نتایج و روز ۲۳ دی ماه صورت می‌گیرد، مجدداً مستندات پرونده هر دو نماینده با حضور آنان در شورای نگهبان و توضیح در خصوص موارد مطروحه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هیأت مرکزی نظر اولیه خود را تأیید می‌نماید. این نظر با تأخیر دو روزه به وزارت کشور ارسال و در رسانه‌ها منتشر می‌گردد.

حالا شورای نگهبان از سوی بخش های مختلف جامعه اعم از سیاسیون، رسانه ها، کنشگران سیاسی و برخی تشکل ها مورد سؤال است که چرا علیرغم مطرح بودن مباحث مختلف پیرامون اقدامات و عملکرد «غلامرضا تاجگردن» در حوزه اقتصادی که بسیاری از اسناد آن را طی هفته گذشته و روزهای اخیر می توان در فضای مجازی مشاهد کرد از جمله مطرح شدن نام وی در پرونده بانک سرمایه، بحث خرید و فروش قیر از طریق یکی از زیر مجموعه های نفت پاسارگارد و پرونده آتیه صبا نام وی در میان تایید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس یازدهم قرار گرفته است.

از طرفی در مورد «فریدون حسنوند» گفته می شود که او در ایجاد و تشدید اختلافات بین دزفول واندیمشک نقش عمده ای  داشته است تا جایی که به همراه شهردار دزفول دو شهر انقلابی وشهید پرور اندیمشک و دزفول را به درگیری کشانده اند. او همچنین ۸سال پیش بعد از دو دوره نمایندگی، رد لاحیت شد و نتوانست به مجلس برود. اکنون شورای نگهبان در مورد این دو نماینده که اتفاقا جزو نمایندگان با نفوذ مجلس هستند، مورد سؤال است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۳۶
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
درود بر تاج گردون . این حرف ها به تاجگردون نمی چسبه . لر با غیرت
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نژاد پرست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تاجگردون . حسنوند چطور دور روز بعد از رد صلاحیت شدن دوباره صلاحیت بدست آوردند؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اتفاقا نمایندگان رد صلاحیت شده بر روی عدم صلاحیت خود پافشاری کنند به این موارد پی میبرند . آلان صادقی و مطهری چه مدرکی وجود دارد . هیچ . چون دو نماینده صداقت در گفتار و شجاعت در کردار داشتند رد صلاحیت شدند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
فرقی به حال کسانیکه قصد شرکت در انتخابات را ندارند نداره .
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آقاي تاج گردون برادر زاده شما بدون ذره اي تجربه و تخصص چطور به مدير كلي اداره it سازمان بنادر و دريانوردي رسيده؟؟؟
يكي بياد توضيح بده
مخصوصا مدير عامل سازمان بنادر اقاي راستاد
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
من تاز مانی که تاجگردون تایید نشده بود به کار شورای نگهبان اعتقاد داشتم ولی حالا که اون تایید شده متوجه شدم که اینها همش بازیه چون فاسد تر از اون نمیشناسم
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
لابی و فساد آقای حسنوند برای همه ی کسانی که ایشون رو میشناسن مثل روز روشن است . اما متاسفانه با لابی و... هر چیز دیگه ای هر دوره تایید صلاحیت میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شورای نگهبان صاحب اختیار است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چه کسی بر شورای نگهبان نظارت می کند؟!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چه خبره توی این مملکت!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر شفافیت نباشد و مردم را واقعا از دلیل رد و یا تاییدها مطلع نکنید یقینا بر خلاف مصالح نظام و کشور رفتار کرده اید ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مردم بهشون رای میدهند آیا ؟؟؟؟؟
نکته سنج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تابناک جان
این خطی که پیش گرفتی رو ادامه بده نه خط اعتراض به ردصلاحیت افراد فاسد و ضد انقلاب را
اتفاقا خواسته مردم دقت بسیار بالا در بررسی صلاحید کاندیداها و رد قطعی افراد مساله دار است.
اگر رسانه ها این خط رو دنبال کنند واقعا بخش مهمی از مشکلات حل خواهد شد
اما چه بگویم که رسانه ها بیشتر دست همین افراد مساله دار است و همش در این می دمدند که چرا فلانی رو رد صلاحیت کردید.
افراد رد صلاحیت شده دلایل شورای نگهبان را خودشان منتشر کنند. البته اگر ریگی به کفش ندارند
مردم خواهان رد صلاحیت افراد مشکل دار و فاسد هستند
این خط را دنبال کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خوب نمایندگان را هم شورای نگهبان انتخاب کند چرا الکی هزینه می کنید و انتخابات برگزار می کنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
که اتفاقا هر دو اصلاح طلب هستند که البته این اصلا مهم نیست؟؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ول کنین این بازی های اصلاح طلب اصولگرا رو . حال ملت از این مزخرفات به هم میخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تاجگردون را نمی دانم چرا رد شده !!!.
ولی حسنوند که کاملا صلاحیت اخلاقی و فرهنگی لازم !؟
را داشتند !!!!!!!!
به سابقه ایشان رجوع کنید
خواهید فهمید که چرا !!!!!!!؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
در قوانین کشور قرار بر این است تا متهمی محکوم نشود محکومیتش اعلام نگردد و حتی راجع به اتهاماتش هم با اکراه مطلبی ارائه میگردد. نمایندگان و یا هر داوطلب نمایندگی وقتی فاقد صلاحیت تشخیص داده میشود و اجازه ثبت نام نمی یابد در واقع اتهامشان ثابت شده است و رای هم صادر گردیده است و محکوم به نداشتن صلاحیت به هر دلیلی شده اند. البته توسط شورای نگهبان
لذا عموم حق دارند از محکومیت افراد مطلع شوند و از نظر قانون حقی از محکوم ضایع نمیشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
قانون تو این مملکت برای آدم بدبخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شورای نگهبان صلاحیت آن را که باید تایید کند، تایید نمی کند و بالعکس . آقای حسنوند در دوره قبل، عامل و ریشه ی ستیز خونین بین مردم دزفول و اندیمشک شد و هیچکس گمان نمی کرد که صلاحیتش در این دوره تایید گردد.
علی
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
یعنی واقعاً دیگه بهتر از تاجگردون توی این مملکت نداریم اصرار دارن تایید بشه
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تاجگردون وزنه باتجربه ای هست که نبودنش درمجلس ضرر به این نهاداست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه روز طبیعت تفاوت متانول با اتانول
آخرین اخبار