بازدید 18950
مسئولان سازمان انتقال خون «هدف» را گم کرده‌اند؛
اگر از وجود دوربین نصب شده مقابل رویتان معذب نشوید و انبوه سوالاتی که به این واسطه به ذهنتان خطور می‌کند، اجازه دهد، یک سوال حیاتی پیش رویتان قرار دارد که پاسخ منفی به آن می‌تواند به هدایت تان به در خروج منجر شود، بی آنکه توانسته باشید اهدای خون کرده و در این امر نوع دوستانه و حیاتی مشارکت کنید. این سوال «شماره تلفن؟»
کد خبر: ۹۵۱۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰ 12 January 2020
تابناک اجتماعیاگر قصد اهدای خون دارید و بر این باورید که می‌توانید با در دست داشتن اوراق هویتی مانند کارت ملی به یکی از مراکز انتقال خون مراجعه کرده و نیت تان را عملی کنید، سخت در اشتباهید، چون در زیرمجموعه سازمان انتقال خون کشورمان مبنای احراز هویت متفاوت است!

به گزارش «تابناک»؛ از آخرین باری که سطح ذخایر خونی کشور به شدت کاهش یافت و نگرانی‌هایی ایجاد کرد، زمان زیادی نمی‌گذرد؛ رویدادی که به باور مسئولان سازمان انتقال خون کشورمان طبیعی بود و دلیل بروزش، فرا رسیدن فصل سرما و افزایش برودت هوا عنوان شد که هر ساله در این فصول بروز می‌کند.

شرایطی جوی که موجب کاهش مراجعه افراد به مراکز انتقال خون برای اهدا می‌شود و موازنه عرضه و تقاضای خون و فرآورده‌های خونی را برهم می‌زند و نگرانی‌هایی می‌آفریند. نگرانی از اینکه مبادا خون مورد نیاز در بیمارستان‌ها و یا نیاز‌مندی بیمارانی که می‌بایست خون یا فرآورده‌های آن را دریافت کنند، تامین نشود.

این نگرانی‌ها زمانی شدت می‌گیرد که بدانیم خون و فرآورده‌هایش اغلب عمری کوتاه دارند و از این روی لازم است که چرخه اهدا متناوب و مداوم ادامه پیدا کند و دچار وقفه و کندی نشود؛ چرخه‌ای که مراقبت از آن یکی از کلیدی‌ترین وظایف سازمان انتقال خون است، اما در کمال تعجب شاهد اختلال در آن توسط همین سازمان هستیم!
 
اگر «تلفن ثابت» ندارید، واجد شرایط «اهدای خون» نیستید!

این را مشاهدات میدانی و پیگیری‌های خبرنگار «تابناک» نشان می‌دهد که حتی به مراجعه به مدیران این سازمان هم گره خورده و در نهایت به کشف اشکالی عجیب و واکنش عجیب‌تر مسئولان سازمان انتقال خون منجر شده است؛ کشف این واقعیت که برای اهدای خون همان قدر که به کارت ملی نیاز است، به داشتن «تلفن ثابت» هم نیاز است!

بله درست خوانده‌اید؛ تلفن ثابت، با این ملاحظه که در صورت همراهی فردی که فرم اهدای خون شما را پر می‌کند، شماره تلفن ثابت را می شود با ارائه دو شماره تلفن همراه هم جایگزین کرد. این را می‌شود با مراجعه به مراکز اهدای خون دریافت و در این گزارش، با مراجعه به مرکزی که در حیاط  «اداره کل انتقال خون تهران» ثبت و ضبط شده است.

پیش از تشریح آنچه در این مراکز انتظارتان را می‌کشد، لازم است بدانید که اگر سابقه اهدای خون دارید اما این اقدام نوع دوستانه را در جایی غیر از تهران به انجام رسانده‌اید، انتظار نداشته باشید که سابقه‌ای از شما در سیستم موجود باشد، چون یکپارچه بودن سامانه انتقال خون در این دست موارد چیزی بیش از ادعا نیست؛ ادعایی که باید امیدوار باشیم در آینده محقق شود.

با این یادآوری، به باجه‌ای می‌رسید که قرار است مشخصات‌مان را دریافت کند و مقدمات اهدای خون را فراهم آورد؛ باجه ای که متصدی آن از شما کارت ملی طلب کرده و بعد سلسله سوالاتی را آغاز می‌کند که پاسخ هایتان به آنها در سیستم ثبت می‌شود و یکی از سوالات این است: «شماره تلفن؟» سوالی بسیار کلیدی و حیاتی!
 
این در حالی است که از وجود دوربین نصب شده مقابل رویتان معذب نشوید و برایتان این سوال به وجود نیاید که آیا نصب دوربین مقابل شما به این شکل، با حقوق خصوصی و شهروندی تان همخوانی دارد یا خیر؟ اصلا نقش این دوربین‌ چیست؟ فیلمبرداری از شما حین پاسخ به سوالات اپراتور یا مثلا عکسبرداری از چهره‌تان؟ سوالی که اپراتور باجه در پاسخ به آن می‌گوید: «عکس گرفتن از چهره‌تان»!

سوالی که اگر بپرسید، ضرورت تکمیل پروفایل تان به عنوان اهدا کننده خون را پاسخ خواهید گرفت و در نهایت با فرمی که چاپ خواهد شد و در اختیارتان قرار خواهد گرفت، متوجه خواهید شد که دوربین نصب شده تقریبا کارایی خاصی ندارد و تنها موجبات تشویش و عذاب اهدا کنندگان را فراهم می‌آورد و بس!

البته بهتر است از اپراتور درباره مجوز عکس گرفتن و ارتباط آن با خون گرفتن نپرسید چون یا جواب نمی‌گیرید یا بدتر، ممکن است جوابی بگیرید که از صرافت اهدای خون بیفتید و از مسیری که آمده‌اید برگردید! مسیر بازگشتی که گاهی آنها پیش رویتان قرارش می‌دهند، به ویژه اگر بپرسند شماره تلفن و بگویید «ندارم!»، که در آن صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌گویند که نمی‌شود خون بدهید!
 
اگر «تلفن ثابت» ندارید، واجد شرایط «اهدای خون» نیستید!
 
همین جواب برای آنکه دریابید سازمان انتقال خون «هدف» را گم کرده و به جای آنکه موانع پیش روی متقاضیان اهدای خون را بردارد، سنگ هایی در مسیرشان قرار داده، کافی است اما اگر در این مرحله قضاوت نکنید و بکوشید مشکل را پشت سر بگذارید، نکات جالب تری پیش رویتان قرار خواهد گرفت، از جمله اینکه مدیران این مجموعه به کل با پاسخگویی بیگانه‌اند!
 
این را پیگیری‌های خبرنگار ما از مراجعه به مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون تهران نشان می‌دهد که تاکید دارد ثبت تلفن همراه از جمله ضرورت های نرم افزار مجموعه شان است و امری ضروری برای احزار هویت افراد؛ گویی تلفن ثابت بخشی از هویت افراد است و طبیعی است که افراد محروم از داشتنش، از اهدای خون محروم شوند!
 
یا مراجعه به مدیر اداره کل که به مانند بسیاری از مدیران دیگر در کشورمان دیدارش ممکن نیست و بهتر است با مسئول دفتر و منشی‌اش صحبت کرد که ناگفته پیداست راه به جایی نخواهد برد. پیگیری‌ که «تابناک» در سطوح دیگر هم ادامه اش داد و ماجرا را به مدیر ارشد سازمان انتقال خون کشور منتقل کرد که این هم راه به جایی نبرد و نتوانست سنگ بزرگی که پیش پای اهدا کنندگان خون قرار دارد را تکان دهد!
 
سنگی بسیار بزرگ به نام تلفن ثابت که اگر ندارید، از دید سازمان انتقال خون کشورمان واجد شرایط اهدای خون نیستید، حتی اگر کمبود خون و فرآورده های خونی مطرح باشد و بدانید این هدیه برای بسیاری حیاتی و امیدبخش است و ممکن است کمبودش این تصور را به ذهن نیازمندان خون و فرآورده های خونی متبادر کند که نوع دوستی کمرنگ شده؛ غافل از آنکه سازمان واسطه این کار هدفش را گم کرده است!
 
در پایان گفتنی است، به رغم پیگیری های صورت گرفته پیش از انتشار این گزارش، «تابناک» آمادگی دارد پاسخ مسئولان سازمان انتقال خون را دریافت کرده و منتشر نماید، با این یادآوری که امیدواریم پاسخ ایشان از جنس رفع این موانع دست و پاگیر و آسیب زا باشد تا جواب های احتمالی دیگر.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۶۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آیا این توهین از طرف مدیر مربوطه به تحریم ها ربط داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
mohamd
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این همه بی تدبیری فقط از یک دولت تدبیر و امید برمیاد و افراد خانواده شیخ تدبیر که در این سازمان رییس هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دراین مملکت همه چی امنیتی است. حتی اهداء خون .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
تا وقتی انتصاب ها در مملکت بر اساس توانایی ها نباشه و بر اساس روابط و سیاسی کاری باشه مملکت همینی که هست میمونه.
رضا اراک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کاملا درسته من هم چندین با خون اهدا کردم ولی هر دفعه بابرخورد بذاپراتور می خواستم برگردم ولی بخاطر ایمان به کاری که داشتم خون اهدا کردم گاها شده بود من شماره بدست منتظر
خانعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سنگ به این بزرگی!!
هیچم بزرگ نیست اگه واقعا میخای خون بدی و ریگی هم به کفشت نیست شماره تلفنتو بده مگه چیز مهمیه؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
احمق ! شرایط و حریم خصوصی مفهومش رو میفهمی اصلا؟! ۵۰سال عقبی
مجید
| Germany |
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه ریگی ؟ برادر من اونا به خون نیاز دارند ولی یه جوری برخورد میکنن گویی تو فایده اش را میبری
شما میدونی در سایر کشورها به ازای یه واحد خون چند دلار به اهدا کننده پرداخت میشه؟
حالا ما مفتی اهدا میکنیم باید کفش و ریگ ثابت کنیم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نابغه اگر کسی شماره تلفن ثابت نداشته باشه یعنی ریگی به کفشش داره؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
با وقایعی که در شهرکرد رخ داد دیگه کسی خون میده اون تعدا کمی هم که خون میدادند با پلیسی کردن شرای خون دهی دیگر به انتقال خون و واحد های آن مراجعه نخواهند کرد.

اگر کسی به خون نیاز داشته باشد حتمن بهترین راه برای تامین خو برای وی اعضای خانواده و آشنایان او هستند چون کیفیت خون به ازا هر روز که از زمان گرفته شدن آن از فرد بگذرد افت خواهد کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شایعه شهر کرد مربوط به تست قند خون بود و نه خونگیری در انتقال خون. خانه بهداشت و سازمان انتقال خون دو سازمان کاملا مستقلند
برنامه نویس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
با سلام
حدود 2 ماه هست که سازمان انتقال خون با اخذ یک قرارداد نه چندان رسمی در حال برنامه نویسی و پیاده سازی یک سامانه جهت پذیرش داوطلبین اهدای خون می باشد و انشاالله این مشکلات برطرف خواهد شد.
بنده شخضا برنامه نویس این سیستم هستم که نهایت تلاش خود را می کنم که این سامانه به نحو احسن و به صورت کاملا یکپارچه پیاده سازی شود.
البته امیدوارم سازمان انتقال خون هم به قول های خود سر موقع عمل کند تا خدایی نکرده پیاده سازی این سیستم کنسل نشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ممنون از پاسخ معقول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مدیریت تو این مملکت داره موج میزنه،اونم در سطح خیلی بالا،مشکل کشور فقط و فقط عدم مدیریت هست و بس ...
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سازمان انتقال خون هم مثل بسیاری دیگر از بخشهای دولت ، فشل قدیمی ناکارآمد بیقواره کند تنبل و بی تعهد و بدون برنامه کار میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
تابناک اگر بقدر کافی پول جمع کرده ای دیگر دست بردار و تبلیغ خرید خانه در ترکیه را رها کن. البته میدانم که پول خیلی شیرین است و اهمیتی ندارد که به قیمت خیانت به کشور بدست اید ولی بس است دیگر.
اسماعیل زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سلام و عرض خسته نباشید...من سه سال پشت سر هم هر سه ماه اهدای خون می کردم در تابستان و زمستان اینکار رو هم می کردم...گروه خونی من هم O+ هستش...ولی بعد از این همه اهدای خون یکبار طبق معمول برای اهدای خون مراجعه کردم که با جواب عجیب مواجه شدم ...اونا گفتن شما در لیست سیاه هستید بعد از چندین بار پیگیری و برخورد بسیار نامناسب و دور از شان گفتند که در سری قبل اهدا شما ویروس پنهان سرما خوردگی داشته اید و اظهار نکردید...خیلی جالبه من باید از ویروس پنهان خودم مطلع می شدم...هر چقدر پیگیر شدم جوابی نگرفتم...واقعا متاسف شدم از این تقدیر و تشکر و قدردانی بعد از سه سال مداوم خون دادن...این اتفاق در سازمان انتقال خون ارومیه اتفاق افتاده....من در صورت پیگیری حاضر به ارائه مدارک هستم....با این وضعیت تکریم اهدا کننده نباید از وضعیتی بهتر از این رو انتظار داشته باشیم.....البته تو این جامعه بزرگترین مشکل ما عدم کرامت انسانی هستش که در همه ابعاد جامعه قابل مشاهده است و این هیچ تقاربی با یک جامعه اسلامی ندارد...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سازمان انتقال خون یک واسطه بین شما و بیمار است و تهیه لیست سیاه و غربالگری اهدا کنندگان با هدف افزایش امنیت دریافت کننده محصولات خونی تهیه می شود. بنابراین امتناء از خونگیری از شما به معنی بی احترامی به شما نیست. صلاح شخص شما یا صلاح استفاده کنندگان محصولات در این موضوع دیده شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بنده خودم اهدا کننده مستمر هستم. بعد از این مرحله به اتاق پزشکی وارد می شوید که بقدری تند در مورد سوء رفتارها می پرسد که احتمالا برخی از افراد که مستمر مراجعه نمی کنند، اصلا متوجه نمی شوند.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دوست عزیز خیلی وقت مسئولین هدف اصلی را که رفاه حال مردم باشد گم کرده‌اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
من که یکبار رفتم خون بدم، با لباس و دستکش خونی اومد جلوم نذاشتم خون بگیره پاشدم رفتم. دیگه هیچ وقت برنگشتم
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خیلی مسخره اند. من رفتم خون بدم، گفتن گروه خونی شما با گروه خونی قبلی تون متفاوته . دیگه هیچ راهی هم نداره که برگردی و راهی نداره تا آخر عمر خون بدید. خیلی مسخره منو بردن بلک لیست.(در استان هرمزگان، شهر بندر عباس)
در حالی که خودشون هم قبول دارند که تقصیر کارمندان خودشون بوده نه من.
قضییه ام این بود که گروه خونی ثبت شده ی قبلی من با گروه جدیدام متفاوت بود ، در نتیجه کلا دیگه نمی تونم خون بدم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه باحال
mohamd
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این تعویض گروه خونی رو به شما و همه جامعه پزشکی تبریک و تهنیت عرض میکنم
حاج کاطم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دوست عزیز مارو هم از تجربیات تعویض کردن گروه خونیتون آگاه کنین .لطفا اگه میشه ی کارگاه آموزش با شهریه کم بزارین ما هم یاد بگیریم .من خیلی دوست دارم گروه خونیم آبی بشه ..تبریک میگم این کاری ک شما کردین برای اولین باره تو دنیا .فکر کنم اگه این نطام امپریالیسم حق ماهارو نخوره شما لایق جایزه نوبل هستی
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
من یکبار رفتم خون بدم ازم پرسیدن تا حالا حجامت کردی؟ گفتم یک بار تو کل عمرم اون هم یک سال پیش بود. گفتن نمی تونی خون بدی. من هم برگشتم.
رضا
|
United States
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
متاسفانه ما مردم خودمان به هم رحم نمی کنیم... خودمان همدیگر را به حساب نمی آوریم(مگر اینکه زور بالای سرمان باشد) ؛ اما چوبش را نظام می خورد. لطمه اش را خون شهدا می بیند.
روسای انتقال خون هم مثل همه مسئولین دیگر در ادارت مختلف، آحادی از این ملتند؛ از خانواده های خودمان... که اگر حس مسئولیت شان کمرنگ شد، همه با هم ضرر خواهیم دید. همه.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خودتون رو اذیت نكنید
اینا شنیدن جمع آوری اطلاعات چیز خوبیه
اینا دیدن توی خارج طرف رو از روی شماره تماسش سه سوت پیدا میكنند
اینا توی فیلمها دیدن اطلاعات خلق الله رو جمع میكنند
بدون اینكه بدونند چرا و آیا نیازی هست یا نه میخوان خارجی عمل كنند
رفتم بانك حساب قرض الحسنه باز كنم
گفت باید سند ملكی به نام خودت یا اجاره نامه بیاری
البته به همراه كارت ملی و شناسنامه(كه دومی نمیدونم برای چی بود شاید میخواستن مطمئن بشوند من زنده ام یا نه)
گفتم من منزل دوستی سكونت دارم و اجاره نامه به نام ایشان است و فرمودند پس نمیتونی
گفتم چرا
گفتند چون بخشنامه شده
گفتم دلیل (البته تا رئیس شعبه كشید) و ایشون فرمودند اختلاسهای زیادی با حساب اشخاص شده
گفتم چه جالب وقتی كسی اختلاس میكنه میتونه هزاران نفر رو به دردسر بندازه ولی خودش مثل آب خوردن با كمك همون پولهای اختلاسی چك های 100 برگی و وام بدون ضامن میگیره و كسی هم جلوش رو برای فرار از كشور نمیگیره

یا رفتم دفترچه سلامتم رو تمدید كنم گفتم یارانه میگیری گفتم نه بخاطر روحانی انصراف دادم
گفتن درب خروج از اونوره
چون به كسانی كه یارانه نمیگیرند دفترچه داده نمیشه باید برید آزاد خدمات پزشكی دریافت كنید
بازم بگم؟!!!!!!!!!!!!

پس چی؟
حرص نخور
حرررررص نخور
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خدائیش اینهایی که گفتی واقعیت داره ؟
بیشتر شبیه کابوس و فیلمهای مالیخولیایی هست.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
موضوع ایرانه ها ! انگلیس نیست ها ! شما به ملکه عرض حاجت کن
mohamd
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این دولت حاضر مامور به چالش کشوندن همه مردم کشوره ماموریت از گلدن گلاسکو... میباشد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگه واقعا اینطور باشه کشور ما نیاز به روانپزشک وتیمارستان های چند میلیونی برای مسولان داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
منم یه بار رفتم خون بدم از حال رفتم دیگه جرات نکردم برم
پاسخ ها
خیرالدین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هخخ همش یبار زفتی حالت بد شده ؟ من همون یبارم نرفتم خخخخخ
ناشناس
|
Denmark
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
من یه بار رفتم خون بدم،یه اقای ریش دار نشسته بود.یه سوالی پرسید که جواب بنده به مزاجش خوش نیومد.گفت نمیشه خون بدی.گفتم به درک،منم خون نمیدم دیگه..هدف ما خیر بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یه لحظه به این عبارت خوب دقت کنید: سازمان !!!! انتقال خون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
به کجا ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آقا این درازا که یه نقطه هم زیرشه چیه؟
مجید دلبندم
|
Germany
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سالی چند بار خدن اهدا میکردم در حالیکه فوق تخصص خون گفت فایده جسمی برای تو ندارد ولی برای بیماران نیازمند مفید است هر چند بالای ۵۰ سال را توصیه کرد انجام نشود و زنان را هم کلا میگفت نباید اهدا خون داشته باشند
به هر حال من برای بیماران این کار را انجام میدادم تا اینکه با همین عکس برداری مواجه شدم و از آن به بعد ترک این کار را ترجیح دادم چون برای من این سوال پیش آمد که چرا یک سازمان باید به این دقت پیگیر اطلاعات پزشکی و هویتی افرادی باشد که او به آنها نیازمند است نه افراد به اون سازمان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
احسنت. فایده اون دوربین زپرتی چیه؟ چرا به حقوق افراد احترام نمیذارن و بگن اجازه میدی ازت عکس بگیریم یا نه؟ از من عکسی انداختن و رو فرم پرینت گرفتن که خودم نمی تونم خودم رو بشناسم! خب این چه فایده ای داره جز رنجش ایجاد کردن؟ الان با اون عکسی که از من بی اجازه گرفتن، چی به دست آوردن؟ آلودگی خونی م رو متوجه شدن یا چی؟
سارا حقیقت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مقاله شما راجع به انتقال خون بوسیله یک فرد کاملا بی اطلاع از سیستم انتقال خون نوشته شده است من پزشک سازمان انتقال خون هستم به هیچ وجه تلفن ثابت برای ثبت نام نیازی نیست فقط یک شماره تلفن همراه از فرد گرفته میشود برای اینکه 7 روز بعد جواب آزمایشهای فرد برای او پیامک میشود ودر موقع مجدد خون دادن از طریق پیامک فرد را مجددا دعوت به اهدا میکنند هر فردی مختار است می تواند شماره همراه را بدهد یا ندهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پزشک یک مجموعه باشی و اینقدر بی اطلاع نوبره. برو به عنوان مراجع عادی برای اهدای خون تا بفهمی فرد بی اطلاع خودتی !!
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جواب نمی فرستند دلت خوشه ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کاش اجباری بود یه بار شما پزشک ها برین ناشناس جای دیگه خون بدین تا بفهمین چقدر بد رفتار می کنین و چه موانع احمقانه ای سر راهتون قرارداره
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
1. دوربینی که در این خبر از آن صحبت می شود یک وب کم با کیفیت پایین است و حتی عکسهایی که میگیرد برای ما مراجعه کنندگان محل شوخی و مزاح است تا چه برسد که قرار باشد فیلمبرداری کند. (لازم به ذکر است که در زمانه ی کنونی عمده فعالیتهای ما در خیابان و محیط های کاری و مدارس و آموزشگاهها و دانشگاهها و مهدهای کودک و اتوبوس و ...، در زیر نظارت دایمی دوربین هایی با کیفیت بالا انجام می شود و القای ترس در مخاطبین برای یک دوربین با کیفیت پایین در روی میز پذیرش سازمان انتقال خون، نوعی توهم توطئه بیش نیست)
2. کارمندی که اطلاعات را جمع آوری می کند سوالاتی مشخص می پرسد و جوابها کاملا در سیستم کامپیوتری ثبت می شوند. (یک جلسه رسمی با روتین کاری کاملا مشخص) بنابراین طرح شائبه ضبط جلسه و فیلمبرداری و این حرفها نوعی توهم توطئه بیش نیست.
3. جلسه محرمانه ی اهدا کننده با دکتر سازمان صورت می گیرد که در آنجا فرد اطلاعات محرمانه ی خود در خصوص ارتباطات جنسی خارج از چارچوب خانواده، مصرف مواد و ... را بیان می کند و البته در این مرحله هم اطلاعات دریافتی صرفا ثبت می شوند و راستی آزمایی نمی شوند
4. مرحله محرمانه بعدی برگه ای است که در روی آن کد بسته خونی شماست و شما می توانید بین مصرف شدن خونتان و دور ریختن آن انتخاب کنید که این مرحله را حتی پزشک هم در جریان نیست و در مراحل بعدی نیز صرفا بر اساس بارکد اقدام می شود و نام فرد در اختیار آزمایشاه و ... قرار نمی گیرد.
5. درباره شماره تلفن ثابت هیچ الزامی وجود ندارد که شما مالک شماره ای باشید که برای ثبت به سازمان انتقال خون ارائه می کنید. این شماره برای اطلاع رسانی حوادث احتمالی مورد استفاده قرار می گیرد. باید توجه داشت که همه موارد انتقال خون بدون حادثه پایان نمی یابد و تا دقایقی بعد از پایان مراحل رسمی انتقال خون، اهدا کننده در معرض خطراتی قرار دارد. خطراتی که می تواند ناشی از شرایط بدنی و یا ارائه اطلاعات غلط در مصاحبه ی پزشکی باشد. در اینگونه موارد انتقال خون در تماس با شماره ثابت، فرد یا افرادی را که حاضرند در این شرایط برای حفاظت و حمایت از این فرد در محل سازمان یا بیمارستان حاضر شوند را به محل دعوت می کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اصلا هم معلوم نیست داری ماله می کشی برای سازمان متبوعت!! اگههدف اطلاع رسانیه که میشه به شماره موبایل هم زنگ زد همون جوری که پیامک می زنین مدام به موبایل ما که بیاین خون بدین و نیاز داریم به گروه خونی تون و .... تلفن ثابت رو برا چی می خواین و چرا اگر نباشه خون نمی گیرین؟
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
تقریبا با اون چیزی که وجود دارد مطابقت دارد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شما بقالی هم که بروی بخواهی ماست بخری هنوز به بیست متری مغازه نرسیده ای دوربین های مغازه از شما تصویر ضبط می کنند و در تمام طول مدت خرید و حین خروج تا فاصله ای مشخص، دوربین های مدار بسته بقالی از شما فیلم می گیرد حالا چرا نویسنده این مقاله نسبت به دوربین روی میز پذیرش سازمان انتقال خون چرا تا این حد حساس شده جای سوال دارد. این در حالی است که ممکن است در محوطه پذیرش چند دوربین دیگر نصب باشند که ظاهرا ایشان با دیدن این دوربین ها احساس وحشت نمی کنند. در خصوص دلیل عکس گرفتن از اهدا کنندگان با توجه به عکسدار بودن کارت ملی ظاهرا برای تسهیل امور در سایر مراحل پذیرش است که نیاز نباشد پزشک یا کارشناسان بخش خونگیری مجددا به کارت ملی او رجوع کنند. مگر در شرایطی که احساس کنند مشکلی بروز کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پیشنهاد می کنم خبرنگار تابناک موضوع را از بیمارستانها پیگیری کنه، یعنی کمی هم به مسیر استفاده از خون برای افراد نیازمند توجه کنید، به نتایج جالبی می رسید.
دستورالعملهایی که طی این چندسال برای اهداء و یا دریافت خون به بیمارستانها ابلاغ شده، کمی شرایط را پیچیده کرده، از طرفی شاید مدیریت متمرکز این موضوع ضروری به نظر برسه ولی از سوی دیگه تجارتی که سازمان انتقال خون در حال مدیریت کردن آن هست، آسیب و هزینه های بسیاری را به بیمارانی که نیازمند یک یا چند واحد خون هستند را تحمیل کرده.
در گذشته شما می توانستید به عنوان وابسته و یا همراه بیمار در هنگام عمل جراحی اهداء کننده باشی، حتی اگر فاکتورهای خونی منطبق هم نداشتید می شد جایگزین کرد، الان نه تنها اینکار عملاً ممکن نیست بلکه با سهمیه بندی خونی که بیمارستانها ارسال میشه، شاید برای بیماری که در حین جراحی نیازمند چند واحد خون باشه امکان تخصیص بیشتر از یک واحد وجود نداشته باشه.
در گذشته با مراجعه به واحدهای ثابت و سیار سازمان انتقال خون می توانستید، به عنوان اهداء کننده دائمی و یا جدید، خون اهداء کنید، اما حالا اگر مشخصات ثبت شده اهداء کنندگی را در سامانه ها نداشته باشید باید به خود سازمان در مراجعه کنید تا با همین شرایط بالا شما را احراز هویت کنند تا بتوانید خون اهداء کنید.
و.....
به همین خاطر وقتی در کشور حادثه ای بروز می کنه که نیاز به خون هست، سازمان همیشه با کمبود روبروست.
مسلماً مدیریت متمرکز و کنترل کردن موضوع مهم و خوبیه... اما برخی چون مدیریت تخصصی و حرفه ای بلد نیستند به سراغ سخت گیری های غیرتخصصی و غیر موضوعی میروند تا نمایش دهند ما درحال دقت کردن هستیم.
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من چند بار تو مرکز وصال تهران خون دادم
از شما فقط یک بار عکس میگیرن اونم برای تشکیل پرونده
پزشکی که شما رو معاینه میکنه اینقدر سوال میکنه که شما را خسته میکنه در ضمن سوالاتش اینقدر خصوصی هستش که طرف جرات نمیکنه حقیقت رو بگه مخصوصا اگر مجرد باشی
پرسنلی هم که از شما خون میگیرن رفتارشون گرم و حرفه ای نیست و فقط از روی تکلیف کار انجام میدن
As
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همه ی کامنت ها نشان از بی اطلاعی شدید مردم از امر اهدای خون داره. شاید در این امر انتقال خون به خوبی اطلاع رسانی نکرده. اگر در نظر بگیرید که ما مردم خودمون کار رو خراب می کنیم دیگه این نظرات نوشته نمی شه. تلفن ثابت برای اینه که اگر آلودگی در خون شما دیده شد در اولین فرصت به شما دسترسی داشته باشند برای بررسی مجدد تا دنبتل درمان باشید و خانواده رو مبتلا نکنید. چون خیلی از تلفن های همراه پاسخگو نیستند. در مورد عکس و کارت ملی علت اینه که گاهی افراد به جای هم خون می دن. اونوقت فکر کنید شما خون ندادید اما به عنوان فرد دارای هپاتیت ثبت می شید. با عکس مستند می شه که چه کسی خون داده. کافیه فکر کنیم حداقل ۳ نفر وگاهی تا ۵۰ نفر از خون وفراورده های اون استفاده می کنند. این افراد شاید ما و بستگان باشیم. پس کمک کنیم به سلامت خون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من یکی از اهداکنندگان مستمر هستم ماه گذشته به ساختمان مرکزی در خ وصال مراجعه کردم بعد از تکمیل ثبت مشخصات که کاملا مکانیزه می باشد برگه ایی به دستم دادند که مشاهده نمودم آدر قبلی منزل در آن درج شده است و در زیر برگه درج شده است که بعد از رویئت مشخصات در صورت وجود مغایرت انرا اعلام نمایید تا اصلاح شود . به اپراتور گفتم ادرس من اشتباه است با بی مسئولیتی تمام پاسخ داد دفعه بعد که امدی بگو اصلاح کنم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اره منم مواجه شدم. آدرس رو کار ندارن درست و دقیقه یا نه اما عکس از چهره میگیرن و رو بعضی موارد گیر اساسی میدن
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سازمان انتقال خون گندش را درآورده و یک مشت از خود راضی آن را اداره میکنند در اصل اشغال کرده اند. وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد. وظیفه سازمان خون تفتیش عقاید نیست. تفتیش عقاید جزو لاینفک فکری اکثر مدیران شده است. هرچه سریعتر مسئولین این سازمان را عزل کنید. قبلا مراکز خون گیری زیاد بود الان به شدت کم شده. چه کسی مسئول و پاسخگوی این بی کفایتی گسترده سازمان انتقال خون است؟؟/ منتشر کن نترس
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سلام من جانبازم 36 ماه عملیات بودم ولی چون یه مدت در انگلیس بودم از من خون نمیگیرن میگن خونت نجسته و چون غلظت خون دارم باید خون بدم ولی باید پول بدم و خون بگیرن بریزن تو سطل آشغال چند بار هم شکایت کردم بجائی نرسیدم.میگم کتبا به من اعلام کنید دلیل خون نگرفتن را میترسن فقط توهین میکنند.بهتر شد اگر هم جنگی اتفاق بیافته من یکی معافم.خوشبحال آقازادهها و .....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
برادر جانباز خب حق دارند شما تحت آسیب ناشی از جنگ بودی و خون شما ریسک دارد. خداییش کمی هم منطقی باشید. آیا از دوستانی که اینجا نظر می دهند کسی دوست دارد خون جانباز بهش تزریق بشه.. نه اینکه قصد توهین داشته باشم.. نه به والله. شما روی سر ما جا داری. ولی وضعیت پزشکی شما سلامت 100 درصد نیست. خب حق بدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اکثر کسانی که به انتقال خون مراجعه میکنند و از اآنها خونگیری انجام نشده یا از نظر شرایط پزشکی آمادگی لازم رو برای خون دادن ندارند یا مشکلات دیگری دارند که کاملا محرمانه بین پزشک وفرد مراجعه کننده است متاسفانه این گروه بعد از اینکه در معاینه رد میشوند خیلی ناراحت میشن چون به گمان خودشون اومدن خونش رو پاکسازی کنن
ولی خواهش میکنم یک لحظه به اون بیماری که قرار از خون شما استفاده کنه هم فکر کنید شاید فرزند خودتون باشه
اکثر این شایعات رو راجع به انتقال خون همین افراد رد شده درست میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من خودم رفتم خون بده کارت ملی همراه نداشتم ولی شناسنامه و کارت پایان خدمت داشتم ولی متاسفانه قبول نکردند علیرغم اینکه با آزانش رفته بودم
امسال رفتم کشور ترکیه خون دادم و اصلا نیازی به این سخت گیری ها نبود و خیلی هم استقبال کردند
در ضمن اگر کسی قرار باشه صدقه بده بایستی این همه مدارک شناسایی ارایه بدهد؟
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خون مفت را ميگيرند با پول ميفروشند به بيماران لااقل درقبال دريافت خون رايگان يك تست سلامتي هم از اهدا كننده گان بگيرند مانند تست چربي خونوقند كلسترول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
تو این مملکت چه توقعات نامتناسبی مطرح میشه. از شتر پرسیدند چرا ...ات از پسه؟!گفت چه چیزم مثل همه کسه؟!
در ایران هر چیزی باید به بقیه چیزها بیاد و اگر چیزی نرمال باشه باید تعجب و انتقاد کرد.مملکت به فنا رفته و کسی از مسئولان عین خیالش نیست.شما هم خودشو ناراحت المه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
""مدیران این مجموعه که با پاسخگویی بیگانه اند"" سمپل کوچکی از مدیریت کل کشور می باشند. قبل از دوره تدبیر شیخ نیز به همین افتضاحی و به دست عده ای عقده ای .... که از طبقات پایین اجتماع امده اند اداره میشد و عجب انکه گویی قرار است تا انتهای عمر این حکومت در آن سازمان موجود باشند !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
روزگار پاکسازی ارگانهای دولتی و جایگزینی نیروهای لایق و زبده رسیده است.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
الان برای ثبت نام تو طرح ترافیک، باید موبایل داشته باشی، خوب شاید یکی نداشته باشه؟ یقه شهرداری رو هم بگیرین لطفاً
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری اجلاس داووس علی دیواندری طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه