بازدید 10653
معاون وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای در مورد مدت زمان تکمیل ظرفیت برای ثبت نام طرح مسکن ملی در شهر پردیس گفت: پس از ۲۷ دقیقه ظرفیت پردیس تکمیل شد. این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه دیگری گفت: ۶٠ درصد افرادی که در شهر پردیس ثبت نام کردند، شرایط ثبت نام مسکن ملی را ندارند که در مرحله دوم ثبت نام سامانه مجدد برای ثبت نام در پردیس باز خواهد شد.
کد خبر: ۹۴۶۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳ 24 December 2019

هجوم ۲۷ دقیقه‌ای برای خانه دار شدن؛ آقای وزیر حق افراد واجد شرایط ضایع شد!

تابناک اقتصادیحدود شش سالی از طول عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و در این مدت دولت طرح های مختلفی را در بخش مسکن و در راستای خانه دار کردن مردم اجرا کرده است اما این طرح ها آن گونه که باید نتوانسته اند تاثیری بر وضعیت بخش مسکن و خانه دار شدن مردم بگذارند.

به گزارش تابناک اقتصادی، از جمله این طرح ها می توان به صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن،  فروش اقساطی مسکن، مسکن اجتماعی و حمایتی و مسکن قسطی کارمندان اشاره کرد. در سال جاری نیز طرح مسکن ملی مطرح شده است و ثبت نام آن از شهریور ماه سال جاری از استان کرمان شروع شد.

رشد قیمت، هزینه مسکن و اجاره نشینی در یک سال

بررسی آخرین آمارهای حوزه مسکن در سال 1397 نشان می دهد که 26 درصد از خانوارهای شهری و 5 درصد از خانوارهای روستایی اجاره نشین بوده اند و این در حالی است که در سال 1396، این درصدها به ترتیب 25 درصد و 4.7 درصد بوده است. این نشان می دهد طی یک سال در شهرها و روستاها اجاره نشینی بیشتر شده است.

همچنین طبق آخرین آمار در دسترس در حالی که در سال 1396 حدود 33 درصد از کل هزینه های خانوارها مربوط به هزینه های مسکن بوده است این درصد در سال 1397 به 34 درصد رشد پیدا کرده است.

به علاوه گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران در آبان ماه 1398 نشان می دهد که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن به 12.4 میلیون تومان رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 35.8 درصد افزایش یافته است. البته رشد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در آبان ماه سال جاری در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته 125 درصد بوده است.

دولت با طرح مسکن ملی آمد!

در زمستان سال گذشته بود که دولت برای خانه دار کردن مردم و مقابله با گرانی مسکن، طرح مسکن ملی را مطرح کرد. این طرح شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که ساخت 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

نوبت ثبت نام طرح مسکن ملی به تهرانی ها رسید

اوایل شهریورماه امسال، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از مورخه 18 آبان ماه 1398 نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ استان دیگر آغاز شد. بعد از پایان 6 مرحله از ثبت نام مسکن ملی در بیش از 28 استان تا روز جمعه هفته گذشته، سرانجام در هفتمین مرحله از ثبت نام مسکن ملی نوبت به مردم استان های تهران، قزوین و البرز رسید و ثبت نام آن ها از روز شنبه 30 آذر ماه آغاز شد.

شرایط برای ثبت نام مسکن ملی چه بود؟

چهار شرط عمده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام شده بود که عبارت بودند از تأهل و سرپرست خانواده بودن، از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی بودن که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شد، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار،داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا به مدت پنج سال، نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...)، توانایی تامین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)، توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی و امکان سپرده‌گذاری حداقل سي درصد هزينه ساخت مازاد بر تسهيلات بانكي در خصوص متقاضيان واجد شرايط بر اساس اعلام دستگاه يا نهاد مربوطه.

در تهران شرایط ثبت نام چگونه بود؟

طبق اعلام سایت طرح اقدام ملی تولید مسکن در شهر تهران متقاضیان صرفا می توانستند در شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد و ایوانکی به شرح زیر ثبت نام کنند:

برای متقاضیان شهر‌های چهاردانگه و احمدآباد مستوفی (واقع در شهرستان اسلامشهر)، شهر نصیرآباد (واقع در شهرستان رباط کریم)، شهر‌های گلستان، صالحیه و نسیم شهر (واقع در شهرستان بهارستان)، صرفا امکان ثبت نام در شهر جدید پرند وجود داشت،

متقاضیان شهر‌های فشم، شمشک و لواسان (واقع در شهرستان شمیرانات) و شهر‌های رودهن، بومهن، آبسرد و آبعلی (واقع در شهرستان دماوند)، صرفا می‌توانستند در شهر جدید پردیس ثبت نام کنند،

برای متقاضیان شهر‌های ری، حسن آباد، باقرشهر، کهریزک و قیام دشت (واقع در شهرستان ری)، شهر جوادآباد واقع در شهرستان ورامین)، ارجمند (واقع در شهر فیروزکوه) و متقاضیان شهر‌های شهرستان‌های پاکدشت، پیشوا، قرچک و ورامین علاوه بر شهرخودشان (درصورت وجود ظرفیت) امکان ثبت نام در شهر جدید ایوانکی وجود داشت،

متقاضیان از شهر‌های صباشهر، وحیدیه، شاهدشهر، فردوسیه، باغستان و اندیشه (واقع در شهرستان شهریار) شهرقدس (واقع در شهرستان قدس) و شهر ملارد (واقع در شهرستان ملارد)، می‌توانستند در شهر جدید هشتگرد ثبت نام کنند.

60 درصد ثبت نامی ها در شهر پردیس شرایط ثبت نام مسکن ملی را نداشتند!

روز گذشته مورخه 2 دی ماه 1398 محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه ای گفت: ۶٠ درصد افرادی که در شهر پردیس ثبت نام کردند، شرایط ثبت نام مسکن ملی را ندارند که در مرحله دوم ثبت نام سامانه مجدد برای ثبت نام در پردیس باز خواهد شد. وی افزود: با ثبت نام افرادی در طرح اقدام ملی مواجه هستیم که فرم« ج» آنها قرمز است و پیشتر از تسهیلات دولتی برای خانه‌دار شدن استفاده کردند و فقط سایت را اشغال می‌کنند. اسلامی ادامه داد: بر این اساس در مرحله دوم ثبت نام سامانه مجدد برای ثبت نام در پردیس بازخواهد شد.

حق بسیاری از افراد واجد شرایط در ثبت نام مسکن ملی در شهر پردیس ضایع شد

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه ای در مورد مدت زمان تکمیل ظرفیت برای ثبت نام طرح مسکن ملی در شهر پردیس گفت: پس از ۲۷ دقیقه ظرفیت پردیس تکمیل شد.

همان گونه که در بالا ملاحظه می گردد تنها 27 دقیقه زمان لازم بود تا ظرفیت ثبت نام برای طرح مسکن ملی تکمیل شود و ثبت نام ها نیز در این شهر به گونه ای بوده است که  به گفته وزیر راه و شهرسازی 60 درصد کسانی که ثبت نام کرده اند، واجد شرایط ثبت نام نبوده اند.

این وضعیت باعث تضییع حقوق بسیاری از افراد واجد شرایط شده است و برخی از این افراد مجبور شده اند که برای از دست ندادن این فرصت جهت خانه دار شدن به ثبت نام در سایر شهرها روی بیاورند. حال آنکه اکنون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که یک فرصت دیگر به کسانی که قادر نبوده اند در طرح مسکن ملی شهر پردیس ثبت نام کنند، داده می شود!

حالا این نقد به این نحوه ثبت نام وارد است که مسئولین با علم به اینکه احتمالا بسیاری از ثبت نامی ها واجد شرایط نخواهند بود باید جهت جلوگیری از تضییع حقوق سایر افراد واجد شرایط، سایت را در مدت سه روز مهلت ثبت نام باز می گذاشتند تا همه افرادی که خواهان ثبت نام در مسکن ملی شهر پردیس بودند، ثبت نام می کردند و برای از دست ندادن فرصت خانه دار شدن به سایر شهرها پناه نمی بردند. سپس بعد از ثبت نام و بررسی شرایط افراد ثبت نام کننده و حذف افرادی که شرایط لازم را نداشتند و در صورت بیشتر بودن متقاضیان واجد شرایط از ظرفیت اعلام شده با استفاده از روش هایی مانند قرعه کشی، متقاضیان را انتخاب می کردند. به نظر می رسد این شرایط به عدالت نزدیکتر بود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۴
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
تکلیف کسانیکه متاهل نیستند چیست باید بروند بمیرند؟؟؟ حتما همینطور است.
اینقدر مردم را در فقر و تنگنا قرار داده اید که هیچ آینده روشنی حتی کورسوی امیدی برای یک لحظه بعد را نمی توان متصور نمود.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
بیشتر ثبت نام کنندگان از شهر ها و استن های دیگر ثبت نام کرده و در مسکن مهر یا ملی صاحب خانه شده و اجاره داده اند و کسانی هستند که حداقل 5 و بیشتر واحد گرفته اند ویا همان زمان شروع طرح مسکن مهر امتیاز این طرح را به مبلغ ناچیزی خریدند و الانسرمایه دار شده اند
Asd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
ای کاش کسانی که خانه دارند آنقدر معرفت می‌داشتند که ثبت‌نام نمی‌کردند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
مگه ثبت نام خودرو هستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا محدودیت زمان و تعداد رو وارد قضیه کردید؟؟؟؟؟؟؟
یعنی هر کی زرنگ تره و فرزتره و به اینترنت واردتره باید خونه دار بشه؟؟؟؟؟؟
اینهمه کارشناس و دکتر و پروفسور تو وزارت خونه ها چیکار میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟
عدالت در اینه که در همه استانه ها همه واجدین شرایط ثبت نام کنن و بعد از ثبت نام همه، اولویت با کسانی بباشه که فرزند بیشتری دارن وب عد از اون بین واجدین شرایط قرعه کشی کنن. به مرور زمان بقیه ثبت نام شده های واجد شرایط رو هم خونه دار کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
بابا چرا این سیستم رو به املاک وصل نکردید تا انلاین فرم ج استعلام گرفته شود و شرایط فرد بصورات آنلاین چک بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
من که نتونستم ثبت نام کنم

لطفا 4 میلیون خانه بسازید نه 400 هزار تا!
پاسخ ها
رهگذر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
!!!!لطفا؟

همین فردا چشم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
با سلام. چرا در گزارشاتتون فقط تهران رو می بینید. بقیه استان ها هم اینطور بود. ما برای لرستان میخاستیم ثبت نام کنیم فورا ظرفیت تکمیل شد. استان لرستان چرا باید ظرفیتش اینقد کم باشه که فورا تکمیل بشه. آیا 2800 مسکن برای استانی با این حد از محرومیت کافیه؟ مقایسه کنید ظرفیت لرستان رو با استان های نور چشمی دیگه . عدالت متاسفانه در این مورد هم رعایت نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
مثل همه کاراتون بی برنامه ، بی مدیریت و مدیریت داغون دارید
مهداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
درمورد مسکن ملی، من هم به همین مشکل خوردم میخاستم پردیس ثبت نام کنم اما پر شد مجبور شدم پزند بنویسم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
من فقط پردیس میخوام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
واقعا پردیس برای زندگی هزار بار از تهران کشنده و سیاه بهتره . خوشا به سعادت کسی اونجا زمین یا آپارتمان داره
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
وقتی این به اصطلاح مدیران حتی توانایی اداره و طراحی یک منطق درست برای سایت ثبت نام ندارند انتظار دارید برای شما خانه بسازند؟ اگر مدیریت درست داشتند نیازی به محدودیت زمانی نبود می گفتند هر کسی می خواهد ثبت نام کند بعدا شرایط را بررسی می کردند و افرادی که واجد شرایط نبودند را حذف می کردند اما نگاه کنید همین کار ساده را نیز نتوانستند مدیریت کنند چند میلیون خانه خالی در کشور است تصویب قوانین برای اینکه این خانه ها وارد چرخه مصرف شود راحت تر است یا ساخت مسکن؟؟ پس شک نکنید فقط می خواهند جیب شما را خالی کنند دولت بعدی هم که بیاید می گوید ما با مسکن ملی مخالفیم!!!
پاسخ ها
رهگذر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
چه انتظارات زیادی دارید شما.کی حال حذف داره
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
برای متقاضیان تهران، این موضوع که ظرفیت ثبت نام در پردیس سریع تمام شد و مردم مجبور شدند در منطقه دیگری ثبت نام کنند، نشان از ضعف و بی برنامه بودن است. کافی است مسیولین سایت از روشی مانند انتخاب رشته در کنکور استفاده میکردند. به این نحو‌ که فرد متقاضی می‌توانست یکی یا همه شهرها را به ترتیب علاقه خود انتخاب کرده و در انتها با بررسی پرونده ثبت نام شدگان و امتیاز دهی به آنان بر اساس تعداد فرزند و سابقه دریافت وام و میزان سکونت و سن و ....،واجدین بالاترین امتیاز، دارای اولویت انتخاب محل بودند. و امتیاز های بیشتر در مناطق مرغوبتر و امتیازهای پایین در مناطق کم طرفدار تر سکنی میشدند. اینگونه خیلی هم عادلانه تر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
بخدا اینقدر راحته حد و حساب نداره نوشتن یه قانون که هر کی دوتا خونه به اسمشه یکی رو 5 برابر اجاره منطقه مالیات بگیرن تا دیگه کسی نیاد دو تا خونه بگیره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
مگه چقدر از وقت دولت مونده که خونه میخان بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
حتی توی این طرح هم تبعیض جنسیتی علیه مرد ها هست مثل تمام قوانین چرا زن های مجرد اجازه ثبت نام دارن ولی مرد ها ندارند؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
ای امارهها بدبختی مردم .ب یخانمانی مردم .بیچارگی مردم .فقر مردم .ب یپولی مردم را نشان می دهد .خجالت دارد .در سرزمنیکه روی دنیایی از ثروت خوابیدم .........این امار را داشته باشیم.بگردید پرتقال فروش هها را پیدا کنید حق این بندگان خدا را بگیرد به انها بدهید .......منظورم برج سازان متری 20 به بالا می فروشند
تهرانی بی مسکن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
بنده نیز چون شهر جدید هشتگرد تمکیل ظرفیت شد ناچار به ثبت نام در شهر جدید ایوانکی شدم!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
اصلا هیچکس نگران نباشد. قراره دولت یک 27 دقیقه دیگه هم بهمان مهلت بدهد!
عدالت امام علی
|
Netherlands
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
پس من چی ما چی خانواده من یک مسکن یک خانه نداریم تو عمرون یک جایی نداشتیم که بگیم خونه ماست ما که همیشه هر جایی اجاره نشین یا اواره بودیم و همه اعضای خانواده باهم پولهایمان را که با فحله گری در خانه این و اون و در شستن سرویس بهداشتی این خانه اون خانه اند پسندارزی چمع کردیم و ان را هم بانک استعلام کرده و گفته شما دارای 100 میلیون هستید(پولی که شش نفر اعضای خانواده و نیز مبلغ 40 میلیون ان را وام برداشتیم که دقیقا باید 75 میلیون برگردونیم) و من بخدا قسم با این نمیتونم حتی خونه رهن کنم شش نفر هستیم حتی یک نفر از ما شاغل نیست و این مسکن ملی نوشته باید شاغل باشی ومتاهل من متاهل نیستم ولی بدتر از متاهلم شش نفر اعاضی خانواده که الان 17 سال است پدر نداریم و همه مشکلات و سختی بر گردن مادرمان افتاده ما با کلفتی کردن برای این اون این اندک پسنداز و وام رو جور کردیم و این رو هم ماین میگن بهتون نه یارانه میدم نه معیشت مارو حتی کمیته هم عضو نکرده بخدا این مگر پولی هست بخاطر این اومده حساب مارو بسته و گفته نه پول دارن و یارانه تعلق نمیگیره ایا شمایی که حساب من بررسی کردی خونه نداری ؟ ماشین نداری؟ خودت ازداوج نکردی زن و بچه نداری؟ شغل نداری بیمه نداری مثل مایی توام؟؟؟ اگر اره پس توام باید نه شغل داشته باشی نه زمین نه خونه نه دارمد نه هیچی زن و بچه و زندگی نداشته باشی مثل من با خانواده ات تا بحال شرایطط جور نشده باشد و همه همه خاناوده نتونسته باشید ازدواج کنید و همه الان با بدبختی کنار هم در یک الونک بمونید ایا شمام اینطورید پس اگر اینطورید همه کارهایتان پستهایتان درامدتان و همه زن و زندگی و بچه را بندازین دور و مثل ما باشید و نیز مشام زندگی و کار نداشته باشید و یارانه و حقوق هم نگیرید انوقت برابر می شویم..
خويي
|
Netherlands
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
چطور براي دريافت يارانه معيشت هزار راه داريد مردم را محروم بكنيد براي اين مشكل مسكن هم بررسي بكنيد كساني كه واجب ترند بگيرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
این چه نوع ثبت نامیه که در عرض نیم ساعت پر میشه آخه این روش به نظر شما درسته چرا مردم رو بازی میدین چرا مدیریت بلد نیستین مردم چقدر باید زجر بکشن چقدر
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
جشنواره موسیقی فجر دادگاه روح الله زم آزادراه تهران شمال احمد صمدی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب