بازدید 13293
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد، واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری، رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان، دلار در صرافی بانکی ارزان شد، بازار سکه در دو نیمه متفاوت، درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی و سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات را در بر دارد.
کد خبر: ۹۴۴۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲ 15 December 2019

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد، واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری، رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان، دلار در صرافی بانکی ارزان شد، درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی و سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات را در بر دارد.

بورس قله ۳۴۴ هزار واحد را فتح کرد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه بیست و چهارم آذرماه 98)، با افزایش 823 واحدی معادل 0.24 درصد به رقم 344 هزار و 115 واحد رسید.

شاخص کل بورس

این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد 22 واحدی به رقم 4 هزار و 471 واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 220 واحدی معادل 0.24 درصد به رقم 92 هزار و 170 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد 547 واحدی معادل 0.51 درصد، عدد 107 هزار و 731 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 365 واحدی معادل 0.51 درصد به رقم 71 هزار و 986 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 1454 واحد افزایش معادل 0.36 درصد را رقم زد و به سطح 407 هزار و 5 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 135 واحد افزایش معادل 0.06 درصد به رقم 246 هزار و 594 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با 3756 واحد افزایش معادل 0.53 درصد همراه بود و عدد 715 هزار و 587 واحد را به نمایش گذاشت.

واکنش متناقض بازار بورس، نفت و طلا به پایان جنگ تجاری

کاخ سفید درحالی برای پایان دادن به جنگ تجاری ۱۷ ماهه با چین با این کشور به توافق اولیه رسیده که بازارهای بورس و طلا واکنش‌های متناقضی به این اتفاق نشان دادند.

بر پایه توافق حاصل شده میان دو کشور، در فاز نخست که بنا بر ادعای رویترز به امضاء دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا رسیده، تعرفه واردات آن دسته از کالاهای چینی که به بالای ۵۰ درصد افزایش یافته بود، معلق می‌شود و همزمان دستور افزایش تعرفه کالاهای چینی که قرار بود از روز یکشنبه اجرایی شود، لغو می‌شود. در همین حال، ترامپ با انتشار توییتی از نزدیک بودن توافق تجاری با چین خبر داد. این توافق با امضاء طرف چینی نهایی خواهد شد. البته آنگونه که ترامپ در توییت خود مدعی شده، چین پیش از این موافقت شفاهی خود را اعلام کرده است. در واکنش به اعلام این خبر شاخص داوجونز، متوسط موزون بهای سهام ۳۰ شرکت صنعتی برتر آمریکا، در معاملات بورس نیویورک ۱۳۵ واحد رشد کرد و قیمت جهانی نفت نیز سیر صعودی به خود گرفت. بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در مبادلات بازارهای جهانی ۵۹ سنت افزایش یافت و به آستانه ۶۰ دلار رسید. این بالاترین نرخ جهانی نفت از ماه سپتامبر گذشته تاکنون محسوب می‌شود اما در بازار جهانی طلا بر خلاف انتظار برخی داد و ستدکنندگان نه تنها افت محسوس قیمت رخ نداد بلکه بهای جهانی هر اونس طلا بیش از ۱ دلار افزایش یافت و به هزار و ۴۷۰ دلار و ۵۰ سنت رسید.

تحلیل‌گران بازار جهانی طلا معتقدند که رفتار متفاوت این بازار در واکنش به توافق تجاری چین و آمریکا به این دلیل است که انتشار این خبر پیش تر اثر خود را بر بازار طلا گذاشته بود. اشاره آنها به خبر رییس جمهوری آمریکاست که اوایل ماه اکتبر گذشته منتشر شد و از حصول توافق تجاری با چین حکایت داشت. به نقل از ایبنا؛ در آن مقطع قیمت جهانی طلا از حدود هزار و ۵۱۰ دلار تا نزدیکی هزار و ۴۶۰ دلار کاهش یافت. بنابراین این بار واکنش بازار جهانی طلا تا انتشار جزئیات توافق تجاری چین و آمریکا به تعویق خواهد افتاد. جنگ تجاری میان چین و آمریکا از حدود یکسال و نیم پیش و با اعتراض دونالد ترامپ به کسری تجاری۴۳۰ میلیارد دلاری ایالات متحده در قبال واردات کالاهای چینی آغاز شد.

رشد ارزش سهام آرامکو در معاملات بازار عربستان

ارزش سهام شرکت آرامکوی سعودی روز یکشنبه برای سومین روز افزایش پیدا کرد اما ارزش بازار این شرکت پایین دو تریلیون دلار ماند. ارزش سهام آرامکو یک درصد در ریاض صعود کرد و روند رشدی که از زمان آغاز معاملاتش در روز چهارشنبه داشت را به ۱۶ درصد رساند. شاخص سهام بازار عربستان نیز همراه با همتایان دیگرش در خاورمیانه صعود کرد تا از روند صعودی که بازارهای جهانی پس از توافق آمریکا و چین روی فاز اول توافق تجاری پیدا کردند، جا نماند. شرکت MSCI که محبوب‌ترین شاخصهای بازار نوظهور جهان را رصد می‌کند آرامکو را با استفاده از قیمت نهایی ۱۷ دسامبر به شاخصهای خود اضافه خواهد کرد و شرکت FTSE Russell نیز با استفاده از قیمت ۱۹ دسامبر اقدام مشابه را صورت خواهد داد. طبق اعلام شرکت ارقام کپیتال، عرضه سهام آرامکو احتمالا حدود ۱.۱۶ میلیارد دلار سرمایه را وارد بازار سهام می‌کند.

دلار در صرافی بانکی ارزان شد

در ابتدای معاملات امروز؛ در صرافی های مجاز، هر اسناس دلار آمریکا به نرخ 12550 تومان از مردم خریداری شد و به قیمت 12650 تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته شد. همچنین هر یورو در این صرافی ها، به نرخ 13850 تومان از مردم خریداری و به قیمت 13950 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

حال بر اساس جدیدترین اطلاعات (ساعت 18:00) هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 12450 تومان از مردم خریداری می شود و به قیمت 12550 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که این رقم نسبت به روز قبل، 150 تومان کاهش را نشان می دهد. یورو نیز در این ساعت، به نرخ 13750 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 13850 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز قبل، 200 تومان ارزان تر شده است. 

همتی: آرامش دوباره در بازار ارز ایجاد شد

رییس کل بانک مرکزی در نشست دوره ای با اقتصاددانان، با تشریح وضعیت ارزی کشور گفت: علیرغم تداوم فشار تحریم ها، روند صادرات غیر نفتی کشور به خوبی در حال انجام است و تامین ارز واردات نیز از طریق سامانه نیما صورت می‌گیرد و شاهد انجام روان تأمین ارز در سامانه نیما هستیم.  همتی با اشاره به انتشار اخباری در خصوص کاهش صادرات غیرنفتی کشور تصریح کرد: صادرات غیرنفتی کشور طی ۸ ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته از نظر وزنی افزایش داشته اما اصلاح نرخ‌های پایه صادراتی و شفاف‌سازی میزان اظهار صادرات توسط صادرکنندگان باعث کاهش ارزش اعلامی صادرات غیر نفتی شده بود؛ لذا روند صادرات غیرنفتی کشور رو به رشد است و از این بابت نگرانی وجود ندارد. وی افزود: علیرغم جو روانی ایجاد شده در بازار ارز و نوسانات در این بازار طی هفته‌های اخیر، خوشبختانه مدیریت بازار از نظر ریال و ارز توسط بانک مرکزی موجب ایجاد تعادل و آرامش دوباره در بازار ارز شد. همتی همچنین با اشاره به کاهش نرخ ماهانه و نقطه به نقطه تورم تولیدکننده در آبان ماه گفت:  این آمار نشان دهنده موفقیت بانک مرکزی در کنترل تورم بوده است و علیرغم نوسانات اخیر در بازار ارز و سایر بازارها تلاش می‌کنیم با تداوم آرامش و تعادل بازار ارز در سایر بازارها نیز آرامش برقرار و روند کاهنده نرخ تورم را ادامه دهیم.

شرط اجازه صادرات از اول دی ماه اعلام شد

وزارت صمت صدور مجوز صادرات از اول دی ماه را مشروط به ارائه مدرک تسویه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما برای ۶ ماهه نخست سال جاری کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به انجمن‌های صنفی اعلام کرد که با توجه به تعهد صادر کنندگان کالاهای تحت پوشش آن انجمن مبنی بر برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور (سامانه‌ نیما) به اعضای اعلام نمایید که در صورت عدم ارائه مدرک تسویه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما که به تایید بانک مرکزی جمهوری ایران رسیده باشد (حداقل برای شش ماهه اول سال جاری) تا پایان ماه جاری از اول دی‌ماه سال جاری به هیچ عنوان با صادرات کالاهای صادراتی آنها موافقت به عمل نخواهد آمد و اسامی آنان را از لیست صادرکنندگان مجاز حذف خواهد شد.

بازار سکه در دو نیمه متفاوت

معاملات امروز بازار طلا و سکه به گفته نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ابتدا با کاهش قیمت ها همراه شده بود، اما از بعدازظهر با رشد نسبی قیمت ها همراه شده است. 

در این خصوص، محمد کشتی آرای عضو هیأت مدیره طلا و جواهر تهران به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم در این ساعت (18:00) به رقم 4 میلیون و 350 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رقم 4 میلیون و 390 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که امروز سکه امامی تا رقم 4 میلیون و 250 هزار تومان نیز کاهش داشته است. همچنین هر نیم سکه 2 میلیون و 370 هزار تومان و هر ربع سکه نیز یک میلیون و 470 هزار تومان ارزشگذاری شده است. هر سکه یک گرمی نیز 920 هزار تومان قیمت گذاری شده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم 443 هزار تومان معامله شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به رقم یک میلیون و 920 هزار تومان رسید.

سهم‌خواهی پژو از ادغام با فیات

سهامداران فرانسوی گروه خودروسازی پژو-سیتروئن که قرار است در همین روزها با فیات-کرایسلر ادغام شود، خواستار دریافت تضمینی شده‌اند که درصورت کناره‌گیری کارلوس تاوارز، مدیرعامل پژو، در تعداد کرسی‌های هیات‌مدیره شرکت جدید، دست برتر را نسبت به اعضای فیات داشته باشند. دو شرکت در حال نهایی‌سازی مذاکرات برای دستیابی به توافق ادغامی هستند که ۵۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده و قرار است هریک از دو طرف سهم ۵۰ درصدی را از شرکت خودروسازی جدید به خود اختصاص دهند. بر این اساس قرار است هر یک از دو خودروساز، پنج کرسی را از ۱۰ کرسی هیات‌مدیره به خود اختصاص دهند. قرار است کرسی یازدهم به تاوارز که قرار است مدیرعاملی شرکت جدید را نیز عهده‌دار شود، اعطا شود. با این حال این موضوع هنوز تبدیل به چالشی برای نیل به توافق ادغام میان دو طرف نشده است. در صورت ادغام پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر، چهارمین غول خودروسازی جهان متولد خواهد شد. /دنیای اقتصاد

درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه با دوگانه‌سوزشدن ۱.۴ میلیون خودرو عمومی روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی می‌شود، گفت:‌ با در نظر گرفتن قیمت ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین این صرفه‌جویی به معنای درآمد سالانه ۱.۸ میلیارد دلاری خواهد بود.

پیش بینی قابل تامل از رقم کسری بودجه 99

شافعی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی ایران امروز گفت: در حال حاضر لایحه بودجه 99 با فرض فروش یک‌میلیون بشکه در روز تدوین شده است. از این محل و با در نظر گرفتن سهم 20 درصدی برای صندوق توسعه ملی، دولت در مجموع 78 هزار میلیارد تومان از منابع نفتی استفاده می‌کند. با توجه به میزان فروش نفت در یک سال گذشته پیش‌بینی می‌شود به طور میانگین صادرات نفت حدود سیصد هزار بشکه در روز باشد، بنابراین با فرض سهم 20 درصد برای صندوق توسعه ملی، بودجه از این محل با 53 هزار میلیارد تومان کسری مواجه خواهد بود. با فروش 300 هزار بشکه نفت کل درامد ارزی 5.8 میلیارد دلار خواهد بود بنابراین منابع ارزی کافی برای اختصاص به واردات کالاهای اساسی معادل 10.5 میلیارد دلار اعلام‌شده توسط دولت با نرخ ارز 4200 تومان وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود دولت برای اجرای این سیاست حمایتی نیز حدود 58 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشد. در مجموع برآوردهای اولیه حاکی از وجود بیش از 200 هزار میلیارد تومان کسری در منابع لایحه است. این رقم بدون در نظر گرفتن 80 هزار میلیارد تومان اوراق در نظر گرفته شده در لایحه بودجه و سایر عدم تحقق‌های احتمالی در سایر منابع بودجه است. آنچه در مورد بودجه 99 ادعا شده رویکرد قطع وابستگی به درآمد نفت است، در این رویکرد به اصلاح نظام مالیاتی، ساماندهی نظام یارانه‌ای و مولدسازی دارایی‌های دولت از جمله جایگزین‌های درآمد نفت اشاره شده است.

طعنه رئیس استاندارد: مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند!

فارس: رئیس سازمان استاندارد اخیراً در واکنش به انتقادات مطرح در مورد کیفیت پایین خودروهای داخلی با بیان اینکه برای خرید خودروی با کیفیت باید پول بیشتری پرداخت شود، به طعنه گفت که مردم برای خرید همین خودروها هم صف می‌کشند!

پیروزبخت در واکنش به صحبت‌های مسئولان پلیس مبنی بر غیراستاندارد و بی‌کیفیت بودن خودروها و اعتراض کارشناسان و مردم به کیفیت پایین خودروها می‌گوید: با همین وضعیت مردم به خاطر خرید همین خودروها در صف می‌ایستند. همین مردم سؤال می‌کنند که اگر تولید این خودروها متوقف شود ما چه خودرویی بخریم؟ وی با تأکید بر اینکه برای خرید خودروی با کیفیت باید پول بیشتری پرداخت شود، می‌گوید: تعریف استاندارد و کیفیت متفاوت است و در واقع کیفیت شامل ویژگی‌های محصول، قیمت، خدمات رسانی و نوآوری محصول می‌شود. وی ادامه می‌دهد: این حق را به مردم ایران می‌دهیم که وقتی خودشان را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند، نیازهایی را در رابطه با خودرو احساس کنند. به همین دلیل سازمان استاندارد سالهاست در این مورد فعال است هرچند مقاومت‌هایی نیز در این خصوص اتفاق افتاده است.

 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۰
خويي
|
Netherlands
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ببينيد روزگارمان را براي ماشينهاي بي كيفيت هم صف ميبنديم واقعيت اينه كه لايق تحقير شدن هستيم
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
دلیل افزایش نرخ ارز فقط و فقط افزایش پنجاه تریلیون تومنی در ماه چاپ پول است که در نیمه دوم با توجه به عادت سنوات گذشته و لزوم تامین کسری بودجه با توجه به تحریم خرید نفت به راحتی به ماهی شصت تریلیون تومن و روزی دو تریلیون تومن و تقریبا ساعتی صد میلیارد تومن افزایش خواهد یافت. بقیه داستان است. حالا اگر اقای همتی و مدیران دولتی بخواهند با حسابداری و بستن تراکنش ها و واردات و... برای چند ماهی قیمت ها را سرکوب کنند مانند قیمت بنزین مجبور خواهند بود ناگهان در قیمت دلار اصلاح بوجود اورند که خدای نکرده مانند بی تدبیری دولت که شش سال قیمت بنزین را تثبیت کرد و شبانه ان را سیصد درصد یا سث برابر کرد منجر به فاجعه خواهدشد که عواقب ان ممکن است از فاجعه افزایش بنزین نیز گسترده تر باشد. ولی چه می شود کرد که مدیران همیشه مدیر ما هرگز از علم و گذشته درس نمی گیرند و بارها و بارها از یک سوراخ ملت را می گزند. اصلا هم حتی تصور نکنید امریکا حاضر باشد در تحریمها بدون گرفتن امتیاز مشخص که در دنیا همه متوجه بشوند تحریم را کاهش دهد. تحریم برای حاکمیت امریکا و لابی های قدرتمند ان بزرگترین سلاح قرن بیست و یکم هست. موضوع ایران و دولت ایران نیست. اگر امریکا تحریم ایران را بدون گرفتن امتیاز مشخص سست کند یا به قول معروف حرمتش را نگه ندارد دیگر در هیچ جای دنیا از چین تا روسیه تحریم امریکا را جدی نخواهند گرفت. امریکا برای اینکه حرمت تحریمش حفظ شود مدیر عامل و دختر بنیانگزار هواوی یعنی بزرگترین برند بین المللی چین را که از مقامات ارشد حزب کمونیست چین هست یکسال است که در کانادا حبس خانگی کرده. تصور می کنید به این راحتی اجازه خواهد داد که سلاح تحریم بی اعتبار شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
قبلا فکر میکردم همتی علم اقتصاد خوانده اما بعدا متوجه شدم اشتباه بوده و با خیال راحت میگویم آقای همتی هیچکاره اند و حرفهاش هیچ منطقی نداره .

مذاکرات آتی بین ایران و ژاپن قیمت ارز را کاهش داد نه دانش همتی !!!!!!
پاسخ ها
بماند
| Turkey |
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
همتی لایق ترین مسئولیاست که تاکنون دیده ام وبخوبی بازاررادرکنترل دارد پس بیسوادی خودت رونشون نده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
بفرمایید مردم با این اندک حقوق چقدر پول بدن تا یک خودرو استاندارد و با کیفیت بخرن؟
چقدر باید وام بگیرن و سود پس بدن؟
چیزی بعنوان تفریح،گردش و.... وجود نداره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
سازمان استاندارد برای مردم چیکار کرده ؟! فقط هوا دولت داشته ؟! چرا درست نظارت ندارید بجا حرف زدن
ناشناس
|
Romania
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
راست میگه صف میکشیم هر وقت یاد گرفتیم صف نکشیم اون روز همه مشکلات خودرویی و غیر خودرویی رو باهم میتونیم حل کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
چرا یک پزشک عمومی که معادل فوق لیسانس مهندسی مکانیک است ماهی 30 میلیون درآمد دارد و اداره مالیات هم مالیاتش را نمی گیرد. اداره مالیات راز همنوایی اش را با پزشکان به مردم اعلام کند. چرا یک نماینده به کمیسیون پزشکی مجلس میفرستد تا در دفاع از مالیات نگرفتن از کارانه های پزشکان سخنرانی کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
اقاي همتي
ثبات ارزش دلار فقط براَي چند روز و با رقمي بالاتر نسبت به دو سه هفته قبل بمعني بازگشت ارامش به بازار أرزه؟ حدود ٤٠ وز پيش دلار گرفتم ١١١٦٠ تومن . امروز ١٢٥٠٠ حد اقل قيمّت دلاره. اين يعني بازگشت ارامش به بازار ارز؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خدایااین مسوولین ارامبخش را ازمانگیر!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Lithuania |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
کجاارامش برقرارشده؟ امروز دوشنبه ۲۵ اذر دلار۱۲۸۵۰ تومان هست این یعنی ارامش؟!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
چی شدپس دوباره دلار که رفت بالا؟
ناشناس
| Lithuania |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
باوجودتبلیغات شبانه روزی مبنی برکاهش قیمت دلاروبازگشت ارامش به بازار ارز امروزدوباره دلاربه کانال ۱۳۰۰۰ تومان بازگشت !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
نباید همه علت گرانی را گردن مشکل داربودن سیستم انداخت. برخی وقایع در کشور نشان می دهد که مردم هم نسبت به تورم نقش اساسی دارند وقتی گوجه به قیمت 15000 تومان می رسد یعنی عده ای بی تفاوت خریدار آن هستند. درحالی که اگر یک هفته گوجه نخورند اتفاقی نخواهد افتاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
یکی نیست به ایشان بگوید خودتان گران می کنید، بعد دوباره ارزان می کنید منتش رو سر مردم می زارید؟!!! اگر واقعا در کنترل بازار قدر هستید نبایست اجازه بدید اینقدر گران شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت هم صف می‌کشند......از بس که...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مگه قدرت انتخاب دادید به مردم که به صف کشیدنشون طعنه میزنید؟!
به قول حاکم تو سریال قهوه تلخ، هم پولشو میگیرن هم یک پس گردنی بهش میزنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مردم ایران بدبختن مگه چاره اییم دارن؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
بله چاره بسیار است ولی مردم ما بی عرضه و راحت طلبن
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
جای طعنه ببینید چی کار کردید برای مردم؟یک زمانی 4 چرخ هایی که مونتاژ می کردند تو ایام سال برای هر مناسبتی فروش ویژه داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
جناب همتی، بازار ارز زمانی به آرامش میرسه که قیمت آن به زیر 10 هزار تومان برسه.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ما فقط برای خرید محصولات بنجل صف نمی بندیم
ما حتی برای انتخاب مسولان نا لایق فقط خودی سال هاست که صف می ایستیم
و البته برای خیلی چیزا منتهی همه این صفهای اجباری است نه از روی اختیار
تورک همدان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
مردم نه برای خرید ماشین بلکه برای رهایی از ریالی که هر لحظه بی ارزش تر میشود میرن تو صف محصولات بنجلی که آرم اداره استاندارد روش هست
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
آفرین آقای همتی دلار 11500 رو کردید 14000 الان رسوندینش به 12700 میگید بازار ارز در آرامش است یعنی دقیقا در همین یک ماه بعد گرانی بنزین دلار بیش از هزار تومان گران کردید بعد هم میگید همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
مردم مقصرند .اگر یک سال نخرند .انها به التماس می افتند ......یا درش را می بندند یا همه را به قیمتتمام شده حراج میکنند از سود های 1000 درصدی میگذرند ...................این مردم مقصرند .البته عدهای که پول باد اورده دارند و نمی دانند انها را چکار کنند .والا مردم بیچاره پراید 7 تومانی هم نمی توانند بخرند............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
مرگ و فقط مرگ است که مارا از این همه مشکلات رهایی میبخشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
.... مقصر مردم هستند نباید بخرنند کی از بی ماشینی مرده نخرید ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
دلار 3 تومنی رو کردن 12 تومن میگن آرامش!
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
با سلام
آخه یکی نیس بگه دلار 11000 تومانی را 12800 کردند بعد میگویند بازار ارز به ثبات رسیده
آقای همتی خواهشا با شعور مردم بازی نکنید شاید 1800 اختلاف برا شما چیزی نباشد
زمانی بگید به ثبات رسیده که حداقل به 11000 برگردد
باتشکر از تابناک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
کدام ارامش بی سر صدا... هر دلار را حداقل هزار تومان افزایش دادید ....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مهدی بازرگان مایکل دندریا زینب ابوطالبی سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا خانه سینما سردار حجازی