بازدید 15275
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش ارزش دلار به کمک طلا آمد، طلای سیاه گران شد، افزایش 2167 میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد، با ۱۰۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می توان خرید؟، کسری بودجه عربستان به ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد و کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه را در بر دارد.
کد خبر: ۹۴۳۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰ 13 December 2019

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش ارزش دلار به کمک طلا آمد، طلای سیاه گران شد، افزایش 2167 میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد، با ۱۰۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می توان خرید؟، کسری بودجه عربستان به ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد و کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه را در بر دارد.

کاهش ٣٠٠ هزار تومانی سکه با عقب نشینی دلار

به گفته‌ نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با توجه به کاهش قیمت ارز از اواسط هفته، قیمت سکه نیز در روزهای پایانی هفته حدود ٣٠٠ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته است. چنانچه در هفته‌های آینده، روند نزولی دلار ادامه دار باشد، بازهم قیمت‌ها در بازار سکه و طلا کاهشی خواهد بود. محمد کشتی آرای، در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با اوضاع و احوال بازار سکه و طلا در هفته‌ی اخیر  اظهار کرد: جالب است که با وجود اینکه در ابتدای هفته شاهد بالاترین رشد قیمت طلا و سکه در ٩ ماه اخیر بوده‌ایم و در واقع افزایش لجام گسیخته ای ایجاد شده که در ٩ ماهه گذشته سابقه نداشته است؛ اما در اواسط هفته کاهش نرخ ارز باعث شد قیمت سکه و طلا نیز کاهش یابد. در حقیقت قیمت سکه و طلا در حدود ٣٠٠ هزار تومان نسبت به روزهای ابتدایی هفته کاهش قیمت داشته‌ است. وی تاکید کرد: علاوه‌بر این نکته قابل توجه دیگر این است که افزایش قیمت‌ سکه و طلا در اوایل هفته در حالی ایجاد شد که تغییرات قیمت جهانی طلا، بسیار مختصر بوده است. 

افزایش 2167 میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد

نبض بورسارزش معاملات خرد بورس تهران در هفته منتهی به 20 آذر ماه سال 98 با رشد 21678 میلیارد ریالی ، 100623 میلیارد ریال برآورد شده است. ارزش کل معاملات بورس تهران در هفته سوم آذر ماه با رشد 30.24 درصدی همراه بوده و از ۸۷ هزار و ۳۸ به ۱۱۳ هزار و ۳۵۵ میلیارد ریال رسید و همچنین حجم کل معاملات نیز با رشد 29.56 درصدی از رقم 17074میلیون سهم به 22121 میلیون سهم رسیده است. جزئیات بیشتر

کاهش ارزش دلار به کمک طلا آمد

از آنجایی که کاهش ارزش دلار در بازار فشار ناشی از تمایل به دارایی های ریسک دار را از روی طلا کم کرد، قیمت این فلز گران بها در بازارهای جهانی ثابت ماند. به علت انتشار گزارش‌هایی از پیشرفت در مذاکرات تجاری آمریکا و چین، تمایل برای دارایی های ریسک دار در بازار افزایش یافته است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 1.46 دلار افزایش 1471.26 دلار فروخته شد. طلا تا این لحظه در هفته جاری 0.7 درصد افزایش ارزش را ثبت کرده است. دنیل استیل، تحلیلگر بانک ای ان زد گفت: «بازار همچنان محتاط است... تازمانی که اطلاعات بیشتری در مورد آنچه توافق شده به دست بیاورد، سرمایه گذاران معاملات در بازار طلا انجام نمی دهند.» منابع آگاه دیروز گفتند، مذاکره کنندگان آمریکایی پیشنهاد کم کردن تعرفه‌های موجود بر کالاهای چینی تا 50 درصد و همچنین تعلیق تعرفه هایی که قرار از روز یک شنبه اجرایی شود، را داده‌اند. ارزش بازارهای بورس آمریکا رکود جدید ثبت کرد درحالیکه ارزش بازارهای بورس آسیا به بالاترین رقم 8 ماه گذشته رسید و این شرایط از جذابیت طلا کاسته است. دلار نیز در نزدیکی کمترین رقم از اوایل ماه جولای در نوسان است که سبب شده تا مانع از کاهش قیمت طلا شود. آجای کدای، تحلیلگر بازار گفت: «تا زمانی که توافق تجاری آمریکا و چین امضا شود، بی ثباتی در بازار وجود خواهد داشت.»

طلای سیاه گران شد

از آنجایی که آمریکا و چین به راه حلی برای پایان دادن به جنگ تجاری 18 ماهه میان نزدیک تر شدند، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت. این جنگ تجاری به سوال بزرگی برای تقاضای نفت در جهان تبدیل شده بود. هر بشکه نفت برنت با 49 سنت افزایش 64.69 دلار فروخته شد  که بالاترین از 23 سپتامبر به شمار می رود. هر بشکه نفت خام آمریکا با 37 سنت افزایش 59.55 دلار معامله شد که بالاترین رقم از 16 سپتامبر محسوب می شود.

افزایش ۲.۳ درصد نرخ بیکاری سوئیس

تا پایان ماه نوامبر امسال نرخ بیکاری در سوئیس به ۲.۳ درصد افزایش پیدا کرده است که نسبت به ماه قبل آن ۰.۱ درصدبیشتربوده و بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور طی پنج ماه اخیر محسوب می‌شود. در این مدت شمار افراد فاقد شغل در مقایسه با ماه قبل ۴۶۴۶  نفر بیشتر شده و به ۱۰۶ هزار و ۳۳۰ نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار افراد بیکار در سوئیس ۴۱۴۴  نفر کاهش داشته است که معادل ۳.۸  درصد کل جمعیت بیکاران است. همچنین تا پایان ماه اکتبر شمار افراد جویای شغل ۵۹۳۲  نفر افزایش داشته و به ۱۸۲ هزار و ۴۲۷  نفر رسیده است اما در مقایسه با سال گذشته این رقم ۷۷۸۵  نفر کمتر شده است که معادل ۴.۱ درصد از کل جمعیت افراد جویای شغل است. در بین جوانان، نرخ بیکاری افراد ۱۵ تا ۲۴ سال سوئیسی بدون تغییر نسبت به رقم ثبت شده در ماه قبل به ۲.۳ درصد تا پایان ماه نوامبر رسیده است که کمترین رقم در طول هشت ماه اخیر محسوب می‌شود. طی این مدت شمار بیکاران جوان سوئیسی با ۰.۳  درصد کاهش (معادل ۳۲ نفر) به ۱۱ هزار و ۹۶۰  نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اما شمار جوانان بیکار سوئیسی ۸.۱  درصد (معادل ۱۰۶۰  نفر) کمتر شده است.

با ۱۰۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می توان خرید؟

لیست خودرو‌هایی که با قیمت تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان در بازار می‌توان خرید، به شرح زیر است: باشگاه خبرنگاران

 
مدل خودرو سال تولید کارکرد (کیلومتر)
پژو پارس ، اتوماتیک 1397 20,000
سیتروئن ، زانتیا، sx 1387 220,000
ام وی ام، 315 هاچ بک، اسپرت 1397 43,000
ام وی ام 550 ،اتوماتیک 1394 120,000
پژو 207 اتوماتیک 1390 119,000
رنو تندر 90 E2 1394 82,000
دنا ، معمولی 1395 90,000
لیفان X50 اتوماتیک 1395 50,000
سممند سورن توربو  1396 37,000
پژو 206 تیپ5  1397 43,000

نقدینگی به ۲۰۷۶ هزار میلیارد تومان رسید

فارس: براساس آمارهای به دست آمده، میزان پایه پولی کشور در پایان مرداد ماه امسال با 25.6 درصد افزایش نسبت به مرداد ماه 97 به 286 هزار و 360 میلیارد تومان رسیده است. همچنین حجم نقدینگی در مرداد ماه سال جاری به عدد 2076 هزار و 590 میلیارد تومان رسیده که نسبت به مرداد ماه سال گذشته 26.1 درصد رشد نشان می‌دهد. ضریب فزاینده پولی هم در سطح عدد 7.2 قرار دارد که تغییر چندان نسبت به سال 97 نداشته است.بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را کاهش داد

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را کاهش داد

شورای سیاست های پولی بانک مرکزی ترکیه پس از نشستی به ریاست رییس بانک مرکزی کشور نرخ بهره هفتگی اخذ پول از بانک مرکزی (رپو) توسط بانک های داخلی را از ۱۴ به ۱۲ درصد کاهش داد. بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که در نشست شورای سیاست‌های پولی که به ریاست مراد اویسال، رییس این بانک برگزار شد تصمیم کاهش نرخ بهره هفتگی تامین منابع پولی توسط بانک های داخلی از بانک مرکزی (رپو) از ۱۴ به ۱۲ درصد گرفته شد. این بانک همچنین تصریح کرد: بهبودی که در شاخص‌های اقتصاد کلان کشور به ویژه در تورم ایجاد شده، از کاهش ریسک اعتباری کشوری حمایت می کند. برآوردهای فعلی نشان می دهد که ریسک‌های در مسیر کاهش تورم پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۰ متعادل خواهد بود.

کسری بودجه عربستان به ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد

آژانس بین‌المللی انرژی با انتشار گزارشی اعلام کرد که با وجود توافق اخیر اوپک بری کاهش تولید و کند شدن رشد تولید آمریکا و برزیل، ذخایر جهانی نفت با سرعت بیشتری در حال افزایش است. مطابق این گزارش عرضه نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال آینده میلادی روزانه ۲.۱ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت، رخدادی که می‌تواند ذخایر روزانه نفت را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ هزار بشکه افزایش دهد. این در حالی است که کشورهای عضو اوپک به رهبری عربستان سعودی و کشورهای اوپک پلاس به رهبری روسیه هفته گذشته بر سر کاهش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به توافق رسیدند. این رقم افزون بر توافق پیشین این کشورها برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای است که تا ماه مارس آینده اعتبار دارد. بدین ترتیب چشم‌انداز بازار جهانی نفت در سال آینده میلادی از کاهش نسبی قیمت نفت حکایت دارد. قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال پس از اتخاذ تصمیم کشورهای عضو اوپک و اوپک پلاس تا ۶۴ دلار صعود کرده، ولی دولت عربستان اعلام کرد که با ادامه وضعیت فعلی قیمت نفت، کسری بودجه این کشور در سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

واکنش وزیر اقتصاد به گروهی که هم قسم شده اند مالیات ندهند!

فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اخیرا ویدئویی از نشست کمیسیون بهداشت مجلس منتشر شده که در آن اعضا برای دریافت نشدن مالیات پلکانی پزشکان هم قسم شده اند، افزود: من این ویدئو را ندیده ام، اما مالیاتی که اخذ می‌شود حق ملت ایران و بدهی صاحبان درآمد به کل مردم جامعه است. وزیر اقتصاد با بیان این که اگر من از دریافت مالیات، خودداری کنم خود را بدهکار ۸۰ میلیون مردم ایران کرده ام، اضافه کرد: وزارت اقتصاد اهتمام جدی دارد که با ابزار‌های در اختیار، فرار مالیاتی را به حداقل برساند و خوشبختانه در این باره، قانون صندوق‌های مکانیزه هم تصویب شده که به کمک ما خواهد آمد. دژپسند با بیان این که یقین دارم مسئله مالیات پزشکان را حل می‌کنیم، گفت: در آینده نزدیک جلسه‌ای با هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی، مسئولان وزارت بهداشت و سازمان امور مالیاتی برگزار خواهیم کرد تا راهکار‌های تحقق این درآمد را بررسی کنیم. /صداوسیما

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
کاهش های دستوری فقط به کام دلالان است و باعث نابودی یه عده اماتور خواهد شد با توحه به افزایش ۲۵ درصدی پایه پولی کشور با متناسب با ان برای کلیه اقلام تصمیم گیری شود تا دجار شوک های ارزی نشویم دلار حداقل باید ۱۵ تومان و حداکثر ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
مسئولین به داد سوئیس برسند . کمیته امداد حتما برای آنها شعبه بزند ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
علت اصلی ندادن مالیات اینکه هیچ رفاهی را برای مردم و کشور له دنبال ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
دولت بنزین رو یک شبه گرون میکنه و از عواقب اون در کشور و بین هشتاد میلیون آدم ترسی نداره اما جرات دریافت مالیات از پزشک نداره و سالهاست که امروز و فردا میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
نقدینگی کشور به بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد رسیده است جمعیت ایران نیز به بیش از ۸۰ میلیون نفر رسیده که سهم هر فرد ایرانی از نقدینگی میشود ۲۵ میلیون تومان ، این سهم بدون اموالی مانند ملک ،و طلا ،و ارز ،و خودرو میباشد ؟ اکنون اگر هر نفر ایرانی کمتر از ۲۵ میلیون تومان نقدینگی داشته باشد نشانهٔ این است که حق ایشان خورده شده است ؟ ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
سوئیسی ها بیچاره شدند !! بمیرم براشون که اینهمه بیکار و علاف دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
این خط این نشون ، هر چقدر مالیات بدن 2 برابرشو از بیمار می گیرن
شما همین یارانه هار قطع کن مالیات نگیر ، ملت مریض فقیر اذیت نکنید بیش از این
بنزین گرون کردید 3 روز جلسه گذاشتید گرون نمیشه گرون نمیشه الان همه چیز گرونی رد کرده
....
ناشناس
|
Australia
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
سوئیس !!!! خب بیان ایران پناهنده شوند اگر وضع خیلی خرابه! منظورتون از این خبر پراکنی ها چیست؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
شما که اینقدر هنرمند هستید لطفا در خصوص کسری بودجه خودمان هم شفاف سازی کنید. ما از مرگ همسایه خوشحال نخواهیم شد. لوطی توبرو لقمه خود گار بزن. کم پشت سر خلق خدا داد بزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
پزشکان باید مالیات دهند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
مگه مملکت قانون نداره که پزشکان مالیات ندهند
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
نه جانم نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
سکه از 4 میلیون رسیده بود به 4.7 میلیون حالا شده 4.5 ذوق میکنید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
در حال حاضر پزشکان بیمارستانهای دولتی 2 مرتبه مالیات میدهند عین واقعیته
پاسخ ها
abbas
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
میشه بفرمایید چطور؟
فرار مالیاتی در بین پزشکان غوغا می کنه
اولا درآمد واقعی خودشون رو با عدم بکارگیری پوز و دریافت نقدی و یا واریز به نام اشخاص ثالث پنهان می کنند
ثانیا هر چقدر مالیات می دهند از بیماران به انهای مختلف می گیرند
ثالثا در آمد غیر مستقیم ناشی از همکاری با داروخانه ها ، آزمایشگاهها و ... را اعلام نمی کنند
و مهم تر از همه اجحافی که در حق بیماران دارن از جمله عدم معاینه دقیق بواسطه تعداد زیاد بیماران ، و بروز نبودن اطلاعات علمی بواسطه فعالیت از 8 صبح تا 12 شب
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
خدایا ما کی مثل سوئیس میشویم؟.... فکر کنم کمک باید از حضرت عزرائیل بخواهیم !
مازیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
چرا اینقدر به فکر کسر بودجه فلان کشور می گردید ؟فکر کسری بودجه خوتان باشید ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
آقای وزیر اقتصاد کاش به خیلی سازمان ها و شرکتها و بنیاد ها و آستانها هم یادآوری میکردید که با ندادن مالیات مدیون ملت و کشور هستند...
خويي
|
United States
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
دلار اگر به قيمت 1000 تومان هم برسد هيچ كالا وخدماتي ارزان نخواهد شد
نعمت الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
وقتی میگویند پزشکان یا فلان صنف مالیات نمیدهند به معنی آن است که آنها از کارگزاری وزارت دارایی برای اخذ مالیات از مردم طفره میروند ! هرکدام از جماعت اصناف مالیات پرداختیشان را روی جنس وخدماتشان کشیده و از مردم پس میگیرند !
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
مالیت دادنی نیست گرفتنیه. اگه اونها نمیدهند یعنی شما ابزار و سیستم درستی ندارید که باید مالیات رو ازشون طلب کنی. یاد بگیرید سیستمی ایجاد کنید که کسی نتونه از زیرش شونه خالی کنه. فقط گران کردن سوخت رو از خارجیها تقلید میکنید که روزتون شب بشه اما برای یه کار ی که نیاز به تفکر و زیر ساخت داره اصلا به خودتان زحمت نمیدید که اصلاحش کنید. فقط اون بدبخت حقوق بگیر ابزارش برای دریافت مالیات برقراره. اون هم محصول شما نیست صد سال پیش بنایش گذاشته شده. شما هم یه بنایی بگذارید . بجنبید . هی نگید نمیدهند و باید بدهند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
کاش اداره دارایی مالیات هایی را که برای رفاه ما می گیرد مشخص می کرد کجا ان را باید ببینیم در سیستم بهداشت که خودمان داریم میدهیم و بیمه هیچ ، اقتصادی که اون هم هیچ چون همه چی گران میشود ، سیستم حمل ونقل که ان هم عوارض دارید می گیرد ، هوای سالم که ان هم برایش پول می گیرد جهت طرح های گوناگون و موارد دیگر ... پس کجا باید این مالیات را ببینیم!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
وزرای قبلی اقتصاد و دارایی بواسطه اهمال در ستاندن مالیات از پردرآمدترین اقشار حامعه باید پاسخگو باشند. مالیات امری نیست که کسی آنرا بخواهد یا نخواهد. عموم مردم جامعه در مقابل کسب درآمد باید مالیات حقه خودرا بپردازند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری حسن دیاب سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه