بازدید 4610

پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا از پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون حکایت دارد؛ اتفاقی که تعیین تکلیف برگزیت را سرعت می‌دهد.
کد خبر: ۹۴۳۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰ 13 December 2019

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا از پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون حکایت دارد؛ اتفاقی که تعیین تکلیف برگزیت را سرعت می‌دهد.

به گزارش ایبِنا، شمارش آراء انتخابات سراسری بریتانیا کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان را توسط حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون قطعی کرد. در حالی که شمارش آراء همچنان ادامه دارد، این حزب تاکنون بیش از ۳۲۶ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام این کشور را تصاحب کرده و در آستانه ثبت بزرگ ترین پیروزی خود در ۳۲ سال گذشته است.

در مقابل شمار کرسی‌های محرز شده حزب کارگر تاکنون به ۲۰۰ مورد رسیده که ۶۲ کرسی کمتر از سهم فعلی این حزب در پارلمان بریتانیاست. جانسون در اظهارنظری پس از اعلام نتایج اولیه گفت: «نتیجه انتخابات به معنی تحقق برگزیت است. » در مقابل جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که برآوردها نشان می‌دهد که حزب متبوعش متحمل بزرگ‌ترین شکست انتخاباتی در ۸۴ سال گذشته شده، اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره گیری می‌کند.

در میان رهبران جهان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و از حامیان نخست وزیر بریتانیا نخستین کسی بود که به نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا واکنش نشان داد. ترامپ با انتشار توییتی نوشت: "به نظر می‌رسد پیروزی بزرگی برای بوریس در انتخابات بریتانیا حاصل شده! "

ترامپ پس از مسجل شدن کسب اکثریت کرسی های پارلمان توسط حزب محافظه‌کار با انتشار توییت دیگری ضمن عرض تبریک به جانسون، وعده داد که بلافاصله پس از اجرای برگزیت، آمریکا و بریتانیا توافق‌نامه تجارت آزاد امضاء می‌کنند که منافع آن بسیار بیشتر از هرگونه توافقی با اتحادیه اروپاست.

در مقابل، جو سوینسون، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا که حامی برگزاری رفراندوم دوم در مورد برگزیت بود، کرسی خود در مجلس عوام را به نامزد حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد. او با وحشتناک توصیف کردن نتیجه انتخابات، گفت: "عده‌ای از موج ملی‌گرایی استقبال می‌کنند ولی برای بسیاری دیگر این نتیجه ناراحت کننده است. "

انتخابات پارلمانی بریتانیا از ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه(۱۲ دسامبر) به وقت محلی در در ۶۵۰ حوزه انتخابیه در سراسر بریتانیا آغاز شد و تا ۱۰ شب ادامه داشت. در این انتخابات ۴۶ میلیون بریتانیایی بالای ۱۸ سال، واجد شرایط رای دادن بودند. این انتخابات سومین انتخابات مجلس عوام بریتانیا از سال ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود.

پارلمان بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و احزاب رقیب برای کسب اکثریت آن باید حداقل ۳۲۶ نماینده در پارلمان داشته باشند. حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون برای تحقق برنامه خروج از اتحادیه اروپا نیازمند تصاحب اکثر کرسی‌های پارلمان است.

در انتخابات پیشین که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، حزب محافظه کار ۱۳ کرسی خود را از دست داد و به حضور ۳۱۷ نماینده اکتفا کرد. امری که محافظه کاران را برای تشکیل دولت ناچار به ائتلاف با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی کرد.

این نخستین بار در یک قرن اخیر بود که انتخابات سراسری بریتانیا در ماه دسامبر برگزار می‌شد. پیشتر و برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۲۳ مردم تجربه حضور در انتخابات را در این ماه کسب کرده بودند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی