بازدید 13812
وقتی رسانه شهرداری تهران میزبان خون‌فروشان می شود؛
در شرایطی که اوج گیری انتقادات از سازمان محیط زیست در خصوص صدور مجوز شکار موجب توقف صدور پروانه‌های شکار و حاکم شدن آرامشی نسبی در محیط‌هایی که جانوران وحشی زندگی می‌کنند شد، به تازگی تلاش‌هایی جانبدارانه در نقد این شرایط آغاز شده که شائبه برانگیز است؛ تلاش‌هایی که حداقل یکی از رسانه‌های وابسته به شهرداری تهران پرچمدار آن شده و با ارائه اطلاعات غلط به مخاطبان، سعی بر تغییر وضعیت موجود دارد.
کد خبر: ۹۳۹۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰ 24 November 2019

در شرایطی که اوج گیری انتقادات از سازمان محیط زیست در خصوص صدور مجوز شکار موجب توقف صدور پروانه‌های شکار و حاکم شدن آرامشی نسبی در محیط‌هایی که جانوران وحشی زندگی می‌کنند شد، به تازگی تلاش‌هایی جانبدارانه در نقد این شرایط آغاز شده که شائبه برانگیز است؛ تلاش‌هایی که حداقل یکی از رسانه‌های وابسته به شهرداری تهران پرچمدار آن شده و با ارائه اطلاعات غلط به مخاطبان، سعی بر تغییر وضعیت موجود دارد.

خوش‌رقصی یک رسانه برای مافیای شکار با سلسله گزارش های نادرست

به گزارش «تابناک»؛ در یک ماه گذشته، روزنامه همشهری با انتشار سه گزارش مفصل، به موضوع صدور مجوز شکار چارپایان پرداخته و این در حالی است که این روزنامه در سال گذشته ـ که صدور مجوز‌های شکار چارپایان در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و قرق‌های اختصاصی، انتقادات بسیاری را به همراه آورد ـ به ندرت به این موضوع پرداخته بود؛ موضوع مهمی که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و رسانه ها بود، اما این روزنامه چندان به آن ورود نمی کرد!

اکنون که سازمان حفاظت محیط زیست در سایه انتقادات شکل گرفته چند ماهی است، از صدور مجوز شکار چارپایان خودداری می‌کند و بساط کسب درآمد برگزارکنندگان تور‌های شکار در کشور کساد شده است، روزنامه همشهری به تب و تاب افتاده تا به هر نحو که شده، شکار را در میان مخاطبان خود جا بیندازد و رویه سابق را دوباره برقرار کند.

این رویکرد را روزنامه همشهری، دوازدهم آبان با انتشار گزارشی با عنوان گردش مالی شکار در ایران آغاز کرد. در این گزارش، گردش مالی شکار در ایران طی سال گذشته ۴ میلیارد تومان اعلام و در ادامه گزارش قید شد که یک چهارم درآمد حاصله به خزانه دولت واریز شده است.

این توضیحات به گونه‌ای تنظیم شده تا به مخاطب القا شود که طی سال گذشته یک میلیارد تومان حاصل از فروش مجوز‌های شکار، به خزانه دولت واریز شده است. در حالی که نرخ‌هایی که در روزنامه همشهری به عنوان خون بهای جانوران وحشی کشور اعلام شده هزینه‌ای است که شرکت‌های برگزارکننده تور‌های شکار از شکارچیان خارجی دریافت می‌کنند نه بهای دولتی فروش مجوز شکار به اتباع خارجی که یک چهارم آن به خزانه دولت واریز خواهد شد.

در واقع، ۴ میلیارد تومانی که همشهری، آن را گردش مالی شکار در ایران نامیده است، گردش مالی شکار برای یکی دو شرکت برگزارکننده تور‌های شکار است نه دولت.

در این گزارش، که مصاحبه با یکی از تورگردانان شکار به آن اضافه شد، کوشیده شد شکارفروشی به ویژه به اتباع خارجی، فعالیتی ارزآور معرفی شود که علاوه بر درآمدزایی برای کشور، به حذف جانوران پیر از طبیعت منجر می‌شود. گویی طبیعت، خود از برقراری تعادل میان چندگونه جانوری علفخوار که شکارچیان به رکورد زدن با شاخ آن‌ها علاقه دارند عاجز است و برای تعدیل جمعیت این جانوران چاره‌ای جز وارد کردن شکارچیان خارجی به کشور نیست.

 

در همین روز یادداشتی با تیتر «مسیر مسدود شکار قانونی در ایران» به قلم محمد حسن کرمانی منتشر و در آن نیز از بسته شدن مسیر شکار انتقاد و این مهم به تصمیم سلیقه ای مدیران مرتبط دانسته شد.

به فاصله دو روز از انتشار این گزارش، همشهری گزارش دیگری را در تیتر یک خود به انتشار رساند که هرچند در ظاهر به میزگرد شباهت داشت، در عمل نبردی نابرابر بود میان سه ذی‌نفع شکار و یک کارشناس منتقد شکار.

جالب‌تر آنکه یکی از این ذی‌نفعان شکار، اسرافیل شفیع‌زاده، تورگردان شکار و مدیرعامل شرکت گردشگری یاسمین پارسه است که به دلیل فحاشی به خبرنگاران زن، سابقه محکومیت کیفری در کارنامه خود دارد و میهمان شدنش در میزگرد روزنامه همشهری، نشانگر بی‌اهمیتی حرمت صنف خبرنگار برای دست‌اندرکاران این روزنامه است.

محمدعلی یکتانیک، کارشناس محیط زیست که در نشست نابرابر روزنامه همشهری در برابر سه ذی‌نفع شکار، شرکت داشت و از شکارفروشی انتقاد کرد، در همین باره به «تابناک» گفت: یکی از عوام‌فریبی‌های ذی‌نفعان شکار که متأسفانه هرازچندگاهی رسانه‌ها آن را چشم‌بسته می‌پذیرند این است که در صورت صادر نشدن مجوز شکار، آمار شکار غیرمجاز افزایش می‌یابد و جالب آنکه گوینده اصلی این ادعا، تورگردانان شکار هستند که شکارچیان خارجی را به کشور وارد می‌کنند.

یکتانیک در همین رابطه افزود: جای تعجب است که یک رسانه چنین ادعایی را بپذیرد و به خورد مخاطب بدهد. بر اساس کدام استدلال می‌توان گفت، صدور مجوز شکار برای اتباع خارجی، از آمار تخلفات شکار در داخل کشور می‌کاهد؟ مگر تخلفات شکار در کشورمان توسط شکارچی خارجی انجام می‌شود که با باج دادن به خارجی‌ها بخواهیم تخلفات را کاهش دهیم؟ اینکه شکارفروشی به اتباع خارجی، از شکار غیرقانونی جلوگیری می‌کند ادعایی بی‌اساس و عوام‌فریبی محض است که امیدوارم از این پس، رسانه‌ها به آن بیشتر توجه کنند.

وی ادامه داد: بر خلاف ادعای تورگردانان شکار، شکار اتباع خارجی نه تنها تخلفات شکار را کاهش نمی‌دهد بلکه با جری کردن شکارچیان بومی و تحریک جوامع محلی انگیزه‌ای مضاعف برای تخلف در آن‌ها ایجاد می‌کند کما اینکه سال گذشته شاهد بودیم در استان یزد که چند سالی است به پاتوق شکارچیان خارجی بدل شده، شکارچیان بومی پس از شکار یک کل، شاخ حیوان را به تابلوی منطقه شکارممنوع آویخته و تصویر آن را در فضای مجازی منتشر کردند.

یکتانیک یادآور شد: شکارفروشی به اتباع خارجی هیچ سودی برای محیط زیست کشور ندارد به گونه‌ای که سهم خزانه دولت از درآمد حاصل از فروش هر مجوز شکار چارپا در قرق‌های اختصاصی حداکثر ۷۰۰ دلار است. مبلغی که در برابر پیامد‌ها و تبعات منفی شکارفروشی به اتباع خارجی بی‌ارزش است. در واقع سود اصلی فروش مجوز شکار به اتباع خارجی که نام آن را ارزآوری گذاشته‌اند تنها به جیب تورگردانان شکار می‌رود و قرقداران.

وی در خصوص جو حاکم بر نشست شکار در روزنامه همشهری نیز یادآور شد: برای من جای تعجب است، در حالی که تاکنون اغلب اعضای کمیسیون کشاورزی و بسیاری از سایر نمایندگان و همچنین استادان دانشگاه و کارشناسان حوزه محیط زیست نسبت به شکارفروشی معترض شده‌اند، روزنامه همشهری تنها یک منتقد شکار را در برابر سه ذی‌نفع شکار قرار داده ‌است. آن هم در حالی که یکی از این سه نفر، یعنی آقای اسرافیل شفیع‌زاده سابقه فحاشی به یک خبرنگار را دارد. همین بی‌توجهی به سوابق میهمانان سبب شد آقای شفیع‌زاده در نشست همشهری هم رفتار ناپسند خود را تکرار کند و با استفاده از الفاظ رکیک بنده را مورد توهین و اتهام قرار دهد.

بر اساس آنچه مورد اشاره قرار گرفت، به نظر می رسد این روزنامه در رابطه با سیاست اعمالی شکار که توسط محیط زیست در دستور کار قرار گرفته است، به واسطه آنچه منافع برخی گروه های خاص قلمداد می شود، دچار خطای راهبردی شده که خسارت این خطا متوجه گونه های نایاب جانوری کشور می شود و منافع ناچیز آن نیز نه عاید مردم و دولت بلکه عاید گروه خاصی از فعالان اقتصادی این حوزه خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
کسب درآمدهای فاسد .

برای شهرداری و عوامل این فساد متاسفم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
مردم ایران کلیه و قلب و مغز دارن، میتونن تورگردانی مافیای قاچاق اعضای انسان رو هم وارد کنن تا هم خود تورگردان‌ها و هم دولت سود کنن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
یه زندگی رو میگیری به چیت مینازی عکسم میندازی انگار دست خالی رفته گرفتش عمه منم با دوربیندار میزنه دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
فقط اعدام
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
یعنی هیچ مسئولی تو این مملکت نیست یه زمان قطعی برای وصل اینترنت بگه؟
این بچه بازی رو تموم کنین
مطمئن باشین که دارین بذر کینه و نفرت تو دلها میکارین
بالاخره اینم تموم میشه حتی اکر دیگه نت رو وصل نکنسد هم راهی پیدا میشه ولی اونی که روسیاهه باز شمایین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
بسيار تاسف آور است ،
یاسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
واقعا داریم به کدام سمت می رویم، امیدوارم جدا از فرهنگسازی و مجازات با بازدارندگی کافی، دولت و یا هر مسئولی به این فکر کند که صدور هر گونه مجوز شکار هم از نظر اخلاقی و هم از نظر منافع ملی به زیان کشور ماست. از تابناک بابت پیگیری و رصد این موارد صمیمانه تشکر میکنم و امیدوارم سرنوشت گونه های نادر حیات وحش کشورمان نظیر قوچ و...شبیه یوزپلنگ ایرانی نشود.
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
عکس این قاتلین را بزرگتر چاپ کنید تا مردم دشمنان محیط زیست را بهتر بشناسند
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
پس این پدیده ی شوم شکار کی میخواد تموم بشه؟؟؟!!!
زینال بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
واقعیت این است که در کشور ما به همه مسائل به دید افراط و تفریط نگریسته می شود و هیچگاه راه های عقلانی و اعتدال جایی نداشته در حالی که در چند سال گذشته از نظر میزان بارندگی ها کشور در شرایط خوبی قرار داشت و به تبع آن میزان زاد و ولد چارپایان در کشور بالا بود حد اکثر ۳۰ مورد مجوز شکار چارپا برای شکارچیان داخلی و خارجی صادر شده که در برابر جمعیت چارپان کشور به کلی قابل اغماز است از طرفی به علت محدودیت های مالی تعداد محیط بانان کشور نسبت به حد نرمال بسیار پایین است و این خود باعث شده که شکار غیر قانونی توسط افراد سود جو بسیار افزایش یافته و به حد خطرناکی برسد با توجه به موارد ذکر شده صدور قانونی پروانه شکار برای اتباع ایران و شکارچیان خارجی در حد معقول کار عقلایی و پسندیده ایی است وگرنه تنها شکارچیان غیر قانونی و بدون مجوز از این آشفته بازار منتفع خواهند شد و جز ضرر و زیان عایدی دیگری برای کشور و محیط زیست و حیات وحش نخواهد داشت
shangool
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
ای خداااااااااااااااااااااا هنوز اینترنت وصل نشده تابناکککککککککککککککککککککککککککککککک دیوونه شدیم بخدا بسته دیگه دست از سرمون وردارین توروخداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
اینترنت را وصل کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
اخه چهار میلیارد برای یک کشور پولیه که اینجوری ازش دفاع می‌کنند؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت کوهرنگ روز دانشجو سایت غنی سازی نطنز