بازدید 14104
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون اصلاح ۲۰۸ واحدی شاخص کل بورس، بازار اوراق مسکن؛ روند صعودی تسه‌ها، یک مقام مسئول: بازار کالا روزانه رصد می‌شود، طرح دو فوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین، کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی، بیشترین واردات به ایران از کدام کشورها؟ و پیش‌بینی کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در کشور را در بر دارد.
کد خبر: ۹۳۷۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰ 17 November 2019

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون اصلاح ۲۰۸ واحدی شاخص کل بورس، بازار اوراق مسکن؛ روند صعودی تسه‌ها، یک مقام مسئول: بازار کالا روزانه رصد می‌شود، طرح دو فوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین، کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی، بیشترین واردات به ایران از کدام کشورها؟ و پیش‌بینی کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در کشور را در بر دارد.

اصلاح ۲۰۸ واحدی شاخص کل بورس/ روز اقبال به نماد‌های پالایشی

سهامداران بورس تهران دیروز متاثر از خبر افزایش قیمت بنزین به نمادهای پالایشگاهی اقبال نشان دادند، گروهی که در روند صعودی بورس تهران مغفول مانده بود و در ابتدای بازار شاهد شکل گیری صفوف سنگین در نمادهای اصلی این گروه بودیم لیکن در ادامه بازارو متأثر از صفوف عرضه سنگین در دو نماد خودرو و سایپا ورق برگشت و در نهایت شاخص با اصلاح اندک 208 واحدی کار خود را پایان داد. به نقل از نبض بورس ، شاخص کل بورس تهران با اصلاح 208 واحدی در ارتفاع 306 هزار و 885 واحدی قرار گرفت و شاخص کل هم وزن نیز با عقب نشینی 234 واحدی به کانال 88 هزار و 217 واحدی برگشت. در معاملات نخستین روز هفته نماد شرکت های پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) و توسعه‌معادن‌وفلزات‌ (ومعادن) بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس تهران ثبت کردند و در مقابل نماد شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، ایران‌ خودرو (خودرو) و پتروشیمی پارس (پارس) بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

بازار اوراق مسکن؛ روند صعودی تسه‌ها

بازار اوراق وام مسکن هم طی معاملات شنبه به روند صعودی خود ادامه داد. میانگین قیمت «تسه»ها در پایان دادوستدهای دیروز به رقمی بالای 41 هزار تومان رسید. از بین 23 امتیاز معاملاتی وام مسکن در فرابورس 16 امتیاز طی روز گذشته با رشد قیمت مواجه شدند. سقف قیمت امتیازهای وام مسکن دیروز 42 هزار تومان و کف قیمت 38 هزار تومان رقم خورد. ارزش معاملات «تسه»ها با وجود افت نسبی، بالای مرز 4 میلیارد تومان ماند. از هفته قبل و همزمان با اجرای طرح مسکن ملی، نسیمی از رشد قیمت به بازار «تسه»ها ورزید. به‌نظر می‌رسد متقاضیان با اجرای این طرح نسبت به افزایش سقف خرید «تسه»ها خوش‌بین شده‌اند. ورود «تسه»ها به کانال ۴۰تا ۴۲ هزار تومانی در حالی اتفاق افتاده که امتیاز وام دی‌ماه ۹۶ (نمودار روبه‌رو) همچنان در زیر ۴۰ هزارتومان معامله می‌شود.

گرانی دلار در کانال ۱۲ هزار تومان پس از صد روز

در اولین روز هفته و بیست و پنجمین روز از آبان ماه، شاهد ادامه افزایش نرخ ارز به ویژه دلار بودیم. تا جایی که خبر‌های رسیده از بازار آزاد تهران، حکایت از رشد نرخ دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی داشت. کانالی که پس از حدود ۱۰۰ روز نوسان دلار در محدوده ۱۱ هزار تومانی، شکسته شد. در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی به نرخ ۱۱۸۰۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۱۹۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که این رقم نسبت به پایان هفته گذشته، ۴۰۰ تومان افزایش داشت. این در حالی است که در بازار آزاد و در بین دلالان ارزی، هر اسکناس دلار آمریکا در محدوده ۱۲۱۴۰ تا ۱۲۱۶۰ تومان معامله شد. (در ساعت ۱۶:۴۵) در بازار آزاد، دلار آمریکا به رقم ۱۲۲۴۰ تومان رسید. همچنین در صرافی‌های ذکر شده، هر اسکناس یورو به نرخ ۱۳۰۰۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۳۱۰۰ تومان به متقاضی ارز فروخته  که این رقم نسبت به روز پنج شنبه، ۴۰۰ تومان گران‌تر شده است. یورو نیز همانند دلار در بازار آزاد با افزایش قیمت مواجه شد و به نرخ ۱۳۵۵۰ تومان رسید که نسبت به هفته قبل، حدود ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

یک مقام مسئول: بازار کالا روزانه رصد می‌شود

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: ستادهای تنظیم بازار کشور مکلف شدند به صورت ویژه رصد و پایش روزانه بازار را در دستور کار خود قرار دهند. محمدرضا کلامی گفت: خوشبختانه هم‌اکنون بیش از ۱۰ میلیون تن کالا در انبارها و مراکز ذخیره سازی کشور موجود است و هیچ کمبودی در این حوزه نداریم. وی ادامه داد: از هفته گذشته برنامه‌ریزی لازم برای توزیع هدف‌مند کالاهای ذخیره سازی شده انجام گرفته است. کلامی افزود: در چهارچوب این برنامه تصمیم گرفته شده تا گوشت و برنج به میزان کافی و هدفمند و سهمیه بندی شده بین مردم توزیع شود. این مقام مسئول تصریح کرد: همه دستگاه‌های عامل در تأمین آرامش بازار و مسئول در تأمین کالاهای مورد نیاز مردم از جمله جهاد کشاورزی، نفت و...، مکلفند با رصد و پایش دقیق اقلام کالایی ذیل مسئولیتشان، مانع از افزایش هرگونه قیمت در سطح کشور شوند. وی تأکید کرد: خوشبختانه کالا به میزان کافی در کشور وجود دارد و در صورت بروز هرگونه تخلف، با برخورد مواجه خواهد شد. کلامی خاطرنشان کرد: قیمت گازوئیل تغییری نداشته و به وجهی افزایش قیمت در این مقطع زمانی پذیرفتنی نیست.

طرح دو فوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین خبر داد. علی اصغر یوسف نژاد در گفت‌وگو با عصر ایران اظهار کرد: جمعی از نمایندگان در حال تهیه یک طرح دو فوریتی هستند که قیمت بنزین به قبل از روز ۲۴ آبان ماه برگردد. وی افزود: بر اساس مفاد این طرح دو فوریتی هرگونه افزایش قیمت بنزین در حد تورم و آن هم در سال‌های آتی و با نظر مجلس اعمال خواهد شد. به گفته یوسف‌نژاد، این طرح که از سوی اعضای فراکسیون امید پیگیری می‌شود، روز یکشنبه به هیأت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.
 
کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی
 
شرکت‌های انرژی آمریکا این هفته تعداد دکل‌های فعال نفتی  را برای چهارمین هفته متوالی کاهش دادند زیرا تولیدکنندگان در نظر دارند برای دومین سال متوالی در سال 2020، هزینه‌ها را کاهش دهند. بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان اعلام کرد حفاران آمریکایی در هفته منتهی به 15 نوامبر 10 دکل نفتی را خاموش کردند و در مجموع تعداد دکل‌های فعال به 674 دکل رسید که کمترین میزان از آوریل 2017 به شمار می‌رود. در هفته مشابه سال گذشته، تعداد دکل‌های فعال نفتی 888 دکل بود. بر اساس آمار شرکت خدمات مالی کوئن، تولیدکنندگان گفته‌اند انتظار دارند، به نسبت سال 2018، حدود 4 میلیارد دلار کمتر در سال 2019 خرج کنند. شرکت‌های مستقل اکتشاف و تولید، به علت فشار سهامداران برای بازگشت بهتر سرمایه در فضای قیمت‌های پایین انرژی، هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند. تاکنون، 21 شرکت اکتشاف و استخراج که مورد بررسی کوئن قرار گرفته اند، راهنمای هزینه های سرمایه‌ای 2020 خود را با 15 برنامه کاهش، 5 شرکت با افزایش و یکی بدون تغییر منتشر کرده‌اند. تعداد دکل‌های نفتی فعال، به عنوان شاخص اولیه تولید آتی، برای یازدهمین ماه متوالی کاهش یافته که رکوردی محسوب می‌شود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید نفت خام این کشور در سال 2019 روزانه 12.3 میلیون بشکه افزایش می‌یابد. این رقم در سال 2018 برابر با روزانه 11 میلیون بشکه بود.
 
وزیر صنعت: پس از اصلاح نرخ بنزین​، هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می‌شود
 
وزیر صنعت،​ معدن و تجارت در استودیوی نگاه یک گفت: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و مورد نیاز کشور در شرایط خوبی به سر می بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست. در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل های انرژی به گازوییل مربوط می شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در نظر نگرفته است. برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوء استفاده گری برخی سودجویان،​ پس از اصلاح نرخ بنزین​، مقرر کرده ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و با این حال هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می شود. اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است متأسفانه اقتصاد ما برای واردات طراحی شده البته این معادله در سال های اخیر بر عکس شده است. در حال حاضر 25 درصد از ردیف کالاهای وارداتی به کشور ممنوع شده و آن هم به دلیل بی کیفیت بودن نسبت به تولیدات داخلی است. اگر جایی کالایی به میزان کافی تولید بشود و ما واردات آن را ممنوع نکردیم مردم می توانند به ما اطلاع بدهند و در صورت اثبات، از واردات آن جلوگیری می شود.علاقه ای به واردات نداریم اما در مواردی همچون ذرت و لاستیک سنگین مجبور به واردات هستیم زیرا تولید این نوع محصولات در کشور بسیار کم است. 
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح صنعت خودرو را آغاز کرده ایم، گفت: به علت‌های مختلف از جمله میزان بالای مصرف سوخت و برای حفظ محیط زیست و ایمنی از خودروسازان خواسته ایم تولید خودرو‌های قدیمی را متوقف کنند و خودروی جایگزین باید مصرف پایین و ایمنی بالا داشته باشد.
 
بهای سکه به بیشترین سطح در پنج ماه اخیر رسید
 
روز شنبه، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم امروز با روند افزایش از ابتدای روز به رقم ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) با رشد حدود ۱۲۰ هزار تومانی نسبت به پایان هفته قبل، به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان معامله شد. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی به رقم ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی در بازار با افزایش ۱۰ هزار تومانی، به نرخ ۸۶۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۴۲۵ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز پنجشنبه، ۱۳۵۰۰ تومان گران‌تر شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، با افزایش ۵۶۰۰۰ تومان به یک میلیون و ۸۴۱ هزار تومان رسید.
 
درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری ترکیه از صادرات فرش
 
ترکیه در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار فرش صادر کرده و امسال نیز در صدر کشورهای صادرکننده فرش قرار گرفته است. بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه و مرکز تجارت بین الملل (ITC) ترکیه در دوره ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر کرده است. ترکیه سال گذشته با ۲.۷ میلیارد دلار صادرات در صدر کشورهای صادر کننده فرش قرار داشت و امسال نیز جایگاه خود را همچنان حفظ کرد. همچنین در دوره سه ماهه گذشته، بیشترین میزان صادرات با ۴۵۳ میلیون دلار به ایالات متحده آمریکا صورت گرفته و پس از آن کشورهای عربستان سعودی با ۲۷۷.۹ میلیون دلار، آلمان با ۸۸.۸، عراق با ۸۲.۸ و بریتانیا با ۸۱.۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفته اند. صلاح الدین کاپلان، رئیس بخش صادرات فرش مجمع صادر کنندگان ترکیه در گفت وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: هدف ما در سال ۲۰۲۰ انجام صادرات ۳ میلیارد دلاری است. به ۱۷۰ کشور جهان فرش صادر می کنیم. بیشترین صادرات فرش ترکیه به ایالات متحده صورت می‌گیرد.
 
بیشنرین واردات به ایران از کدام کشورهاست؟
 
در هفت ماهه سال ۹۸ کشور چین با اختصاص رقم ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار  و سهمی حدود ۲۵ درصد از کل ارزش واردات در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار گرفته است. مقایسه آمار و ارقام در مدت مشابه سال قبل، کاهش حدودا ۳.۴ درصدی واردات از چین را نشان می‌دهد. همچنین کشورهای امارات با ۴.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۸ درصد، ترکیه با ۳ میلیارد دلار و سهم ۱۲ درصد، هند با ۲ میلیارد دلار و سهم ۹ درصد و آلمان با یک میلیارد دلار و سهم پنج درصد از کل ارزش واردات، جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بوده‌اند. متوسط قیمت اقلام وارداتی کشور نیز در این مدت یک هزار و ۲۷۱ دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت حدود ۸ درصدی را نشان می‌دهد. 
 
همچنین بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد کشورهای چین با رقم حدود ۶ میلیارد دلار و سهم ۲۵ درصدی از کل ارزش صادرات کشور بوده است. صادرات به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۱۳.۵ درصد افزایش رو به رو بوده است. همچنین عراق با پنج میلیارد دلار و سهم ۲۱ درصدی از صادرات، امارات با سه میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی، ترکیه با ۲.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی و افغانستان با یک میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی به ترتیب دومین تا پنجمین مقاصد صادراتی ایران در این بازه زمانی بوده‌اند. متوسط قیمت اقلام صادراتی کشور طی هفت ماهه نخست امسال بالغ بر ۳۰۷ دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ با کاهش حدود ۲۴ درصدی همراه بوده است.
 
کدام کشور‌ها بیشترین کاهش نرخ فقر را داشته‌اند؟
 
بر اساس تعریف بانک جهانی، افرادی که کمتر از روزی ۱.۹۰ دلار درآمد داشته باشند، فقیر مطلق تلقی می‌شوند. در میان ۱۱۴ کشور جهان، پانزده کشور توانسته‌اند که نرخ فقر مطلق را بیشتر از ۵۰ درصد کاهش دهند. در هر کدام از این کشورها، حداقل ۱.۶ درصد از جمعیت از شرایط فقر خارج شده‌اند؛ به این معنا که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، ۸۰۲ میلیون تن از فقر مطلق نجات پیدا کرده‌اند. در تانزانیا، نرخ فقر ۳۶.۹ درصد کاهش پیدا کرده‌ است. در این کشور در سال ۲۰۰۰، نرخ فقر مطلق ۸۶ درصد بود اما حالا به ۴۹.۱ درصد رسیده است. در تاجیکستان، چاد و کنگو نیز هر سال ۳ درصد از نرخ فقر کم شده است. از میان این پانزده کشوری که عملکرد بسیار خوب در کاهش فقر داشته‌اند، هفت کشور در آفریقا بوده‌اند. نمودار زیر که از گزارش بانک جهانی استخراج شده، کشورهایی را که بهترین عملکرد را در بیشترین کاهش نرخ فقر مطلق یا شدید داشته‌اند، نشان می‌دهد: 
 
پیش‌بینی کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در کشور
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش‌بینی ما این است که با اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در بازه زمانی سه تا چهار ماهه، شاهد کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف سوخت در کشور خواهیم بود.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۸۲
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اخه شما که حتی نمی تونین دلار رو کنترل کنین چطور میخواین بقیه اجناس رو کنترل کنین؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قیمت تخم مرغ هم نمیتونند کنترل کنند چه برسه به بقیه
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مثل ممنوعیت های افزتیش قیمت خودرو و ماشین و پوشاک و خوراک و بلیط و...
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تا وقتی تورم دو رقمی مهار نشود هیچ سیاستی درست عمل نمی کند! بنزین را گران میکنند که قاچاق نشود، دلار بالا می رود باز قاچاق می شود. باز قیمت بنزین را بالا می برند و همین طور تا آخر!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دوران نرخ دستوری و زیر قیمت نگه داشتن دلار ورکوردزنی های ساختگی چندهزارواحدی روزانه بورس نورچشمی بسرامد
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقای وزیر صنعت ومعدن توکه نتونستی قیمت خودرو کنترل حرف ازچی میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تخلف محسوب می شود رو خوب اومدید!!؟؟ مگر کسی تونست جلوی گرانی پراید پنجاه و چند میلیون تومانی رو بگیره؟؟ از اولش هم همه گفتن غیر قانونیه و کارخونه نمیتونه گران کنه و .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اینترنت من فقط سایتهای داخلی رو میتونم ببینم. حتی نمیتونم Gmail و گوگل رو باز کنم. تابناک خواهشاً پیگیری کن . این چه وضعیه برای مردم درست کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تمام افزایش چند برابری قیمت ها ابتدا ممنوع بودند اما حالا قیمت رسمی شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
والا امروز که شاهدش بودم! کرایه تاکسی ۳ هزار ومنی تبدیل شد به ۵ هزار تومن. تاکسی ها هم که در حال داد زدن دربست بودن و بجز مسافر دربستی، مسافر سوار نمی کردند.
این است کنترل افزایش قیمت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دولت کدوم قول و وعده را انجام داده که دلخوش به وعده باشیم؟
از ظرفی میگن دولت از درآمد حاصله برداشت و خرج نمیکنه، بعد اونطرف فردی دولتی دیگر میگه دولت با کسری بودجه وحشتناک مواجه بوده و چاره ای دیگه نداشته !!!!!

کاش به جای 60 لیتر 80-90 لیتر سهمیه میدادند منطقی تر بود. بعلاوه بجای این فشار عمومی سوپر را 10 هزار میکردند! اما نکردند میدونید چرا؟ حدس بزنید
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یک سبزی فروش از میدان بار تا مغازه خودش باری را با وانت می برد ... دیروز با بنزین 1000 تومانی می برد امروز با بنزین 3000 تومانی ... بنابراین باید روی محصولات خودش اضافه کند در غیراینصورت سودی نمی کند ... واقعا فهمیدن ایم موضوع اینقدر سخت هست ... افزایش قیمت بنزین دارای تاثیرات بسیار سو تورمی در تمامی محصولات دارد ... کشور ثرمتمندی مثل ایران لازم ندارد که برای کمک به افراد ضعیف تر از نظر مالی دست در جیب مردم کند ...
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
الان ک بنزین گرون کردن میگن قیمت اجناسو کنترل میکنن اونموقع ک رب ۲۰تومن و پیاز ۱۵تومن شد ودلار از ۴تومن شد ۱۲تومن کجا بودن چرا هیچکاری نکردن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قبل از این تورم ما حدود 120 درصد بود. الان معلوم نیست به چند درصد برسه.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قیمت نان ۵۰ درصد افزایش یافته ، حتی دولت نظری هم نداره. مگه در سال ۹۷ ازافزایش قیمتها دولت جلوگیری کرد.؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
گرانی دلار هم بخاطر گرانی بنزین شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مگه افزایش قیمتهای قبلی هم تخلف نبود؟ چیکارشون کردید؟ ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
عوامل متعددی قیمت کالا را ایجاد می کنند، یکی از این لجستیک است. مثلا غذای مرغ، کارگران مرغ داری، دکتر دامپزشک و کلیه ملزومات مرغداری با وانت و خودرو بنزین سوز آورده می شود، مرغ ها با وانت به کشتارگاه می رود و از آنجا به فروشگاه هم با وانت می آید. بنابراین هزینه حمل و نقل در اثر افزایش بنزین بیشتر می شود. حالا این هزینه بیشتر باید از کجا تامین شود؟؟؟ طبیعی است که بهای تمام شده کالا بالا می رود. به نظرم پذیرش افزایش بسیار منطقی تر از شعار دادن بی حاصل است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان