بازدید 17152
در گفت‌وگو با «تابناک اقتصادی» مطرح شد؛
مهدی سلطان محمدی با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار مسکن عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بینجامد.
کد خبر: ۹۲۳۷۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸ 14 September 2019
بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود/ چرا این رکود، عمیق‌تر از دوره‌های قبلی است؟
 
تابناک اقتصادیمهدی سلطان محمدی با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار مسکن عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بینجامد.

به گزارش تابناک اقتصادی، بررسی گزارش‌های تحولات بازار معاملات مسکن که ماهانه توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که بعد از ۱۵ ماه افزایش قیمت مداوم، قیمت مسکن سرانجام در مرداد ماه سال جاری کاهشی شد. نمودار زیر روند متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در ۱۵ ماه گذشته را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌گردد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد ماه با کاهشی ۲.۴ درصدی یا ۳۲۵ هزار تومانی در مقایسه با تیر ماه به حدود ۱۳ میلیون تومان رسیده است.

ورود بازار مسکن به دوران رکود دو الی سه ساله/ عقب افتادن رشد قیمت مسکن از نرخ تورم در سال آینده/ کاهش حجم ساخت و سازها و معاملات در دوران رکود/ دو دلیل برای عمیق تر بودن دوران رکود فعلی در مقایسه با دورهای قبلی

همچنین افزایش قیمت مسکن در ۱۵ ماه گذشته باعث شده است تا قدرت خرید مردم کاهش یابد و به همین منظور تعداد معاملات مسکن در مدت مذکور به شدت کاهش یافته است. در مرداد ماه سال جاری میزان معاملات مسکن ۳۲۹۲ واحد بوده که این میزان در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته ۷۲.۶ درصد و در مقایسه با ماه گذشته ۳۱.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

با کاهش قیمت مسکن در مرداد ماه سال جاری این امیدواری برای خریداران ایجاد شده است که روند کاهش قیمت در این بازار آغاز شده و حتی برخی از مسئولان بخش مسکن از جمله محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی مردم را تشویق به خرید مسکن نموده است. وی در ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸ طی مصاحبه‌ای گفت: افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریباً متوقف‌شده و قیمت‌ها روند نزولی گرفته است و کسانی که حقوق‌بگیر هستند و می‌خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط می‌توانند خانه بخرند.

حالا پرسش این است که آیا روند کاهش قیمت مسکن که در مرداد ماه سال جاری آغاز شده است، ادامه خواهد یافت؟ وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری و سال‌های آینده چگونه خواهد بود؟ آیا دوران رکود بازار مسکن فرا رسیده است؟ این رکود تا کی به طول خواهد انجامید؟

مهدی سلطان محمدی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این پرسش‌ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی‌هایی که هم اکنون می‌توان در مورد وضعیت بازار مسکن انجام داد عمدتاً بر مبنای الگو‌هایی است که بازار در طول دوره‌های گذشته طی کرده است. حدود چهار دهه است که آمار‌های مربوط به مسکن تهیه و منتشر می‌شود و بررسی این آمار‌ها نشان می‌دهند که بازار مسکن چرخه‌های نسبتاً منظمی را طی نموده است که یک دوره کامل این چرخه‌ها حدود ۵ الی ۶ سال به طول می‌انجامد.
 
وی ادامه داد: بخش کمتری از این ۵ الی ۶ سال چرخه، معمولاً مربوط به دوران رونق است و بخش بیشتری نیز مربوط به دوران رکود است. این چرخه‌ها به صورت اتفاقی رخ نداده اند بلکه این چرخه‌ها بر اساس یک ریشه‌های بنیادی از جمله ساختار بازار مسکن و نحوه تولید مسکن شکل گرفته اند.
 
این تحلیلگر حوزه مسکن با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال ۹۸ یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است ۲ الی ۳ سال به طول بی انجامد.

سلطان محمدی گفت: در این دوره رکودی اتفاقی که می‌افتاد این است که؛
 
۱) از نظر قیمت می‌توان گفت که میزان رشد قیمت مسکن کند می‌شود به طوری که این رشد قیمت از تورم عقب خواهد افتاد. به عنوان نمونه اگر تورم در سال آینده ۳۰ درصد باشد، رشد قیمت در بازار مسکن ۱۰ درصد خواهد بود که در این حالت قیمت‌ها به میزان ۲۰ درصد به صورت نسبی کمتر از تورم خواهد بود.
 
۲) از نظر حجم معاملات مسکن، می‌توان گفت: حجم معاملات در این مدت کاهش خواهد یافت و دلیل آن این است که در دوره کاهش قیمت ها، از یک سو فروشندگان به دلیل چسبندگی قیمت‌ها آمادگی عرضه واحد‌های خود به قیمت‌های پایین‌تر را ندارند و از سوی دیگر خریداران به این امید که بازار مسکن دیگر توانی برای افزایش قیمت ندارد، خرید خود را به تعویق خواهند انداخت.
 
۳) حجم ساخت و ساز هم به فاصله زمانی یک ساله به سمت کاهش سوق داده خواهد شد.

این کارشناس حوزه مسکن در مورد طولانی بودن دوره رکود در چرخه فعلی در مقایسه با چرخه‌های قبل گفت: دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد این رکود در مقایسه با رکود‌های قبلی می‌تواند عمیق‌تر باشد. اولین و مهمترین دلیل این است که اقتصاد کشور در حال حاضر ضعیف‌تر از دور‌های قبل است و درآمد خانوار‌ها رشد کافی ندارد. این موضوع باعث شده است که مردم توان خرید مسکن را نداشته باشند و به نظر نمی‌رسد که در دو الی سه سال آتی این قدرت خرید به طرز محسوسی افزایش یابد؛ بنابراین از نظر تقاضا بازار ضعیف است. دومین دلیل این است که میزان افزایش قیمت مسکن در سال‌های ۹۶ و ۹۷ بیش از حد انتظار بود و به اصطلاح فعالین بازار، بازار اُورشوت کرده است.
 
سلطان محمدی ادامه داد: در عین حال دلایلی نیز وجود دارد که در خلاف جهت این گفته‌ها عمل می‌کند که از آن جمله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که معمولاً در چرخه‌های قبلی هنگامی که بازار مسکن در دوران رونق بود میزان ساخت و ساز شدیداً افزایش پیدا می‌کرد، اما دوران رونق اخیر این گونه نبود. به عنوان نمونه در سال‌های ۸۹ و ۹۰ که بازار مسکن با رونق همراه بود میزان ساخت و ساز به نزدیک یک میلیون واحد نیز رسید، اما در دوران رونق قبلی میزان ساخت و ساز حتی به سقف ۴۰۰ هزار واحد هم نتوانست برسد. یعنی در دوران رونق قبلی میزان عرضه مسکن زیاد نبوده است که بتواند دوران رکود را طولانی‌تر کند. وی ادامه داد:، اما در مجموع برآیند این دلایل این است که دوران رکود فعلی بازار مسکن از دوره‌های قبلی طولانی‌تر خواهد بود.

سلطان محمدی در انتهای صحبت‌های خود گفت: نتیجه آن که نمی‌توان چشم انداز نوید بخشی را برای افزایش قیمت‌ها و رشد تقاضا در بازار مسکن متصور بود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
زمین ۷ میلیاردی رو یک میلیارد تخفیف زدم حاضرم ۶ میلیارد بدم ولی دریغ از یک دونه مشتری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
خخخخخ, کدوم آدمی میآد 6 میلیارد توی این بازار خراب به شما پول بده....برو 4 میلیارد اگه کسی ازت خرید, خوششانسی !!1
علی رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
مطمینی زمین سیصد میلیون تومنی رو نزدی
هفت میلیارد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
یعنی بعد از رکود سه ساله دوباره شاهد جهش قیمت باید باشیم ؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
یکسال دیگه رکود مسکن ادامه پیدا کنه کل بازارها از شدت رکود و بی پولی قفل و فلج میشه . فکر کردی دولت فعلی میتونه با این سیاست غلط خوابوندن املاک بازارهای دیگه رو بچرخونه . باش و ببین ادامه این وضع به چه بحران وخیمی ختم میشه . رکود طولانی مسکن خطرناکترین و بی سابقه ترین بحران اقتصادی رو در کل کشور ایجاد میکنه
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
ناشناس 00.26 لطفا فراموش نکنید علت اصلی رکوم عدم توان خرید قشر مصرف کننده مسکن می باشد و با ضعیف تر شدن این قشر رکود عمیقتر خواهد شد
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
رکود جدید ۸ ساله خواهد بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
و حتی شاید بیشتر
دلیل اصلی رکود بازار مسکن گرانی بیش از حد آن و پایین آمدن شدید قدرت خرید مردم است. فعلاً اگه مردم بتونند شکمشان را سیر بکنند و بتونند یه چیزی بپوشند راضیند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
باز دوباره قانون مالیات از خانه های خالی و یا سوداگران را به عقب بیاندازید و بعد از چند سال دوباره پول های سرگردان از بانک خارج شود و بیاید به این سمت و دوباره بهانه درست کنید و تقصیر امریکا بیاندازید
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
ما در آذر 96 وقتی قسمت مسکن بدون هیچ دلیلی یکباره 3 برابر شد هشدار کما در مسکن را دادیم. در حالیکه مسکن قبل آذر 96 در رکود قرار داشت عواملی سعی داشتند قیمت مسکن را همچنان بصورت نجومی بالا برده تا خریداران از جمله سرمایه داران را با حیله و فریب بسمت خرید مسکن کشید ه تا سود باد آورده نصیب حود کنند. ولی این اتفاق نیافتاد و سرمایه داران و خریدران عاقل تر از آن بودند که در این دام بیافتند. شاید عده قیلی غول خورده و در دام افتادند ولی خیلی زود آنها هم متوجه اشتباه خود شدند و سوداگران با طمع همچنان در پی افزایش قیمت بودند عافل از اینکه کسی را نخواهند یافت تا ملک آنها را بالاتر از ارزش واقعی و با قیمتهای تخیلی بخرد! تا قیمت مسکن واقعی نشود تنها ضررهای بزرگ نصیب صاحبان املاک اضافی خواهد شد و خریداری برای قیمتهای تخیلی پیدا نخواهند کرد!
متذکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
مگه کسی دیونه است با قیمتهای توهمی خونه بخره درصورتیکه ارزش واقعی خونه یک پنجاهم قیمتهای نجومیه؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
خخخخخخخخخخخ خونه یک پنجاهمه . باشه اصلا چطوره طرف یک پراید رو با دو تا پنت هوس تاخت بزنه ها ؟ آخه همه چی قیمتش واقعیه بجز مسکن !!! دل خوشی داری تو هم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
قیمت واقعی ملک 90% پائین تر از قیمتهای اعلامیه. انتظار برای خرید خونه با قیمتهای خیالی ابلهانه است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
برو ترکیه ببین قیمتها چیه و چنده...خیلی آدم باید ساده باشه توی ایران به این قیمتها خونه بخره...!!!1
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
الان بیش از 12 ساله که مسکن در رکود و کماست و تا قیمتها به پائین تر از قیمتهای سال 86 نرسه خریداری هم نیست خیال همه راحت باشه. اگه کسی فکر می کنه بالاخره بعد از گذشت سالها می تونه ملکشو با قیمت تخیلی بفروشه سخت در اشتباهه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
باشه هر وقت اون پراید لگن که چهار تیکه مقوا و نایلون و پلاستیک و حلبیه شد 4 میلیون مسکن هم با اینهمه هزینه کمرشکنش میاد پایین . چشم
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
یعنی تا حالا رونق داشته تازه میخواد بره تو رکود ؟!! مسکن از نیمه دوم سال 92 تا حالا یکسره تو رکوده . رکودی که تدبیر و امید با هدایت نقدینگی املاک به بورس و بازار سرمایه رقم زد . مسکن که راکد شد کل اقتصاد رو با خودش بخواب رکود فرو برد چون پیشران اقتصاد کلانه . حالا هم تدبیر تموم تلاششو میکنه که مسکن رونق نگیره نکنه دوباره پولهای سرمایه گذاری شده روی یکمشت سهام پاره به استناد یک شاخص انفجاری و دست ساز دوباره برگرده سمت خرید املاک . کاری کردن ملک که حیاتی ترین و اساسی ترین نیاز و کالای سرمایه ای هر انسانیه برای همه شده لولو خوخوره . میره سهام پراید لگن یا یک بانک ورشکسته رو میخره اما زمین مرغوب نه !!! یا میره ترکیه و گرجستان ملک رو با قیمت نجومی و ریسک فوق العاده بالا میخره اما اینجا نه !!! این شده سیاست افتخارآفرین تدبیر . سیاستی که بی سابقه ترین رکود اقتصادی و بیکاری تاریخ کشور رو رقم زده و بهمراه ابرتورم حاصل از بی ارزش شدن پول ملی ، یک رکودتورمی خوشگل و مامانی گذاشته وسط سفره مردم . مسکن رونق زا و اشتغال آفرین باید قربونی بشه برای بورس . فقط و فقط بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس بورس
پاسخ ها
علی
| Netherlands |
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
بورس یه جوری با کله می خوره زمین که تا سالهای سال اسمشم نیارید. همش عدد سازیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
حتی بعد از 100 سال کسی نمی تونه امید خردی ملکشو با قیمتهای تخیلی داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
بازار رکود اقتصادی وایجاد تورم واهی وبدبخت نمودن مردم از خدمات دولتمردان اصلاح طلب به مردم کشوری است که یکی از ثرتمندترین کشورهای جهان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
این رکود به ضرر همه است
متاسفانه بعد از خروج ترامپ از برجام سیاستهای جاری مملکت در جهت حفظ قدرت خرید مردم عمل نکرد یعنی اینکه دلار از حدود 3800 به 12000 تومان رسید و قیمت همه چیز در بازار لااقل سه برابر شد ولی علیرغم کسب سود سرشار توسط کارفرمایان اما با کمال تاسف حقوق کارکنان حقوق بگیر - اعم از دولتی و غیر دولتی شامل کارمندان و کارگران و قراردادیها و بازنشستگان و ... ( که با افراد تحت تکفل آنها یعنی بیش از نیمی از جمعیت کشورند) - به همان نسبت بالا نرفت و فقط نسبتی اندک به حقوق آنها اضافه شد لذا قدرت خرید مردم حفظ نشد و این عدم حفظ قدرت خرید باعث رکود در همه عرصه ها و لطمه زدن به همه بخشهای تولیدی و خدماتی کشور از جمله مسکن شد و اگر این قدرت خرید مردم حفظ می شد باعث چرخش بهتر چرخهای اقتصادی می شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
قدرت خرید طبقه متوسط بیشتر نشده که قیمت مسکن بیشتر بشه. کشش قیمت بیشتر رو نداره
کیوان علایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
علی برکت الله !!!!!!1
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
تقاضا برای مسکن هر سال داره کمتر میشه چون هم قیمت ها بالاست و هم جمعیت افزایش پیدا نمیکنه کسایی که سرمایه دارن الان وقت فعالیت صنعتیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
رشد جمعیت دیگر در حال منفی شدن است دهه شصتیها هم دیگر از دور خارج شدن مسکن دیگر رونقی نخواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
این را نباید گفت رکود وقتی یه دفعه دلالها و بنگاههای املاکی بیخودی تا صد و سی در صد گران کردن یعنی اگر همان بیست درصد معمول را در نظر بگیری حداقل تا هفت سال آینده نباید گران شود خوب کاهش جمعیت و مهاجرت و مرگ و میر و هرسال هم از ساخت خونه ها بگذره خودش افت قیمت چون مسکن در ایران سریع به فرسایشی می رود بخصوص انهایی که بساز بیندازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
مسکن چیزی نیست که مازادش رو بشه صادر کرد یا برای سالهای بعد ذخیره کرد . سیاست های بی سر و صدای دولت فعلی که فروش ملک و زمین به خارجی ها را تشویق میکرد هم شکست خورد چون اعتمادی به سرمایه گذاری در این کشور نیست .
تنها مشتری این محصول فقط ملت ایران هستند که عملا صاحب خانه شدن برای اکثرشان تبدیل به رویا شده است . فقط عده قلیلی معامله مسکن میکنند که بیشتر آنها هم املاکشان را تعویض یا تبدیل به احسن میکنند .
بنده خودم شاهد فروش سراسیمه املاک بسیار مرغوبی بودم که به امید گرانتر شدن سالها ذخیره نگهداشته شده بودند ، صاحبان آنها در شرایط فعلی به هر پیشنهادی آن املاک را واگذار میکنند .
نتیجه اینکه برای رونق این بازار باید حهش بسیار بزرگی در میزان درآمد اکثریت مردم اتفاق بیفتد (که غیر ممکن هست) یا مسکن توسط دولت تولید شده بصورت اجاره ای و چند ده ساله در اختیار متقاضیان قرار بگیرد که با بی تدبیری هایی که در دولت هست این امر هم غیر ممکن بنطر میرسد .
خداروشکر که مسکن از کالای سرمایه ای بودن خارج می شود .
علی ر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
این رکود مادامی که با پول یه خونه ۱۰۰ متری تو محله متوسط تهران میشه یه خونه خوب تو پاریس و نیویورک و استانبول خرید ادامه داره. نه سه سال که سی سال. اگه کسی تونست اینو تو کلاه چهار تا جوون تو بنگاه بکنه جایزه داره. الان بری بهشون بگی رکود میگه کدوم رکود دیروز تو کوچه بالایی معامله شد. حالا هرچی بهش بگو ۵۰۰ هزار خونه تو تهران خالیه میگه پولدارا دارن میخرن پشت سرهم. تا زمانی که خونه سازی در ایران صنعت نشه و از دست چارتا زن کم سواد زیر سیکل ملقب به خانم مهندس و بازنشسته ها و پزشکان بدون مالیات و کارتخوان بیرون نیاد و دست متخصص نیفته همین داستان برقراره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
بین درآمد (یا قدرت خرید مردم) و قیمت کالا و محصولات توازن برقرار نیست و مشکل حادتر این است که این عدم توازن دچار نوسان شدید و غیر منطقی است ضمن اینکه این عدم توازن بین محصولات یکنواخت و هم سطح نیست و بعبارتی در اقتصاد ما سه مشکل عدم تناسب درآمد و هزینه / نوسانات تورمی و عدم یکنواختی تورمی وجود دارد که حاصل نه تحریم بلکه مدیریت ضعیف داخلی است و همین موضوع هم در فرهنگ مردم و هم در اقتصاد خانوارها تاثیر بسزایی دارد و سئوال این است که آیا در فرهنگ و حرص و ولع تاثیر مثبت دارد یا تاثیر منفی که امیدوارم تاثیر مثبت داشته باشد و افکار مردم را به سمت فرهنگ و اقتصاد سالم سوق دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
خریدار نیست. از بس که پول ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
برای مصرف کننده قیمت واقعی خودرو و مسکن یک شوم قیمتهای کنونی است و دلالها هرچه خودرو و مسکن خریده اند در خواب بفرئشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
این رکود مسکن از نظر کارشناسان چندین ساله خواهد بود از طرفی هم کاهش جمعیت وانباشت مسکن های خالی موجب کاهش محسوس قیمتها خواهد شد لذا بنده به عنوان کارشناس در حوزه مسکن از خریداران تقاضا دارم برای خرید ملک عجله نکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
الان هزینه ساخت هر متر مربع مسکن بالای ۲ میلیون تومنه. یعنی یه خونه ۱۰۰ متری ۲۰۰ تومن هزینه ساختشه. زمین در خوشبینانه ترین حالت حدود ۱.۵ قیمتشه. با این قیمت ها و هزینه ها ما انتظار داریم قیمت مسکن بیاد پایین؟
پاسخ ها
بهزاد تهرانی
| United States |
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
خدا پدر و مادرتو بیامرزه که خودت داری جواب خودتو میدی ، جمع هزینه های ساخت متری ۳ الی ۴ تومن است اما قیمتهای پیشنهادی سازندگان از ۱۰ میلیون در جنوب شهر تهران شروع
شده و به ۵۰ میلیون در شمال شهر میرسد
قیمتهای فعلی حداقل ۴۰درصد حباب دارن
محمد صدقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
اگرصحبت از روی علم وتجربه باشه این درسته چه کسی میتواند بگوید که از صد سال گذشته تا امروز مسکن یک ریال کاهش قیمت داشته مسکن ازخارج واردنمیشود درضمن اگر در دوران رکود یکعده به دلیل نیاز به پول ملک خود را زیر قیمت بفروشد این کاهش قیمت نیست این یک استثناست مثال شخصی که هیچ نیازی به پول نداره و وضع نقدینگی او خوب است ویک ملک اضافه داره اگر ده سال هم طول بکشد یک ریال زیر قیمت نخواهد داد این چرخه رکود رونق وجهش از دوره فتحعلی شاه درایران تا به امروز بوده وخواهد بود یقین بدانیم یکی دوسال رکود داریم بعد سونامی وجهش قیمت دوباره شروع میشه به طورمثال ۱۵ سال پیش درمحل ما درشیراز مسکن متری صدهزارتومان بود بعدشد متری یک میلیون سه سال بعد شش میایون ده سال بعد ۱۲ میلیون وامروز ۲۵ میلیون ویقین بدانیم دوسال یا یکسال ونیم دیگر همینطور روزی متری ۴۰ میلیون وشکی دران نیست چون زمین با کشتی از خارج واردنمیشود ضرب المثلی است که میگویند ملک میگوید توسه سال مرا نگه دار من سه نسل تورا نگه میدارم لطفا واقع نگر باشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
جناب با کاهش رشد جمعیت و نهایتا تقاضای حاصل از آن چه می کنید؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
شما رسیدن شکم جمعیت (دهه شصتی ها) به مسکن و رد شدنشون از مسکن رو درنظر نگرفتید
نیاز به مسکن عامل مهمیه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
خیلی دلت میخواست مسکن گرون بشه برای همین آسمون ریسمون میکنی. مسکن در ایران بالای متری سه چهار میلیون ابدا مشتری ندارد به غیر چند دلال که آنها هم نمیتوانند همه مسکن ایران را بخرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
قطع به یقین خانه های خالی دست افرادی است که در این چندسال گذشته با استفاده از هرج و مرج اقتصادی ثروت های نجومی اندوختند. دولت باید هرچه سریعتر مالیات خانه خالی را اجرایی کند. خودم معاون استاندار یک ولایت کوچک را می شناسم که 12 آپارتمان بالای 100 متر صفر در تهران خریده ...
محسن
|
Finland
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
این بازار هم شبیه بورس هست بالا پایین میشه و تا این تاریخ قیمت ها بالا رفته و الان وقتشه که پایین بیاد

نمودار قیمت مسکن از سال ۹۱ تا ۹۸ رو در گوگل سرچ کنید اگه دقت کنید در سال ۹۱ خیلی میره بالا و دوباره به شدت میاد پایین!
به گفته سرمایه گذار بزرگ وارن بافتمیگه : گذشته همیشه تکرار میشه و این دقیقه اتفاقیه که مسکن دوباره به شدت وارد رکود شده و در ماه های آینده واضحتر میتونید قیمت های پیشنهادی کمتر رو ببینید.
کالا و خودرو با دلار معامله میشه و قیمش شاید ثابت باشه ولی املال ربطی به فروشنده خارجی نداره و مثل دلار نیست.
پس گول املاکی ها رو نخورید و صبر کنید.
به امید داشتن مسکن برای همه ی ایرانیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
دوریال بده اش به همین خیال باش
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
پس ما که برای این مملکت خونه ساختیم حالا زیر قیمت میدیم هیچکس نمیخره چه کار کنیم ما هم وام هزار جور بدبختی داریم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب fatf شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم علی اکرمی